dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 45
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Miałem kiedyś do czynienia z przepływowym elektrycznym podgrzewaczem wody i elektrycznym piecykiem. Oj droga impreza. Żadna inwestycja PV nie pokryje w pełni kosztów. Nie wierze w to.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    Miałem kiedyś do czynienia z przepływowym elektrycznym podgrzewaczem wody i elektrycznym piecykiem. Oj droga impreza. Żadna inwestycja PV nie pokryje w pełni kosztów. Nie wierze w to.
    Przepływowy ogrzewacz to nieporozumienie raczej do donku letniskowego natomiast grzejniki elektryczne mam od 16 lat i pod względem inwestytycyjnym i eksploatacyjnym nic tańszego nie ma po 15 latach tzreba wymienić kocioł liczyłem centralne plus gaz jeszcze by sie mi nie zwróciły . Grzejniki kosztowały 1500 zł masz coś tańszego? Za ogrzewanie płąciłem około 2,5 tys rocznie ile peletu czy innego ekogówna kupisz? Teraz mam PV więc będzie jeszcze taniej.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    Miałem kiedyś do czynienia z przepływowym elektrycznym podgrzewaczem wody i elektrycznym piecykiem. Oj droga impreza. Żadna inwestycja PV nie pokryje w pełni kosztów. Nie wierze w to.
    Głupich nie sieją....


    Paliwo stałe w 2020 roku? Brawo autor.
    Docieplić do energooszczędnego, >WT2021 , panele PV i ogrzewanie elektryczne płaszczyznowe. ew. pompa. Okna w sypialniach portfenetry. Ew w waszej sypialni dodatkowa portfenetra z wyjściem na taras. Grubsza ściana pomiędzy sypialnią a pokojem dziecka. np 12cm Silki.

  4. #24

    Domyślnie

    Widzę, że dyskusja rozgorzała Bardzo dobrze.
    Im wiecej wątpliwości przez klepnięciem projektu tym lepiej

    Podrzucone projekty bardzo fajne, do rozważenia.
    Czy ktoś jest mi w stanie krótko odpowiedzieć czy pompa np powietrze-woda
    jest porównywalna finansowo z kotłem np na ten nieszczesny pelet/ekogroszek?
    Wliczając w to instalacje ?
    (Tak, wiem, wiem ze są oddzielne wątki na ten temat- na pewno do nich dobrne)

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie.
    Jest droższa i to wyraźnie.

    natomiast jest bezobsługowa, czyli możesz zimą wyjechac na wakacje.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie.
    Jest droższa i to wyraźnie.

    natomiast jest bezobsługowa, czyli możesz zimą wyjechac na wakacje.
    I nie będzie na nią zakazu przynajmniej dożywotnio dla nas.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał buduj i zyj Zobacz post
    (...)
    Czy ktoś jest mi w stanie krótko odpowiedzieć czy pompa np powietrze-woda
    jest porównywalna finansowo z kotłem np na ten nieszczesny pelet/ekogroszek?
    (...)
    Nie ma aż takiej różnicy zakładając, że kupujesz piec na ekogroszek z prawdziwego zdarzenia. # lata temu oglądałemtaki piec, który kosztował ponad 10-12tys zł. Z tego co pamietam, cena rośnie wraz z jego bezobsługowym użytkowaniem.. Np, czyszczenie raz na rok zamiast co miesiąc. Można też kupić pompę chińską, niewiadomego pochodzenia za połowę ceny...
    Powiem Ci tak, sąsiad z pobliskiego nowego osiedla domów (2 3 lata powstało z 40-50 domów) jako jedyny ma pellet. Instalacje ma zepsutą, w kotłowni słodkawy smród. Ma ją małą wiec co jakies 2 -3 tyg jeździ po paliwo... masakra.
    Odpada Ci brudne pomieszczenie, kominy, kominiarze, zabawa w palacza itd.
    Ja za swoją pompę 8kw monoblock dałem 22 tys zł na czysto. W szafie jest wszystko, cała instalacja wraz ze zbiornikiem czeskim z nierdzewki, pompą obiegową, pompą wody, sterownikiem i wszyskim co potrzeba. Wygląda to jak lodówka. Od góry podłączasz wode, cwu, cyrkulacje i podłogówkę.
    Dla mnie ok w tej cenie za komplet.
    Inna sprawa to panele pv i kable. Za te 22 tys zł masz instalacje PV 4 - 4,5 kw z dotacją, kable w podłodze i zbiornik na CWU.

    Trudny wybór.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 15-05-2020 o 17:03

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pandzik - autor chce piec na pellety!
    odczepcie się do tego ekogroszku i czytajcie co ludzie piszą

  9. #29

    Domyślnie

    Przepięknie Wam dziękuję za chęć wyrażenia opinii,
    Jeżeli przyjdą Wam do głowy jakieś rady, to bardzo chętnie przeczytam
    Nie ukrywam, że pewnie jeszcze poproszę Was o pomoc w niedalekiej przyszłości
    W końcu to Wy jesteście tu Bogami Olimpu

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Co do różnicy w cenie względem kotła na pelet a pompy to jak porównasz same urządzenie różnica w cenie jest spora ale rezygnacja z kotla oznacza możliwośc rezygnacji z komina to koljne tysiące w kieszeni, nie potrzeba pow do trzymanaia zapasu opału, nawet jak to poza domem to znowu coś zostanie w kieszeni. W nowym domu warto to rozważyć

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Co do różnicy w cenie względem kotła na pelet a pompy to jak porównasz same urządzenie różnica w cenie jest spora ale rezygnacja z kotla oznacza możliwośc rezygnacji z komina to koljne tysiące w kieszeni, nie potrzeba pow do trzymanaia zapasu opału, nawet jak to poza domem to znowu coś zostanie w kieszeni. W nowym domu warto to rozważyć
    A dlaczego budować centralne z wodą co ma na celu ogrzewanie wody w celu ogrzewania powietrza?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A dlaczego budować centralne z wodą co ma na celu ogrzewanie wody w celu ogrzewania powietrza?
    Pytanie było o pompe ciepła , a ty chyba piszesz o grzaniu prądem.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Pytanie było o pompe ciepła , a ty chyba piszesz o grzaniu prądem.
    Ok ale większość pomp ciepła przynajmniej tak zwanych to pompy grzejące wodę

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ok ale większość pomp ciepła przynajmniej tak zwanych to pompy grzejące wodę
    Ja rozumiem Twoje pytanie, napisilem dlaczego pisałem o grzaniu wody w CO. Bo było pytane o pompę. Grzanie wody nie niesie strat ciepła, może deko dłużej trwać tylko tyle, i chyba inwestycyjne jest droższe. Nie liczyłem tego nigdy. Grzanie kablami to też jest pomysł.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ja rozumiem Twoje pytanie, napisilem dlaczego pisałem o grzaniu wody w CO. Bo było pytane o pompę. Grzanie wody nie niesie strat ciepła, może deko dłużej trwać tylko tyle, i chyba inwestycyjne jest droższe. Nie liczyłem tego nigdy. Grzanie kablami to też jest pomysł.
    Ja grzeje prądem od 16 lat i w świadomości tzw większości nic się nie zmieniło w 2003 roku owce które mieszkają w bloku zarzucały mi że to takie drogie ja udawałem że tak jest bo nie miałem siły tłumaczyć i nie spotykało się to ze zrozumieniem a w duchu się śmiałem jak pomyślałem że takie osoby są bolcowane we wszystkie otwory płacąc za ogrzewanie defactko kilka razy więcej niż ja i nie mają na to wpływu.

    Do zeszłego roku Pv były jednak drogie obecnie spowodowały lekkie przetasowanie w opłacalności systemów grzewczych bo można mieć taryfę g12w i średnią instalację do tego bojler grzejniki konwekcyjne i to finansowo ma się szansę zamknąć w 25 tys. Robienie buforów z grzałką czy grzanie kabla,i stropów to też już głupota co i po co akumulować skoro gorzej tym sterować.

    Co do PC to jestem na tak dla domów już wybudowanych z układami wodnymi ale sprawnymi bo jeżeli to są rury grawitacyjne którymi można gonić myszy a anwet mae kotki i są w ścianach to nalezy wziąć diaks i opierdzielić to co wystaje a grzejniki oddać na zło razem z piecem i po dociepleniu inaczej pomyśleć o ogrzewaniu już bez wody.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie.
    Jest droższa i to wyraźnie.

    natomiast jest bezobsługowa, czyli możesz zimą wyjechac na wakacje.
    Zdecydowanie jest w porównywalnej cenie lub nawet tańsza. Ja za pompę płaciłem 27,5tyś (pompa z całą "kotłownią" w tym zbiornik CWU ze stali nierdzewnej). Pomijam, że 8tyś otrzymałem zwrotu z programu czyste powietrze.
    Koszt pieca na pellet to koszt powiedzmy 4m2 kotłowni (piec + miejsce na opał). Przy koszcie 4tyś za m2 daje to 16tyś. Koszt komina - zakup, wymurowanie i obróbka ponad dach dajmy na to 4tyś. Czyli już mamy 20tyś a nawet pieca i zbiornika na CWU nie ma.
    Mam pompę typu all in one w miejscu kotłowni. Zajmuje ona tyle miejsca ile lodówka. Zamiast kotłowni zrobiłem sobie warsztat i pomieszczenie do trzymania narzędzi ogrodowych. Do pompy nawet nie podchodzę bo można nią sterować przez telefon. Mega wygodne rozwiązanie. Nawet nie myślcie o kotle na pellet czy innym tego typu wynalazku Przy okazji kominka w domu również nie polecam

    Wracając do pytań autorki tematu:

    Moim zdaniem zdecydowanie warto wybudować dom parterowy (sam mam z poddaszem). Po co codziennie latać po schodach? Zwłaszcza na stare lata czym mniej schodów tym lepiej. No i najważniejsze po co skosy? W parterówce masz ładne ustawne pokoje bez skosów. Aranżujesz je jak chcesz i nigdy głową w sufit nie walniesz Ja wybudowałem z poddaszem tylko dlatego, że miałem trudne warunki gruntowe i parterówka kosztowałaby sporo więcej.

    Odnośnie projektu - grzać piecem na paliwo stałe nie będziesz więc kotłownia Ci się nie przyda. Natomiast możesz w niej zrobić pralnie + miejsce na różne graty.
    Brakiem okna w łazience i wc ja bym się nie przejmował, jednak trzeba będzie zastosować dobrą wentylację tych pomieszczeń.
    Rozkład pomieszczeń jest moim zdaniem dobry, pokoje odpowiedniej wielkości. Mi akurat projekt nie podoba się wizualnie, natomiast każdy ma swój gust dlatego tym proszę się nie sugerować.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 16-05-2020 o 07:01

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Frofo - kotłownia będzie tak czy siak, bo już jest wielka w tym projekcie.
    Wiec liczenie jej powierzchni przy porównywaniu kosztów pieca i PC jest chybione.

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Wrzucam wersję na bazie pierwotnego projektu, ale z dużymi zmianami.
    Plan rozwiązuje mankament domu a'la Rodzinka.pl (z wejściem z sieni do salonu).

    https://documentcloud.adobe.com/link...1-30fc361cb7b2

    Żeby obciąć koszty można zrezygnować z zadaszenia tarasu i z garażu (wtedy dach miałby 4 połcie).

    Niestety jeśli robić WC to instalacja wodna i kanalizacyjna ma już większy rozstrzał. A wentylacja tego pomieszczenia wymaga dodatkowego komina lub mechaniki.

    Im więcej takich "rozstrzałów" większą rację mają ludzie propagujący nowe technologie typu rekuperacja.

    Wersja z "mikro" WC, ale podłączonym do wspólnego przewodu wentylacji kuchnia-kominek.

    https://documentcloud.adobe.com/link...e-def7f6fbacdf
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 17-05-2020 o 09:18

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Frofo - kotłownia będzie tak czy siak, bo już jest wielka w tym projekcie.
    Wiec liczenie jej powierzchni przy porównywaniu kosztów pieca i PC jest chybione.
    Przecież tego domu jeszcze nie ma. Na etapie wyboru projektu lub adaptacji można z tak dużej kotłowni zrezygnować lub znaleźć dla niej inne zastosowanie (np. pralnia).
    Piec i opał zajmuje fizycznie miejsce, które jest tracone. Każdy m2 domu kosztuje (niezależnie czy jest to salon, garaż czy właśnie kotłownia), dlatego jak najbardziej racjonalne jest wliczanie powierzchni zajmowanej przez piec i opał do kosztów budowy kotłowni.
    Już z litości dla pieców pomijam koszty obsługi, kominiarza itd.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    Wrzucam wersję na bazie pierwotnego projektu, ale z dużymi zmianami.
    Plan rozwiązuje mankament domu a'la Rodzinka.pl (z wejściem z sieni do salonu).

    https://documentcloud.adobe.com/link...1-30fc361cb7b2

    Żeby obciąć koszty można zrezygnować z zadaszenia tarasu i z garażu (wtedy dach miałby 4 połcie).

    Niestety jeśli robić WC to instalacja wodna i kanalizacyjna ma już większy rozstrzał. A wentylacja tego pomieszczenia wymaga dodatkowego komina lub mechaniki.

    Im więcej takich "rozstrzałów" większą rację mają ludzie propagujący nowe technologie typu rekuperacja.

    Wersja z "mikro" WC, ale podłączonym do wspólnego przewodu wentylacji kuchnia-kominek.

    https://documentcloud.adobe.com/link...e-def7f6fbacdf
    Powiem Ci ze układ nie powala umieszczanie wc na środku domu w poblizu salonu jest mało komfortowe dla korzystającego i słuchaczy w salonie. Na czym polega ta rodzinka pl ? Ja nie oglądam tej audycji czy też filmu i nie wiem co to ma wspólnego z projektu domu.

    Co do kotłowni to moze zrobić w niej mały pokój np gabinet. aż 26.7 m2 zmarnowane jest na kotłownę korytarz i sień nie wiem po co ponad 6m2. jakby policzyć po 3 tys/m2 to wyjdzie ponad 80 tys

    Czemu tak się upierasz przy tym projekcie. Zerknij na ten https://www.extradom.pl/projekt-domu...SABEgL01vD_BwE ma dokładnie to co twój ale umieszczone w fajny i przemyślany sposób . elewację możesz zmieić bo mnie też nie leży ale bryła domu jest również taka jak w wybranym przez Ciebie projekcie.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 17-05-2020 o 15:04

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony