dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Przyłącza i początek budowy. Jak to w końcu jest?

    Dzień dobry.
    Witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post, a że jestem kompletnym laikiem w sprawach budowlanych to mam pierwsze zapytanie.

    Jestem w posiadaniu działki budowlanej i planuję budowę domu.
    I teraz pytanie:
    Od czego zacząć? Czy od wyboru projektu i konsultacji z architektem czy właśnie od uzbrajania działki?
    Jak to w końcu jest właśnie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Falcon9 Zobacz post
    Od czego zacząć? Czy od wyboru projektu i konsultacji z architektem czy właśnie od uzbrajania działki?
    Jak to w końcu jest właśnie?
    Wypis i wyrys z MPZP
    Warunki przyłączy
    Badanie geotechniczne
    Przemyślenie i sprecyzowanie potrzeb.
    Przewertowanie FM.
    Przetrzepanie projektów gotowych w poszukiwaniu odpowiedniego lub chociaż przejrzenia jakie pomysły mogą się przydać (np. garderoba i łazienka przypisana do master bedroom, czy wszystko ogólnodostępne, czy parterówka/poddasze użytkowe/pełne piętro, jak ocieplić, czym grzać, z czego budować itd.).
    I dopiero rozmowa z architektem - jak wiesz co możesz i czego chcesz. Dopiero po konsultacji z wybranym architektem zakup gotowca albo przyklepanie koncepcji.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wypis i wyrys z MPZP
    Warunki przyłączy
    Badanie geotechniczne
    Zasadniczo tak, jak napisał Kaizen. Aczkolwiek mój architekt nie chciał wypisu i wyrysu z MPZP. Całe MPZP znalazł sobie sam w Internecie.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Zasadniczo tak, jak napisał Kaizen. Aczkolwiek mój architekt nie chciał wypisu i wyrysu z MPZP. Całe MPZP znalazł sobie sam w Internecie.
    Według prawa Urząd nie może od nas wymagać dokumentów w których sam jest w posiadaniu, a tak z reguły jest z MPZP, niemniej są Urzędy gdzie nadal jest to wymagane a nikt nie chce się kłócić i tracić czasu więc dla świętego spokoju płaci się te +/- 100zł za wyciąg i tyle. Chyba że miejscowy Architekt wie że nie będą się czepiać, u nas się czepiali..

    Kaizen ma racje i ostatnie jego linijki powinny być też na początku i to pogrubione. Przed architektem przejrzeć setkę projektów, ustalić priorytety w potrzebach. Potem poczekać tydzień albo dwa ochłonąć i to samo jeszcze raz Przeglądając projekty człowiekowi najpierw podoba się co 2, potem co 5, potem co 20... a budujemy aby mieszkać więc warto się na tym skupić aby było wygodnie.
    Architekt jest aby to zaadoptować lub stworzyć, czasem podpowiedzieć, ale nie wymyślać za nas

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Falcon9 Zobacz post
    Jestem w posiadaniu działki budowlanej i planuję budowę domu.

    Od czego zacząć?
    Od przeliczenia kosztów
    dom - to przede wszystkim koszty i tak trzeba zobaczyć na co mnie stać -
    Cena budowy domu w średnim standardzie to 4,5 tys. zł za 1 m2 powierzchni użytkowej
    i do tego należy się przygotować. Skoro zadałeś to pytanie stawia Cię to w cenie o +20% większej. Nie dlatego, że jesteś laikiem tylko dlatego że nie wiele zrobisz sam i będziesz musiał liczyć na innych, to nie grzech, ale niestety kosztuje.
    Gdy będziesz wiedział jak duży dom chcesz zbudować szukasz sobie projektu - bądź gotowca bądź zamawiasz swój własny wymarzony domek, albo wzorując się na gotowym max zmieniasz i dostosowujesz go pod siebie.
    Gotowy ( z adaptacją) czy indywidualny - wbrew pozorom nie różnią się znacznie ceną - co mnie też zdziwiło.
    Resztę już znasz.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Gotowy ( z adaptacją) czy indywidualny - wbrew pozorom nie różnią się znacznie ceną

    różnią się, różnią !!!, chyba że ktoś używa Ctrl-C / Ctr-V i mówi że to projekt " indywidualny "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajprzeznet Zobacz post
    Według prawa Urząd nie może od nas wymagać dokumentów w których sam jest w posiadaniu, a tak z reguły jest z MPZP
    Starostwo jakim kanałem staje się posiadaczem MPZP uchwalanego przez gminę?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Od czego zacząć? Czy od wyboru projektu i konsultacji z architektem czy właśnie od uzbrajania działki?

    - od konsultacji z architektem. W zasadzie taka konsultacja nie kosztuje nic, a "rozjaśnia" wiele kwestii
    - nie za bardzo rozumiem " uzbrajania działki ". Jeśli w pobliżu działki przebiegają sieci uzbrojenia technicznego to w pierwszej kolejności należy wystąpić z wnioskami do właścicieli sieci o " Zapewnienie i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci"
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Gotowy ( z adaptacją) czy indywidualny - wbrew pozorom nie różnią się znacznie ceną

    różnią się, różnią !!!, chyba że ktoś używa Ctrl-C / Ctr-V i mówi że to projekt " indywidualny "
    Nie różnią - mój gotowy z adaptacją kosztował blisko 5 tyś, kolegi indywidualny , większy 5,4 tyś. cały czas ustalał to kąty dachu, to wielkość i ilość okien i powstał taki jaki chciał , ja musiałem zmieniać i dostosowywać w trakcie. Nie pisałbym gdybym sam tego nie doświadczył.

    A i autor wątku też powinien wiedzieć bo o tym się zapomina - projekt domu to jedno, a adaptacja projektu do warunków na działce to drugie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Starostwo jakim kanałem staje się posiadaczem MPZP uchwalanego przez gminę?
    Nie wiem jakim kanałem, ale skoro określa zgodność projektu z MPZP to chyba musi być w jego posiadaniu.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    CityMatic
    porównaj gotowce ( dowolny katalog projektów " gotowych " ) z projektami indywidualnymi, np. tutaj :
    https://www.archdaily.com/category/houses/
    ja piszę o takim "podejściu" do architektury i rozwiązań indywidualnych.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuje za szeroki odzew i dobre rady.

    Co do projektu domu i dokładnej jego analizy to już mamy praktycznie za sobą, gdyż przeglądamy projekty domów już od dłuższego czasu. Wybór padł na nowoczesną stodołę, indywidualny projekt wzorujący się na "gotowcu" około 110m2.

    Przy wniosku o warunki przyłączenia w PGE we wniosku wypełniłem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prąd.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	74,6 KB
ID:	444076

    Czy jest coś co byście zmienili? W domu będą mieszkać 4 osoby, w kuchni będzie blat elektryczny, ogrzewanie gazowe.

    We wniosku o przyłączenie gazu jest to:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	444080
    Jak bardzo to co się tam podaje jest wiążące? Nie wiem jeszcze co będzie dokładnie zamontowane więc co tam wpisać, a może zostawić to puste?
    Ostatnio edytowane przez Falcon9 ; 13-05-2020 o 22:20 Powód: gaz

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie wiem jakim kanałem, ale skoro określa zgodność projektu z MPZP to chyba musi być w jego posiadaniu.
    Dostaje, jak dołączasz wypis i wyrys z MPZP dla swojej działki.

  14. #14

    Domyślnie Pomoże ktoś z tymi wnioskami? Byłbym wdzięczny.

    Cytat Napisał Falcon9 Zobacz post
    Dziękuje za szeroki odzew i dobre rady.

    Co do projektu domu i dokładnej jego analizy to już mamy praktycznie za sobą, gdyż przeglądamy projekty domów już od dłuższego czasu. Wybór padł na nowoczesną stodołę, indywidualny projekt wzorujący się na "gotowcu" około 110m2.

    Przy wniosku o warunki przyłączenia w PGE we wniosku wypełniłem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prąd.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	74,6 KB
ID:	444076

    Czy jest coś co byście zmienili? W domu będą mieszkać 4 osoby, w kuchni będzie blat elektryczny, ogrzewanie gazowe.

    We wniosku o przyłączenie gazu jest to:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	444080
    Jak bardzo to co się tam podaje jest wiążące? Nie wiem jeszcze co będzie dokładnie zamontowane więc co tam wpisać, a może zostawić to puste?
    ?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tabelka 1.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	444157Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tabelka 2.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	56,3 KB
ID:	444156
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tabelka 1.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	444157Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tabelka 2.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	56,3 KB
ID:	444156
    Czy planowane ogrzewanie kotłem gazowym dom ok 120 m2 ma wpływ na to ile kw powinien zapotrzebować? Nie przewiduje innych instalacji typu klimatyzacja, czy też elektryczne ogrzewanie podłogowe. Urządzenia raczej standardowe, pralka, lodówka, tv, suszarnia itp.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzejnik1 Zobacz post
    Czy planowane ogrzewanie kotłem gazowym dom ok 120 m2 ma wpływ na to ile kw powinien zapotrzebować? Nie przewiduje innych instalacji typu klimatyzacja, czy też elektryczne ogrzewanie podłogowe. Urządzenia raczej standardowe, pralka, lodówka, tv, suszarnia itp.
    Słuchaj ,jeśli chodzi o energię elektryczną to nie ma wpływu ilość kW, przy instalacji pieca gazowego.
    Jeśli chodzi o kW dla gazu - we wniosku uwzględniłem ogrzewanie gazem.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #18

    Domyślnie

    a czy jest jakaś określona odległość ile skrzynka gazowa musi być od skrzynki elektrycznej. Pisze tutaj oczywiście o tych skrzynkach montowanych w graniczy działki.
    Dodatkowo jak w/w skrzynki mają sie do przyłącza wody i kanalizacji? Są jakieś odległości jakie trzeba zachować ?

  19. #19

    Domyślnie

    Te wszystkie odległości są ściśle określone. Trzeba by poszukać gdzieś w czeluściach internetów, ile dokładnie.
    Przyłącza projektują uprawnieni projektanci więc odległości są im znane.

  20. #20

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno pytanie:
    Mam zgodę na przejście mediów przez działkę sąsiada ale tu sprawa wygląda tak że jest to działka "rodzinna" czyli ma paru współwłaścicieli rozsianych po świecie że tak powiem. Sprawa własności formalnie jest w toku i będzie ta działka przepisana na osobę użytkownika który użytkuje tę działkę właśnie. Użytkownik napisał mi zgodę na przejście mediów bo sam będzie chciał się budować na niej w niedalekiej przyszłości.
    Czy przed wejściem na działkę i dokonania poprowadzenia przyłączy wystarczy mi ta zgoda użytkownika? Czy są sprawdzane księgi wieczyste? Bo ten użytkownik mówi że niemożliwością będzie uzyskać zgodę wszystkich właścicieli a na 100% wkrótce zostanie właścicielem tej działki. Zależy mi na czasie stąd pytanie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony