dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Montaż przełącznika i żarówki na kablu

    Cześć. To mój pierwszy post na tym forum jestem totalnym laikiem z elektryki (chociaż 2 lampy założyłem ), więc stąd moje pytanie.
    Mam na strychu (drewniany, wyłożony OSB) kabel widoczny na zdjęciach (wychodzi z podłogi na strychu, ma około 2 metry) :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aa.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	443966
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	443968

    Chcę na nim na koncu założyć żarówkę w oprawce oraz gdzieś na kablu przełącznik (widoczne na zdjęciach) :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aaa.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	11,2 KB
ID:	443969
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aaaa.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	10,3 KB
ID:	443970

    Teraz pytania
    - czy tym śrubokrętem mogę bezpiecznie dotknąć żył w tym kablu żeby sprawdzic czy jest w nich prąd? (wiecie, stoje na drewnianym strychu na płycie OSB ), czy to nie ma żadnego problemu
    - oprawkę podłączam brązowym i niebieskim kablem do kostki, to jest proste
    - co z przełącznikiem? On widzę że ma jedną blaszkę na wejście i jedną na wyjście.
    - co z kablem z uziemienia?

    Będę ogromnie wdzięczny za wyjaśnienie jak to zrobić łopatologicznie, bo nie znam się na tym za bardzo ale chciałbym się takich prostych rzeczy nauczyć

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Jeżeli jesteś "lajkonikiem" w tych sprawach to poproś elektryka, aby Ci to zrobił. Do poprawnego wykonania Twojego obwodu brakuje jeszcze paru elementów i wiedzy.
    Czy chcesz aby na forum ktoś Ci podpowiedział jak to masz zrobić a potem po nieudanej przez Ciebie próbie podłączenia odpowiadał za Twoją śmierć czy kalectwo.
    Osobiście kilka razy "podłączyłem" się pod napięcie. Dzięki aniołowi stróżowi żyję i jestem mu bardzo za to wdzięczny. Pierwsze kontakty z napięciem miałem już w dzieciństwie. Teraz na starość też udało mi się "podłączyć" paluchy pod napięcie. Efekt ostatnich kontaktów jest taki, że paluchy, które robiły za przewód marzną mi w zimie nawet w rękawiczkach. Kontakt z napięciem to nie jest bohaterstwo, co zrobisz jak Ci pikawa stanie lub zacznie się migotanie komór czy jeszcze coś a tu nie ma kto Ci pomóc.
    Zawsze należy wykonywać prace elektryczne bez napięcia.
    W internecie jest dużo poradników jak wykonać takie obwody trzeba tylko poszukać.

  3. #3

    Domyślnie

    Wiem ze jest dużo poradników, tutaj na forum też kilka osób o tym pytało, ale mieli inne przełączniki i dlatego chciałem dopytać. Z tego co się orientowałem w sklepie to nie brakuje mi żadnych elementów żeby podłączyć tutaj przełącznik, o jakich elementach mówisz?

  4. #4

    Domyślnie

    Kolego arturbartczak7, masz oprawkę z dwoma zaciskami, masz łącznik 2-zaciskowy, i w końcu masz przewód 3-żyłowy, który nie wiadomo skąd "idzie" i co tam robi (?)
    Dziwisz się, że trudno odpowiedzieć?
    Bo w normalnej sytuacji łącznik przerywa fazę, którą podłączamy pod stopkę oprawki, i tyle.
    Tutaj nie wiemy, czy na drugiej stronie tego przewodu z demobilu znajduje się wtyczka, czy jest jakimś cudem gdzieś podłączony na stałe (również żyła ochronna).
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 12-05-2020 o 09:21
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Przewód „z demobilu” nie jest do gniazdka podłączony, napisałem przecież ze jak cała reszta przewodów do oświetlenia wychodzi z podłogi, raczej jak cała reszta kabli w domu do oświetlenia jest podłączony na stałe.
    Widzę ze uprzejmość Tutaj na forum dla nowych użytkowników jest na najwyższym poziomie, nie każdy jest elektrykiem i się na wszystkim zna, można w kulturalny sposób pogadać, od tego jest forum, a nie zbijać od razu

  6. #6

    Domyślnie

    Kolego, tu nie o uprzejmość chodzi, tylko o informacje. A te są niepełne.
    Pokazałeś przewód płaski YDYp 3x2,5 mm2, który na pewno nie jest częścią obwodu oświetlenia, lecz gniazd wtykowych (przy normalnej, prawidłowej instalacji elektrycznej). Prawdopodobnie ten przewód to zasilanie obwodu gniazd na tym strychu.
    Chyba że "majster" puścił jeden, i z niego ma zamiar wykonać rozdział na oświetlenie i gniazda, co jest błędem w sztuce.
    Do oświetlenia stosujemy raczej przewody o przekroju 1,5 mm2, odpowiednio zabezpieczone.
    Reszta mojej odpowiedzi (czarny przewód, oprawka, łącznik) bez zmian.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak deweloper zostawił czyli jakie mam teraz opcje żeby tam założyć prostą żarówkę?

  8. #8

    Domyślnie

    Opcja jest jedna - sprawdzić, co to za przewód, jaka jego funkcja oraz jakie ma zabezpieczenie, gdzie podłączony itd.
    Bo on należy do instalacji układanej na stałe, i tak powinno pozostać.
    Druga rzecz - zainstalować gniazdo lub kilka gniazd, z niego już zasilić odbiornik/i typu np. lampka nocna.
    Opcja najważniejsza - elektryk i fachowe wykonanie.
    Ale że tak zostało wykonane przez dewelopera, to się dziwię.
    Jest chociaż dostęp do dokumentacji wykonawczej/projektowej?
    Bo może coś pominięto, i nie została ujęta instalacja oświetlenia strychu.
    Albo ... elektryk dewelopera z braku właściwego przewodu użył ten o przekroju 2,5 mm2, z pominięciem gniazd a tylko oświetlenie strychu.
    Możliwości jest wiele.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 12-05-2020 o 10:35
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli najlepiej wezwać elektryka zeby to obejrzał? a jeśli jest to przewód do gniazdka, a ja podłączyłbym do niego żarówkę z przełącznikiem, to co by sie Stalo?

  10. #10

    Domyślnie

    Nie wiem. Mnie tam nie ma. Nie znam instalacji, nie znam zabezpieczeń, nie wiem, czy w na nim jest RCD itd.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    1. Dobrze wiedzieć gdzie się kabel zaczyna, a nie tylko gdzie kończy i jakie ma zabezpieczenie.
    2. Czy na strychu nie ma wymagań (i zaleceń) dot. położenia przewodów w osłonach ppoż. żeby drugi raz dachu nie robić od nowa?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Na strychu potrzebne osłony ppoż? W domu ich już nie potrzeba, tutaj może się fajczyć?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony