dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert zbiku

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    6

    Domyślnie Kto ponosi koszt za zmiany w projekcie?

    Witam, nie mogę znaleźć informacji na temat mojego problemu. Otóż, kupiłem projekt gotowy, zleciłem go do adaptacji projektantowi, wziął za to opłatę. Po złożeniu przez niego dokumentów o PNB, starosta odesłał wytyczne co do projektu, między innymi dach winien być symetryczny i w tym wypadku należy go przesunąć do osi symetrii o kilkanaście centymetrów. Projektant zrobił szkic i poinformował mnie , że to będzie mnie kosztowało 2000 tys ponieważ są to zmiany istotne. Moje pytanie , czy to ja powinienem za to zapłacić dodatkowo, czy powinno być to zrobione w trakcie adaptacji projektu??Z góry bardzo dzienny dziękuję za informację i pomoc. Pozdrawiam!!!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    2000 tys. to trochę dużo.
    Może chciał 2000 zł ?
    Ile wynosiła ta "opłata" za adaptację ?
    Czy projektant adaptujący wiedział że dach MUSI być symetryczny?

    Sam "szkic" to może być za mało, może trzeba też przeprojektować np. konstrukcję dachu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert zbiku

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    6

    Domyślnie

    Za adaptacje zapłacilem ok 3200 zl, a do tego dostał komplet dokumentów wraz z MPZP, a z tego jasno wynika dach winien być dwu, lub 4 spadowy, symetryczny . Więc należało przesunąć dach do osi symetrii kilkadziesiąt cm. Jasne by było jak bym sobie zazyczył zmiany przed adaptacją, a wtedy za wszystko płace , to zrozumiałe, ale po adaptacji_?Dlatego się pytam bo trochę dziwne.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert zbiku

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    6

    Domyślnie

    Oczywiście nie dopisałem, tak bedzie musiał przeprojektować dach i za to mam zapłacić 2000 zl

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert zbiku Zobacz post
    Witam, nie mogę znaleźć informacji na temat mojego problemu. Otóż, kupiłem projekt gotowy, zleciłem go do adaptacji projektantowi, wziął za to opłatę. Po złożeniu przez niego dokumentów o PNB, starosta odesłał wytyczne co do projektu, między innymi dach winien być symetryczny i w tym wypadku należy go przesunąć do osi symetrii o kilkanaście centymetrów. Projektant zrobił szkic i poinformował mnie , że to będzie mnie kosztowało 2000 tys ponieważ są to zmiany istotne. Moje pytanie , czy to ja powinienem za to zapłacić dodatkowo, czy powinno być to zrobione w trakcie adaptacji projektu??Z góry bardzo dzienny dziękuję za informację i pomoc. Pozdrawiam!!!

    1.) o zmianach istotnych / nieistotnych można mówić tylko i wyłącznie wówczas, gdy Projekt dostał pozwolenie na Budowę i był / jest w trakcie realizacji.
    2.) w zakresie „adaptacji” ( czytaj : opracowania Projektu Budowlanego na podstawie gotowej koncepcji projektowej ) jest analiza WZ_Warunków Zabudowy lub wypisu z Planu Miejscowego, gdzie zawarte są parametry kluczowe i graniczne dla projektowanego budynku i zagospodarowania działki.
    Nie kto inny, tylko Architekt powinien na etapie adaptacji ( i w ustalonej z Inwestorem kwocie ) wydać taką dokumentację projektową, która jest zgodna z WZ. Jeśli popełni błąd ( to „ rzecz ludzka ” ! ) i Urząd wyda nakaz usunięcia braków w Projekcie lub dostosowania do WZ – Architekt powinien nieodpłatnie to wykonać ! A jeśli nie zna Prawa Budowlanego, to proponuję cytat z Ustawy :

    Art. 20
    1. Do podstawowych obowiązków projektanta należy:
    1) opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
    oraz
    Art. 35
    1. Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawdza:
    1) zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego z:
    a) ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi aktami prawa miejscowego
    ...
    o czym każdy Architekt z uprawnieniami wie ! a takie „działania” o których piszesz można uznać za nieetyczne.
    !!! - jw. NIE DOTYCZY pseudo projektantów ( bez uprawnień ) opracowujących wszystko za przysłowiowe 2zł - !!!
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert zbiku

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dziękuje za tak wyczerpującą odp. Architekt t oczywiście jerst z uprawnieniami, a nie jakis z "z pod sklepu". Mimo tego , jak zaproponowałem mu , że nie powinienem za to płacić, najnormalniej jest to jego przeoczenie, od razu sie zbulwersował i że on nie będzie robi łtego za darmo, bo będzie 2tys w plecy. Po czym właczyło sie straszonko i że może mi odesłać projekt. O tyle jestem w kropce, że chętnie bym go przyjął, ale nastyepny architekt który się tego podejmie (czy sie wogóle podejmie)i tak mnie skasuje te 2tyś, a juz od jednego usłyszałem ze nie bawi sie w kogoś niedokończone projekty, ze woli wziąść nowy, no i w sumie to zrozumiałe.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Projektant powinien uwzględnić wymagania w pierwszym podejściu.
    Ustalone wynagrodzenie powinno zawierać komplet prawidłowej dokumentacji do uzyskania PnB.
    Trudno ocenić czy 3.200 zł to odpowiednia cena za taki zakres.
    Może jest to za mało.

    PS Może 5.000 zl to odpowiednia wycena.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert zbiku

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    6

    Domyślnie

    Zgadzam się, powinien uwzględnić wszystko w pierwszym podejściu, ale nie mnie oceniać, czy ustalać ile to powinno kosztować. Adaptacja gotowego projektu jak szukałem wachała sie od 2500 do ok 4000 tys, więc wyglądało na uczciwą cenę.Tłumaczy się tym , że w innym starostwie to by bez problemu przeszło, a konkretnie w tym się tego doczepili i teraz ktoś musi za to zapłacić.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Robert zbiku
    Adaptacja gotowego projektu jak szukałem wahała się od 2500 do ok 4000 tys ...

    - z takimi "wycenami" adaptacji spotkałem się, jak najbardziej, ale w artykułach sponsorowanych przez firmy produkujące / projektujące gotowce lub na ich stronach, co ( tak mi się wydaje ) jest świetnym wabikiem marketingowym ! Aczkolwiek ( będąc obiektywnym ), jeśli projektant z Inwestorem umówi się na taką, a nie inną kwotę ... jak najbardziej, byle by Projektant wiedział za ile pracuje i co robi i pracował etycznie wobec zamawiającego, a Inwestor wiedział co za daną kwotę otrzyma, a z tym drugim jak piszesz, jest "różnie".

    ... że nie bawi się w kogoś niedokończone projekty ...
    - i to jest zrozumiałe, i jeszcze wchodzą prawa autorskie do "utworu" o czym większość zapomina.

    d7d
    " Może 5.000 zl to odpowiednia wycena "
    - ... a może nie ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Tak - a może nie.
    Nie wiadomo jaki zakres tych prac dostosowujący dach do wymagań MPZP.
    Może błahostka a może całkiem nowy projekt.
    Bez oglądanie nie da się wycenić prac projektowych.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    pytanie podstawowe : co to jest " uczciwa cena projektu " ?
    moim zdaniem " uczciwa cena projektu " to taka wycena / cena, która jest ADEKWATNA do :
    Zakresu pracy projektowej, Czasu jaki należy poświęcić, aby dany Projekt opracować dla konkretnej działki ... zapewniając jednocześnie Inwestorowi spokojny sen
    Jak pisze Robert zbiku, w jego przypadku to nie zadziałało ! dlaczego ?
    prawdopodobny błędny wybór projektanta, może brak wiedzy dot. Zakresu Projektu i odpowiedzialności zawodowej, może włączony tryb oszczędnościowy w tym pierwszym etapie Inwestycji, tj. pracach projektowych ... trudno powiedzieć, może wszystkiego po trochu.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert zbiku

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    6

    Domyślnie

    Oszczędności z mojej strony nie wchodziły w gre , ponieważ wiem że to się mści w póżniejszym czasie. Mysle że projektant zrobił wycene za" podstawową" adaptację gotowego projektu i może łudził się że nikt tego lekkiego przesunięcia dachu w stosunku do osi symetrii budynku po prostu nie zauważy, bo nie jest to jakoś rażące do MPZP i przejdzie w starostwie. Jednak tak się nie stało, trzeba to zmienić, poprawić. Taka operacja prawdopodobnie zajmuje troche czasu wiec taka kwota, Na początku byłem bardzo na "nie" ,a teraz po komentarzach w których jest sporo racji myśle że i tak , bym musiał za to płacić, bo jak by na niusł od razu te zmiany to zapewne cena była by powiekszona o tę kwote. Nie mniej jednak duży ukłon za pomoc!!!!!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert zbiku Zobacz post
    czy to ja powinienem za to zapłacić dodatkowo, czy powinno być to zrobione w trakcie adaptacji projektu??
    Co masz w umowie? Jak masz że w ustalonej cenie ma dostosować do WZ/MPZP i wykonać zmiany A, B, C... to chyba widział wypis?
    Ja miałem (i uważam, że to dobra praktyka) w zakresie wpisać "uzyskanie PnB" - i sprawa jest jasna. I dlatego też warto brać do adaptacji lokalnego architekta co zna MPZP i ma wydeptane ścieżki w starostwie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    pytanie podstawowe : co to jest " uczciwa cena projektu " ?
    moim zdaniem " uczciwa cena projektu " to taka wycena / cena, która jest ADEKWATNA do :
    Zakresu pracy projektowej, Czasu jaki należy poświęcić, aby dany Projekt opracować dla konkretnej działki ... zapewniając jednocześnie Inwestorowi spokojny sen
    Ładnie piszesz:
    ADEKWATNA do Zakresu i do Czasu.
    Z Zakresu chyba wynika Czas ?
    Chociaż może tak być że zakres jest duży ale czasu poświęca się mało.
    To ma być płacone za zakres czy za czas poświęcony na wykonanie pracy?

    I najważniejsze: Ile w złotówkach kosztuje Czas ?
    Ile zł/h jest uczciwe i ile jest nieuczciwe i dla kogo ? Dla Inwestora czy dla Projektanta?
    120,00 PLN/h netto + VAT to jest uczciwa wycena czasu?
    I DLA KOGO
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    nie jest to jakoś rażące do MPZP ...;

    a to nie jest istotne, czy jest rażące, czy nie rażące
    projekt budynku i zagospodarowania MA SPEŁNIAĆ wymogu Planu Miejscowego w 100% - koniec / kropka i jest to po stronie projektanta opracowującego Projekt Budowlany.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    d7d

    no, jeszcze jest ten " spokojny sen Inwestora " to dopiero trudno wycenić !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Kaizen
    " i uważam, że to dobra praktyka w zakresie wpisać "uzyskanie PnB "

    - pytanie tylko PO CO ? dublować zapisy w Umowach ( takich, czy innych ) które jasno " czarno na białym " wynikają z przepisów budowlanych.
    - uwierzysz, że można "wydać" Projekt Budowlany na którego podstawie nie da się wybudować budynku ?!
    szczątkowa architektura - taka, która spełnia tylko wymogi PM, ściany rysowane lakonicznie, stropy to dwie kreski, itd
    konstrukcja - obliczenia byle by były, ale bez "pochylania się" nad np. ekonomią rozwiązań projektowych ( Inwestor za to nie płaci ) + gołe schematy konstrukcyjne
    instalacje - schematy schematów, charakterystyka energetyczne - z netu, BIOZ - CtrlC / CtrlV, ....
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Generalnie większość Inwestorów nie docenia wartości projektu.
    Dlatego też ma opory przed zamówieniem dobrego projektu i godziwą zapłatą za projekt.
    W modzie jest tzw. projekt budowlano-wykonawczy.
    Projektant wykonuje projekt budowlany (do uzyskania PnB) i projekt wykonawczy (do wybudowania domu) a otrzymuje w nagrodę jedną zapłatę "za projekt budowlany".

    Podobnie jest z funkcją KB (ale o tym już było).
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - pytanie tylko PO CO ? dublować zapisy w Umowach ( takich, czy innych ) które jasno " czarno na białym " wynikają z przepisów budowlanych.
    Żeby się nie bujać w tę i z powrotem. Jakby projektant nie dostał pełnomocnictwa i w zakresie nie miał kopania się z urzędem, to ja musiałbym jeździć do urzędu a potem do architekta, bo nie sprecyzował w projekcie koloru dachówki. A tak sam to obskoczył i dostał wynagrodzenie dopiero, jak PnB było gotowe do odbioru. Jak widać w tym wątku można zapłacić i nie dostać PnB - ustalenie, że płatność dopiero po uzyskaniu PnB chroni przed takim problemem i motywuje projektanta do szybkiego domknięcia sprawy.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    co jeśli Projekt otrzyma PnB, a projektant nie dostanie wynagrodzenia ? - to działa obopólnie, w dwie strony ! po to są unormowania Prawne, i to moim zdaniem wystarczy ! jest jeszcze coś takiego jak przyzwoitość i etyka zawodowa, której najwyraźniej w opisanej sytuacji przez Robert zbiku brakuje od strony projektanta. Jest Izba Architektów - zawsze można interweniować. W przypadku braku wypłaty wynagrodzenia pozostaje co ? sąd ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony