dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Dodanie Piętra

    Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc duże CZEŚĆ Wszystkim!

    Chciałbym podnieść dom mojej mamy o jedną kondygnację.
    Dom obecnie jest parterowy. Ok. 10x10m. Zamieszkany.
    Chciałbym, aby wejście na górną kondygnację było osobne, tak aby powstało drugie mieszkanie pod tym samym numerem budynku.

    Na początek chciałbym się Was poradzić w kwestiach prawnych. Jestem zupełnie zielony w tej materii.
    - jakie dokumenty będą mi potrzebne aby przeprowadzić taki remont?
    - gdzie muszę to zgłosić i jakich fachowców zatrudnić?
    - w jakiej optymalnej kolejności to wszystko organizować?

    Remont chciałbym rozpocząć w lato roku 2021.
    Bardzo proszę o pomoc

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Zacznij od inspektora budowlanego który zarządzi odkrywki fundamentów i sporzadzi ekspertyze budynku czy nadbudowa w ogóle jest możliwa. Chodzi o wytrzymałość ścian i fundamentów obciążeniem dodatkowej kondygnacji. Nie napisałeś nawet z czego ściany , z którego wieku budynek i takie tam.

  3. #3

    Domyślnie

    Budynek jest z lat 40tych, a ściany są z kamienia lepionego na zaprawę glino-podobną.

    Nie pisałem z czego są ściany, bo najpierw jest mi potrzebny ekspert, który to właściwie oceni. I o to w pierwszej kolejności pytam.
    Ostatnio edytowane przez shokey ; 08-05-2020 o 17:05

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. sprawdzenie w MPZP czy można tak rozbudować dom, jak planujecie (mogą być ograniczenia wysokości)
    2. ekspertyza konstrukcyjna
    3. Projekt budowlany u architekta
    4. Pozwolenie na rozbudowę
    5. Zatrudnienie ekip i kierbuda.
    6. najpierw rozbiórka dachu (potrzebny kontener) i zabezpieczenie stropu.
    Do budowy potrzebujesz murarzy lub cieśli (bo nadbudowa nie musi być murowana, ale w szkielecie - co ograniczy mokre prace i dewastację parteru). Najlepiej byłoby zamówić szkielet prefabrykowany - postawią w jeden dzień.
    Poza tym kogoś od instalacji: elektryk, wod-kan, ewentualnie co (jakie grzanie przewidujecie?)
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-05-2020 o 17:41

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedź!

  6. #6

    Domyślnie

    Chciałbym Was również spytać o ceny.

    Wczoraj kontaktowałem się z architektem, konstruktorem i kierownikiem budowy w jednej osobie. Ocenił, że budynek nadaje się do poniesienia.
    Zaproponował mi wykonanie projektu i załatwienie wszystkich spraw urzędowych, aż do pozwolenia na budowę w kwocie 6500zł - czy to dużo?
    Kierownictwo budowy to osobna kwestia i jeszcze nie rozmawialiśmy na ten temat.

    Okazało się również, że niezbędne jest przygotowanie przez geodetę mapy działki do celów projektowych. Orientujecie się może w jakich cenach może być przygotowanie takiego dokumentu?

    Pytam gdyż nie chciałbym przepłacić. 100-500zł w jedną czy drugą stronę nie zrobi dużej różnicy, ale nie chciałbym się dać naciągnąć na dwukrotnie wyższe koszty tylko z braku mojego rozeznania w temacie. Budowa będzie w woj. śląskim.
    Ostatnio edytowane przez shokey ; 14-05-2020 o 10:42

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Cena za mapę d.c.projektowych wynosi tyle ile strony się umówią. Może być konieczny pomiar granic działki lub nawet ustalenie granic w trybie ustawy o EGiB z 2001r. Rzucanie cen w ciemno jest co najmniej mało rozsądne. Nie wiemy nic o wielkości budynku i działki, odległosciach do granic, nie wiemy nic o granicach działki (czy spełniają wymagania rozporządzenia o standartach z 2011r. itp) czyli nie wiemy NIC. Zresztą ty wiesz nie wiele więcej, dlatego jeśli chodzi o geodezję, to spytać trzeba geodetę znającego lokalne uwarunkowania.
    Tematu architekta nie ruszam, to nie moja dziedzina.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony