dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1

    Domyślnie Kocioł na pellet w nowym domu - z jakiego powodu nie ma to sensu?

    Moje pytania dotyczące pomocy w doborze kotła na pellet do nowego domu wyzwoliły trochę komentarzy od osób, które twierdzą, że kocioł na paliwo stałe w nowym domu nie ma sensu. Ponieważ tamten wątek dotyczy parametrów kotła, zaproponowałem, że przeniosę wątek sensowności takiej inwestycji do osobnego wątku, co niniejszym czynię

    Zakładam potrzebną moc około 12-14kW.

    Z mojej perspektywy - widzę kotły na pellet za 10-15 tys. zł. Plus koszt komina - 5000 tys. Do tego dochodzi oprzyrządowanie (wybaczcie - pojęcia nie mam jakie, ale kojarzę jakieś zbiorniki bezpieczeństwa), w innym wątku padło około 10 tys. Razem 30 tys. za kotłownię.

    Pompy ciepła powietrze-woda jakichś rozpoznawalnych marek to raczej 40 tys.
    Czy są tu jakieś dodatkowe koszty - oprzyrządowanie, montaż?

    Zbiornika CWU nie liczę, bo jak rozumiem potrzebny jest i w przypadku kotła, i w przypadku pompy.

    Z jakiego powodu zatem kotły na pellet uznawane są za mało sensowne, skoro wydają się nieco tańsze?

  2. #2

    Domyślnie

    zwykle wyceny pomp ciepła to kotłownie na gotowo, włącznie ze zbiornikiem i oprzyrządowaniem. 40 tys. zł to faktycznie dużo, nie wiem gdzie i ile zapytań złożyłeś. PC będzie tańsza w eksploatacji, jeśli dom nie wymaga dużej mocy to będzie zwykle też tańsza w instalacji, możesz ją wspomóc PV (u mnie np. trafił się grant, w tym miesiącu montaż, instalacja ponad 6 kWp - koszt 2300 zł ), do tego kocioł pelletowy wcale nie jest taki bezobsługowy, loteria z zakupem paliwa itd.

    mam całą masę znajomych, którzy budowali w tym samym czasie co ja, poinstalowali różne wynalazki na paliwa stałe, wydali na to górę pieniędzy, niektórzy już te kotły wymienili na "lepsze" (nie nauczyli się na pierwszym błędzie), wszyscy przyznają po latach, że teraz by żadnego kotła na paliwa stałe nie kupowali. jeden bardzo zatwardziały zwolennik paliw stałych w tym roku właśnie zainstalował pompę ciepła. nie popełniaj tego błędu i nie marnuj swoich pieniędzy - kup raz a dobrze.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Kocioł na pellet w nowym domu to:
    - konieczność zakupu paliwa
    - składowanie paliwa w odpowiednich warunkach aby nie było wilgotne
    - miejsce na paliwo
    - przynajmniej raz w tygodniu obsługa - popiół, paliwo
    - czyszczenie pieca (częstotliwość zależy od wielu czynników)
    - przeglądy kominiarskie obowiązkowe (przynajmniej trzeba mieć paper)
    - zawsze się zapyli; jak kotłownia w domu to odradzam, przy garażu to jeszcze...

    Są inne opcje ogrzewania, zależy od ocieplenia domu, budżetu i miejsca gdzie jest dom.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Ile tam masz metrów kwadratowych, że tak duży chcesz montować ? Pomijam fakt, że trudno o peleciaka poniżej 10kW .
    Od 2011r grzeje peleciakiem 15kW, mam 150m2 i tym czasie testowałem wiele różnych ustawień pracy, ostatecznie od dłuższego czasu mam go ustawionego na 'kagańcu' 50% mocy, czyli 7,5kW , by doszedł do temperatury zadanej i przeszedł w podtrzymanie (nowsze kotły się wygaszają) . Wiele osób po wątkach o peleciakach pisze,że 15kW to zbyt dużo na ocieplony, średniej wielkości dom.
    U mnie zaobnik 130kg wystarcza na 4-11/12 dni nawet, przy czym średnio uzupełniam co 8-9 dni. 4dni to przy mrozach poniżej 10/15 stopni.
    Kocioł pracuje 8-9 razy na dobę po około godzinę...

    górny wykres czerwony to temperatura kotła, kawa z mlekiem to temperatura bufora
    na sezon schodzi mi w modernizowanym domu 3/3,5t peletu na sezon razem z CWU.
    4t peletu zajmują miejsca 5 x 2 x 0,8 metra.

    Z cenami pomp to raczej przesadziłeś
    bo jedna z popularniejszych na forum TCAP
    https://allegro.pl/listing?string=pa...3-hou-1-5-0318
    inna
    https://allegro.pl/kategoria/ogrzewa...3-hou-1-5-0318
    pytanie co dokładnie zawierają oferty, ale nawet jeśli trzeba cos dołożyć to różnica nie jest tak kolosalna bo obecnie jeden z popularniejszych peleciaków kosztuje
    https://piecepolska.pl/kotly-na-pele..._314_1782.html


    Ja tam czaję się już na PC, bo za taką kasę nie kupię kotłą przy któym muszę coś robić. Mój peleciak wyszedł mnie nieco ponad 9 tyś, to i tak był kosmos, ale wolałem peleciaka niż kocioł na węgiel.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Ja też mam kocioł na pellet i to nie był mądry pomysł do nowego domu i do tego wtopiłem jeszcze z mieszaną instalacją. Dziś po 4 latach użytkowania widzę więcej minusów niż plusów (jak pisałem Ci w innym wątku). Szczerze mówiąc to nie wiem czy dziś byłbym w stanie zobaczyć jakiś plus. Ja miałem nadzieje na gaz, ale niestety się nie mogę doczekać na gazyfikację ( już po raz 5-ty). Także dziś zrobiłbym najprawdopodobniej pompę ciepła, jeśli brak gazu. Ja odwiedziłem ostatnio siostrę znajomego i zobaczyłem na żywo jak wygląda pompa i jej praca ( tylko, że gruntowa) to niestety poczułem złość na własną głupotę.

    Do tego mam obawę, że pellet podzieli los oleju opałowego. Może przez popularność, może przez ceny prądu. Wiem, że co roku płacę 50-60 zł więcej za paletę, a ten rok był rekordzistą, bo podwyżka o 170 zł za palete .... Także jak w 2015 roku miałem 3 palety za 1,9 tys to w tym roku 3 palety miałem za 2,9 tys.... I wcale łagodna zima nie zmniejsza zużycia, bo trwa dłużej. W zeszłym roku skończyłem sezon w kwietniu. W tym roku w maju zdarzyło mi się włączyć kocioł.

    W 2015/2016 wydałem na kocioł 12,6 tys komin 3,2 tys , sprzęgło 430zł i dwie pompy obiegowe po 450 zł. Daje to 17 tys. Jak widzę dziś pompy pc po 22-25 tys, to ja bym dopłacił bez zastanawiania się. Z tego co widzę to kotły pelletowe zdrożały przez te kilka lat o parę tysięcy. Natomiast ceny pomp pc, aż tak się nie zmieniły.

    Chociaż dla Ciebie teraz to chyba najważniejsze nie wdepnąć w grzejniki i mieszaną instalację.

    Dodatkowo pomyśl o miejscu, ja przez konieczność trzymania peletu tracę bardzo na użyteczności kotłowni i garażu.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 13-05-2020 o 12:54

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Peleciaki kiedyś były tańsze od dzisiejszych które poszybowały do góry jak zwariowane a z kolei ceny pompek lecą w dół.Linkuję dla Domina który ma problemy ze znalezieniem w necie niższych cen https://sklep.auroks.pl/pl/c/POMPY-C...RAZ-C.W.U/4045 Na kanale klimatyzacja Katowice jest test tej pompy . Można też znaleźć pompy w ofercie tego producenta https://kaisai.com/pl/grupy-produktowe/pompy-ciepla/ lub zamówić u Karola montaż albo wysyłkę przerobionej klimy na pompkę.> 16kW MOCY NOMINALNEJ:
    -koszt pompy z montażem bez części hydraulicznej (tylko freon + komunikacja) 12500-13000zł netto +8% VAT
    -jeśli mamy pompę ciepła spiąć również hydraulicznie z istniejącą instalacją C.O. + pompka obiegowa, to będzie to koszt około 14000-14500zł netto (w zależności co będzie potrzebne).
    -jeśli mamy pompę spiąć z C.O. + bojlerem i zrobić do tego automatykę, zastosować zawór 3 drogowy to koszta wzrosną do około 15500-16000zł netto
    -pakiet grzałek z termostatem +1000zł netto
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    ...
    Zakładam potrzebną moc około 12-14kW.

    Z mojej perspektywy - widzę kotły na pellet za 10-15 tys. zł. Plus koszt komina - 5000 tys. Do tego dochodzi oprzyrządowanie (wybaczcie - pojęcia nie mam jakie, ale kojarzę jakieś zbiorniki bezpieczeństwa), w innym wątku padło około 10 tys. Razem 30 tys. za kotłownię.
    ....
    Przyzwoita 12-stka z montażem i kompletem osprzętu nie powinna kosztować więcej niż jakieś 14-15 tysia na gotowo jeżeli nie wliczasz zasobnika CWU. Nie wierz w jakieś cudowne Mercedesy wśród peleciaków - ani nie spalisz w nich mniej ani nie będą lepiej pracować, ani nie będą wymagać mniej obsługi od naszych Kostrzew, Lazarów, Kotłospawów czy innych. Co nie zmienia faktu, że w nowym izolowanym domu wszelakie kotły na paliwa stałe sensu nie mają - to mówię ja sprzedawca i monter kotłów na pellet i ekogroszek oraz opału do tych kotłów. Howgh.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    40 tys. zł to faktycznie dużo, nie wiem gdzie i ile zapytań złożyłeś.
    Nie złożyłem. Temat dla mnie jest nowy. Wczoraj spojrzałem na parę sklepów i widziałem takie ceny.

    Z resztą i w linku przesłanym przez @Barliniak są ceny za pompy 12kW od 18tys. do 38tys. To dość duża rozpiętość i pierwsze skojarzenie to takie, że te najtańsze to pewnie jakieś badziewie.

    Nie jestem w stanie rozróżnić czym np. różnią się pompy:
    35 tys - Panasonic KIT-AXC12HE5/31602
    23 tys - Panasonic KIT-WC12H6E5
    (to taki strzał na szybko jeśli chodzi o pompy typu split tego producenta)

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Ile tam masz metrów kwadratowych, że tak duży chcesz montować ?
    - 175m2 powierzchni użytkowej + garaż 20m2. To jest obliczenie nie po podłodze, tylko z odjęciem skosów. Powierzchnia zabudowy to 150m2, dom z poddaszem użytkowym.
    - ściany z betonu komórkowego 24cm ocieplone wełną 12cm.
    - dach ocieplony wełną mineralną miedzy krokwiami (18cm) i dodatkowo 10cm wełny mineralnej od spodu
    - 6 domowników, więc w zbiornik na cwu chyba będę celował w jakieś 200 litrów
    - strona cieplo wlasciwe oblicza mi pompę ciepła max. 14kW

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    najważniejsze nie wdepnąć w grzejniki i mieszaną instalację..
    Z jakiego powodu mieszana instalacja to taka wtopa?

    Rozumiem, że dla pompy ciepła najlepsza jest podłogówka, tak?

  9. #9

    Domyślnie

    Jeszcze moje obawy / wątpliwości co do pompy ciepła powietrze - woda:

    - hałas jednostki zewnętrznej (nie po to wyprowadzam się na cichą wieś, żeby słuchać industrialnych szumów)
    - awaryjność - słyszałem / czytałem parę historii o tym, że te urządzenia się psuły dość szybko i koszty naprawy są spore
    - temperatura do której podgrzewana może być CWU to jak widziałem w artykułach około 40 stopni, wydaje mi się to dość mało... lubię jak mi wrzątek z kranu leci

    Jakie macie argumenty przeciw tym obawom?

    Czy macie do polecenia (może być na prv) jakichś instalatorów/firmy w Wielkopolsce, którzy mogli by mnie wspomóc w wyborze i w realizacji takiej pompy ciepła?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.465
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    ....


    - 175m2 powierzchni użytkowej + garaż 20m2. To jest obliczenie nie po podłodze, tylko z odjęciem skosów. Powierzchnia zabudowy to 150m2, dom z poddaszem użytkowym.
    - ściany z betonu komórkowego 24cm ocieplone wełną 12cm.
    - dach ocieplony wełną mineralną miedzy krokwiami (18cm) i dodatkowo 10cm wełny mineralnej od spodu
    - 6 domowników, więc w zbiornik na cwu chyba będę celował w jakieś 200 litrów
    - strona cieplo wlasciwe oblicza mi pompę ciepła max. 14kW

    ....
    Rozumiem, że dla pompy ciepła najlepsza jest podłogówka, tak?
    Dlaczego tylko 12 cm welny na sciany zewnętrzne, ale nawet dla takiej grubosci izolacji dla Wielkopolski czyli II strefy klimatycznej pompa 14 kW jest grubo przesadzona. Opieranie sie na CW przy wyborze pompy za ok 30-40 tys jest nieporozumieniem. Mam wiele zpytan od klientów dlaczego jedna firma zaproponowała 5 a druga 12 kW. Odpowiedz jest tylko jedna, bez dokladnych i rzetelnych obliczen OZC tak jest i tak bedzie.

  11. #11
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    Jeszcze moje obawy / wątpliwości co do pompy ciepła powietrze - woda:

    - hałas jednostki zewnętrznej (nie po to wyprowadzam się na cichą wieś, żeby słuchać industrialnych szumów)
    - awaryjność - słyszałem / czytałem parę historii o tym, że te urządzenia się psuły dość szybko i koszty naprawy są spore
    - temperatura do której podgrzewana może być CWU to jak widziałem w artykułach około 40 stopni, wydaje mi się to dość mało... lubię jak mi wrzątek z kranu leci

    Jakie macie argumenty przeciw tym obawom?

    Czy macie do polecenia (może być na prv) jakichś instalatorów/firmy w Wielkopolsce, którzy mogli by mnie wspomóc w wyborze i w realizacji takiej pompy ciepła?
    Na wsi i tak nie będziesz miał cicho,więc jakieś brzycenie pompy ciepła nie będzie ci przeszkadzać.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    Nie złożyłem. Temat dla mnie jest nowy. Wczoraj spojrzałem na parę sklepów i widziałem takie ceny.

    Z resztą i w linku przesłanym przez @Barliniak są ceny za pompy 12kW od 18tys. do 38tys. To dość duża rozpiętość i pierwsze skojarzenie to takie, że te najtańsze to pewnie jakieś badziewie.

    Nie jestem w stanie rozróżnić czym np. różnią się pompy:
    35 tys - Panasonic KIT-AXC12HE5/31602
    23 tys - Panasonic KIT-WC12H6E5
    (to taki strzał na szybko jeśli chodzi o pompy typu split tego producenta)


    Dlaczego sądzisz ,że tańsze pompy to badziew?W takim Kaisai są markowe podzespoły z Midea(własne i Mitsubishi) z kolei Haier w branży klim jest uznanym producentem a to że mniej znasz bo nie siedzisz w temacie nie oznacza gorszego produktu.Myślisz ,że jak zapłacisz dwa razy więcej to ten droższy sprzęt Ci dwa razy dłużej posłuży?Niestety to nie działa ,ale rozpoznawalność marki działa na wyobraźnię co niektórych znakomicie dlatego wyższe ceny tych producentów.Różnica w tych panasach jest taka,że w tej droższej masz już zbiornik na CWU w tej tańszej dokupujesz na własną rękę.Na 6 osób 185litr. to trochę mało no chyba ,że mega oszczędnie i tylko prysznic.Kliknij na kanał klimatyzacja Katowice to trochę Ci się rozjaśni na temat pomp i klim.Awaria sprężarki w pompie nie kosztuje więcej jak naprawa turbo w aucie.Zresztą są to żywotne rzeczy pracują po kilkanaście lat.Także straszenie ,że naprawa pompy to droga sprawa mija się z celem a czy naprawa peleciaka będzie tańsza?Można się naprawdę mocno zdziwić.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dlaczego tylko 12 cm welny na sciany zewnętrzne.
    Beton komórkowy ma na tyle dobre parametry izolacyjne, że taka ściana daje wynik spełniający obowiązujące standardy. Na papierze przynajmniej.
    Oczywiście będą mostki cieplne, np. nadproża będą z betonu. Rozważam więc 15cm, ale do robienia elewacji jeszcze trochę mam czasu.


    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Opieranie sie na CW przy wyborze pompy za ok 30-40 tys jest nieporozumieniem.
    Nie wybieram teraz konkretnej pompy, ale próbuję zrozumieć jaki budżet jest mi potrzebny na pompę ciepła i czy w ogóle jest w zasięgu moich możliwości.
    Koledzy odpowiadają o kilkunastu tys. PLN, Ty piszesz o 30-40 tys. To spora różnica.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    bez dokladnych i rzetelnych obliczen OZC tak jest i tak bedzie.
    Na jakim etapie robić OZC?
    Ktoś na forum pisał, że na zakończenie budowy... ale przecież jeśli chodzi o źródło ciepło i ogrzewanie to decyzje podejmuję już wcześniej, więc wolałbym to zrobić teraz.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Dlaczego sądzisz ,że tańsze pompy to badziew?W takim Kaisai są markowe podzespoły z Midea(własne i Mitsubishi) z kolei Haier w branży klim jest uznanym producentem a to że mniej znasz bo nie siedzisz w temacie nie oznacza gorszego produktu.
    Nie mam pojęcia jaka z daną marką i modelem wiąże się jakość. To jedynie pierwsze skojarzenie przy kupowaniu jakiegokolwiek produktu - często najtańsze produkty wiążą się z gorszą jakością i funkcjonalnością. Stąd moje pytania. Zgadzam się, że tak być nie musi. Chętnie kupię coś taniego i dobrego

    Wklepałem w google często pojawiającą się na forum "Daikin Altherma" wyskoczyła mi duża cena, spojrzałem na Viessmann - też podobnie. Ale jak napisałem - to było szybkie sprawdzenie i może akurat na takie drogie egzemplarze trafiłem.

    Jak widzisz świadomie przesłałem linki do 2 produktów tego samego producenta, żeby nie skupiać się na marce.

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Różnica w tych panasach jest taka,że w tej droższej masz już zbiornik na CWU w tej tańszej dokupujesz na własną rękę.
    Dzięki. Nie wychwyciłem tego.
    Zbiornik 185 litrów za 12 tysięcy? Trochę drogo, co?

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Kliknij na kanał klimatyzacja Katowice to trochę Ci się rozjaśni na temat pomp i klim.
    Mógłbys przesłać link, bo próbuję to wyszukać, ale jakoś nie ogarniam.

    EDIT: dobra. Ogarnąłem. Nie napisałeś, że chodziło o youtube Szukałem na forum
    Ostatnio edytowane przez virtual ; 14-05-2020 o 23:27 Powód: wyjaśnienie

  15. #15
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    To monoblok glikol i masz w kieszeni ze 10 tys .

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.465
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    Beton komórkowy ma na tyle dobre parametry izolacyjne, że taka ściana daje wynik spełniający obowiązujące standardy. Na papierze przynajmniej.
    Oczywiście będą mostki cieplne, np. nadproża będą z betonu. Rozważam więc 15cm, ale do robienia elewacji jeszcze trochę mam czasu.




    Nie wybieram teraz konkretnej pompy, ale próbuję zrozumieć jaki budżet jest mi potrzebny na pompę ciepła i czy w ogóle jest w zasięgu moich możliwości.
    Koledzy odpowiadają o kilkunastu tys. PLN, Ty piszesz o 30-40 tys. To spora różnica.



    Na jakim etapie robić OZC?
    Ktoś na forum pisał, że na zakończenie budowy... ale przecież jeśli chodzi o źródło ciepło i ogrzewanie to decyzje podejmuję już wcześniej, więc wolałbym to zrobić teraz.
    Beton komórkowy nie jest materiałem izolacyjnym, a konstrukcyjnym, owszem ma lepsze parametry izolacyjne niz porotherm lub silikat ale izolacji nie zastąpi. To ze spełnia obecne wymagania to fakt ale lepsze ocieplenie umozliwia zainstalowanie pompy o mniejszej mocy a wiec i tanszej, nie wspomne o mniejszym koszcie ogrzewania.
    Oczywiscie nikt nie nakaze inwestorowi aby miał lepiej. Izolacje sie na ogól wykonuje raz, pasuje aby to zrobic dobrze.
    Wspomniałem o koszcie 30-40 tys dla pompy 12-14 kW dobrych producentów. Pompy za kilkanascie tys o mocy 12 i wiecej kW to budzetówka lub przeróbka z klimatyzatora.
    Jak to komus pasuje to czego nie.
    Kiedy ozc, najlepiej przed budową a nawet przed zlozeniem projektu do starostwa, a najlepiej w fazie projektowania lub adaptacji w przypadku projektu gotowego.

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    lepsze ocieplenie umozliwia zainstalowanie pompy o mniejszej mocy a wiec i tanszej
    Widzę, że wykonujesz OZC, a więc masz w tym doświadczenie.
    A zatem wg Twojego doświadczenia - przy ścianach takich jakie podałem (BK 24cm) - jaką różnicę w potrzebnej mocy pompy może sprawić zwiększenie tego ocieplenia z 12cm do 15cm lub 20cm?
    Plus/minus. O jakim rzędzie wielkości mówimy?

    Czy to nie jest tak, że średni sens ma otulanie grubszą warstwą ocieplenia jak i tak większość ciepła ucieka przez szyby i (w moim przypadku) wentylację grawitacyjną?

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wspomniałem o koszcie 30-40 tys dla pompy 12-14 kW dobrych producentów. Pompy za kilkanascie tys o mocy 12 i wiecej kW to budzetówka lub przeróbka z klimatyzatora.
    Czy mógłbyś rozwinąć epitet "dobrzy producenci"?
    Po pierwsze - jakich konkretnie masz na myśli (choć to pozostawanie w sferze opinii)?
    Po drugie - czym konkretnie powinna charakteryzować się pompa by uznać ją za "dobrą" lub czym jej producent by uznać go za "dobrego"?

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Kiedy ozc, najlepiej przed budową a nawet przed zlozeniem projektu do starostwa, a najlepiej w fazie projektowania lub adaptacji w przypadku projektu gotowego.
    Czym różni się OZC od Charakterystyki energetycznej, którą sporządzono przy adaptacji projektu?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.465
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    Czym różni się OZC od Charakterystyki energetycznej, którą sporządzono przy adaptacji projektu?
    Pierwsze słysze aby do adaptowanego projektu architekt wykonał nową charakterystykę energetyczną, nie twierdzę ze to niemozliwe ale traktuję to jako ciekawostkę.
    Czym sie rózni? przede wszystkim dokladnoscią, charakterystyka ma umozliwic uzyskanie PNB i to jest zasadniczy cel pracy architekta. Jej dokladnosc jest pomijalna, ma sie zgadzac z wymaganiami aktulanych WT.
    Jezeli chodzi o PC mozna by wymienic takich producentów jak Daikin, Mistubishi, niektórzy powiedzą za Buderus który kolokwialnie mówiac łyka te wczesniej wymienione, inni ze Panasonic. Czy sie charakteryzują? tu tez sa zdania podzielone, ale na pewno obsluga serwisowa, czynnik R32, awaryjnosc (nie wiarygogodnych danych na ten temat bo producenci takich informacji nie udostepniaja, pewen poglad mozna sobie wyrobic czytajac fora i wypowiedzi tych pechowców którym pompy sie uszkodziły.
    Co do grubosci ocieplenia to moze jutro sprawdze klika obliczen dla przykładu. Tego sie nie wymysla to sie liczy, tak przy okazji zdradz rodzaj swojego betonu komórkowego, nie kazdy ma taką super lambde.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Kanał na Youtubie "Klimatyzacja Katowice".Dla Viessmana np. klimy robi Gree.Asolt enigmatycznie odpowiedział zasłonił się historyjkami z forum na którym siedzą w dużej mierze instalatorzy pomp czy też klim.Czy warto dopłacać 8-10tyś do bardziej rozpoznawalnego brandu?Czy ta tańsza pompa słabiej ogrzeje dom od tej droższej? Pewnie ma ładniejszy wyświetlacz To jest tak jak ze sprzętem agd z 3plusami do którego trzeba dopłacić kilkaset złotych więcej bo zużywa "pici kłak" mniej energii od tej z 2plusami,ale zanim nam ta różnica zakupu się zniweluje pomiędzy tańszą a droższą i wyjdzie na zero to trzeba będzie tą droższą już zezłomować i kupić nową.Więc w końcu zrobiliśmy dobrze ,ale tylko producentowi bo to on tak naprawdę zyskał a nie my
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  20. #20
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Dokładnie tak , naganianie na najdroższe rozwiązania mnie razi , czasem w tych topowych są tylko lepsze sterowniki których w zasadzie 90 % nikt nie potrzebuje a już same jednostki zewnętrzne są kropka w kropkę takie same . a dlaczego monobloki tańsze ano tańsze że instalatorzy odradzają montaż bo ileż miałby zarobić na podłączeniu 2 kabelków i 2 rurek ? to normalne prawo rynku i nie ma się co obrażać tylko wnioski samemu wyciągać , ja jak będę montował PC to tylko monoblok ,glikol, i tyle a w kieszeni zostanie na drugą rezerwową w razie czego , jakoś wolę wydać max 15 tys niż 32 tysiące nie wiem czemu .

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony