dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Mieszkanie 56m - aranżacja kuchni i łazienki - prośba o pomoc

    Witam wszystkich!

    Odbieram niedługo klucze do swojego pierwszego mieszkania i nie mam niestety jeszcze ostatecznej koncepcji aranżacji kuchni i łazienki. Bardzo byłbym wdzięczny za opinię odnośnie mojego pomysłu oraz dodatkowe propozycję jak mógłbym coś ewentualnie zmienić.

    Rzut całego mieszkania zamieszczam w linku poniżej:
    https://drive.google.com/file/d/1f9Y...ew?usp=sharing


    Kuchnia:

    Planuję ustawić meble kuchenne wzdłuż ściany w układzie jedno-rzędowym jednak od mebli zostaje jeszcze ok 1,5m przestrzeni, z którą nie wiem co zrobić. Myślałem o układzie mebli L, aby było więcej przestrzeni w szafkach, jednak nie za bardzo będzie on pasował, gdyż krótszy blat będzie wchodził w drugie okno, na układ U z kolei jest zbyt mało miejsca. Stół chcę ustawić pomiędzy kuchnią a salonem.

    Proszę o propozycję, jak dobrze byłoby tę kuchnię zaaranżować, nie zamykam się na żadne pomysły.

    Poniżej moja koncepcja aranżacji kuchni:
    https://drive.google.com/file/d/1uSj...ew?usp=sharing


    Łazienka:

    Wariant 1:
    Łazienka bez tynków ma 4,42m, jednak planuję wykonać wnękę z pustej przestrzeni kominowej i umieścić tam pralkę w zabudowie a nad nią zamykaną szafkę.Dodatkowo ścianę kominową trochę zabudować płytą GK aby wszystko było na jednym poziomie.
    Całość aranżacji na poniższym rysunku:
    https://drive.google.com/file/d/1hmy...ew?usp=sharing


    Wariant 2:
    Pomyślałem, że fajnie byłoby jednak mieć zarówno wannę jak i prysznic w łazience, chociaż nie wiem czy w takim metrażu jest to rozsądne, ale...
    Uzyskana wnęka kominowa będzie miała ok 40cm głębokości oraz ok 75 szerokości. Może udałoby się zrobić wnękę z odpływem liniowym oraz drzwi szklane, tworzące kabinę narożną. Pralkę mógłbym dać wtedy pod blat obok umywalki.
    Koncepcja na poniższym rysunku:
    https://drive.google.com/file/d/1vN_...ew?usp=sharing


    Wariant 3:
    Wariant z prysznicem ale powiększonym kosztem sypialni. Aby nie zajmować miejsca w łazience może niezłym pomysłem byłoby przebicie cie całkowicie do sypialni i powiększenie wnęki prysznicowej o dodatkowe 40cm aby w łazience prysznic był całkowicie schowany i na równo ze ścianą. W sypialni za tą ścianą znajdowałaby się szafa, gdzie jedna jej połowa byłaby o te 40 cm płytsza.
    Tak wyglądałoby to na rysunku:
    https://drive.google.com/file/d/1lIS...ew?usp=sharing


    Każdy z wariantów ma swoje zalety i wady dlatego bardzo zależy mi na opinii osób z doświadczeniem i praktycznym podejściem. Być może nierozsądnym jest na tak małym metrażu decydowanie się zarówno na wannę jak i na prysznic, kosztem przestrzeni pakunkowej w szafkach jak i miejsca w samej łazience, a może dla wygody warto pójść w takie rozwiązanie. Z wanny rezygnować nie chcę, jedynie prysznic jest opcją dodatkową. Być może jeszcze można w jakiś fajny sposób zaaranżować tę łazienkę, dlatego nie zamykam się na żadne propozycje.

    Z góry dziękuje za wszelkie propozycję i sugestię.

    Pozdrawiam,
    Tomasz

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wklej to tutaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Układ kuchni możesz uzupełnić płytszymi szafkami/blatami pod oknem narożnym.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	k1.jpg
Wyświetleń:	379
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	443726

    Projekty łazienki są ok (o ile da się tę wnękę wygospodarować), najmniej podoba mi się 2, z narożnym prysznicem.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam
    Tomaszu, łazienka jest ustawna, nie ma potrzeby kombinować. W przypadku went. grawit. kanały mieszkań z wyższych pięter nie musiałyby schodzić do dołu i mógłbyś szukać miejsca w pionach (oczywiście na niższych piętrach). Jednak Ty na 99% masz wentylację mechaniczną i nic tam nie wepchniesz. Piony są nienaruszalne - przejdź się na budowę (jeśli jeszcze trwa) i zobaczysz ile ciekawych rzeczy w nich jest.
    Może zrezygnuj z kabiny - składany, szklany parawan nad wanną też dobrze działa.

    Przykładowe 2 wersje:
    (a2 ma tę wadę że muszla jest "na wejście" - błąd w sztuce, ale nie wszystkim to przeszkadza)
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/d00937b3dc367883

  5. #5

    Domyślnie

    Na prośbę moderatora, wklejam zdjęcia tutaj:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Plan mieszkania 2.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	83,5 KB
ID:	443787
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia aranżacja.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	443788
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Łazienka Wariant 1.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	79,2 KB
ID:	443789
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Łazienka Wariant 2.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	78,1 KB
ID:	443790
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Łazienka Wariant 3.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	79,8 KB
ID:	443791

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie zrobisz wnęki pod prysznic bo masz szacht na rury między sypialnią a łazienką.
    Wątpię czy wolno by było w niego ingerowac.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.

    Jeśli chodzi o aranżację kuchni, myślałem o tym rozwiązaniu tylko nie podałem jednej istotnej rzeczy - lokalizacji grzejnika. Planowany jest on pod oknem na wprost kuchni, jednak istnieje możliwość przeniesienia go pod prostopadłe okno.

    Na poniższym zdjęciu znajduje się lokalizacja wstępna grzejnika oraz coś na wzór kuchni dwurzędowej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia 1.JPG
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	47,7 KB
ID:	443792

    Drugim moim pomysłem byłoby zrobienie kuchni w układzie L, gdzie w miejsce parapetów zostałby przedłużony blat a grzejnik zostałby zastąpiony na wąski dekoracyjny i przeniesiony na ściankę o szerokości 52 cm, obok okna.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia 2.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	443793

    Chciałbym poznać Waszą opinię odnośnie tych dwóch wariantów, to jedyne aranżacje, które poza meblami w jednym rzędzie udało mi się wymyślić. Ten grzejnik też dużo komplikuje, może ktoś miałby na niego jeszcze inny pomysł.

    Jeśli chodzi o łazienkę. Z wnęką kominową nie ma problemu, znajduje się tam pion kanalizacyjny, 2 rury wentylacyjne oraz rura odpływowa na deszczówkę. Z wykonaniem tej wnęki problemu nie będzie, miało zostać to zrobione na etapie budowy, ale zanim się zdecydowałem, komin został już zamurowany, kierownik budowy zalecił zrobić to we własnym zakresie. Łazienka duża nie jest wiec taka dodatkowa przestrzeń bardzo się przyda.

    2013arch dziękuję za aranżacje łazienki. Wariant a1 chciałem zrealizować od samego początku, tylko niestety pion kanalizacyjny znajduje się najdalej w kominie od projektowanej lokalizacji ubikacji i jest problem z odpływem - 2 kolanka 90 st na odcinku 130 cm to będzie za dużo, z kolei 2x45st zamiast jednego 90 st. zajmie dużo miejsca na zabudowę.
    Wanna ze szklanym parawanem i deszczownicą będzie w wariancie bez prysznica, prysznic miałby być jako dodatek bardziej dla wygody i wtedy wanna już zwykła, jednak tak mała kabina może okazać się bardziej niewygodna od tej wanny z parawanem

  8. #8

    Domyślnie

    Witajcie po chwilowej przerwie!

    Z łazienką wstępnie stanęło na tym, że zrezygnuję z prysznica na rzecz wanny z natryskiem zyskując za to więcej przestrzeni na szafki.

    Problem wiąż mam jeszcze z kuchnią. Poza samym układem jest również problem z podłogą. Ładniejszym rozwiązaniem byłoby zapewne położenie jednolitej podłogi w salonie i kuchni np. z paneli winylowych. Ich jednak wysokość wymusiłaby ułożenie winyli w całym mieszkaniu aby wszędzie były podłogi na jednym poziomie. Generuje to już koszty, poza tym jakoś nie widzę za bardzo paneli w części kuchennej.

    Wstępnie w kuchni myślałem o ułożeniu płytek w a w salonie paneli podłogowych laminowanych. Problem pojawia się jednak, w jaki sposób odciąć część kuchenną od salonowej. Chciałbym aby kuchnia odcinała się podłogą od salonu a być może nawet sufitem obniżonym.

    Przygotowałem 4 pomysły dla układu mebli w układzie dwurzędowym oraz L. Proszę o opinię oraz może jakąś podpowiedź w kwestii innej jeszcze możliwości.

    Wariant 1 - Kuchnia dwurzędowa, panele dochodzą do drzwi, płytki pod meblami kuchennymi:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia_podłoga_1.JPG
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	81,2 KB
ID:	444139


    Wariant 2 - Kuchnia w układzie L, panele dochodzą do drzwi, płytki pod meblami kuchennymi:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia_podłoga_2.JPG
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	81,5 KB
ID:	444140


    Wariant 3 - Kuchnia dwurzędowa, panele dochodzą do rogu wnęki kuchennej z oknami:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia_podłoga_4.JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	80,6 KB
ID:	444141


    Wariant 4 - Kuchnia w układzie L, panele dochodzą do rogu wnęki kuchennej z oknami:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia_podłoga_3.JPG
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	78,2 KB
ID:	444142


    Czy ktoś ma doświadczenie z panelami winylowymi, czy nadają się one do kuchni na trudniejsze warunki czy płytka będzie tutaj jednak bardziej praktyczna?

    Nie mam jeszcze pomysłu na sufit w kuchni. Jak wspomniałem, chciałbym odciąć część kuchenną od salonu może lekko obniżonym sufitem tylko nie bardzo wiem w jaki sposób to zrobić, a może też nie ma potrzeby obniżać tego sufitu.

    Proszę o opinię moich pomysłów oraz o propozycję może jeszcze innych rozwiązań. Z góry dziękuję za pomoc.

  9. #9

    Domyślnie

    Mi się najbardziej podoba wariant 2.

  10. #10

    Domyślnie

    WiosennaRosa, dziękuje za opinie. Układ ten faktycznie wydaje się być najbardziej optymalny.

    Problemem tutaj jednak jest to okno narożne. Parapety wystają nieco poza wnękę okienną i blat nie będzie dobrze przylegał. Myślałem nawet o usunięciu parapetów i docięciu w ich miejsce blatu aby była jednolita powierzchnia, ale nie wiem czy to byłby dobry pomysł. Poza tym ten krótszy blat wchodzi w połowę drugiego okna, też to chyba nie będzie wyglądało za dobrze.Jest jeszcze ten grzejnik. W tym układzie to jest chyba jedyne umiejscowienie, ewentualnie można byłoby zastosować grzejnik dekoracyjny, wąski i wysoki na ściance pomiędzy oknem a narożnikiem ściany.

    Może ktoś przerabiał podobny układ lub miałby pomysł, jak to zrobić z meblami przy tych oknach?

    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Skoro istniejące parapety są na tej samej wysokości co planowany blat, to usunęłabym parapety i zastosowała wszędzie blat. Grzejnik wysoki dekoracyjny, a pod okno obok grzejnika blacik tak ok 11cm głębokości żeby okno głupio nie wyglądało. Ja sama mam taki płytki parapecik na 3/4 szerokości okna (jednego okna z trzech) ze względu na to, aby drzwi balkonowe mogły otwierać się na całą szerokość.
    W tym wypadku wg mnie najbardziej pasowałby na całej powierzchni blat kamienny.

    Pozdrawiam serdecznie
    Justyna

  12. #12

    Domyślnie

    Justyno, dziękuję za opinię. Czy z tym blatem zamiast parapetów miałaś taką aranżację na myśli?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia 5.JPG
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	74,3 KB
ID:	444326

    Tutaj byłby jednolity blat zarówno na szafkach jak i wnęce okiennej.

    Przyszły mi jeszcze do głowy 2 pomysły.

    Pierwszy dla układu dwurzędowego z połączeniem blatów płytką półeczką, która miałaby na celu uzupełnić brakujący blat w oknie oraz przykryć grzejnik. Może to sprawiłoby wrażenie jednolitej zabudowy kuchennej. Odległość pomiędzy szafkami wynosiłaby 1m, nie wiem czy to nie byłoby też za mało dla komfortowej pracy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia 6.JPG
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	75,8 KB
ID:	444327

    Podobne rozwiązanie zastosowano w tej kuchni:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grzejnik pod blatem 2.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	53,4 KB
ID:	444328Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grzejnik pod blatem.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	37,6 KB
ID:	444329

    Drugi wariant to coś na wzór układu U - zamiast płytkiej półeczki pomiędzy blatami zastosowano szafki z normalnym blatem, natomiast grzejnik miałby zostać przeniesiony na wąską ściankę i nad blat. Byłby to grzejnik dekoracyjny ale nie jestem pewien, czy taką lokalizację grzejnika można zastosować. Odległość pomiędzy szafkami wynosiłaby również 1m. Podobne rozwiązanie proponowała alicyja.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia 7.JPG
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	73,8 KB
ID:	444330


    Wydaje mi się, że w układzie tym dobrze komponowałoby się odcięcie podłogi z płytek i paneli - dobrze jest widoczne oddzielenie części kuchennej od salonowej.

    Proszę o opinię odnośnie nowych wariantów, może coś można byłoby jeszcze poprawić aby optymalniej zagospodarować tę przestrzeń.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Ten grzejnik nad blatem to byłby błąd.
    Zrób tak jak na zdjęciu (grzejnik pod blatem na przeciwko wejścia), albo w ogóle nie dawaj grzejnika. Ja w kuchni od 12 lat mam grzejnik zakręcony na 0, a mam kuchnię w osobnym pomieszczeniu.
    Jak już będziesz mieszkać i poczujesz niedogrzanie to możesz zmienić ten grzejnik przy kanapie na powiedzmy dekoracyjny.

  14. #14

    Domyślnie

    DarekDawid, a dlaczego byłby to błąd? Chodzi tutaj o walory estetyczne przy montażu grzejnika w tym miejscu czy techniczne, np nieprawidłowa cyrkulacja ciepłego powietrza czy mniejszą skuteczność ogrzewania pomieszczenia przez grzejnik na tym poziomie? Drabinki łazienkowe też montowane są na tym poziomie i grzeją prawidłowo.

    Z grzejnika rezygnować nie chciałbym, jest to mieszkanie narożne a kuchnia i salon są na ścianach zewnętrznych, boję się, że przy większych mrozach może zabraknąć ciepła

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Ze względów estetycznych i wydajnościowych.
    Ja nigdy czegoś takiego bym nie zaakceptował.

    Wyobraź sobie te światło z okna przenikające przez ten profil grzejnika. Kwintesencja brzydoty.

    Chyba, że znajdziesz jakiś grzejnik w formie obrazu, płaskorzeźby. Bardziej jako obraz, dekoracja niż grzejnik. Ale to raczej na zamówienie i droga sprawa.

  16. #16

    Domyślnie

    DarekDawid, dzięki za opinię. Po przemyśleniu tematu, może faktycznie nie jest to za najszczęśliwsze miejsce na grzejnik. Poza tym, przy układzie dwurzędowym czy tym na wzór litery U zostaje mało miejsca między rzędami. W standardzie powinno być min 120 cm a ja mam takie naciągane 100, przy otwieraniu piekarnika, który byłby pod kuchenką może być już ciasno.

    Ten układ L byłby chyba bardziej optymalny. Zamiast grzejnika wąskiego i długiego pomyślałem, że może lepiej aby został standardowy o wymiarach 60x70, zamontowany trochę pod oknem i trochę na tej wąskiej ściance, innej możliwości już nie widzę. Nad grzejnikiem może udałoby się zrobić taką wąską półeczkę wyciętą z blatu, a jak się nie da tak wyciąć to zostałoby i bez, może bardzo ściany i sufitu nie będzie brudzić.

    Koncepcja ta wyglądałaby tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia 8.JPG
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	444370

    DarekDawid, co sądzisz o takim rozwiązaniu, byłoby bardziej do przyjęcia?

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Wiesz co. Jakbyś mi przesłał wszystkie wymiary z wysokością otworu okiennego, a nawet głębokością osadzenia okna to bym ci narysował to w Cadzie w 3D.
    Mógłbym nad tym trochę popracować.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Ja widzę to tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia v 1.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	42,8 KB
ID:	444377
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia v 2.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	64,9 KB
ID:	444378
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia v 3.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	66,3 KB
ID:	444379

    Bez kombinacji. Stolik 60x90 60 cm od ściany z grzejnikiem.

    Co do salonu to pewnie już po ptakach.
    Bo lepiej było umieścić grzejnik po drugiej stronie. Kanapę również. Tak aby telewizor można było oglądać ze strefy jadalnej, a siedząc na kanapie nie oglądać kranów, lodówek itp.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pokój dzienny v1.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	72,0 KB
ID:	444376
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 22-05-2020 o 21:13

  19. #19

    Domyślnie

    DarekDawid, dziękuję za sugestie i wykonane wizualizację, trochę to pracy kosztowało

    Nie mam jeszcze dokładnych wysokości i głębokości wnęk okiennych, jedyne wymiary jakie posiadam to te zamieszczone na początku postu.

    Aranżacja salonu nie jest przypadkowa a grzejnik do tej lokalizacji przeniosłem świadomie, w projekcie był na ścianie zewnętrznej bez okien, w miejscu TV.

    Stół chcemy większy aby był też gościnny, z racji otwartej kuchni padło na jeden na pograniczu tych dwóch pomieszczeń. Kanapa być może będzie narożna, z krótszym bokiem od strony drzwi. Lokalizacja ta wynika z podziału drzwi balkonowych, gdzie prawa strona otwiera się jako pierwsza i musi być do niej dobry dostęp.

    Została jeszcze kwestia podłogi. Wrysowałem w kuchni płytki a w salonie panele. Odcięcie takie nie wygląda chyba zbyt dobrze. Zastanawiam się nad zrobieniem jednolitej płaszczyzny z paneli winylowych.

    Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, czy jednolita podłoga w kuchni i salonie faktycznie byłaby lepszym rozwiązaniem. Płytki w kuchni byłyby chyba praktyczniejsze ale winyle podobno też dobrze sprawdzają się w takim pomieszczeniu. Proszę o opinię szczególnie osoby, które maja taką podłogę w kuchni.

  20. #20

    Domyślnie

    A to moja wizja zabudowy pod oknem. Ażurowe drzwiczki tam gdzie będzie kaloryfer.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1A.jpg
Wyświetleń:	227
Rozmiar:	40,1 KB
ID:	444542

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1B.jpg
Wyświetleń:	221
Rozmiar:	41,4 KB
ID:	444543

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1C.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	28,3 KB
ID:	444544

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony