dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Solary słoneczne - jak przerobić by ciepła woda była szybciej

    Witam serdecznie i proszę o pomoc. Posiadam solary słoneczne ciśnieniowe (beż żadnych pompek) z zasobnikiem 200l na dworze, oddalonym kawałek od kotłowni przez co mam problem z ciepłą wodą - po odkręceniu kranu na max ciepła woda pojawia się dopiero po 40-50 sekundach. Trochę to niekomfortowe ale i również nieoszczędne , bo trochę tej wody trzeba wylać i zapłacić za ścieki zanim poleci ciepła woda. Mam świadomość, że nie mam w domu cyrkulacji i ta woda nigdy nie będzie lecieć od razu ale zimą gdy grzeje bojler kotłem to mam ciepłą w kranie po paru sekundach. Obecnie solary mam wpięte zaraz za bojlerem i wyjściem na ciepłą wodę do domu - jak na zdjęciu pierwszym.
    Solary pracują od marca do października, w domu z ciepłej wody korzystają 3 osoby, solary są przewymiarowane bo aż 200l, jak jest dużo słońca to temperatura dochodzi do 85-94st.C - czasem nawet przykrywam kocem część solarów bo przy 95st.C zawór bezpieczeństwa wylewa gorącą wodę na zewnątrz i wtedy po przykryciu przy słoneczku potrafi był 75-85 st. C. Mam dwa pomysły na przerobienie instalacji, proszę o pomoc którą wersję wybrać bądź doradzić.
    1. wersja (zdj. nr 2) to wpięcie solarów przed bojler i woda z solarów trafiałaby do bojlera a dopiero później do kranu. Czy to zdałoby egzamin ? Wiem, że były by przez to straty ciepłej wody ale i tak w ciepłe dni muszę przykrywać solary bo temp. 95st. a bojler w domu jest 2x mniejszy niż zasobnik na solary. Tylko przy tej opcji prawdopodobnie musiałbym też zawór powrotny
    2. opcja (zdj. nr 3) to zrobienie pseudo cyrkulacji - otóż przy zbiorniku na solarach mam jeden zawór wolny - Magnesium Bar - wiem , że to na anode magnezową ale nie została ona zamontowana - czy można by było tam wpiąć zawór i poprowadzić rurę przed zaworem w kotłowni + dołożyć pompkę dzięki temu miałbym cyrkulację ? Pompkę ustawiłbym na jakiś harmonogram , aby uruchamiała się co jakiś czas i nie musiała chodzić non stop.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	16,7 KB
ID:	443604   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu2.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	18,5 KB
ID:	443605   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu3.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	18,7 KB
ID:	443606  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony