dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Klimatyzacja na parterze

    Witam,
    zastanawiam się nad zamontowaniem klimatyzacji na parterze bliźniaka. Na parterze powierzchnia około 70m2 (z czego ok 24 m2 odpada na garaż i wiatrołap). Na dole salon i otwarta kuchnia. 2 okna od północy i 2 (w tym tarasowe) od południowego wschodu. Na wprost klimatyzatora, są schody na piętro. W domu zamontowana rekuperacja. Zastanawia mnie czy montaz na parterze ma szansę schłodzić nieco sypialnie na piętrach. Żona zdecydowani odmawia zgody na montaż klimy na górze, więc może choć montaz na parterze nieco schłodzi górę (dzięki rekuperacji). jest na to szansa?

    Instalacja elektryczna pgotowa. Montaz miałby miejsce na ścianie północnej.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał vietcong Zobacz post
    jest na to szansa?
    Żadnych.
    Zimne powietrze nigdy nie poleci do góry.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Montaż na dole nie ma żadnego sensu w kwestii ochłodzenia poddasza. Ciepłe powietrze się rozwarstwia i leci na górę. Na górze też chętniej się ogrzewa (okna połaciowe). Klimą na dole zwiększysz jedynie różnicę pomiędzy górą a dołem.

    Dlaczego żona się nie zgadza na klimę na górze? Skoro lubi mieć tak gorąco, to po co w ogóle klima?

  4. #4

    Domyślnie

    Witam. Podepnę się pod temat. Na parterze mam salon z otwarta kuchnia po "L" 50m2. Chciałbym tutaj zastosować klimatyzację bo rozumiem że dodatkowo do pokoju na parterze nie opłacalne? Jeszcze pytanie odnośnie klimatyzacji na piętrze. Uzasadnione jest dawać do każdego pokoju czy to jest przerost formy nad treścią?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Żadnych.
    Zimne powietrze nigdy nie poleci do góry.
    Od dystrybucji powietrza po domu jest wentylacja mechaniczna, a ta w gorące dni i z włączoną klimą będzie pracowała na maksa (logika podpowiada). Ja jednak widzę różnicę w upalne dni (powietrze na czerpni ponad 30*C) z włączonym chłodzeniem wymiennikiem ciepła, że na górze jest chłodniej. W pokoju południowo-zachodnim z dużą ilością okien dachowych nie ma 28 w dzień tylko 26. Gdybym miał do tego klimę, nawet jeśli tylko na dole, to byłoby jeszcze chłodniej na górze. Chociażby dlatego, że ciągle chłodzone powietrze zabierane z anemostatów do rekuperatora schładzałoby go nieco. I tak właśnie planuję zrobić.

  6. #6

    Domyślnie

    Powodzenia.
    Wentylacja jest od usuwania nadmiaru wilgoci przy jednoczesnej wymianie powietrza na świeże - kropka.
    Jaką moc chłodniczą niesie ze sobą powietrze wywiewane o temperaturze 26 st.C
    Tyle będziesz miał na wyciągu przed rekuperatorem.
    Różnica temperatur na wymienniku to maks 8 st.C (t. zew. 34 st.C)
    Co przy 400 m3/h (optymistycznie zakładam 100% odzysk) daje ci 1 kW mocy chłodniczej.

    Brakuje jeszcze 4 - 5 kW, by można było mówić o efektywnym klimatyzowaniu.
    A takiej mocy wentylacja KOMFORTOWO nie przeniesie.

  7. #7

    Domyślnie

    Sama wentylacja nie wystarcza - jest zdecydowanie za słaba. najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje mi sie w tym momencie zamontowanie klimatyzacji na klatce schodowej. Będzie chłodziło górę od korytarza (uniknę montowanie splita lub 3 oddzielnych jednostek). czekam na wizyte montazystów.

  8. #8

    Domyślnie

    Zamontuj w górnym holu - mam tak zamontowany przerobiony monoblok. Rozwiązanie trochę trąci amatorszczyzną, ale działa. A skoro działa to nie jest głupie.
    Ps. ktoś tutaj też tak ma, bo inspirowałem się jego rozwiązaniem (tj. jeden split w górnym holu), tylko już nie pamiętam kto. Poszperaj na forum.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  9. #9

    Domyślnie

    czy klimatyzacja w mieszkaniu w bloku to dobry pomysł ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jkowalska Zobacz post
    czy klimatyzacja w mieszkaniu w bloku to dobry pomysł ?
    Tak.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony