dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Ciężkie, gorące, suche powietrze w mieszkaniu

    Witam
    Mam problem z mieszkaniem do którego wprowadziłem się jakiś czas temu, jednak zamiast poprawy, to coraz bardziej daje w kość. Postaram się to przedstawić w miarę zwięźle.

    Po pierwsze w mieszkaniu jest bardzo sucho. Przez większość miesięcy ok.30%, przy włączeniu nawilżacza czy położeniu ręczników na kaloryferze, udaje się czasem podbić do ok.40%, Dzisiaj jest to zaledwie 29%... 2-3tygodnie temu były momenty nawet spadku do 25% (i to też jest ciekawe, bo cała zimę było ok. tych 30%, nawet w zimniejsze dni, natomiast 2-3tygodnie temu zjechał mi do tych 25%, mimo że było cieplej, nie wiem jaki powód, być może po prostu większa różnica temperatur na zewnątrz?). Oczywiście niższa wilgotność w pomieszczeniach to coś naturalnego zimą, ale ten problem mam też w lecie, wilgotność wcale jakoś specjalnie wtedy nie wzrasta, miesiące letnie to ok.40-45% bez dodatkowego nawilżania, czasem skoczy ponad 50%, gdy deszcz itd. Ta suchość jest odczuwalna, w sensie suche oczy, suchość w gardle etc, te problemy utrzymują się przez cały rok.
    Kolejną sprawą jest temperatura. Tutaj występują pewne paradoksy. Jest za ciepło, mimo przykręcania kaloryferów. Wczoraj było np.27stopni, teraz jest 25,5stopnia. Przez większą część zimy temperatura oscyluje w okolicach 22-23stopni. W lecie jak można się domyślić jest totalny koszmar, bo temperatura 27stopni to norma, robi się momentami sauna. Napisałem jednak, że występują paradoksy. Paradoks jest na przykład taki, że mimo tych 22-23stopni w zimie, normalnością jest, że jak się siądzie to przy takiej temperaturze ma się wrażenie, że jest zimno... a na noc często trzeba się i tak przykrywać kołdrą. Często jest odczuwalne jak z jednego pokoju idzie taki zimny ciąg powietrza.
    Jeszcze inną sprawą jest to co napisałem w tytule tematu. Ma się wrażenie, że powietrze w mieszkaniu stoi, że jest ciężkie, przygniatające, przytłaczające, można powiedzieć, że nie czuć powietrza, wszystko jakby stoi. Otwiera się okno, by przewietrzyć i człowiek mocno odczuwa to świeże powietrze, czuć je. Ale jak okno zostanie zamknięte, to momentalnie wszystko wraca do stanu poprzedniego i kompletnie nie czuć, że mieszkanie przed chwilą było wietrzone. Albo jak wraca się z zewnątrz do mieszkania, to ma się wrażenie jakby się wchodziło właśnie do mieszkania, gdzie jest po prostu zaduch i brak świeżego powietrza.

    Z takich informacji dodatkowych. Mieszkanie ma nowe okna, plastikowe. Jeśli idzie o ich szczelność, wydaje mi się, że nie jest źle. Pouszczelniałem też stare drzwi wejściowe, aczkolwiek tutaj i tak są mocno nieszczelne. Jeśli idzie o kratki wentylacyjne. Ciągi są dość mocne, powiedziałbym, że bardzo mocne. W okresie letnim, w cieplejsze dni, ciągi się zmieniają i zaczyna mi nawiewać do mieszkania. Aczkolwiek od jakiegoś czasu kratka w kuchni ma okresy, że nie ciągnie (w łazience ciąg cały czas bardzo silny). Oczywiście wiadomo co to znaczy, że pewnie mieszkanie zbyt szczelne (tylko wtedy chyba wilgotność powinna być większa, a nie tak mała?), otwierając okno w kuchni, ciąg się robi i jest on bardzo mocny. Jednak to nie rozwiązuje problemu, bo przy otwartym oknie jak wiadomo wilgotność spada jeszcze bardziej, w mieszkaniu robią się nieprzyjemne ciągi chłodnego powietrza, wysuszanie się wzmaga. Trochę taka sytuacja bez wyjścia. Z jednej strony można myśleć, że mieszkanie zbyt szczelne (choć niska wilgotność na to chyba nie wskazuje), z drugiej otwarcie okna powoduje zwiększenie problemu suchości i nieprzyjemne ciągi powietrza w mieszkaniu.
    Myślę, że warto tutaj też dodać, że np. otwierając okno w kuchni, słychać jak na okna w pokojach jest wywierany bardzo mocny nacisk powietrza. To jest poważny problem, że otwierając okna robi się mocno przeciągi. Ma się wrażenie, że wiatr po prostu hula po tym mieszkaniu. Otwierając okno w pokoju i stając po drugiej stronie drzwi, słyszy się jak wiatr hula, świszczy w pokoju. Na pewno jakiś problem jest z klatką schodową, po drzwiach widać (i czuć), że powietrze jest wyciągane z mieszkania na klatkę (w ciepłe miesiące jest odwrotnie), klatka działa trochę chyba jak ciąg wentylacyjny.

    Kompletnie nie wiem jak to wszystko wyjaśnić. Początkowo myślałem, że to kwestia zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu, stad ta suchość, ciężkie powietrze, więc trzeba jak najwięcej wietrzyć, ale oczywiście to tylko wysuszało bardziej, a wiatr jeszcze bardziej hulał po mieszkaniu. Potem zacząłem nawilżać mieszkanie i zakładając że jest przewentylowane, to uszczelniłem co się dało i ograniczyłem wietrzenie zimą, ale właściwie nawet mimo lekkiego podniesienia wilgotności, jakoś nic się specjalnie nie zmieniło, problem jest nadal. Właściwie to już pomysłów mi brak. Dziś wydaje mi się, że głównym problemem są te ciągi powietrza, a suchość, wrażenie ciężkości powietrza w mieszkaniu są tego konsekwencją. Tylko nie wiem czy coś z tym można zrobić, czy jednak jak się obawiam, taki urok tego mieszkania, że np. ciśnienie z dwóch stron budynku jest tak różne, że to właśnie powoduje te problemy? (jedna strona bloku, to podwórko studnia, druga strona to otwarta przestrzeń przez nic nie zasłonięta, jeszcze ściana bloku wystawiona na działanie bardzo długiej prostej ulicy, więc gdy jest wietrznie, to pięknie ładuje wiatr w budynek. Mocny wiatr, to jest też problem, wtedy wysuszenie nabiera na sile).

    Byłbym wdzięczny za jakieś porad, ewentualnie informację czy są jacyś specjaliści zajmujący się takimi problemami, do których można się zwrócić.
    Ostatnio edytowane przez Nikos88 ; 12-05-2020 o 09:49

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Z jakiego regionu jesteś?
    Skontaktuj się z jakimś fizykiem budowli.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony