dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Klima w domu jednorodzinnym - czy jest coś lepszego od splitów?

    Jak w temacie. Jak wyglądają alternatywy dla splitów? Mam u siebie multisplit, każda jednostka wew. ze swoim pilotem. Ogólnie wszystko działa, chłodzi, powiedzmy że trzyma temperaturę taką jak się ustawi. Jednocześnie są pewne wady:

    - ciągła praca wentylatorów, które mimo wszystko trochę hałasują (nigdy się nie zatrzymują); jednostka wydaje też różne inne odgłosy związane z pracą
    - pomiar temperatury w urządzeniu, a nie w oddzielnym czujniku w pomieszczeniu
    - brak centralnego sterowania dla całego domu (wiem że niektóre splity to mają np. przez wifi, więc to dotyczy tylko mojego konkretnego rozwiązania)
    - nieprzyjemny strumień powietrza z jednego punktu

    Można oczywiście iść w droższe, lepiej wykonane urządzenia z dodatkowymi funkcjami, ale podstawowe cechy układu pozostaną.

    Czy obecnie mają sens rozwiązania centralne (Amerykanie mówią na to chyba HVAC), gdzie jeden system załatwia wentylację mechaniczną, chłodzenie i grzanie? Mam w domu wentylację mechaniczną i dzięki dobremu tłumieniu kanałów jest niesłyszalna. Strumień powietrza do schłodzenia domu musiałby być chyba kilka razy mocniejszy, więc o ciszę byłoby dużo trudniej. Ale może z centralą na zewnątrz domu (brak wibracji, dłuższe kanały = większa szansa na wytłumienie) da się to zrealizować? Czy robi się takie rzeczy w domach? Czy można wszystko zrobić jednym kanałem, czy jednak wentylacja musi mieć swój? No i jak jest ze sterowaniem, bo chyba "strefowość" takiego centralnego systemu jest mocno ograniczona i trzeba raczej założyć wszędzie taką samą temperaturę?

    Szukałem pobieżnie w necie, ale niewiele znalazłem. W anglojęzycznych (USA) artykułach widzę raczej trend w kierunku splitów. Jak to jest?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    jakie masz konkretnie splity że są takie głośne?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WuXeS Zobacz post
    - ciągła praca wentylatorów, które mimo wszystko trochę hałasują (nigdy się nie zatrzymują); jednostka wydaje też różne inne odgłosy związane z pracą
    Dla skutecznego chłodzenia - nie obejdzie się bez wentylatorów.

    Cytat Napisał WuXeS Zobacz post
    - pomiar temperatury w urządzeniu, a nie w oddzielnym czujniku w pomieszczeniu
    Trzeba było wybrac klimę z czujnikiem w pilocie (w Gree zwie się to iFeel)

    Cytat Napisał WuXeS Zobacz post
    - brak centralnego sterowania dla całego domu (wiem że niektóre splity to mają np. przez wifi, więc to dotyczy tylko mojego konkretnego rozwiązania)
    Łatwo to naprawić - klik. Przy okazji możesz tym sterować praktycznie każdym urządzeniem, które ma pilota na podczerwień.

    Cytat Napisał WuXeS Zobacz post
    - nieprzyjemny strumień powietrza z jednego punktu
    Ustaw strumień maksymalnie do góry i/lub w kierunku, gdzie nie przebywasz. Mitsubishi ma technologię wykrywania, gdzie jest człowiek i inteligentnego omijania go. Ale to IMO przerost formy nad treścią przy chłodzeniu.

    Cytat Napisał WuXeS Zobacz post
    Czy obecnie mają sens rozwiązania centralne (Amerykanie mówią na to chyba HVAC), gdzie jeden system załatwia wentylację mechaniczną, chłodzenie i grzanie?
    Nie, bo do chłodzenia czy grzania potrzebujesz co najmniej o rząd wielkości większych przepływów, niż dla wentylacji.
    Z kolei puszczanie 10 razy większych przepływów przez wentylację to czysta strata energii, bo rekuperatory nie mają sprawności 100% a i prąd ciągną. Do tego potrzebne będą inne przekroje, żeby obsłużyć ten 10x większy strumień powietrza.
    Są jakieś pomysły, żeby część powietrza przechodzącego przez instalację była pobierana z wewnątrz - ale nie słyszałem, żeby to ktoś zrealizował w domu, bo nie jest to tanie, proste ani ciche.

    https://www.pro-vent.pl/rekuperacja-...-jak-polaczyc/

    Pozostaje też kwestia utrzymania higieny w kanałach. Klimę łatwiej wyczyścić, niż kanały.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał WuXeS Zobacz post
    - ciągła praca wentylatorów, które mimo wszystko trochę hałasują (nigdy się nie zatrzymują); jednostka wydaje też różne inne odgłosy związane z pracą
    Tak mają urządzenia, które mierzą temperaturę wewnątrz, na chłodnicy itp.
    Wybierz urządzenia, które pozwalają na pomiar temperatury z pilota / sterownika
    - brak centralnego sterowania dla całego domu (wiem że niektóre splity to mają np. przez wifi, więc to dotyczy tylko mojego konkretnego rozwiązania)
    Im droższe rozwiązania tym łatwiej o dodatkowe opcje sterowania.
    Urządzenia z opcją sterowania po wi-fi + dedykowana aplikacja to wystarczające rozwiązania dla domu.
    - nieprzyjemny strumień powietrza z jednego punktu
    Tak mają urządzenia freonowe i na pewno takie przewymiarowane..

    Łączenie klimatyzacji z wentylacją to błąd.
    Nawet Amerykanie powoli wycofują się ze scentralizowanych systemów grzewczo-chłodzących.

    Na chwilę obecną pompa ciepła PW + klimakonwektory grzewczo-chłodzące wydają się być najbardziej optymalne.
    W systemie wodnym, to Ty decydujesz jak niską temperaturą mają być zasilane jednostki wewnętrzne i jak duży przepływ (moc chłodniczą) ma mieć indywidualne urządzenie.
    System jest elastyczny i oferuje płynną regulację 0-100%.
    Z racji gabarytów klima-konwektory są cichsze.
    To ty decydujesz jaki sterownik podłączysz do klimakonwektora - masz wybór od najprostszych do bardzo zaawansowanych.
    Minusy:
    Mało który instalator potrafi to prawidłowo zmontować.
    Cały system jest droższy od kompaktowego multisplita.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Obecnie spinam automatykę do chłodzenia pasywnego (ściennego) w całym domu. Jeśli chodzi o skuteczność i wydajność to nie ma z tym problemu - tak samo ze sterowalnością. Mam czujniki temperatury i wilgotności w każdym pomieszczeniu plus zawory na rozdzielaczach.

    Jedyne co, mam obawy do utrzymania wilgotności w ryzach. Mam chłodnicę podłączoną do DZ za reku. Przy temperaturze na wejściu chłodnicy 25 stopni zbijam bez problemu do 13 stopni. W zakładanej temperaturze pokojowej 24 stopnie wilgotnośc nie powinna być wyższa niż 50%. W założeniu nie chcę przekraczać 60%.

    W porówananiu do klimy, której używałem, komfort jest o wiele lepszy - równy rozkład temperatury, powietrze nie wysuszone, cisza i nic mi nie wieje po plecach.
    Rozwiązanie nie możliwe do adaptacji po wybudowaniu, ale na etapie planowania jak najbardziej.

    Zanim się zdecydowałem na to rozwiązanie, to planowałem kliamtyzacje kanałową zbudowaną z kanałów climaver z regulacją strefową.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony