dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nanako

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    11

    Domyślnie Ruszamy - Przejrzysty C365 wersja h - proszę o sugestie i pomoc.

    16 Maj 2020.

    Działka 2400 (60 x 40 plus minus)

    Wybrany projekt - Przejrzysty C365 h (odbicie lustrzane z drobnymi modyfikacjami)

    Dziennik zakładam głównie, aby w miarę szybko bardziej doświadczone osoby mogły mnie korygować w myśleniu czy też podsuwać bardziej optymalne rozwiązania. Co prawda do podpisania notariusza jeszcze mam jakieś dwa tygodnie, ale czas zacząć przygotowania i tutaj pierwsze pytania.

    Po akcie notarialnym - najpierw występuje o jakie pozwolenia?

    1) Rozumiem że najpierw o warunki zabudowy do gminy i pytanie czy tutaj trzeba mieć od razu projekty czy ten mogę dokupić później? Projekt to parterówka z poddaszem więc nie zakładam problemów gmina raczej też przyjazna.

    2) Wniosek o przyłącze wody wiadomo od razu.

    3) Geodeta i kierownik budowy w którym momencie?

    No i bardziej z technicznych rzeczy ...

    Piec na pellet w pierwszej fazie, ale potem jak fundusze pozwolą będę chciał przejść na fotowoltaikę i tutaj pytanie czy muszę kupić jakis specjalny piec, aby potem dokupić piec elektryczny czy jak to działa? W zasadzie bym od razu założył fotowoltaikę, ale nie mam pewności że dam radę finansowo, a wiadomo, że panele to dodatkowe 20 tys.

    Drugie pytanie bardziej ogrodnicze jako, że na działce mam - głównie piach - prawdopodobnie będę chciał nawieźć ziemi i tutaj pytanie ile tej ziemi potrzeba na ok. 2000 metrów? Warzywnik, drzewa ... reszta trawnik. Może głupie pytanie, ale chciałbym to zrobić już w pierwszym roku w którym wyleje tylko fundamenty, a wiadomo na jesieni będzie można już zrobić nasadzenia.


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    do pieca na pellet potrzebujesz komina. Jak od razu przejdziesz na elektrykę, to oszczędzisz w czasie budowy.

    kierbud - w momencie odbioru DB z nadzoru.
    geodeta - kiedy chcecie wytyczać.

    w WZ podajesz parametry planowanego domu, wiec mozesz wpisac te z projektu, ale samego projektu nie potrzebujesz fizycznie.

    przy piachu nawieź gliny, zaorz a potem zielony nawóz + obornik. Glina zatrzyma ci wodę.
    Do tego wykop studnię do podlewania.

    2000m2 - zastanów się czy fizycznie i finansowo wydolisz z taka powierzchnią.
    Można ogród zrobić na 1000m2 przy samym domu, a resztę puścić pół naturalnie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-05-2020 o 19:59

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to jest ten projekt?



    no to okno będzie bolało

    Zamień miejscami kuchnie i wiatrołap, będziesz miał bezpośrednie połączenie z garażem.
    bo teraz zakładasz buty i kurtkę w wiatrołapie, przechodzisz przez salon, kuchnię i kotłownię by wsiąść do samochodu.

    w wiatrołapie nie ma za bardzo miejsca na szafy a w kuchni miejsca na wysoką zabudowę (jakbyś chciał piekarnik w słupku).
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-05-2020 o 20:06

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nanako

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Tak to ten projekt z tym, że robię odbicie lustrzane i będzie wyglądało mniej więcej tak.


    Kotłownia idzie do garażu, kuchnia przerzucana jest do salonu i powiększa przestrzeń, a pomieszczenie kotłowni i kuchni jest łączone w jedno pomieszczenie - biuro z bezpośrednim przejściem do garażu, który będzie magazynem. Obok postawie wolnostojący garaż.

    Zastanawiam się czy nie wywalić tej łazienki małej przy wejściu. Finalnie druga łazienka będzie docelowo u góry, a póki co dwie osoby, więc wydaje się, że jedna toaleta powinna wystarczyć.

    No tak brak komina to jakaś tam oszczędność. Z tym oknem zastanawiam się właśnie jaki to może być koszt? Oczywiście to nie musi być jako jedno okno zastanwiam się aby przedzielić to jakimiś kolumnami etc. Ogólnie jak jakiś pomysł na oszczędności jest to śmiało, póki jeszcze nie podjąłem decyzji ostatecznych.
    Ostatnio edytowane przez Nanako ; 16-05-2020 o 21:31

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanako Zobacz post
    Po akcie notarialnym - najpierw występuje o jakie pozwolenia?

    1) Rozumiem że najpierw o warunki zabudowy do gminy i pytanie czy tutaj trzeba mieć od razu projekty czy ten mogę dokupić później? Projekt to parterówka z poddaszem więc nie zakładam problemów gmina raczej też przyjazna.
    Wybierasz projekt i kupujesz działkę nie znając warunków zabudowy/MPZP? Brawurowo. Przed kupnem sprawdź, co możesz na danej działce zbudować (WZ/wypis i wyrys z MPZP).

    W tym projekcie wyceń orientacyjnie przeszklenia. Możliwe, że Cię zaskoczy.

    Cytat Napisał Nanako Zobacz post
    2) Wniosek o przyłącze wody wiadomo od razu.
    Na pewno? Ja zaczynałem od próby wywiercenia studni - jak warunki OK to niewiele drożej wyjdzie od studzienki wodomierzowej i nawet jak woda do picia w przyszłości będzie z wodociągów (bo koszty uzdatniania z własnej studni zbyt wysokie) to jak znalazł na czas budowy i potem do podlewania ogródka.

    Cytat Napisał Nanako Zobacz post
    3) Geodeta i kierownik budowy w którym momencie?
    Kierbuda musisz znaleźć do czasu zgłoszenia rozpoczęcia prac. Ale warto wcześniej znaleźć i skonsultować zarówno z nim, projektantem od adaptacji i z (potencjalnym) wykonawcą SSO wybór projektu (przed kupnem) i plan zagospodarowania terenu.

    Geodeta po zdjęciu humusu.


    Cytat Napisał Nanako Zobacz post
    Piec na pellet w pierwszej fazie, ale potem jak fundusze pozwolą będę chciał przejść na fotowoltaikę i tutaj pytanie czy muszę kupić jakis specjalny piec, aby potem dokupić piec elektryczny czy jak to działa?
    Jak zaczynasz od zera, to najpierw analiza, jak zadbać o energooszczędność - czy opłaci się super termoizolacja i rekuperacja o wysokiej sprawności i grzanie drogimi kWh za to tanim w instalacji systemem grzewczym (np. prądem plus klima i/lub kominek do poprawienia EP, żeby zmieścić się w limicie), czy stosunkowo słabe ocieplenie i tanie kWh z drogiego systemu grzewczego jak np. PC. Zbierasz oferty i weryfikujesz, czy lepiej 5K złotych ująć z izolacji fundamentów i ścian i dołożyć do systemu grzewczego, czy odwrotnie.

    Cytat Napisał Nanako Zobacz post
    Drugie pytanie bardziej ogrodnicze jako, że na działce mam - głównie piach - prawdopodobnie będę chciał nawieźć ziemi i tutaj pytanie ile tej ziemi potrzeba na ok. 2000 metrów? Warzywnik, drzewa ... reszta trawnik. Może głupie pytanie, ale chciałbym to zrobić już w pierwszym roku w którym wyleje tylko fundamenty, a wiadomo na jesieni będzie można już zrobić nasadzenia.
    Zagospodarowanie działki robisz na końcu. Wcześniej rozjeżdżą ciężarówki, wymiesza się z ziemią z wykopów i gruzem. Nie upilnujesz. Całkiem możliwe, że specjalnie nawieziesz gruzu, żeby tymczasowo utwardzić dojazd. Do tego nawet jak zechcesz nawieźć 10cm x 1800m2=1800m3 przyzwoitej ziemi to cena wyrwie z butów. Jak masz wątpliwości, czy wystarczy pieniędzy na budowę to odkładaj to tym bardziej na sam koniec.
    Czy/o ile możesz podnieść teren uzgadniaj z projektantem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-05-2020 o 01:38

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nanako

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dzięki bardzo za wskazówki.

    No to faktycznie czas zrobić wycenę przeszkleń, aby nie wywaliło z butów. Chociaż już jak ustaliliśmy to okien będzie ciut mniej i będą ciut mniejsze co finalnie powinno obniżyć cenę. Macie doświadczenia jakie firmy oferują najlepsze warunki jeśli chodzi o okna? Czy lepiej szukać w ogólnopolskich czy uderzać do małych lokalnych firm?

    No i do samych okien bo jestem zupełnym laikiem w tym temacie na co zwrócić uwagę jakie parametry wybrać, aby było ok, a jednocześnie nie wywaliło z butów? Działka raczej położona w zaciszu, z dwóch ston osłonięta laskiem (od południa i zachodu) więc raczej powinno być bez jakiś silnych wiatrów.

    Co do wyboru działki i projektu - to nie będzie z tym problemu, działka ma już warunki zabudowy, ale z tego co wiem to i tak będę musiał wystąpić jako nowy właściciel ponownie o nie.
    Ostatnio edytowane przez Nanako ; 17-05-2020 o 08:47

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanako Zobacz post
    Macie doświadczenia jakie firmy oferują najlepsze warunki jeśli chodzi o okna? Czy lepiej szukać w ogólnopolskich czy uderzać do małych lokalnych firm?
    Szukaj dobrego wykonawcy, co nie przyoszczędzi, żeby przedstawić najtańszą ofertę. AFAIK nikt nie daje gwarancji na samoczynne pękanie szyb. Więc nawet, jak się znajdzie odważny, co da to na standardowych profilach i bez hartowania to ja bym się nie odważył czegoś takiego zamontować. Z kolei jak zmniejszysz te okna, to cały urok tego domu znika.

    Cytat Napisał Nanako Zobacz post
    Co do wyboru działki i projektu - to nie będzie z tym problemu, działka ma już warunki zabudowy, ale z tego co wiem to i tak będę musiał wystąpić jako nowy właściciel ponownie o nie.

    Warunki można przenieść. Co w nich jest, skoro sprzedający je ma?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nanako

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Co do warunków bym musiał sprawdzić, ale bez problemu wstawię tam 200 metrowy.


    Co do zmiany to raczej myślę o pewnych ograniczeniach, zamiast przesuwnych hst myślę o zmianie na psk lub w ogóle nie przesuwne, a dwuskrzydłowe balkonowe . Ogólnie wszystko zależy od kosztów - jeśli będzie to do udźwignięcia to zostawię jak jest.

    Ogólnie koncepcja jest taka, aby w salonie zrobić jedno balkonowe otwierane, w tej przeniesionej kuchni drugie - salon kuchnie oddzielić np. 1-1,5 metrowym murem co już też zmniejszy powierzchnie okien.

    No i zastanawiam się czy w salonie nie zrobić 40-50 cm murka z dołu, aby można było zrobić coś w rodzaju siedziska, leżanki na parapecie.

    Za dużo w głowie.
    Ostatnio edytowane przez Nanako ; 17-05-2020 o 10:43

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanako Zobacz post
    Co do warunków bym musiał sprawdzić, ale bez problemu wstawię tam 200 metrowy.
    Pomysły urzędników mogą być przeróżne - szerokość elewacji frontowej, orientacja kalenicy względem drogi, rodzaj dachu, ilość kondygnacji i inne cuda które mogą spowodować, że konkretny projekt nie będzie pasował do działki.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nanako

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Nie będzie problemu z urzędem gminy - tu mam pewność.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nanako

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dobra finalnie następuje zmiana koncepcji i prawdopodobnie budowany będzie projekt Przejrzysty C365a zamiast h.

    Teraz pytanie dość pilne dom o ma 99metry2 dół plus potencjlnie 44 do zagospodarowania u góry. Jeśli bym chciał wariant z panelami + pompą ciepła to rozumiem, że odchodzi mi koszt komina, którego nie muszę stawiać.

    Czy ktoś może mi przybliżyć jaki jest koszt instalacji kiedy bym zamontował normalny piec na pellet, a jaki koszt kiedy bym wrzucil fotowoltaike i pompę ciepła? Czy to w ogóle ma sens?

  12. #12

    Domyślnie

    Jakoś nie znalazłem info o orientacji względem stron świata działki, a tym samym i domu. W wersji podstawowej salon jest doświetlany tylko z jednej strony. Fakt, że ogromnymi oknami, ale tylko z jednej. Z jakiej?

    Nie wiem, czemu zakładasz od razu tandem pompa ciepła + panele fotowoltaiczne. A już tandem kocioł na pelet + PV jest dla mnie kompletnie niezrozumiały.
    Zaprojektuj ocieplenie i wentylację domu.
    Zrób obliczenia ile Ci to pochłonie ciepła i jaką musisz mieć moc szczytową urządzenia grzewczego (OZC).
    Dobierz PC powietrzną (jak już taką, przy takiej pięknej i dużej działce, chcesz).
    Zbuduj.
    Zamieszkaj.
    Dokup te panele. Za jakiś czas. Nie rezygnuj z bezobsługowego ogrzewania tylko dlatego, że wymyśliłeś sobie od razu panele i boisz się, że braknie na to kasy.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanako Zobacz post
    Dzięki bardzo za wskazówki.

    No to faktycznie czas zrobić wycenę przeszkleń, aby nie wywaliło z butów. Chociaż już jak ustaliliśmy to okien będzie ciut mniej i będą ciut mniejsze co finalnie powinno obniżyć cenę. Macie doświadczenia jakie firmy oferują najlepsze warunki jeśli chodzi o okna? Czy lepiej szukać w ogólnopolskich czy uderzać do małych lokalnych firm?

    No i do samych okien bo jestem zupełnym laikiem w tym temacie na co zwrócić uwagę jakie parametry wybrać, aby było ok, a jednocześnie nie wywaliło z butów? Działka raczej położona w zaciszu, z dwóch ston osłonięta laskiem (od południa i zachodu) więc raczej powinno być bez jakiś silnych wiatrów.

    Co do wyboru działki i projektu - to nie będzie z tym problemu, działka ma już warunki zabudowy, ale z tego co wiem to i tak będę musiał wystąpić jako nowy właściciel ponownie o nie.
    Masz parter zasanów się które okna mogą być typu fix i nie rezygnuj od razu z wielkości bo i tak będą 3 szybowe co najmniej a efekt jest bardzo fajny. Wielkość okna nie ma aż takiego wpływu na cenę ale okucia już tak.

    Projekt bardzo fajny mało miejsca zmarnowano na halle i inną komunikację. Masz idealne warunki do ogrzewania które zaproponował Kazen, dlatego że jeden split za 3 tys ogrzeje ci prawie cały parter do tego grzejniki elektryczne w sypialniach podłogówka w łazience. Zlikwidowałbym kotłownię bo przy małym metrażu całkowitym domu szkoda pomieszczenia 6,5m2 z oknem. Kwestia pralni też jest raczej średniowieczna bo po 1 nikt ręcznie już nie pierze po drugie suszenie prania żeby kisło jest też średniowieczne są tanie i oszczędne suszarki.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 06-06-2020 o 11:35

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony