dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wybór wkrętarki / wkrętarko-wiertarki

    Cześć,

    Chciałem zapytać co będzie 'lepsze' na budowę domu jednorodzinnego: wiertarko-wkrętarka udarowa czy osobno wiertarka udarowa i wkrętarka?
    Widzę, że praktycznie wszystkie wiertarko-wkrętarki udarowe są tylko akumulatorowe - podobno niby postęp jest i podobno są wystarczające - ale jestem ciekawy Waszego zdania.
    W pierwszej kolejności pomyślałem jednak osobno wiertarka sieciowa + wkrętarka akumulatorowa, ale może taki mix 2w1 z dwoma akumulatorami będzie wystarczający na budowę? Co sądzicie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego co chcesz robić na budowie. Jeśli wiele to im więcej tym lepiej (wiertarka, wkrętarka z udarem, klucz udarowy, młotowiertarka) Ja "zajechałem" kilka elektronarzędzi. Chodzi o to że jak padnie np udar to wiertarka do niczego się nie nadaje, a tak masz drugie, bez ale wierci i wkręca. To samo jest z każdym innym elektronarzędziem. Później można mieć jedno wielofunkcyjne.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Wszystko zależy ile chcesz budować lub robić samemu. Jeśli budujesz "własnymi ręcamy" to oczywiście osobno wiertarka, wkrętarka aku i najlepiej jakaś młotowiertarka.

    Ja w drewnie lub w betonie komórkowym wiercę często wkrętarką - bo nie chce mi się targać wiertarki, ale nie oszukujmy się jak przychodzi do poważnego wiercenia to wkrętarką na aku można się szybko wkurzyć.

    Mam dwie wkrętarki, dwie zwykłe wiertarki sieciowe i jedną młotowiertarkę. Wkrętarka jedna Hyundai z 2 aku 18v, druga jakaś śmieciówka za 100zł awaryjnie albo jak robimy cos w 2 osoby, do tego wiertarki jedna z marketu, druga z Juli, tak samo młotowiertarka - wszystko w sumie kosztowało niecały 1000zł i zawsze dawały rade, a wiertarkami mieszałem nawet kleje i zaprawy.

    Fajnie mieć sprzęt na aku bo jest wygodny, zwłaszcza na wysokości lub jeśli biegasz z miejsca na miejsce i coś wiercisz.

    Aha, mam jeszcze wkrętarkę sieciowa na kablu chyba 8m, z racji zasilania z sieci mocniejsza niz wkrętarki aku,i dobrze leży w dłoni ale totalnie jej nie używam...

  4. #4

    Domyślnie

    Ekstra, dziękuję! W takim razie kupuję osobno.
    Warto kupować wiertarkę dwubiegową?
    Przykładowo mogę kupić taką, że:
    1 bieg 0-1100 obrotów na minutę
    2 bieg 0-3300 obrotów na minutę

    A powiedzmy jednobiegowa ma 0-3300 obrotów na minutę?
    Zakładając, że obie mają regulacje prędkości (te małe pokrętła przy spuście) to w czymś ta dwubiegowa będzie lepsza?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Dwubiegowa będzie lepsza do wiercenia w metalu i np do wkręcania wkrętów zamiast wkrętarki I bieg do wiercenia w drewnie i miękkich materiałach budowlanych II bieg( potencjometr w spuście reguluje również prędkość obrotową, ale nie przenosi momentu obrotowego - czyli wiertarka jest bardzo słaba i może się spalić, mechaniczne przełożenie zapewnia moc na poziomie mocy wiertarki)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc,

    Kupię wiec dwubiegową - tylko jaką? Celma, Ryobi, B&D czy Stanley? Czy w tych cenach 300-450 PLN to nie ma znaczenia?
    Myślałem o Celmie, ale jako jedyna ma prędkość obrotową niższą (2800) niż pozostałe i nie ma podanej max. momentu obrotowego Nm. Ryobi podobno ma najlepszą jakość wykonania - czytałem w necie, że ma więcej metalu niż plastiku - ale nie wiem czy to prawda?
    https://www.ceneo.pl/38029463#tab=spec
    https://www.ceneo.pl/28530198#tab=spec
    https://www.ceneo.pl/14299551#tab=spec
    https://www.ceneo.pl/85086075#tab=spec

  7. #7

    Domyślnie

    Miałem wiertarkę udarową z firmy STANLEY i szczerze, nie narzekałem na nią jakoś specjalnie Za tą cenę, jak najbardziej ok

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Kup najtańszą, i tak z reguły jest na straty, a wbrew pozorom będzie działała. Będziesz miał pogląd nad wymaganiami dla przyszłej którą kupisz.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    ja na początku budowy kupiłem wkrętarkę Parksida i młotowiertarka macalistera. najtańsze co mogło być. Wkrętarka kilka razy zaliczyła upadek, kilkanaście bitów zjechała, całe poddasze zrobiła (choć tu lepsza byłaby zakrętarka) i żyje nadal. Z kolei młotowierkarka do kucia nie nadaje się wcale (dom z silikatów) więc tu musi iść mocniejsze narzędzie. Ale wywiercić coś, rozmieszać klej czy coś nie ma dla niej problemu. Ostatnio tylko przegiąłem z wielkością mieszadła do niej i lekko poszedł dym ale odpoczęła i wierci dalej. Ogólnie jak wiesz jak używać narzędzi i nie katujesz 5 godzi pod rząd to wystarczą ci takie.

  10. #10

    Domyślnie

    Parkside z Lidla robi bardzo dobre wkrętarki (jak za tą cenę) a do tego z tego co wiem dają na nie 3 lata gwarancji. Inne narzędzia Parkside są moim zdaniem słabe (a nawet bardzo słabe), ale wkrętarki naprawdę dają radę.

    Będziesz potrzebował osobno wiertarki udarowej z funkcją młota "na kabel" oraz wkrętarki na akumulator. Nie zastąpisz tego jednym urządzeniem bo wkrętarka musi być lekka a młoto-wiertarka trochę już waży bo ma dużo większą moc.

    Jeśli natomiast szukasz sprzętu typu "na 20 lat+" to możesz zainwestować w profesjonalny sprzęt, np. niebieski bosch. W porównaniu do "tanich" odpowiedników widać różnicę. W użytku domowym takiego sprzętu nie zajedziesz, kupujesz raz, po 20 latach idziesz do serwisu, naprawiają i będzie działać przez kolejne lata. Niebieskim boschem któregoś razu kułem coś, tak się nagrzał uchwyt SDS, że parzył a sprzęt działał bez zająknięcia. Raz kupujesz i masz na całe życie.

  11. #11

    Domyślnie

    Są dwie koncepcje:
    1) Kupujesz markowy sprzęt na lata, chociaż nie wiem czy ktoś taki produkuje?
    2) Kupujesz najtańszy sprzęt w promocji w supermarkecie "na jedną robotę" (zgodnie z radą CityMatic). Jak przeżyje ten jeden montaż (a z reguły przeżyje), to Twój zysk. Jak się zepsuje, to niewielka strata i kupujesz następne. Zwykle jeszcze jest gwarancja 2 lata, więc jest to całkiem sporo jak na sprzęt za 100-200 zł.

    Ja zdecydowałem się na sprzęt akumulatorowy ze względu na planowaną kosę akumulatorową Makita. W Leroy Merlin (chyba nadal jest promocja)
    Makita DHP453 kosztowała 409 zł. Była na pierwszej stronie gazetki reklamowej. Zawiera w pakiecie DHP453RFX8 akumulator i ładowarkę 18V w technologii LXT. Ta sama wiertarka sprzedawana jest w różnych pakietach wyposażeniowych.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  12. #12

    Domyślnie

    Na budowę domu jednorodzinnego polecałbym wiertarko-wkrętarkę udarową z firmy Chicago Pneumatic, którą znajdziesz w tym miejscu: https://www.pneumat.com.pl/wiertarki...-akumulatorowe . Sieciowe mogą sprawiać problem przy przemieszczaniu się.. więc całkowicie odradzam. Najlepiej załatwić sobie akumulatorową z dwoma bateriami i z dobrej firmy, aby móc jeszcze w przyszłości wykorzystać

  13. #13

    Domyślnie

    jak potrzebujesz sprawdzonego urządzenia do wkręcania i wwiercania z udarem do prac wykończeniowo- remontowych to tylko aeg, ponieważ jakością wykonania narzędzi i mocą niczym nie odbiega od tych całych "topowych" marek, najlepiej kupować te 18v z bezszczotkowym silnikiem bo wtedy ich wytrzymałość i moc jest większa a waga mniejsza, co przekłada się na większą szybkość w pracy. Ja mam takie aeg u siebie z udarem i jestem zadowolony, nic się z nim nie dzieje, wiertarki sa naprawdę wytrzymałe na przeciążenia

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Multiseries z Juli. Mam dwie w domu, ostatnio robiliśmy dach w firmie to przywiozłem żeby było więcej. Porównywalna z Dewaltem i dużo lepsza od niebieskiego Bosha. Mam wersję z udarem, do prac typu kołek 8mm jest wystarczająca, do mocnego betonu i dużych średnic już raczej nie . Masz tam też kupę innych sprzętów z tej serii zasilanych z tych samych aku. Wydaje mi się że ten sam chinczyk robi dla Yato bo urządzenia są bardzo podobne.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony