dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Prośba o oszacowanie kosztu budowy piwnicy

    Mam projekt domu 10x10m na ławach - góra ławy na głębokości 60 cm, grubość 40cm. Zastanawiam się nad piwnicą częściową (50m2) albo pod całym domem.

    Poradzicie, jaki orientacyjnie byłby koszt budowy piwnicy wysokości 2.5m bez dużego wynoszenia budynku w górę? (poziom zero jest teraz na 30cm).
    Grunt piaszczysty, woda na 3m (wg badań geologicznych).

    Chodzi mi tylko o koszty stanu surowego piwnicy w porównaniu z jej nie robieniem - bez żadnych wykończeń czy schodów. Czy faktycznie nie opłaca się robić piwnicy częściowej?

    Z waszego doświadczenia - o ile piwnica zwiększa koszt ogrzania domu (zakładając że chciałbym mieć tam temperaturę 15-18 stopni)

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Koszt piwnicy to licz dodatkowo 1/3 kosztu stanu surowego. Mniej więcej. Czyli z 50tys na początek. potem koszt wykończenia ale to już zależy od ciebie co tam chcesz mieć i za ile.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli chcesz mieć dom z piwnicą przy tym stanie wody, to 50 tys. zł to zdecydowanie za mało.
    Rozważ też piwnicę na płycie fundamentowej zamiast ław.
    Ja mam tak właśnie zrobione: ok. 245-250cm (pod garażem niżej), ale poziom 0 jest na 66cm.
    Wykop będzie bardzo głęboki, co rodzi spore koszty, nie mówiąc już o tonach stali na ściany piwnicy i kubikach betonu.
    Szalunki systemowe - wynajem bardzo drogi, a montaż i demontaż długi i pracochłonny.
    Taka piwnica to 50-60% stanu surowego, ale zadowolenie niepodważalne.
    Wiem coś o tym. Kolega justcav też coś o tym wie.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 28-04-2020 o 00:45

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Już to pisałem kiedyś piwnica ~60m2 w 2013 lub 2014 kosztował mnie stan surowy z izolacjami zewnętrznymi 44 tyś. Teren suchy ale izolacja pionowa na wszelki wypadek lepsza niż dysperbit. Piwnica na ławach, chudziak, ściany wewnętrzne nośne, zewnętrzne +ocieplenie izolacja, schody żelbetowe i strop nad piwnicą. Cena zawiera materiał i robotę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Jeśli chcesz mieć dom z piwnicą przy tym stanie wody, to 50 tys. zł to zdecydowanie za mało.
    Rozważ też piwnicę na płycie fundamentowej zamiast ław. .
    Dzięki za informacje! Podniesienie poziomu zero nie za bardzo wchodzi w grę ponieważ budynek już jest wysoki (10m).
    Więc szacujecie że w porównaniu z brakiem podpiwniczenia (opis: "Budynek posadowiony będzie na żelbetowych monolitycznych ławach fundamentowych o szerokości 50 i 40cm (zgodnie z rzutem ław fundamentowych) i grubości 40cm." ) przy stanie wody 3 albo 5.5 m (tak wyszło przy dwóch różnych badaniach - to grunt leśny piaszczysty 1.5km od dużej rzeki gdzie w porze mokrej pojawiają się cieki) koszt stanu surowego wyniesie 50-70 tys. więcej niż bez piwnicy?

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chcesz mieć to zrobione dobrze (czyli np. z użyciem niezawodnych materiałów hydroizolacyjnych), to na pewno tak.
    Licz, że sam koszt wynajmu, transportu i montażu blatów szalunkowych może wynieść kilkanaście tysięcy zł. Taki szalunek konieczny jest przynajmniej na ściany zewnętrzne. Załóż wysokość ścian 3 metry, pomnóż przez obwód ścian zewnętrznych i pomnóż razy 2. Wyjdzie Ci ilość metrów kwadratowych blatów, których koszt wynajmu to ok. 2zł za m2 za każdy dzień.
    DO tego dochodzi mnóstwo innych rzeczy, ale one być może będą w cenie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    J
    Taka piwnica to 50-60% stanu surowego, ale zadowolenie niepodważalne.
    .
    Potwierdzam, u nas wyszło podobnie.
    Podpiwniczone po całości + schody. Na szalunkach systemowych, odpowiedni beton,dobre mazidło, błękitny styropian, folia .. trochę z tym było zabawy, ale bunkier wyszedł super!

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    A po co bunkier dwa razy drożej jak można z bloczków. Wszystko powinno być tak proste jak to możliwe ale nie prostsze.

  9. #9

    Domyślnie

    Tak, można z bloczków i posmarować dysperbitem i jakoś to będzie.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Tak, można z bloczków i posmarować dysperbitem i jakoś to będzie.
    Bloczki są wystarczające do zbudowania ścian piwnicy. Od izolacji są odpowiednie materiały.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    A po co bunkier dwa razy drożej jak można z bloczków. Wszystko powinno być tak proste jak to możliwe ale nie prostsze.
    Bo ma być zrobione według zasady - zrobić i zapomnieć.
    Znajomy po 10 latach przeorał pół ogrodu, demontował ogrodzenie by mogła wjechać koparka, co się naklął to jego... dziś też by lał.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Bloczki są wystarczające do zbudowania ścian piwnicy. Od izolacji są odpowiednie materiały.
    Bloczki pod terenem muszą mieć rdzenie i czasem pośredni wieniec, same w większości przypadków nie wystarczą.

  13. #13

    Domyślnie

    A już pewnie szczególnie przy piwnicy 2,5 metra.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Bloczki pod terenem muszą mieć rdzenie i czasem pośredni wieniec, same w większości przypadków nie wystarczą.
    no dać rdzeń co 3 metry albo dołożyć kawałek ściany bloczka na sztorc, też spełni zadanie oporowe wobec napierającego gruntu. i tak to prostsze niż lać żelbetowy bunkier.

    sam mam piwnicę z jednej strony domu całkowicie zasypaną ziemią i mam rdzeń co kilka metrów

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Bloczki pod terenem muszą mieć rdzenie i czasem pośredni wieniec, same w większości przypadków nie wystarczą.
    Dokładnie. Ja mam częściowo podpiwniczony, na bloczkach ale są tam rdzenie i wieniec, miała być wylewana tylko kierbud tak zadecydował że bedzie taniej i szybciej. Można iść dwiema drogami.... tanio i jakoś to będzie albo drogo i spać spokojnie na wiele lat bo nic nie popęka i nie posiada. Dom w kwadracie to mniejszy problem bo siądzie równomiernie. U mnie 17m x 10 i częściowo piwnica. Taka piwnica wyszła w materiałach 30 tyś więcej z robocizną i materiałami. Trzeba liczyć strop, schody itd. to duużo betonu. Ale teraz robiłbym tylko płyte dla świetego spokoju, nawet pod piwnicą. NA prawdę trzeba porządnie przemyśleć niektóre projekty bo są po prostu zchrzanione. To wychodzi dopiero podczas budowy. Tam gdzie teren niepewny lub pogórniczy to ławy przekątniowe.
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 04-05-2020 o 15:01

  16. #16

    Domyślnie

    Jedzenie kosztuje budżet 40 000, a środki nie są złe. W rzeczywistości spróbuj wziąć trochę więcej wymiarów, istnieją narzędzia które pomogą Ci obliczyć na metr kwadratowy (aby uniknąć przepełnienia)
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 18-05-2020 o 21:03

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony