dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Co zawrzeć w projekcie do pozwolenia.

    Witam. Mamy problem z dokończeniem projektu przez architektkę. Początkowo ustalenia były inne teraz Pani, która robi projekt kilka rzeczy chce pominąć w projekcie do pozwolenia i nanieść je na dodatkowym. Zaczynamy się stresować, że w końcu narobimy sobie tylko dodatkowych kosztow, stresów i roboty.
    Problem pierwszy:
    Chcemy budować dom z bloczków styropianowych w systemie izodom(szalunek tracony). Mają one konkretne wymiary. Architektka miala rozmieścić tak okna i drzwi, aby straty w materiale były jak najmniejsze i w miarę równomiernie rozmieszczone okna w pomieszczeniach. Dziś zadzwoniła i stwierdziła, że już za późno na te zmiany ponieważ na projekcie są naniesione instalacje sanitarne i elektryczne. Zaproponowała, żebyśmy sami policzyli gdzie co ma przesunąć poczym zrobi drugi projekt, który wyślemy do firmy izodom w celu dopasowania elementów i zrobienia kosztorysów, a później w trakcie budowy sami przesuniemy sobie otwory okienne jak nam będzie się podobało. Brzmi to dla mnie dziwnie. Czy w ogóle jest możliwe, żebyśmy sobie stosowali samowolkę skoro do pozwolenia zostanie oddany inny projekt?

    Druga sprawa dotyczy przydomowej oczyszczalni ścieków. Również miała być uwzględniona w projekcie. Teraz pani uznała, że nie ma to sensu i szkoda czasu bo można ją dać osobno tylko na zgłoszenie, żebyśmy też sami sobie wybrali dla niej miejsce, na grzybki odpowietrzajace itd.

    Jakie niesie to za sobą skutki prawne, koszty i ewentualne błędy w ogóle budowy? Np źle zrobimy odpowietrzenie albo wymierzymy okna. Czy to nie jest próbą "odwalania" na szybko projektu i zrzucenie odpowiedzialności za błędy na nas?

  2. #2

    Domyślnie

    Zasada jest taka: im mniej w projekcie tym lepiej. Zawrzyj w projekcie tylko tyle aby uzyskać pozwolenie na budowę i nic ponad to, aby mieć jak największa swobodę wyboru materiałów, technologii, wymiarów, itp. Jak się uwiążesz czymś w projekcie, to będzie trzeba robić zmiany istotne lub nieistotne. Mój architekt opisał mi najpierw w projekcie takie rzeczy jak blacha na rąbek systemu ... (spam), izolacja przeciwwilgociowa ... (spam), drzwi, okna o przenikalności cieplnej ... z materiału ....
    Kazałem to wszystko pousuwać, część opisowa projektu schudła 3-krotnie, a ja mam wolność wyboru technologii. A tak musiałbym wprowadzać zmiany nieistotne. Poza tym urzędnicy i tak tego nie czytają.
    Jeśli chodzi o lokalizację szamba i innych urządzeń budowlanych, to jak słyszałaś w mediach od 22 sierpnia 2018 roku jest to zmiana nieistotna. Zatem architektka może narysować bądź gdzie. Potem wykonasz tam gdzie Ci pasuje, a potem architektka naniesie zmianę nieistotną. Tylko umów się, że te modyfikacje nieistotne są w cenie.

    Co do pozycji okien, to najlepiej zobaczyć w praktyce wykonania gdzie się kończy bloczek, a potem po robotach nanieść zmiany nieistotne (przesunięcie okna).
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony