dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła trzy czy jednofazowa

    Dzień Dobry Wszystkim Forumowiczom.
    Mam pytanie
    Czy pompa ciepła jest wydajniejsza trzy fazowa czy to nie ma znaczenia.Do
    dam jeszcze ze w budynku jest prąd trójfazowy i jest także Fotowoltaika, to waszym zdaniem jaka powinna być pompa ciepła trzy czy jednofazowa.
    Ostatnio edytowane przez Darkopol ; 07-05-2020 o 11:01 Powód: Coś zapomniałem dodac

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Jak masz PV 3 fazowe to weź pompę 3 fazową więcej zużyjesz z produkcji - o ile nie zmieni się podejście do bilansowania międzyfazowego naszych dostawców i operatorów.
    Dużo producentów nazywa pompy trójfazowymi, tylko dlatego, że mają przyłącze i grzałki trójfazowe lecz sama sprężarka jest nadaj jednofazowa.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dar3k Zobacz post
    Jak masz PV 3 fazowe to weź pompę 3 fazową więcej zużyjesz z produkcji - o ile nie zmieni się podejście do bilansowania międzyfazowego naszych dostawców i operatorów.
    Nawet jak dostawca rozliczani nieprawidłowo, to ile energii jesteś w stanie zużyć w PC bezpośrednio z dachu? CWU latem? To i produkcja z jednej fazy wystarczy.

  4. #4

    Domyślnie

    Gdzieś czytałem ,ze podłączenie PC jednofazowej przy zasilaniu budynku prądem trzy fazowym i przy instalacji fotowoltaicznej mimo pięknego słonecznego dnia PC może pobierać prąd z PGE, oczywiście PC trzy fazowa będzie na pewno brała z PGE, .U mnie dość często są zaniki w dostawie jednej fazy no i wtedy klapa bo PC nie drgnie , a wracając do jednofazowki to szukam co może być powodem przy np. poborze ze slonca 4,5 kW ,pompa oczywiście już rozhulana ,temperatura tylko do podtrzymywania,a tu się okazuje, ze nie pobiera z Fotowoltaiki tylko z PGE, podobno tak jest przy zasilaniu budynku z prądem trzyfazowym jak już wyżej pisałem Zaznaczmy tu ze Fotowoltaika działa poprawnie.
    Jak ktoś wie to prosze o odpowiedz , dlaczego PC jednofazowa przy zasilaniu budynku prądem trzy fazowym i instalacji fotowoltaicznej może , nawet w punkcie szczytowym tej fotowoltaiki mimo wszystko pobierać prąd z PGE ?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Akurat jeśli masz PGE to oni prawidłowo bilansowanie międzyfazowe mają rozwiązane. Chodzi w tym o to, że jak masz instalację 3 fazową i produkujesz 3kWh to tak naprawdę na jedną fazę produkujesz 1kWh (3x1kWh) - rozumiesz ? Najprościej mówiąc urządzenie jednofazowe pobiera 3x taki prąd z jednej fazy jak urządzenie trójfazowe. Wszystko ma swoje wady i zalety,
    A jeżeli chodzi o to, że często są zaniki jednej fazy będziesz przełączać PC na inną czy zastosujesz automat do tego czy w jaki sposób to widzisz ?
    Ile PC zużyje bezpośrednio to zimą między 80% a 100% produkcji, w moim przypadku między 20 a 80% zapotrzebowania pompy - oczywiście zależy od temperatury, nasłonecznienia itd. w 2020 mam ok 40% konsumpcji własnej z PV przy 8,5kWp paneli, sąsiad bez pompy dochodzi o 25% lecz przy 4,5kWp.
    W stopce mam link do solarweb gdzie jest monitoring zużycia i produkcji. Do lipca 2019 podpięty miałem tylko zużycie PC, później całości.
    Ostatnio edytowane przez dar3k ; 07-05-2020 o 18:01
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  6. #6

    Domyślnie

    Nie jestem elektrykiem i nigdy nie wiedziałem ze urządzenie jedno fazowe pobiera 3x prąd z jednej fazy co urządzenie 1x z prądu trzyfazowego.
    Ale wracając do tematu tego poboru prądu przez PGE mimo szczytu fotowoltaiki, które wyjaśniłeś tym zbilansowaniem (chyba dobrze rozumiem) to mam podejrzenia ,ze tak może się dziać gdy PC jest podłączona do innej fazy niż Fotowoltaika ,tak na logikę ,ale sam nie wiem, ...
    To przełączanie na inna fazę nie było w moim głównym planie, chce się zabezpieczyć na wypadek braku prądu z powodu jakiejś katastrofy(jakiejś) i zbudować zestaw hybrydowy , który zapewni w nocy energię . z tad w głowie mi cały czas PC jednofazowka .
    Puki jednak katastrofy nie będzie bede korzystał z prądu trzyfazowego z PC jednofazowa . Nie wiem czy przypadkiem przerwy dostawy jednej fazy nie są jednej i tej samej, muszę to sprawdzić , bede wtedy miał wersje uproszczona.,a skoro z tym zbilansowaniem energi przez PGE dobrze zrozumiałem to by fajnie było gdybys mi potwierdził.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkopol Zobacz post
    Nie jestem elektrykiem i nigdy nie wiedziałem ze urządzenie jedno fazowe pobiera 3x prąd z jednej fazy co urządzenie 1x z prądu trzyfazowego.
    Bo nie pobiera.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkopol Zobacz post
    Nie jestem elektrykiem i nigdy nie wiedziałem ze urządzenie jedno fazowe pobiera 3x prąd z jednej fazy co urządzenie 1x z prądu trzyfazowego.
    Źle zrozumiałeś, urządzenie pobierające tą samą moc z sieci w tym wypadku silnik napędzający sprężarkę pobiera wyższy prąd pracując zasilane jednofazowo niż urządzenie trójfazowe, natomiast jego moc jest taka sama. Najprościej można to przedstawić, że zasilasz silnik 3 fazami więc dostarczasz mu energię za pomocą większej ilości przewodów, przez co ta energia rozkłada się. W rzeczywistości to nie jest 3, bo I=P/ √3 • U • cos φ. dla 3 faz, oraz I=P/ U • cos φ dla 1 fazowego. (I - prąd, P - moc, U - napięcie, cos φ - współczynnik mocy)
    Cytat Napisał Darkopol Zobacz post
    Ale wracając do tematu tego poboru prądu przez PGE mimo szczytu fotowoltaiki, które wyjaśniłeś tym zbilansowaniem (chyba dobrze rozumiem) to mam podejrzenia ,ze tak może się dziać gdy PC jest podłączona do innej fazy niż Fotowoltaika ,tak na logikę ,ale sam nie wiem, ...
    To przełączanie na inna fazę nie było w moim głównym planie, chce się zabezpieczyć na wypadek braku prądu z powodu jakiejś katastrofy(jakiejś) i zbudować zestaw hybrydowy , który zapewni w nocy energię . z tad w głowie mi cały czas PC jednofazowka .
    Puki jednak katastrofy nie będzie bede korzystał z prądu trzyfazowego z PC jednofazowa . Nie wiem czy przypadkiem przerwy dostawy jednej fazy nie są jednej i tej samej, muszę to sprawdzić , bede wtedy miał wersje uproszczona.,a skoro z tym zbilansowaniem energi przez PGE dobrze zrozumiałem to by fajnie było gdybys mi potwierdził.
    PGE bilansuje prawidłowo z tego co wszyscy mówią (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3312676.html ), nie ma przypadku rejestrowania przez układ pomiarowy jednoczesnego oddawania energii i pobierania jej z sieci.
    Jak sam napisałeś szczyt PV masz 4,5kW więc nie masz instalacji jednofazowej a trójfazową ponieważ maksymalna moc instalacji jednofazowej przyłączanej do sieci to 3,68kWp.
    Masz falownik z baterią (układ hybrydowy) ? Tzn zamiast oddawać do sieci ładujesz akumulator i w nocy korzystasz z tej energii ? Jeżeli nie to wiedz, że jak nie ma zasilania sieciowego to fotowoltaika nie produkuje - jeżeli nie jest to układ hybrydowy, który w tym czasie ładuje akumulatory.
    Ostatnio edytowane przez dar3k ; 08-05-2020 o 14:11
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie
    Akumulatorów jeszcze nie mam.
    Ale ty mnie zaskoczyłeś pisząc ze jak nie ma zasilania sieciowego to Fotowoltaika nie produkuje,
    Instalator który montował i podłączał moja Fotowoltaika zapewniał mnie ze przy produkcji prądu najpierw korzystają odbiorniki ,a nadwyżka oddawana jest do sieci.
    Wiec na moja może nie wystarczającą logikę prąd z fotowoltaiki to np. 12 v prądu stałego i ileś tam Wat w zależności od ilości paneli oraz nasłonecznienia w danym czasie,po przejściu przez falownik czy jak mu tam zamienia na prąd zmienny 230v, który powinien uruchomić urządzenia ,a zbraku produkcji czyli słabego naświetlenia słonecznego powinien zamknąć dopływ prądu z powodu nie wystarczającej energi, Wydawało mi się ze tak jest, ale dzięki za jakiekolwiek informacje.
    Może te falowniki są nie wystarczająco doskonale by np. Włączać i wyłączać urządzenia ,zreszta może to i nawet nie potrzebne w końcu urządzeniom potrzebna jest energia cały czas.

  10. #10

    Domyślnie

    Najpopularniejsze układy pv to on-grid. Pada zasilanie z sieci to wyłącza się prąd w danej lokalizacji choćby z tego powodu, by w sieci nie było napięcia i nie zabiło elektryka, który właśnie naprawia linie gdzieś daleko od ciebie. Jak napisał wyżej kolega można to przebudować, ale póki co skórka nie warta wyprawki. Po prostu kosztuje to na razie zbyt dużo by się w to bawić.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkopol Zobacz post
    Dzięki za wyjaśnienie
    Akumulatorów jeszcze nie mam.
    Ale ty mnie zaskoczyłeś pisząc ze jak nie ma zasilania sieciowego to Fotowoltaika nie produkuje,
    Instalator który montował i podłączał moja Fotowoltaika zapewniał mnie ze przy produkcji prądu najpierw korzystają odbiorniki ,a nadwyżka oddawana jest do sieci.
    Wiec na moja może nie wystarczającą logikę prąd z fotowoltaiki to np. 12 v prądu stałego i ileś tam Wat w zależności od ilości paneli oraz nasłonecznienia w danym czasie,po przejściu przez falownik czy jak mu tam zamienia na prąd zmienny 230v, który powinien uruchomić urządzenia ,a zbraku produkcji czyli słabego naświetlenia słonecznego powinien zamknąć dopływ prądu z powodu nie wystarczającej energi, Wydawało mi się ze tak jest, ale dzięki za jakiekolwiek informacje.
    Może te falowniki są nie wystarczająco doskonale by np. Włączać i wyłączać urządzenia ,zreszta może to i nawet nie potrzebne w końcu urządzeniom potrzebna jest energia cały czas.
    To prawda, że odbiorniki jako pierwsze zużywają to co produkujesz zanim zliczy to licznik, ale to, że tak jest nie oznacza, że produkuje gdy nie ma zasilania z sieci. Układ on-grid czyli możliwość pracy na sieć, oddawania nadwyżek do sieci en. polega na tym, że falownik synchronizuje swoją pracę z siecią energetyczną i się do niej dostosowuje, a jak jej nie ma - tzn brak zasilania (teoretycznie nawet brak jednej fazy), to falownik powinien zaprzestać produkcji aby nie wystąpił przypadek o którym napisał @maciejos36.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  12. #12

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienia
    I pozdrawiam wszystkich

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony