dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Kocioł elektryczny + fotowoltaika

    Proszę o radę.

    Dom 170m2, hybryda (podłogówka na dole, góra grzejniki) już zalane wylewką, zapotrzebowanie na energie 58kwh/m2 (ciepło właściwe)

    Wstępnie założyłem grzanie kotłem na pellet, jednak z biegiem czasu mam mieszana uczucia. Po przeliczeniu całej kotłowni wychodzi koszt ok 20 tys. W planach również miałem wykonanie instalacji fotowoltaicznej przynajmniej 3,5kw. Koszt instalacji 15 tys.

    A co jeśli rozszerzyłbym instalacje fw do 10kw i grzał piecem elektrycznym bezpośrednio podłogówkę i grzejniki. Czy to by miało sens ekonomiczny ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Dom 170m2, hybryda (podłogówka na dole, góra grzejniki) już zalane wylewką, zapotrzebowanie na energie 58kwh/m2 (ciepło właściwe)
    CW przekłamuje kWh 2-3x w nowych domach, bo nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych. Policz porządne OZC na podstawie faktycznych danych (Asolt dla przykładu broni jak niepodległości używania 59,5% sprawności reku gdy MINIMALNA sprawność w sezonie to ok 80% - średnia z 85% w nowoczesnym rekuperatorze z wymiennikiem przeciwprądowym i przepływy też maksymalne a średnie wychodzą z połowę tego)


    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    A co jeśli rozszerzyłbym instalacje fw do 10kw i grzał piecem elektrycznym bezpośrednio podłogówkę i grzejniki. Czy to by miało sens ekonomiczny ?
    Raczej nie. Ale bez OZC to wróżenie z fusów. Sprawę też komplikuje brak akumulacji w części grzejnikowej i sposób rozliczania przez ZE.

  3. #3

    Domyślnie

    Lepszą opcja będzie zostać przy pellecie ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Proszę o radę.

    Dom 170m2, hybryda (podłogówka na dole, góra grzejniki) już zalane wylewką, zapotrzebowanie na energie 58kwh/m2 (ciepło właściwe)

    A co jeśli rozszerzyłbym instalacje fw do 10kw i grzał piecem elektrycznym bezpośrednio podłogówkę i grzejniki. Czy to by miało sens ekonomiczny ?
    Ekonomiczniej będzie ogrzewać pompą ciepła. jest wydajniejsza czyli pobierze mniej energii a da tyle samo ciepła. Polecałbym powietrzną, wtedy masz dom bardzo efektywny, bezobsługowy system grzewczy, komfort, wygoda, niskie rachunki - przemyśl.
    Brałeś pod uwagę pompę ciepła?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Pompa też była brana pod uwagę. Jednak raczej nie jest to sprzęt dla mnie. Jak wszystko, ma swoje wady.
    - HAŁAS
    - klocek przyklejony do domu
    - awaryjność w przypadku braku serwisów
    - duża bezwładność
    Poza tym mam układ mieszany. Pompa chyba słabo sobie radzi z grzejnikami ?

    Chodzi mi ciągle po głowie ta fotowoltaika. Mam tylko obawy że ZE może kiedyś zmienić sposób rozliczania z 80 na 20 powiedzmy na 40 na 60 i obudzę się z całym dachem bezwartościowych paneli. Pelleciaka zawsze mogę zasypać i spać spokojnie..

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Pompa też była brana pod uwagę. Jednak raczej nie jest to sprzęt dla mnie. Jak wszystko, ma swoje wady.
    - HAŁAS
    - klocek przyklejony do domu
    - awaryjność w przypadku braku serwisów
    - duża bezwładność
    Poza tym mam układ mieszany. Pompa chyba słabo sobie radzi z grzejnikami ?

    Chodzi mi ciągle po głowie ta fotowoltaika. Mam tylko obawy że ZE może kiedyś zmienić sposób rozliczania z 80 na 20 powiedzmy na 40 na 60 i obudzę się z całym dachem bezwartościowych paneli. Pelleciaka zawsze mogę zasypać i spać spokojnie..
    Ty chyba nie stałeś przy porządnej PC? Szum powietrza nie jest głośniejszy niż szum wytwarzany przez roslinność na działce, tylko przy dużym obciążeniu można zidentyfikować ją jako źródło szumu - ale wtedy zazwyczaj okna będziesz miał zamknięte...
    Odnośnie designu, to powiedziałbym że każda pasuje do każdego domu w stylu innym niż gotyk...
    Bezwładność nie wynika z samej PC tylko podłogówki - co zresztą jest zaletą. Ty skomplikowałeś układ poprzez grzejniki, ale jest to do ugryzienia. Koszt będzie większy niż grzanie tylko podłogówką, ale na pewno zadowalający.
    Pozostaje kwestia awaryjności - to skomplikowane urządzenie, choć jakoś nie słychać o awariach markowych sprzętów. Co innego problemyz uruchomieniem z winy przekombinowanych instalacji czy braku umiejętności montażu.
    To przy PC fotowoltaika ma szansę zaspokoić całe zapotrzebowanie na prąd do ogrzewania.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  7. #7

    Domyślnie

    Ok. Tylko jakie są koszty takiej porządnej pompy ?
    Widzę że za swoją dałeś ok 30 tys, do tego trzeba doliczyć całą instalację i montaż. Nie wiem czy w 40 tys bym się zmieścił.
    Porządny pelleciak i osprzęt to w moim przypadku koszt 16 tys. Za resztę miałbym pelletu na 10 lat grzania. Nie widzę sensu w tej pompie.

    Co innego fotowoltaika, może ktoś ma wykonaną taką instalację (fotowoltaika + kocioł elektryczny + wodny układ mieszany) i mógłby się podzielić doświadczeniem ?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Pompa też była brana pod uwagę. Jednak raczej nie jest to sprzęt dla mnie. Jak wszystko, ma swoje wady.
    - HAŁAS
    - klocek przyklejony do domu
    - awaryjność w przypadku braku serwisów
    - duża bezwładność
    Poza tym mam układ mieszany. Pompa chyba słabo sobie radzi z grzejnikami ?

    Chodzi mi ciągle po głowie ta fotowoltaika. Mam tylko obawy że ZE może kiedyś zmienić sposób rozliczania z 80 na 20 powiedzmy na 40 na 60 i obudzę się z całym dachem bezwartościowych paneli. Pelleciaka zawsze mogę zasypać i spać spokojnie..
    Hm...
    Hałas - nie więcej niż lodówka, kocioł gazowy... szum wiatru - to nie jest argument
    Klocek przyklejony do domu - no tak, to mały klocek podobnie jak pewnie chciałbyś w przyszłości miał klimatyzator - a poza tym chcesz kocioł na pellet - przygotuj miejsce na kotłownię, skład opały, zaplanuj dostawy..... nie wiem co mniej ingeruje w otoczenie.
    Awaryjność w przypadku braku serwisów - a jak nie bedziesz dbał o swój kocioł, pralkę, lodówkę, to się nie zepsuje i będzie pracowało wiecznie? Nie sądzę... O wszystko trzeba dbać, konserwować, przeglądać.... Pompy ciepła są bardzo niezawodne i mają bardzo niską awaryjność. Mozna popytac inwestorów, którzy użytkuję takie urządzenia już kilka lat.
    Duża bezwładność - co masz na myśli?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Ok. Tylko jakie są koszty takiej porządnej pompy ?
    Widzę że za swoją dałeś ok 30 tys, do tego trzeba doliczyć całą instalację i montaż. Nie wiem czy w 40 tys bym się zmieścił.
    Porządny pelleciak i osprzęt to w moim przypadku koszt 16 tys. Za resztę miałbym pelletu na 10 lat grzania. Nie widzę sensu w tej pompie.

    Co innego fotowoltaika, może ktoś ma wykonaną taką instalację (fotowoltaika + kocioł elektryczny + wodny układ mieszany) i mógłby się podzielić doświadczeniem ?
    Za moją po zsumowaniu dotacji z Czystego powietrza plus odliczenia z podatku finalnie zapłaciłem 15 tyś. Nie widzę porządnego peleciaka w cenie 15 tyś. do tego komin plus pomieszczenie na skład opału. Zakładam że już je masz więc tak naprawdę kasa zmarnowana...Do pompy nic więcej nie trzeba montować - Ty również masz już przecież instalację. Trochę komplikuje sprawę ten obieg wysokotemperaturowy na grzejniki - ale nie Ty jeden masz ten problem. Jest to do załatwienia jednym układem mieszającym.
    Tak naprawdę wystarczyłoby znaleźć jakąś dotację i sprawa wygląda zupełnie inaczej. Gdyby jeszcze zrobić to przed postawieniem komina....
    W ogrzewaniu z COP1 (czyli kable lub kotły elektryczne) problemem jest duże zapotrzebowanie na moc - raczej trudno wytworzyć przez cały rok tyle prądu aby starczyło na grzanie zimą, do tego wystarczy jedna noc aby "Dobra Zmiana" pokrzyżowała te wyliczenia.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  10. #10

    Domyślnie

    Niestety mnie czyste powietrze nie obejmuje, a koszt pompy, którą posiadasz to wspomniane 30 tys. Pelleciak, którego rozważam to SAS Bio Compact. Co do bezwładności to chodziło mi o szybkość zagrzania grzejnika od 0 do powiedzmy 60 stopni. Jak szybko pompa sobie z tym poradzi ?
    Oczywiście komin i kotłownia są już gotowe, ale w razie braku pieca, było by dodatkowe pomieszczenie gospodarcze..
    Ciągle jakieś dylematy..

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Ty chyba nie stałeś przy porządnej PC? Szum powietrza nie jest głośniejszy niż szum wytwarzany przez roslinność na działce, tylko przy dużym obciążeniu można zidentyfikować ją jako źródło szumu - ale wtedy zazwyczaj okna będziesz miał zamknięte...
    .

    Jak jestem na zewnątrz, to z odległości ponad 20 metrów poznaję, czy PC PW sąsiada pracuje.
    Sprężarka za to ma tendencję do przenoszenia drgań przez konstrukcję budynku - nawet, jak jednostka zewnętrzna nie wisi na elewacji.

    Do wad jeszcze dodałbym lodowisko w większe mrozy.


    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Bezwładność nie wynika z samej PC tylko podłogówki - co zresztą jest zaletą.
    Nie tylko. PC pilnuje różnicy temperatur ograniczając moc, jak wraca za zimna. Kocioł elektryczny nie musi się 5ym przejmować, bo nie ma to wpływu na COP.
    Do tego typowy kocioł elektryczny ma 24kW mocy maksymalnej nawet przy -25* za oknem - więc może grzać szybciej. A to się przydaje, by w dziennym okienku dogrzać CWU i podłogę.

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    To przy PC fotowoltaika ma szansę zaspokoić całe zapotrzebowanie na prąd do ogrzewania.
    Wykażesz na liczbach, przy jakim zapotrzebowaniu i w jakim czasie to będzie tańsze, niż COP=1 z PV przy tym samym budżecie na instalację?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Lepszą opcja będzie zostać przy pellecie ?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale bez OZC to wróżenie z fusów.
    .

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    .

    Jak jestem na zewnątrz, to z odległości ponad 20 metrów poznaję, czy PC PW sąsiada pracuje.
    Sprężarka za to ma tendencję do przenoszenia drgań przez konstrukcję budynku - nawet, jak jednostka zewnętrzna nie wisi na elewacji.

    To znaczy że sąsiad ma badziew, nie PC.

    Do wad jeszcze dodałbym lodowisko w większe mrozy.
    Jak ktoś ją zamontował na podjeździe....





    Nie tylko. PC pilnuje różnicy temperatur ograniczając moc, jak wraca za zimna. Kocioł elektryczny nie musi się 5ym przejmować, bo nie ma to wpływu na COP.
    Do tego typowy kocioł elektryczny ma 24kW mocy maksymalnej nawet przy -25* za oknem - więc może grzać szybciej. A to się przydaje, by w dziennym okienku dogrzać CWU i podłogę.



    Wykażesz na liczbach, przy jakim zapotrzebowaniu i w jakim czasie to będzie tańsze, niż COP=1 z PV przy tym samym budżecie na instalację?
    To znaczy że sąsiad ma badziew, nie PC, dodatkowo żle zamontowany.
    Żadne liczby nie padły....
    Mam tylko moje. Z pierwszego sezonu "niby zimy". Za PC PW zapłaciłem po odliczeniach 15 tyś. Podłogówkę już miałem. Zużyłem 3200 kWh prądu na CO plus CWU. Zakładam że 95 procent w taniej, czyli ok. 1300 zł. Powiedzmy że grzałem z COP3. Za prąd od października do końca marca dla całego domu razem z PC zapłaciłem 1700 zł.
    Gdybym grzał z COP 1 to zużyłbym 9600 kWh za które w taniej taryfie zapłaciłbym 3360 zł. na CO i CWU.
    Kocioł elektryczny zrobiłbym sam, za powiedzmy 3 tyś. Płaciłbym za prąd o 2000 zł rocznie więcej niż przy PC, czyli po 6 latach miałbym w rachunkach koszt PC...przy cięższej zimie jeszcze szybciej....Doliczenie przeglądów niewiele zmienia, podwyżka cen prądu - dużo.
    Temat osobny - PV do pompy ciepła. Zakładam że aby pokryć zapotrzebowanie PC wystarczy PV o mocy 5 kWp....
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  14. #14

    Domyślnie

    Ok plamiak ty zapłaciłeś 15 tys, ale pytanie czy zapłaciłbyś za tą samą pompę 40 ? Bo to jest koszt takiej instalacji.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Ok plamiak ty zapłaciłeś 15 tys, ale pytanie czy zapłaciłbyś za tą samą pompę 40 ? Bo to jest koszt takiej instalacji.
    Wiesz co? Właśnie zastanawiam się nad systemem ogrzewania do nowego, małego domu mojego syna.... Przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło pompa PW wydaje się przerostem formy nad treścią... raczej PP aby zapewnić klimatyzację.... Myślę, liczę.... komfort podłogówki jest czymś z czego bym nie zrezygnował.... Ta instalacja (wodna podłogówka o której piszesz) ma między innymi tę zaletę że można na ją zasilać wszystkim - PC, kotłem elektrycznym, gazem, drewnem.... Różne są pomysły władz i lepiej być na nie przygotowanym. Trudno to podstawić do Excela...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    To znaczy że sąsiad ma badziew, nie PC, dodatkowo żle zamontowany.
    Na co lepszego mógłby wymienić?

    Jak lepiej zamontować?




    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Mam tylko moje. Z pierwszego sezonu "niby zimy". Za PC PW zapłaciłem po odliczeniach 15 tyś. Podłogówkę już miałem. Zużyłem 3200 kWh prądu na CO plus CWU. Zakładam że 95 procent w taniej, czyli ok. 1300 zł. Powiedzmy że grzałem z COP3. Za prąd od października do końca marca dla całego domu razem z PC zapłaciłem 1700 zł.
    Gdybym grzał z COP 1 to zużyłbym 9600 kWh za które w taniej taryfie zapłaciłbym 3360 zł. na CO i CWU.
    1. W PGE 9600kWh przy zużyciu 95% w taniej strefie G12 to 2996,64zł a 3200kWh to 998,88zł (0,7291/0,3658zł/kWh). A to nie jest tani operator. W Tauronie Gliwice w G12w wychodzi 2794,37/931,46zł. Czyli oszczędność to niby w PGE 1997,76 zł a w Tauronie 1862,91
    2. Tanio wyszła PC. Mój sąsiad na 100% zapłacił więcej. Do tego trzeba pamiętać, że teraz nie ma ogólnopolskich dopłat do nowych domów - więc nie liczmy Twojej ceny, a ile wyda teraz inwestor.



    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Kocioł elektryczny zrobiłbym sam, za powiedzmy 3 tyś.

    Czemu chcesz robić sam tak drogo, jak można mieć fabryczny za niewiele ponad 2K zł - https://www.ceneo.pl/25924091#tab=spec
    Oczywiście mniejszej mocy znajdziesz trochę taniej.

    Niech będzie 2,5K z montażem. Minus dopłata... A nie, dopłat nie ma (ale jak były do PC to były też do innych urządzeń grzewczych). I jest taniej, niż PC nawet przy Twoich kosztach. Dobra, dajmy fory PC - różnica w cenie 12,5K zainstalowana w PV to nie licząc dopłat z Mój Prąd ponad 2MWh/r prądu z dachu. Zapomniałeś odjąć kilka stówek na przegląd. Zostaje z 1500-1600zł/rok (jeszcze pomniejszone o koszty napraw i materiałów użytych do konserwacji). Więc inwestując te same pieniądze w PC vs kocioł elektryczny + PV masz oszczędności... żadne. Bo te 2MWh/r prądu zastąpi głównie drogi prąd i autokonsumpcja będzie też duża przy tak małej instalacji.

    Ale można jeszcze taniej. Koszt wodnej podłogówki minus koszt kabli - i mamy ze 3MWh/r z dachu.

    I na koniec - faktycznie, gdzieś w okolicach 10MWh zapotrzebowania na ciepło pewnie można zacząć rozważać PC. Tyle, że to duży i/lub dziurawy dom. Ja przy grzaniu z COP=1 zużywam jakieś 10MWh całego prądu.
    Następna kwestia - PV przywiązuje do lokalnego operatora i jego cenników. Dzięki promocji, za 20554,76 kWh za okres dwóch lat (2018-03-01 - 2020-02-23) zapłaciłem 4256,66 zł brutto (suma faktur łącznie z opłatami stałymi) czyli średnio 20,71gr/kWh. Wg standardowych cen PGE na 2020 by to kosztowało ŚREDNIO 42,75gr/kWh a wg mojej obecnej standardowej ceny (prąd z Fortum, na dystrybucję PGE jestem skazany) 35,95gr/kWh. I głównie dlatego ciągle nie mam PV na dachu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Daikin.jpg
Wyświetleń:	1612
Rozmiar:	83,7 KB
ID:	443528  

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Kaizen, pozwolę się nie zgodzić z Twoimi obliczeniami bo mnie wychodzi:
    9600 kWh nawet 100% w taniej przy cenie 0,3658 daje 3511 zł nie 2996, ale nie chodzi o czepianie się słówek.
    I dalej mi wychodzi że w mojej sytuacji z 6 lat cena zakupu PC zrówna się ze zwiększonymi rachunkami za prąd gdybym ogrzewał grzałką. PV tutaj jeszcze nie mieszamy.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Wiesz co? Właśnie zastanawiam się nad systemem ogrzewania do nowego, małego domu mojego syna.... Przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło pompa PW wydaje się przerostem formy nad treścią... raczej PP aby zapewnić klimatyzację.... Myślę, liczę.... komfort podłogówki jest czymś z czego bym nie zrezygnował.... Ta instalacja (wodna podłogówka o której piszesz) ma między innymi tę zaletę że można na ją zasilać wszystkim - PC, kotłem elektrycznym, gazem, drewnem.... Różne są pomysły władz i lepiej być na nie przygotowanym. Trudno to podstawić do Excela...
    tylko pompa ciepła powietrze woda. Super sie sprawdza szczególnie dla takich jak piszesz nowych małych domów. Do tego PVka na dach i syn ma dom praktycznie zeroenergetyczny

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    CW przekłamuje kWh 2-3x w nowych domach, bo nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych.
    Jakim cudem?
    Mi wyliczyło https://cieplowlasciwie.pl/wynik/6x4c podobnie jak tu https://ziemianarozdrozu.pl/apps/HM/HeatMaster.html
    Czyli wg ciebie powinienem zuzyć zamiast 5000-6000kWh na CO 1500-2000kWh?
    Dom stałby się samoistnie pasywnym schodząc z 40kWh/m2*rok na poniżej 15.
    Bzdura.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    jak kożystałeś ze strony "ciepło właściwie" to weź dużą poprawkę, ta storna to jeden wielki pic....
    Możesz sprecyzować? Masz jakieś przykłady, dowody?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony