dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Domyślnie PC monoblok na R290 propan

Cześć,
    Czy znacie jakieś pompy ciepła (monoblok) na czynnik R290 (propan) o mocy 10-20kW w rozsądnych cenach? Szukałem, ale ceny rzędu 45000 mnie odstraszają. Temat trochę hipotetyczny - na razie
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

Domyślnie

Takie pompy dopiero raczkują.
    Choć mówi się, że jest to jedna z najlepszych alternaty dla urządzeń z f-gazami.
    Jakiś czas temu w DE pochwalili się na targach urządzeniem 8 kW przeznaczonym do domów.
    Nie wiem na jakim etapie jest rozwój produktu:
    https://globenergia.pl/pompa-ciepla-...a-technologii/

ELITA FORUM (min. 1000)
    kryzys

Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś

Domyślnie

Na propanie robi pompy ciepła firma KOŁTON ale jak narazie tylko 12, 15,18 kw podobno w testach mają 5-ki oraz jak dobrze pamiętam 9-ki , wg ich testów do minus 7 parametry takie same jak topowych pomp ale już przy temp dużych mrozów te Polskie mają zdecydowanie lepsze parametry ,

Domyślnie

Propan to najlepszy z czynników do układów sprężarkowych - parametry pracy znacznie lepsze od f-gazów.
    Jego jedyną wadą jest palność i wybuchowość przy odpowiednim stężeniu w powietrzu i zamkniętym pomieszczeniu.
    Dlatego konstruują pompy o minimalnych napełnianiach, tak by potencjalne rozszczelnienie nie doprowadziło do wybuchu.
    KOŁTON robi monobloki, do postawienia w ogrodzie.
    Potencjalne ognisko w ogrodzie nie jest dla domu niebezpieczne.
    Moce robią duże, bo przy takich wydajnościach częściowa utrata sprawności - dodatkowy obieg (pompa) wymiennik i glikol - nie ma znaczącego udziału w całości sprawności układu.
    W przypadku pomp małej mocy 5 - 8 kW, gdzie walka jest o sprawność w okresach przejściowych, już tak kolorowo nie jest.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 15-05-2020 o 23:51

ELITA FORUM (min. 1000)
    kryzys

Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś

Domyślnie

No i co to za problem że monoblok ? trochę glikolu i po sprawie .ale za to mamy towar w rozsądnej cenie ... wiem wiem firmy tego nie lubią bo mały zarobek ale tu chyba powinno chodzić o czyste powietrze a nie zarobki firm tak mi się wydaje .

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
    Kod pocztowy
    05-540
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    127

Domyślnie

Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    No i co to za problem że monoblok ? trochę glikolu i po sprawie
    Trochę glikolu + sprzęgło? Czy dużo glikolu (w całym układzie)? I jedno i drugie powoduje że stwierdzenie "towar w rozsądnej cenie" staje się dyskusyjne.
    A jak puścisz glikol w wężownicę CWU to co się stanie, jak się rozszczelni?

Domyślnie

Wg. mnie chodziło o trochę glikolu plus 2 wymiennik, taki split trochę
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

Domyślnie

Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    No i co to za problem że monoblok ? trochę glikolu i po sprawie .ale za to mamy towar w rozsądnej cenie ... wiem wiem firmy tego nie lubią bo mały zarobek ale tu chyba powinno chodzić o czyste powietrze a nie zarobki firm tak mi się wydaje .
    Trochę glikolu, wymiennik, kolejna pompa obiegowa.
    Wszystko to sprawia, że efektywność układu w porównaniu do jednostek f-gazowych wypada gorzej.
    A tak rynku się nie zwojuje, mając na uwadze "palność/wybuchowość" czynnika.
    Musi być rewolucja, by poszło to w produkcję masową i użytkownik miał w czym wybierać.

ELITA FORUM (min. 1000)
    kryzys

Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś

Domyślnie

Auta na gaz też wybuchają na codzień tak tak to oczywiste a pompka obiegowa to raptem kilka Watt no tragedia panie tragedia tu już lepiej dołożyć te skromne 10 czy 15 tysi byle instalator dobrze zarobił a to że zamiast 10-ciu zdecyduje się tylko jeden no cuż takie rzycie co ?

STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Barliniak
    Kod pocztowy
    74-320

Domyślnie

Cytat Napisał frobek Zobacz post
    Cześć,
    Czy znacie jakieś pompy ciepła (monoblok) na czynnik R290 (propan) o mocy 10-20kW w rozsądnych cenach? Szukałem, ale ceny rzędu 45000 mnie odstraszają. Temat trochę hipotetyczny - na razie
    No pewnie kuknij na firmę AUER.
    Defro bio slim 10 kw w tej chwili grzeje 75m docelowo 140m . Klima Rotenso Imoto 3,5kW w salonie 40m.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia