dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Pompa i fotowoltaika w nowym domu? Trójmiasto

    Cześć,
    Czy ktoś realizował już takie rozwiązanie w okolicy trójmiasta?
    Jestem na etapie adaptacji projektu (Fokstrot z MGProjekt). I im więcej czytam opinii to bardziej nie wiem co wybrać. Na początku zakładałem, że wybiorę gaz, bo mam pod samą działką. Kusi jednak mnie pompa powietrze-woda + fotowoltaika (myślę, że moc 4-6KW). Co myślicie o takim rozwiązaniu?
    Na co mam zwrócić uwagę rozmawiając z projektantami/instalatorami?
    Może polecacie kogoś do realizacji w okolicach trójmiasta?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    4 kWp , to na sam prąd bytowy . PC pociągnie w zależności jaką opcję wentylacji wybierzesz oraz jak sprawi się ekipa budująco ocieplająca... Może 6 MWh nie wystarczyć. Wraz opustem na zimę robi się blisko 12kWp PV . To tak z grubsza
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  3. #3

    Domyślnie

    Ja wiem, że 4-6KWp PV nie wystarczy na całkowite zapotrzebowanie domu. Moje założenie jest takie, żeby na PC+PV nie wydać dużo więcej niż 53000, które można teraz odliczyć od podatku. Bardziej myślę więc o skompensowaniu rachunku za prąd w bilansie rocznym, bo nie sądzę aby dało się w tym budżecie zrobić mocniejszą instalację PV.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał pitahawk Zobacz post
    Ja wiem, że 4-6KWp PV nie wystarczy na całkowite zapotrzebowanie domu. Moje założenie jest takie, żeby na PC+PV nie wydać dużo więcej niż 53000, które można teraz odliczyć od podatku. Bardziej myślę więc o skompensowaniu rachunku za prąd w bilansie rocznym, bo nie sądzę aby dało się w tym budżecie zrobić mocniejszą instalację PV.
    Masz Energę, więc na razie daj sobie spokój z PV (rozliczenia co 2 miesiące), no chyba że nie masz co zrobić z kasą.
    Montuj PC i taryfa G12as.
    Czas okres rozliczeń do limitu 53tys. jest 3 lata. , więc tylko przygotuj kable na zewnątrz. Jak pomieszkasz i napięcia w sieci będą ok oraz będzie ci się kalkulowało, to za 2 lata założysz PV, ale wtedy żegnaj G12as.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał pitahawk Zobacz post
    Ja wiem, że 4-6KWp PV nie wystarczy na całkowite zapotrzebowanie domu. Moje założenie jest takie, żeby na PC+PV nie wydać dużo więcej niż 53000, które można teraz odliczyć od podatku.
    Za 10 kWp możesz zapłacić ok. 40.000 PLN z 8% VAT.
    Trudno przewidzieć czy za rok, dwa lub trzy ceny PV wzrosną czy spadną.
    Pewnie będę mocniejsze panele. Może w tej samej ceni w której dzisiaj są słabsze.
    Może zainstalujesz PC za 20.000 PLN to przekroczysz założenia "ulgowe" o 7.000 PLN, czy nie "uratujesz" 1.260,00 PLN podatku.
    Nie wiem czy warto się "bić" o 1.260 PLN.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arkadiuszkalinowski7

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Ciechanów
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    11

    Domyślnie

    rozwiązanie pompa + fotowoltaika jak najbardziej - jest to przede wszystkim bezobsługowe i inwestycja się zwraca po kilku latach

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał arkadiuszkalinowski7 Zobacz post
    rozwiązanie pompa + fotowoltaika jak najbardziej - jest to przede wszystkim bezobsługowe i inwestycja się zwraca po kilku latach
    dobrze ujęte kto u Ciebie robił?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony