dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Obróbki blacharskie po raz pierwszy

    Dzień dobry!

    Będę pierwszy raz w życiu montował obróbki blacharskie na wiacie drewnianej z dachem dwuspadowym 25’ nachylenia (planuje pas nadrynnowy i wiatrownice). Dach będzie przykryty gontem bitumicznym, prawdopodobnie IKO. Prosiłbym o wskazówki, mam kilka pytań:

    1. Jeśli dobrze rozumiem instrukcje techniczną gontu, najpierw montuję pas nadrynnowy, potem papę podkładową, potem wiatrownice, a na końcu gont bitumiczny - dobrze?

    2. Jakiej szerokości obróbki powinienem kupić? Tzn ile muszą wchodzić pod papę, gont? 10cm będzie ok? Mniej, czy więcej?

    3. Jak przymocować te obróbki? Mogę przybić je od góry tymi samymi gwoździami co gont?

    4. Czy wiatrownice trzeba tez przykręcić „od frontu” farmerami? Bo często tak widuje. Nie chciałbym zbyt dużych obróbek, żeby jednak było widać drewno, może nie trzeba niczym przykręcać od przodu?

    Pozdrawiam i dziękuję!

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Radziłnym Ci wiatrownicę dać na wierzch. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  3. #3

    Domyślnie

    To jak ją przymocować? Bo w instrukcji technicznej jest pod gont i gont przykleja się paskiem kleju bitumicznego z tuby.

    A mógłby mi ktoś pomóc z resztą pytań?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    ad. 1. Nie papę a podkład systemowy deklarowany przez producenta gontu.
    ad. 2. Pas nadrynnowy robi się samemu, jego szerokość zależna jest od spadku rynny. Natomiast na połać powinien zachodzić 10 cm.
    ad 3. Normalnie papiakami.
    ad. 4. Wystarczy przybić papiakami. Obróbki zawsze pod gont. Mocowanie od czoła tylko wówczas gdy obróbka bardzo szeroka.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ad. 1. Nie papę a podkład systemowy deklarowany przez producenta gontu.
    ad. 2. Pas nadrynnowy robi się samemu, jego szerokość zależna jest od spadku rynny. Natomiast na połać powinien zachodzić 10 cm.
    ad 3. Normalnie papiakami.
    ad. 4. Wystarczy przybić papiakami. Obróbki zawsze pod gont. Mocowanie od czoła tylko wówczas gdy obróbka bardzo szeroka.
    Pozdrawiam.
    Nie zawsze pod gont. Końce gontu przy wiatrówce unosimy do góry podkładając np pasek papy. Blachę zawijamy na dach 5-7 cm zaklepując krawędź. z wierzchu farmer.Można dać uszczelniacz pod blachę, ale niekoniecznie . Przy tej metodzie jesteśmy pewni na 100%, że wiatr nic nie poderwie w przeciwieństwie gontu na blachę.Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Drogi Janie pełna zgoda ale rzecz w tym jak wykonujemy obróbkę szczytową. Obróbka musi być tak ukształtowana aby wychodziła ponad płaszczyznę dachu 4 cm. Takie rozwiązanie zabezpiecza gont przed podrywaniem. Ponad to po 20 latach montując kolejną warstwę gontu możemy pozostawić obróbki w spokoju. Właśnie ostatnio tak pokryłem dwa dachy. W załączeniu propozycje takich obróbek. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obróbki.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	443920  
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Drogi Janie pełna zgoda ale rzecz w tym jak wykonujemy obróbkę szczytową. Obróbka musi być tak ukształtowana aby wychodziła ponad płaszczyznę dachu 4 cm. Takie rozwiązanie zabezpiecza gont przed podrywaniem. Ponad to po 20 latach montując kolejną warstwę gontu możemy pozostawić obróbki w spokoju. Właśnie ostatnio tak pokryłem dwa dachy. W załączeniu propozycje takich obróbek. Pozdrawiam.
    Też tak kiedyś robiłem. ale doszedłem do wniosku. że klej to klej i wymysliłem swój sposób. Pozdrawiam Cię. Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ad. 1. Nie papę a podkład systemowy deklarowany przez producenta gontu.
    ad. 2. Pas nadrynnowy robi się samemu, jego szerokość zależna jest od spadku rynny. Natomiast na połać powinien zachodzić 10 cm.
    ad 3. Normalnie papiakami.
    ad. 4. Wystarczy przybić papiakami. Obróbki zawsze pod gont. Mocowanie od czoła tylko wówczas gdy obróbka bardzo szeroka.
    Pozdrawiam.
    Dziękuję za konkrety!
    Pozdrawiam!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony