dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1

    Domyślnie ogromna prosba o zopiniowanie projektu

    Witam wszystkich bardzo goraco i jednoczenie prosze o opinie

    Od kilku miesiecy czytam to fantastyczne forum (pomijajac fakt, ze ilosci watkow i informacji co rusz mnie przytlacza)
    i koncepcje na temat funkcjonalnego domu zmienily mi sie niezliczona ilosc razy.
    Wciaz miotam sie pomiedzy wyborem domu z poddaszem (na ktory liczy moj maz) oraz parterowka,
    jakze czesto polecana przez forumowiczow. Powolutku przekabacam go na swoja strone,bo chcemy zaczac budowe juz w tym roku

    W kazdym razie, wpadl mi w oko pewiem projekt domu parterowego, na temat ktorego jest bardzo malo opinii.
    W zwiazku z tym prosze Was o pomoc, juz nieraz udowodniliscie, ze przed Waszym wzrokiem nic sie nie ukryje

    Jestem swiadoma mankamentow, ktore zdazylam zauwazyc: typu duzy metraz ciagu komunikacyjnego i co zapewne wlasciwie zauwazy
    nieoceniona Elfir brak okna w lazienkach. Mimo wszystko projekt wydaje mi sie dosc dobrze przemyslany co moze rowniez wskazywac
    na moja zupelna nieznajomosc tematu

    oto projekt: https://www.extradom.pl/projekt-domu-tk28a-WAK1063

    Czekam z niecierpliwoscia na bezlitosne (acz szczere) wypunktowanie i dziekuje!!!

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Buduj do,m pod siebie i męża. na dzieci nie patrz bo wyfruną
    Osobiście podobaja mi się projekty z wejściem z werandą czy podcieniem nad wejściem.
    Ten projekt ma mankamenty - wiatrołap to tylko dla 1-2 osób brak swobody ruchów.
    Pralnie bym zrobił w kotłowni. Nie wiem jakei ogrzewanie - ale jak nie kocioł biomasa/węgiel to bym tam wydzielił kawałek na pralkę/suszarkę i dechę do pracowania.
    Sypialnia rodziców i dziecka połaczona ścianką działową to wg mnie za mała izolacja - nie wiem czy te szafy tak wytłumią dzwięk jak pożądna ściana

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    opisz działkę (strony świata, szerokość, długość), potrzeby, planowany system grzania.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Z mojego punktu widzenia są dwa główne mankamenty:
    1. Brak spiżarni
    2. Brak pralni
    Ale to są moje oczekiwania.

    Przeniósłbym projekt na jakiś planer (ja używam kozikaza.com) i zobaczył rzeczywiste wymiary, spróbował umeblować i zobaczyć jak wygląda z perspektywy mieszkania. Obawiam się, że kuchnia może być ciasna (to jest kwestia gustu i potrzeb, więc nie dyskwalifikuje), a salon ciężko ustawny i jeszcze ten korytarz komunikacyjny na taras między telewizorem a wypoczynkiem.

    Sień bym powiększył licując ścianę do tej z kominkiem, a sam kominek jest w dosyć oryginalnym miejscu, ale znowu to rzecz gustu, ja bym usunął.

    Jaka jest orientacja domu na działce?

  5. #5

    Domyślnie

    Działka posiada wjazd od strony północno-wschodniej, z tego względu planuje spore przeszklenia od strony południowej. Szerokość 28 m, natomiast długość 40

  6. #6

    Domyślnie

    Coś mi chyba urwało wiadomość ogrzewanie planujemy na paliwo stale najprawdopodobniej, poniewaz w naszej miejscowosci poki co nie uwzgledniaja gazu, moze za kilka lat planuje tez wiecej poczytac o pompach ciepla. Moje potrzeby? Nie chce przeholować z wielkościa domu, stad szukam projektu do 130 m powierzchni zadnych balkonow, wykuszy i wszelakich udziwnien z w miare spojna bryłą domu. Chcialam spory salon z mniejszą kuchnią i taras (muszę też pomyśleć o zacienieniu). Marzył mi się również kominek, ale z begiem czytania forum odchodzę od tej myśli W tym momencie rodzina 2 osobowa, chyba że przytrafią nam się czworaczki to bedę sobie wówczas pluła w brodę dlaczego nie wybudowaliśmy wielkiego domu teraz staram się pogodzić wizję domu, który mi się podoba z pilnowaniem, abym nie popłynęła na niepotrzebnych mi do niczego komplikacjach w jego projekcie. Zdaję sobie zarówno sprawe, że spiżarnia w domu to przydatna sprawa....Staram się wybrać jakiś w miarę mądry projekt, zapisuję sobie Wasze rady i fachowe spostrzeżenia, ale naprawdę w każdym projekcie są jakies mankamenty, większe lub mniejsze
    Ostatnio edytowane przez buduj i zyj ; 14-05-2020 o 12:04

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    gdyby wstawić pompę ciepła, kotłownia mogłaby służyć jako pralnia.

    a przy piecu na wegiel będzie brudna strefa którą trzeba będzie przejść by z wiatrołapu dostac się do samochodu.

    na rzucie nie ma uwzględnionej izolacji termicznej garaż - dom. Nie ma rzeczywiście czy nie wrysowali, aby garaż wydawał się wiekszy?

  8. #8

    Domyślnie

    Hmmm, myślę że o tym nie pomysleli jeżeli chodzi o opał, to nie bedzię stricte węgiel, tylko pelet.
    Nie wiem jak bardzo się to kopci Z Waszych opinii, wynika dla mnie fakt, że część projektowych gaf
    jest do skorygowania, co optymistycznie rokuje A co powiecie nt 15 m korytarza?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przy tego typie układu raczej nie ma gdzie zejsć z powierzchnią.
    na analogicznych projektach, korytarze sa podobnie dlugie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    znalazłam inną wersje tego projektu:

  11. #11

    Domyślnie

    Tak rzeczywiście, tutaj kotłownia jest lepiej usytuowana. Jednak zależy mi żeby byle dwie łazienki, tak na przyszłość

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dwie łazienki to mus.

    W tym projekcie właśnie najbardziej rzuca się w oczy to, że kotłownia i składzik mają szanse na okna (gdzie najmniej to potrzebne) a łazienki nie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    projekt słaby El ma rację, w dzisiejszych czasach nikt nie robi kotłowni co w niej kotłować? To jest średniowiecze. Obecne układy grzewcze i klimatyzacyjne i nie pożerają 10m2 powierzchni. Ten garaż wjechany w dom też mi się nie podoba i łazienki ślepe jak w czworaku sa do dupy zdecydowanie.

    Jeżeli zależy ci na takiej bryle budynku to zerknij na ten projekt
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-plejada-WRH1024 ten ma sąsiad
    lub jak masz większe potrzeby powierzchniowe i możliwości finansowe to ten
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-plejada-2p-WRH1050 ten szwagier

    jeszcze taki

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...SABEgJqf_D_BwE
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 15-05-2020 o 06:28

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Ten Pani projekt jest świetny. I pod względem ergonomii i ustawienia wg stron świata i instalacji wodnej.

    Jedynym mankamentem jest wejście z sieni do salonu a'la Rodzinka.pl.
    Na pewno dobrze się w nim mieszka ze względu na duże pokoje, werandę, taras.
    Kotłownia w sam raz na kocioł z paliwem stałym. Musi być gdzieś miejsce na przechowywanie paliwa. Niedogodnością natomiast jest dostarczanie tego paliwa w workach przez garaż lub sień.
    To co należy zmienić to pozycję przewodu kominowego, aby mogła obsłużyć każde pomieszczenie tj. dwie lazienki, kotłownie, spiżarnie/wózkownie i garaż (czyli 5 przewodów wentylacyjnych, 1 dymowy).
    Garaż wymaga podłączenia leżaka z wentylatorem mechanicznym najlepiej programowanym.
    Na dachu można zainstalować solary dla ciepłej wody latem i/lub PV.

    Niżej przedstawiam układ, który na pewno biuro architektoniczne już nie raz przeprojektowywało:

    https://documentcloud.adobe.com/link...5-0efc0bf12f7a

    W większej łazience ustawienie umywalki można zmienić z pralką. (Ja tak narysowałem ze względu na krótszą i wydajniejszą instalację wodną, co mi osobiście bardziej odpowiada).
    Okna w garażu, spiżarniowózkowni i kotłowni są 90 cm.

    Ponizej wersja, która rozwiązuje problem z logistyką paliwa i wentylacją mechaniczną garażu. Spiżarnia niewentylowana.

    https://documentcloud.adobe.com/link...c-f6c14e015444

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 15-05-2020 o 09:55

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    Ten Pani projekt jest świetny. I pod względem ergonomii i ustawienia wg stron świata i instalacji wodnej.

    Jedynym mankamentem jest wejście z sieni do salonu a'la Rodzinka.pl.
    Na pewno dobrze się w nim mieszka ze względu na duże pokoje, werandę, taras.
    Kotłownia w sam raz na kocioł z paliwem stałym. Musi być gdzieś miejsce na przechowywanie paliwa. Niedogodnością natomiast jest dostarczanie tego paliwa w workach przez garaż lub sień.
    To co należy zmienić to pozycję przewodu kominowego, aby mogła obsłużyć każde pomieszczenie tj. dwie lazienki, kotłownie, spiżarnie/wózkownie i garaż (czyli 5 przewodów wentylacyjnych, 1 dymowy).
    Garaż wymaga podłączenia leżaka z wentylatorem mechanicznym najlepiej programowanym.
    Na dachu można zainstalować solary dla ciepłej wody latem i/lub PV.

    Niżej przedstawiam układ, który na pewno biuro architektoniczne już nie raz przeprojektowywało:

    https://documentcloud.adobe.com/link...5-0efc0bf12f7a

    W większej łazience ustawienie umywalki można zmienić z pralką. (Ja tak narysowałem ze względu na krótszą i wydajniejszą instalację wodną, co mi osobiście bardziej odpowiada).
    Okna w garażu, spiżarniowózkowni i kotłowni są 90 cm.

    Ponizej wersja, która rozwiązuje problem z logistyką paliwa i wentylacją mechaniczną garażu. Spiżarnia niewentylowana.

    https://documentcloud.adobe.com/link...c-f6c14e015444

    Pozdrawiam
    proszę kolegi solary do wody i kotła na paliwa stałe to są technologie archaiczne i zabytkowe. Paliwa stałe wkrótce będa wzbogacone opłatami emisyjnymi. Jak można świadomie truć siebie i sąsiadów projektując dom to jest brak odpowiedzialności żeby nie czego innego

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Paliwa stałe wkrótce będa wzbogacone opłatami emisyjnymi. :
    pellet?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał buduj i zyj Zobacz post
    Hmmm, myślę że o tym nie pomysleli jeżeli chodzi o opał, to nie bedzię stricte węgiel, tylko pelet.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ie-ma-to-sensu
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    pellet?
    Owszem gaz ziemny również

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    proszę kolegi solary do wody i kotła na paliwa stałe to są technologie archaiczne i zabytkowe. Paliwa stałe wkrótce będa wzbogacone opłatami emisyjnymi. Jak można świadomie truć siebie i sąsiadów projektując dom to jest brak odpowiedzialności żeby nie czego innego
    Przepraszam gaweł że cie doprowadziłem do takiego stanu. Możliwe że nie jestem jeszcze napompowany tymi nowatorskimi technologiami. Taki ze mnie chłop w gorącej wodzie kąpany, minimalista. Za 50 lat pewnie pellet i gaz będą już archaiczne. Co za problem zmienić wówczas źródło ogrzewania.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    Przepraszam gaweł że cie doprowadziłem do takiego stanu. Możliwe że nie jestem jeszcze napompowany tymi nowatorskimi technologiami. Taki ze mnie chłop w gorącej wodzie kąpany, minimalista. Za 50 lat pewnie pellet i gaz będą już archaiczne. Co za problem zmienić wówczas źródło ogrzewania.
    A nie prościej nie kombinować w awaryjne i drogie rozwiązania weź PV do tego ogrzewanie elektryczne i duży bojler wyjdzie taniej niż to co piszesz i co najważniejsze przez 30 lat bez serwisu i za darmo.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony