dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Solary słoneczne - jak przerobić by ciepła woda była szybciej

    Witam serdecznie i proszę o pomoc. Posiadam solary słoneczne ciśnieniowe (beż żadnych pompek) z zasobnikiem 200l na dworze, oddalonym kawałek od kotłowni przez co mam problem z ciepłą wodą - po odkręceniu kranu na max ciepła woda pojawia się dopiero po 40-50 sekundach. Trochę to niekomfortowe ale i również nieoszczędne , bo trochę tej wody trzeba wylać i zapłacić za ścieki zanim poleci ciepła woda. Mam świadomość, że nie mam w domu cyrkulacji i ta woda nigdy nie będzie lecieć od razu ale zimą gdy grzeje bojler kotłem to mam ciepłą w kranie po paru sekundach. Obecnie solary mam wpięte zaraz za bojlerem i wyjściem na ciepłą wodę do domu - jak na zdjęciu pierwszym.
    Solary pracują od marca do października, w domu z ciepłej wody korzystają 3 osoby, solary są przewymiarowane bo aż 200l, jak jest dużo słońca to temperatura dochodzi do 85-94st.C - czasem nawet przykrywam kocem część solarów bo przy 95st.C zawór bezpieczeństwa wylewa gorącą wodę na zewnątrz i wtedy po przykryciu przy słoneczku potrafi był 75-85 st. C. Mam dwa pomysły na przerobienie instalacji, proszę o pomoc którą wersję wybrać bądź doradzić.
    1. wersja (zdj. nr 2) to wpięcie solarów przed bojler i woda z solarów trafiałaby do bojlera a dopiero później do kranu. Czy to zdałoby egzamin ? Wiem, że były by przez to straty ciepłej wody ale i tak w ciepłe dni muszę przykrywać solary bo temp. 95st. a bojler w domu jest 2x mniejszy niż zasobnik na solary. Tylko przy tej opcji prawdopodobnie musiałbym też zawór powrotny
    2. opcja (zdj. nr 3) to zrobienie pseudo cyrkulacji - otóż przy zbiorniku na solarach mam jeden zawór wolny - Magnesium Bar - wiem , że to na anode magnezową ale nie została ona zamontowana - czy można by było tam wpiąć zawór i poprowadzić rurę przed zaworem w kotłowni + dołożyć pompkę dzięki temu miałbym cyrkulację ? Pompkę ustawiłbym na jakiś harmonogram , aby uruchamiała się co jakiś czas i nie musiała chodzić non stop.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	16,7 KB
ID:	443604   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu2.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	18,5 KB
ID:	443605   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu3.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	18,7 KB
ID:	443606  

  2. #2

    Domyślnie

    Najlepszą opcją byłoby wstawienie tego zbiornika z solarów w miejsce bojlera. Z reguły takie zbiorniki mają wężownicę do podłączenia kotła. Trzeba tylko i aż doprowadzić rury do solarów z kotłowni na miejsce, gdzie teraz są. Dodać/ wymienić glikol.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie ma takiej możliwości niestety, rurki od kolektora są połączone ze zbiornikem.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie gadaj, że nie ma opcji. Brak opcji jak nie twoje urządzenie i nie wolno ci go ruszać.
    Spuść glikol, dodaj grupę pompową w kotłowni, pociągnij rurki, napełnij i hula! Abo to zleć, jak nie potrafisz.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    717

    Domyślnie

    Trochę czasu już minęło. Ciekawe, czy i jak założyciel tematu poradził sobie z problemem?
    Cyrkulacji pewnie nie da się zrobić, bo była by potrzebna przeróbka obiegu ciepłej wody w budynku. Moja propozycja: cyrkulacja wymuszona pompą, wymieniająca wodę pomiędzy zbiornikiem solarów, a bojlerem, ale załączająca się gdy temperatura solarów będzie wyższa niż bojlera.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  6. #6

    Domyślnie

    Mi hydraulik zalecił zamontowanie energooszczędnej pompki cyrkulacyjnej która jest zamontowana bezpośrednio przy wpięciu do instalacji domowej. Zrobi się taki obieg solary-pompka. Do tego 2 zawory zwrotne, pompka jest podłączona do czasomierza cyfrowego w gniazdku.
    Pompka ustawiona jest tak że włącza się co 15 min na 3 min, jednak w tym roku chciałbym spróbować ze sterownikiem temperatury
    Kosztorysy budowlane TANIO

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Trochę czasu już minęło. Ciekawe, czy i jak założyciel tematu poradził sobie z problemem?
    Cyrkulacji pewnie nie da się zrobić, bo była by potrzebna przeróbka obiegu ciepłej wody w budynku. Moja propozycja: cyrkulacja wymuszona pompą, wymieniająca wodę pomiędzy zbiornikiem solarów, a bojlerem, ale załączająca się gdy temperatura solarów będzie wyższa niż bojlera.
    w tamtym roku nic nie udało mi się wykonać, będę próbować teraz na dniach właśnie

    Cytat Napisał oil Zobacz post
    Mi hydraulik zalecił zamontowanie energooszczędnej pompki cyrkulacyjnej która jest zamontowana bezpośrednio przy wpięciu do instalacji domowej. Zrobi się taki obieg solary-pompka. Do tego 2 zawory zwrotne, pompka jest podłączona do czasomierza cyfrowego w gniazdku.
    Pompka ustawiona jest tak że włącza się co 15 min na 3 min, jednak w tym roku chciałbym spróbować ze sterownikiem temperatury
    masz jakiś schemat/zdjęcie jak to wykonałeś?
    Ostatnio edytowane przez Fanatyk19 ; 16-03-2021 o 22:26 Powód: edycja

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony