Witam
Przymierzam się do sprzedania mieszkania, ale mam dość nietypową sytuację i kompletnie nie wiem jak wygląda kwestia podatku 19%.
Z tego co wyczytałem, podatek płaci się od dochodu (kupiłem mieszkanie za 200 000zł, sprzedaje za 250 000zł... zarobiłem 50 000zł i od zarobionej części płacę podatek) Sęk w tym, że moje mieszkanie kiedyś załatwił sobie dziadek za przysłowiową złotówkę...(Mieszkamy w nim już ponad 25lat, Dziadek mieszkał odkąd wybudowali budynek). Słyszałem również o jakimś wkładzie mieszkaniowym który odziedziczył kiedyś mój ojciec, ale kompletnie się na tym nie znam. Pół roku temu byłem w spółdzielni i u notariusza celem wykupienia, wyodrębnienia lokalu i założenia księgi wieczystej. Pod koniec roku chciałbym się zabrać za sprzedaż, lecz nie widzi mi się odliczanie 19% od 250tyś, bo zapłacę 50tyś podatku... Słyszałem też, że po 5latach podatku płacić nie trzeba, ale mieszkanie jest wykupione dopiero od połowy roku, wcześniej było spółdzielcze lokatorskie.. hmm.

Kompletnie się na tym nie znam, jestem młody i duże wyzwanie przede mną... dlatego postanowiłem szukać pomocy na forum. Może znajdzie się ktoś, kto rozjaśni mi trochę temat. Byłbym bardzo wdzięczny za każdą informację.

Pozdrawiam serdecznie, Robert