dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wątpliwości przed kupnem działki

    Jest to mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich serdecznie.

    Mam kilka pytań odnośnie zakupu działki i pozniejszego podzielenia jej na mniejsze części z zamiarem sprzedaży.

    Opiszę sytuację. Działka o pow. 1.2 ha, klasa ziemi VI, prawdopodobnie działka rolna. Leży bezpośrednio przy drodze powiatowej, obok zabudowania, media przy działce. Nie jest objęta MPZP, w studium uwarunkowań leży na obszarze mieszkaniowo usługowym, z tym, że mała jej cześć jest w studium na obszarze rolnym. Chciał bym kupić tę działkę na pół z moim ojcem, zostawić sobie działkę na której chciał bym postawić dom a resztę po podziale sprzedać. Właścicielem jest starsza osoba, która nie do końca umie odpowiedzieć na moje pytania.

    1. Chciał bym wystawić wniosek o WZ. Czy wystawić wniosek na całą działkę a na dołączonej kopi mapy zasadniczej zaznaczyć przyszłościowych planowany podział?
    2. Czy wystawione warunki zabudowy zmieniają status działki na budowlany?
    3. Nie będąc rolnikiem można kupić max 1ha ziemi rolnej, czy w tym wypadku działka przed sprzedażą musiała by być podzielona np na pół żeby móc ją kupić?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi. Jeśli brakuje jakichś informacji to uzupełnię. Pozdrawiam.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Wniosku się nie wystawia tylko się go składa, albo można z wnioskiem wystąpić.

    O resztę to pytaj lokalnych ludzi. Może geodetę.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Nie rolnik nie może kupić gruntu rolnego powyżej 1 ha. Najpierw podział działki (w umowie przedwstępnej zapisujesz że jedną działkę nabędziesz ty, drugą ojciec, że ty finansujesz prace) , potem występujesz o WZ.
    Geodeta ci wyjaśni co i jak.
    Może być konieczny pomiar całej działki.

  4. #4

    Domyślnie

    A czy nie lepiej uzyskać WZ przed kupnem, dla pewności że będą wydane. I czy działka przestaje być rolna po wydaniu WZ?

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak działka rolna, albo budowlana. I WZ czy MPZP tego nie zmieniają. One tylko określają co na danej działce można, a czego nie.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Wystąpisz o WZ, będą dotyczyły działki o numerze 1550. Jeśli mając te WZ dokonasz podziału, to będą dwie działki o numerze 1550/1 i 1550/2, zaś warunki zabudowy utracą ważność.
    Amen.

  7. #7

    Domyślnie

    Ok dziękuję za odpowiedzi. Jeszcze jedno pytanie w kwestii ewentualnego odrolnienia.
    Czy po uzyskaniu warunków zabudowy na działkę która w ewidencji gruntów jest rolna, istnieje potrzeba odrolnienie? Ziemia klasy V.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    "Odrolnienie" bedziesz miał w WZ.

  9. #9

    Domyślnie

    Jednak będę musiał złożyć wniosek o zabudowę przed kupnem i podziałem żeby mieć pewność, że wz będą wydane. Właściciel osoba starsza nie jest w stanie tego zrobić ani nic mi zagwarantować.

    Pytanie czy we wniosku pisać że w przyszłości planuje tę działkę podzielić na mniejsze dzialki i rozrysować wstępny podział?
    Czy jeśli np planuje działkę podzielić na 5 mniejszych to czy wystąpić o budowę pięciu domów na działce bez wstępnego podziału?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jeśli to działka rolna i dzielisz w trybie KC czyli bez decyzji, to notariusz (a wcześniej geodeta o ile kumaty) będzie żądał zaświadczenia z gminy, że "działka jest przeznaczona na cele rolne i nie były wydawane WZ". Jeśli WZ były wydane, to działki ci nikt nie podzieli bo nie wolno gdyż jak pisałem WZ staną się nieważne (inny numer działki, inna powierzchnia czyli wszystkie wskaźniki biorą w łeb.). Zdecyduj sie kim jesteś? Domek jeden czy pięć? Jak na dewelopera to pytania są ....
    To chyba taki narodowy sport. Nie wolno budować, ale "ja się zaprę aby wybudować".

    Podobny temacik widziałem ze 20 lat temu. Sięgacz z drogi gminnej i łezka na końcu, dookoła 8 działek jak marzenie, szum rzeki w tle.
    Tylko że grunty rolne bez prawa zabudowy. Kto i jakim cudem podzielił, tego nie wiem. Jeleni do kupna brak, rogacze niekiedy wychodzą z pobliskiego lasu poskubać trawkę.

  11. #11

    Domyślnie

    Chodzi mi tylko o to, że działka jest duża, 1.2ha w jednym kawałku. Chcial bym z tego jedna zostawić dla siebie a ewentualnie resztę podzielić i sprzedać. I nie wiem jak to wszystko po kolei powinno wyglądać żeby w przyszłości nie było problemów. Jak byś to zrobił po kolei? Zaczynając od wniosku o WZ, żeby mieć pewność że będzie można budować. W studium leży na obszarze zabudowy mieszkalno-usługowej.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał avacs5 Zobacz post
    Chodzi mi tylko o to, że działka jest duża, 1.2ha w jednym kawałku. Chcial bym z tego jedna zostawić dla siebie a ewentualnie resztę podzielić i sprzedać. I nie wiem jak to wszystko po kolei powinno wyglądać żeby w przyszłości nie było problemów. Jak byś to zrobił po kolei? Zaczynając od wniosku o WZ, żeby mieć pewność że będzie można budować. W studium leży na obszarze zabudowy mieszkalno-usługowej.
    Studium jest OK, potem #3 a najlepiej idź do geodety, powie ci co i jak.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony