dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 54
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Nadal nie rozumiem co to wnosi do tematu? Masz kłopot ze sobą? Pozwolisz, że ja będę decydował co jest opłacalne u mnie w domu? Dodatkowo jak pisałem każdy sobie podejmie decyzje jak uważa. To już n-ty wątek, w który wpadasz i spamujesz. Szkoda, że tu nie ma żadnej moderacji, bo to forum traci..

  2. #22

    Domyślnie

    Tak jak pisałem, chciałbym najpierw wyjaśnić wątpliwości co do kotłów na pellet. Proponuję wstrzymać się chwilowo z namawianiem mnie na PC - będzie mniej wielowątkowa dyskusja.

    @domino34 Ten problem z histerezą, który opisujesz - czy to jest ten sam problem, który opisują w tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=LLoIUtKXEyM ?

    @pandzik Twoja odpowiedź "Źle" dotyczyła posta o moim rozumowaniu o potrzebnej mocy vs roczne zużycie energii. Co w tym rozumowaniu jest złego? Potrzebna moc jest chyba niezależna od źródła ciepła.

    Co do pytania o średnicę komina - podałem dwa źródła (wzór i kalkulator). Dają rozbieżna wyniki.
    @domino34 napisał swoją opinię (Dzięki!)
    Czy jest ktoś na forum, kto potrafi napisać nie tylko opinię, a podzielić się wiedzą na ten temat - którym z tych źródeł powinienem się kierować?

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Tak, ten filmik opisuje rozwiązanie problemu z brakiem konfiguracji histerezy do CWU. Podobno w nowej wersji (selecta) mieli to poprawić czyli wprowadzić możliwość zmiany tej histerezy. Czy poprawili nie wiem... Dla mnie to granda i zwykłe chamstwo. Najpierw spaprali oczywistą rzecz, a potem jeszcze proponują rozwiązanie za kilkaset złotych dotyczące problemu, który sami stworzyli....

    Co do tych średnic to patrzyłeś DTR potencjalnych kotłów?

  4. #24
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Nadal nie rozumiem co to wnosi do tematu? Masz kłopot ze sobą? Pozwolisz, że ja będę decydował co jest opłacalne u mnie w domu? Dodatkowo jak pisałem każdy sobie podejmie decyzje jak uważa. To już n-ty wątek, w który wpadasz i spamujesz. Szkoda, że tu nie ma żadnej moderacji, bo to forum traci..
    A ja nadal nie rozumiem co wnosi do tematu twoje namawianie kogoś na kopicuch na pelet który w niedługim okresie czasu przestanie był opłacalny.
    Jakiś sprzedawca kopciuchów jesteś czy co.

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    A ja nadal nie rozumiem co wnosi do tematu twoje namawianie kogoś na kopicuch na pelet który w niedługim okresie czasu przestanie był opłacalny.
    Jakiś sprzedawca kopciuchów jesteś czy co.
    Mogę Ci zaproponować tylko, abyś przestał tu spędzać czas i spamować. Chcesz naprawić świat, wyleczyć swoje problemy? Przeczytaj sobie jeszcze raz moje posty powoli i w skupieniu to zobaczysz, że nikogo na nic nie namawiam, a odpowiadam tylko na czyjeś pytania... Dla takiego narwańca i osoby o usposobieniu rzepa na psim ogonie jakich na tym forum na pęczki to może być trudne do pojęcia, ale spróbuj. Poza tym twierdziłeś, że już nie jest opłacalny. Teraz mówisz, że niedługo będzie. To jak jest?

    Poza tym przeczytaj co napisał tu pytający? Pomogę ci..
    Tak jak pisałem, chciałbym najpierw wyjaśnić wątpliwości co do kotłów na pellet. Proponuję wstrzymać się chwilowo z namawianiem mnie na PC - będzie mniej wielowątkowa dyskusja.
    Możesz zrozumieć to i po prostu zamilknąć? Załóż sobie swój wątek, gdzie będziesz się wyżywał na dowolny temat, może ktoś do ciebie dołączy...
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 07-05-2020 o 23:32

  6. #26
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Mogę Ci zaproponować tylko, abyś przestał tu spędzać czas i spamować. Chcesz naprawić świat, wyleczyć swoje problemy? Przeczytaj sobie jeszcze raz moje posty powoli i w skupieniu to zobaczysz, że nikogo na nic nie namawiam, a odpowiadam tylko na czyjeś pytania... Dla takiego narwańca i osoby o usposobieniu rzepa na psim ogonie jakich na tym forum na pęczki to może być trudne do pojęcia, ale spróbuj. Poza tym twierdziłeś, że już nie jest opłacalny. Teraz mówisz, że niedługo będzie. To jak jest?

    Poza tym przeczytaj co napisał tu pytający? Pomogę ci..


    Możesz zrozumieć to i po prostu zamilknąć? Załóż sobie swój wątek, gdzie będziesz się wyżywał na dowolny temat, może ktoś do ciebie dołączy...
    Polecam zakupić w hurtowej ilości.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0002Q27XG8SB8543-C122-F4.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	45,7 KB
ID:	443844

  7. #27

    Domyślnie

    Patrzę np. na kocioł Ferroli Biopellet Pro 12kW
    Nie widzę czegoś takiego jak DTR, ale widzę instrukcję (strona producenta).
    http://www.ferroli.com.pl/uploads/41...b4d9e17b99.pdf
    Gdzie szukać DTR?
    Może nie widzę dobrze, ale jedyna wartość jaka mi tu pasuje to "Średn. przewodu spalin" równa 80mm.
    Czy to jest to? Coś mało mi się wydaje, szczególnie że model 30kW też ma taką wartość.
    Dla mnie to brzmi jak przewód wychodzący z kotła, a niekoniecznie średnica komina.
    Ciąg 12 Pa.
    Ostatnio edytowane przez virtual ; 07-05-2020 o 23:43 Powód: link

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    Bo masz racje, polskie kotły mają chyba 120 mam.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuuKee Zobacz post
    Bo masz racje, polskie kotły mają chyba 120 mam.
    Nie zrozumiałem.
    Chodzi Ci o to, że mam rację, że te 80mm to za mało i jako przykład podajesz, że polskie kotły mają 120mm?

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    Nie zrozumiałem.
    Chodzi Ci o to, że mam rację, że te 80mm to za mało i jako przykład podajesz, że polskie kotły mają 120mm?
    Nie xd poprostu ferroli tak ma i jest wystarczajaco. Polskie mają 120 mm i też jest dobrze. A z szer. Komina nie powiem
    Ci bo na e mam zielonego pojęcia. Mi doradzili systemowy 200mm uniwersalny, bo nie widziałem czy bd gaz pellet czy groszek. Jakby był gaz to włożyli by rurę z nierdzewki w niego.


    Oczywiście nie mówię że ja mam dobrze, a mniejszy to źle, po prostu już mam i mniejszego nie dam. Ale powiem że wszyscy sąsiedzi co budują aBo jest ich 4 mają również 180/200
    Ostatnio edytowane przez LuuKee ; 08-05-2020 o 10:45

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    @Barliniak Dzięki za sugestię. Chętnie wrócę do tematu PC później lub w osobnym wątku. Najpierw jednak chciałbym dobrze zrozumieć kwestie związane z kotłami na pellet. Inaczej to mi się przegrzeje... mózg
    Najlepiej przejdź od razu na na ten "osobny" wątek i nie zawracaj sobie głowy żadnym kotłem do tego nowego domu, ja wywaliłem kocioł ze starego ( swojego ) domu a zajmuję się sprzedażą i montażem kotłów. Jak to możliwe? możliwe jak widać.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  12. #32

  13. #33

    Domyślnie

    Czy moglibyście podzielić się opinią na temat następujących kotłów:

    1. Thermorossi Compact S13
    2. EDILKAMIN TERMIKA 12 lub 15
    3. LAZAR SMARTFIRE COMPACT 15/240
    4. HEIZTECHNIK ONE BASIC 15
    5. BLACKSTAR 10/280
    6. Biawar Pellux compact 12
    (7. Ferroli Biopellet - tu w nawiasie, bo trafiłem na dwie negatywne oceny - jedną dotyczącą słabej dostępności serwisu, a drugą dotyczącą awaryjności)

    Po lekturze różnych wątków na forum, próbowałem wybrać kotły z wymiennikiem pionowym oraz wrzutkowym (zrzutkowym?) palnikiem, ale już teraz nie jestem pewien czy wszystkie zaproponowane mają obie te cechy.

    Prosiłbym o informację na temat:
    a) bezobsługowości
    b) łatwości ustawień
    c) awaryjności
    d) dostępności serwisu w PL

    Pytanie dodatkowe - jaka jest różnica w funkcjonowaniu i cechach Edilkamin Termika oraz tak zachwalanej na forum Edilkamin Laguna?

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    .
    Wielu sprzedawców kotłów raczej proponuje 16-20kW, niektórzy 25kW...
    pogoń ich wszystkich(tych powyżej 15kW) jeśli nie chcesz problemów
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    O Edilkamin pytaj użytkownika eliks
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    ...Prosiłbym o informację na temat:
    a) bezobsługowości
    b) łatwości ustawień
    c) awaryjności
    d) dostępności serwisu w PL...
    Kocioł szwedzki Pellux UB z palnikiem Viking Bio 2000 z klasą energetyczną A i z 5 klasą emisji.
    U znajomego palnik Viking Bio 20 z 4 klasą emisji, pracuje od 10 lat bezawaryjnie.

    Cytat: Palniki peletowe z serii Viking Bio to flagowy produkt Viking Bio jest jednym z najlepiej sprzedających się palników na świecie Fakty są jednoznaczne. Dziesiątki tysięcy palników Viking Bio pracując bezawaryjnie w wielu krajach potwierdza swoją wyjątkową trwałość i wysoką jakość. Unikalne technologie i wysokiej jakości materiały oraz wieloletnie prace badawcze dały efekt. Zgazowujące pellet palniki Viking Bio zdecydowanie przewyższają swoimi parametrami popularnie stosowane pelletowe palniki innych firm. Użytkownik palnika Viking Bio nie musi ustawiać dawek paliwa, interwałów podawania peletu, natężenia pracy wentylatora i wielu innych parametrów ręcznie dobieranych w popularnych palnikach. Viking Bio pracuje naprawdę automatycznie, tak jak palnik olejowy czy gazowy. Palniki Viking Bio zostały przebadane z wieloma typami kotłów olejowo gazowych różnych firm. Dzięki standardowemu złączu potrafią bezpośrednio współpracować z automatyką tych kotłów bez żadnych przeróbek i dodatkowych sterowników. Viking Bio potrafi pracować również w zwykłych kotłach na paliwo stałe. Wówczas możesz uruchomić dodatkowe funkcje i palnik Viking Bio sam zastąpi automatykę kotła. Palniki z serii Viking Bio posiadają zatrzaskowe szybkozłącza co skraca montaż w dowolnym kotle do kilku sekund. Viking Bio to prawdziwa liga mistrzów. Viking Bio 20 Viking Bio VÄRMEBARONEN PELLET HEATING
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 13-05-2020 o 13:04

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    Czy moglibyście podzielić się opinią na temat następujących kotłów:

    1. Thermorossi Compact S13
    2. EDILKAMIN TERMIKA 12 lub 15
    3. LAZAR SMARTFIRE COMPACT 15/240
    4. HEIZTECHNIK ONE BASIC 15
    5. BLACKSTAR 10/280
    6. Biawar Pellux compact 12
    (7. Ferroli Biopellet - tu w nawiasie, bo trafiłem na dwie negatywne oceny - jedną dotyczącą słabej dostępności serwisu, a drugą dotyczącą awaryjności)

    Po lekturze różnych wątków na forum, próbowałem wybrać kotły z wymiennikiem pionowym oraz wrzutkowym (zrzutkowym?) palnikiem, ale już teraz nie jestem pewien czy wszystkie zaproponowane mają obie te cechy.

    Prosiłbym o informację na temat:
    a) bezobsługowości
    b) łatwości ustawień
    c) awaryjności
    d) dostępności serwisu w PL

    Pytanie dodatkowe - jaka jest różnica w funkcjonowaniu i cechach Edilkamin Termika oraz tak zachwalanej na forum Edilkamin Laguna?
    No więc tak, zacznę od tyłka strony. Termiki już nie robią, od Laguny różniły się prawie wszystkim. Laguna ma system optymalizacji spalania, automatyczne czyszczenie palnika, wymiennika i wyjątkową konstrukcję, co pozwala mi czyścić ten kocioł co 4 tony paląc pelletem A2.
    Jeśli chodzi o kotły z listy:
    Blackstar - fajny kocioł z sonda, genialnym sterownikiem na Androidzie i bardzo dobrym serwisem. Tutaj obsługa to pomachanie wajchami od zawirowaczy co zasyp. Nie ma systemu co Laguna,.więc każda zmiana peletu to teoretycznie trzeba coś przestawić, ale tutaj zmieniamy tylko wartość podawania ślimaka i to nie zawsze trzeba z resztę robi algorytm i sonda. Poza tym serwis wchodzi na nasz kocioł online i rozwiązuje większość problemów. Koszt ok. 15500zl
    Biawara Pellux - fajny kocioł, lecz tutaj dokupic musisz sondę lambda aby to prawidłowo działało, a to chyba ponad tysiaka kosztuje. Poza tym samo ustawienie kotła nie jest proste i jesli lubisz się bawić i znasz się na tym, to ok, ale większość ludzi chce żeby kocioł po prostu grzał a nie ustawiac podawania, dmuchawy i progi mocy. Poza tym jak doliczysz cenę pompy która w Duńczyku jest w standardzie, sondę i internet to wyjdzie Ci cena Blackstara.
    Ferroli Biopellet Pro - fajny kocioł, typowy pelleciak o włoskiej urodzie. Również mechaniczne czyszczenie wymiennika, za to czyszczenie palnika to tylko wydmuch, więc co jakieś 2 dni a najlepiej codziennie trzeba kontrolować zawartość koszyka i spędzić 15 sekund żeby go odkurzyć. Jeśli chodzi i same kotły Ferroli Pro. Na starcie kupujesz nową pompę bo to co jest w komplecie to jakiś badziew. Generalnie kotły są ok,. zwłaszcza jak za tą cenę. Nie znam jakiś tam przypadków psucia się tego sprzętu, bardziej majster od ekogroszka nie potrafi go poprawnie zainstalować i uruchomić. Teraz serwis. Tutaj był ciężki temat bo przenosili się w inne miejsce, podobno wtedy były największe problemy, nawet nie można było się do nich dodzwonić. Z tego co wiem, wszystko ma działać dużo lepiej, ale czy już tak jest, tego nie wiem.
    Co do reszty się nie wypowiadam bo nie wiem, opisałem tylko.kotly z którymi mam styczność. Ja generalnie lubię palniki z podajnikiem wrzutkowym bo tutaj czy masz pellet dłuższy z krótszy, nie ma problemu ze się będzie klinowal czy zawieszał. To Ferroli wyrwiesz za jakieś 7200zl + 450zl pompa Wilo.
    Aha, wszystkie włoskie kotły mają wbudowaną hydraulikę, wentylator wyciągowy i presostaty spalin i po stronie wody, nawet to śmiesznie tanie Ferroli.
    Pozdro.

  18. #38

    Domyślnie

    @cuuube , @Alessandro , @eliks dziękuję za odpowiedzi.

    @eliks - co oznacza, że kocioł ma wbudowaną hydraulikę?
    Czy to te elementy wymienione np. w opisie Laguny: zestaw pompowy, zawór bezpieczeństwa, zawór napełniający, naczynie przeponowe?

    Czy to znaczy, że w przypadku np. takiego Blackstara te wszystkie elementy trzeba dokupić i zainstalować poza kotłem?

    Blackstar ma podaną średnicę czopucha 13cm. Czy to znaczy, że komin powinien być też tej szerokości?

    Laguna - na stronie producenta widzę, że najmniejszy kocioł to P18, a to jest na moje potrzeby zbyt dużo. Czy dobrze rozumiem?
    Kiedyś był na rynku P12, ale go nie widzę.

    Takie pytanie ogólne - rozumiem, że latem kotła się nie używa i CWU grzeje się grzałką w zasobniku (lub ewentualnie innym źródłem ciepła jak kolektory)?

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Tak, to elementy które wymieniłeś. Do Blackstara dostajesz pompę, resztę trzeba dokupić.
    Co do średnicy kominów, to każdy producent jasno określa ciąg kominowy czy średnicę. Wiadomo że kotły z wentylatorem wyciągowym mają trochę łatwiej. Ja w Lagunie akurat mam komin fi 120.
    Co do Laguny P12. Teraz są Laguny 2, różnią się trochę innym (łatwiejszym) montażem szuflady i softem. Soft od jedynek pasuje więc możesz mieć kocioł który w przypadku P12 i P18 startuje od 3KW więc lepiej brać P18, szybciej zmoduluje do tej samej mocy co mniejszy kocioł, ja teraz jestem właśnie po sezonie z softem od P18.
    CWU latem grzejesz jak chcesz, albo grzałką albo odpala Ci się kocioł i grzeje wodę, w końcu od tego ma zapalarke.

  20. #40
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    18kw do nowego domu po#$#_&@

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony