dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Projekt domu pod ocenę

    Szanowni Użytkownicy,
    Brat mnie namówił więc wrzucam pod Waszą ocenę indywidualny projekt domu na etapie projektowania. W załączeniu rzut parteru i wizualizacje. Ma to być dom częściowo podpiwniczony i z poddaszem użytkowym (jeszcze nie zaprojektowane). Wysokość parteru 3m. Wstępnie zaprojektowana wielkość większości okien 120x180. Katy nachylenia dachu: 30 stopni przód-tył oraz 45 stopni boki. Ścianka kolankowa 1m. Będę wdzięczny za wymianę dobrych i słabych stron tego projektu. Wiem, że pewne rzeczy to kwestia gustu więc za komentarze typu "po co ci pisuar?" z góry dziękuję.
    Pozdrawiam,
    Leszek
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	234
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	443477   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	443472   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	52,8 KB
ID:	443474   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b3.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	83,6 KB
ID:	443475   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b4.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	66,3 KB
ID:	443476  


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    co będzie w pokoju 28 m2, większym od salonu?
    niezbyt ładnie wyglądaja te okna klatki schodowej na elewacji.
    bardzo szeroki korytarz.

  3. #3

    Domyślnie

    Kuchnia z takimi oknami będzie mało ustawna, wydaje mi się że to okno mniejsze nie jest tam potrzebne, w salonie tuż za kuchnią też jest okno, światła nie zabraknie. Czy jest sens dzielić kiedykolwiek duży pokój na 3? 9m2 - kto wówczas byłby z takiego pomieszczenia zadowolony? Może lepiej zrobić dwoje drzwi a jak będzie potrzebny jeszcze jeden pokój to na górze.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w kwestii wizualnej, to wygląda jakby to robił amator. Nie chodzi o jakość wizualizacji, tylko jakość architektury.
    Chyba sam to rysujesz, nie architekt?

    Salon nie ma żadnego wyjścia tarasowego? Same małe okienka?

  5. #5

    Domyślnie

    dzięki
    - pokój 28 m2 dla dzieci do podziału na 2-3 w zależności od potrzeb/liczby dzieci, może rzeczywiście tu trzeba zrezygnować z 1 drzwi
    - ciągle zastanawiam się nad opcją, w której klatka schodowa byłaby od północy (kolejność: salon, sypialnia, klatka schodowa, wc/łazienka, pom. gosp) a gabinet od południa tj. frontu
    - a jaka optymalna szerokość korytarza?
    - w kuchni chce dać dwa okna bo to większe będzie pod werandą
    Ostatnio edytowane przez Leon5 ; 27-04-2020 o 16:12

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    w kwestii wizualnej, to wygląda jakby to robił amator. Nie chodzi o jakość wizualizacji, tylko jakość architektury.
    Chyba sam to rysujesz, nie architekt?

    Salon nie ma żadnego wyjścia tarasowego? Same małe okienka?
    dzięki,
    - projekt robi architekt, nie wiem czemu taka jakość, a co jest nie tak z tą jakością architektury?
    - salon bez tarasu bo nie chcemy
    Ostatnio edytowane przez Leon5 ; 27-04-2020 o 16:11

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jesteś pierwszą znaną mi osobą, która ma takie podejście.
    Stad zastanawiam się czy jest sens pytania o opinie projektu, przy tak skrajnie nietypowych potrzebach. Bo będziesz otrzymywał rady i komentarze, które z twojego punktu widzenia potrzeb mieszkaniowych nic nie wniosą.

    Do czego będzie służyło w takim razie te olbrzymie poddasze z balkonem, skoro cały program domu będzie na parterze?

    pralkę nie lepiej mieć w pom. gospodarczym? Masz bezpośrednie wyjście z domu, by rozwiesić pranie.

    Jakie tam są strony świata?

    Budynek jest przysadzisty, brakuje mu proporcji. Chociażby okna na poddaszu wrysowane w przypadkowych miejscach wprowadzają chaos na elewacji (żadnych wspólnych linii). To zadaszenie wejścia jest kompletnie od czapy (pod względem estetycznym, nie funkcjonalnym)
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-04-2020 o 17:48

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bryła chyba miała nawiązywać do starego poniemieckiego budownictwa ceglanego, coś w ten deseń:

    ?

  9. #9

    Domyślnie

    dzięki Elfir,
    - mam świadomość, że projekt jest "oryginalny" a nasze podejście specyficzne, natomiast przejrzałem setki gotowych projektów i dosłownie nic nie spełniało moich oczekiwań
    - dom jest przysadzisty bo za 10-15 lat jak dzieci podrosną to potrzeby będą duże i na poddaszu zrobi się spore pokoje, natomiast przez pierwszych kilka lat po budowie chyba nie będzie nas stać na wykończenie "góry", poza tym magazyn, może siłka itp.
    - rzut jest jak na mapie, góra północ, dół południe, ulica od południowej strony
    - dom rzeczywiście nie ma zachowanych proporcji od frontu jeśli chodzi o układ okien i drzwi, nam generalnie nie przeszkadza że nie ma symetrii bo podoba nam się układ wewnątrz, nie wiem czy to tylko kwestia upodobania

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    w kwestii wizualnej, to wygląda jakby to robił amator. Nie chodzi o jakość wizualizacji, tylko jakość architektury.
    Chyba sam to rysujesz, nie architekt?
    Zanim doczytałem również myślałem że to ktoś sobie "szkicuje". Nie tylko kwestia wizualna ale również uklad pomieszczeń jest raczej słaby i wg mnie nie tłumaczy tego specyficzne podejście.

    Pom. gospodarcze szerokości 150 to absurd, korytarz 2 m to marnotrawstwo powierzchni i kasy łazienka bez WC-bzdura, o kształcie i układzie publicznej toalety. 190cm na dwubiegowe schody trochę wąsko, a przy 2 korytarzu tragicznie wąsko. Pokój z 3 drzwiami to kolejny dziwny pomysł.
    NIe dowierzam że to rysuje ktoś z uprawnieniami.
    Sory ale dziwnie to wszystko wygląda.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    No właśnie autor chyba ma nadmiar kasy i małe wymagania + trafił na cwaniaka architekta, któremu pracować się nie chce, tylko rysuje jak mu każą

    Bo buduje ogromny parter (parter będzie miał ponad 170 m2, z czego salon z jadalnią tylko 27m2) , by na przyszłość mieć wielkie pokoje na poddaszu. I wielkie pokoje nieużywane na parterze, kiedy przeniosą się na poddasze (czyli pewnie nigdy, bo parterowy dom jest wygodniejszy).

    Zamiast tak zaplanować wnętrze tak, by po przeprowadzce na górę można byłoby powiększyć salon o sypialnie. Albo po prostu bardziej kompaktowy dom, by do razu go całego wykończyć.

    z piwnica i poddaszem będzie pewnie 380 m2 jak nie więcej - czyli dobrze ponad milion na budowę. Za taka kasę takiego koszmarka architektonicznego stawiać? I to bez garażu?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-04-2020 o 22:19

  12. #12

    Domyślnie

    Wszystko co najważniejsze czyli pokoje kuchnia i salon od nasłonecznionych stron. Nie wiem jak to latem schłodzić bez klimy. Ja mam zupełnie przeciwnie, wszystkie okna pokoje kuchnia salon na północ (lekko zachodnia) oraz wschód (lekko północny) i za nic nie zrobiłbym inaczej.
    A raczej chcemy mieć jasno czyli okien nie zasłaniamy nijak.
    Ostatnio edytowane przez vghm ; 27-04-2020 o 22:32

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wjazd jest od południa, wiec tylko kuchnia będzie miała światło bezpośrednie. Ale tam jest zadaszenie wejścia do domu.
    Ponieważ dom ma małe okna, zysków słonecznych (w tym przegrzania) będzie niewiele.

  14. #14

    Domyślnie

    dzięki za komentarze,dały mi trochę do myślenia a murarz wycenił SSO na 200-220 kPLN czyli trochę więcej niż planowałem więc ..
    zmniejszam bryłę domu, dużego pokoju nie będzie na parterze, pomieszczenie gosp. poszerzam do 2 m, korytarz zwężam do 1,5 m, salon nieznacznie poszerzam, kuchnia poszerzam do 4 m, schody przeniesione na stronę północną żeby nie szpeciły elewacji od frontu tj. południowej strony
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Leon5 ; 29-04-2020 o 13:32

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A może faktycznie nawiązać do architektury wiejskiego domu, z układem osiowym, symetrycznym, z sienią przez środek, dzielącą dom na dwie części.
    W sieni mogłyby być schody jednobiegowe. Do tego dwa ganki pełniące rolę tarasów.


    na poddaszu trzy sypialnie (sypialnia rodziców na parterze), łazienka i wspólna przestrzeń do zabawy lub dodatkowy pokój


    ganek z wydłużonego okapu dachu:


    lub klasyczny:
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 29-04-2020 o 21:30

  16. #16

    Domyślnie

    Elfir szacun za wyobraźnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony