dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Umierające tuje :(

    Cześć, mam problem z tujami. Są to szmaragdy przekopane w listopadzie od znajomego. U niego rosły od maleńkości. Przy przekopywaniu tuje trochę oberwały po korzeniach, posadzone zostały bez zachowania kierunków geograficznych oraz w zwykłej glinie które mam w ogrodzie.
    Na wiosnę zobaczyłem że niektóre gałązki bieleją inne zrobiły się żółte. Postępuje to na całe tuje. Z ponad 40 posadzonych tuji zostało raptem kilka zielonych.
    1. Da radę poznać czy to jakaś choroba czy wina złej ziemi i braku pielęgnacji? (Podlewalem regularnie)
    2. Czy jest to zaraźliwe?
    3. Powinienem te tuje wykopać już teraz czy czekać może jeszcze coś będzie?



    Bardzo mi ich szkoda, jednak przekonałem się że oszczędność nie popłaca. Z drugiej strony domu sadziłem 4,5 metrowe tuje ze szkółki, podlałem je tylko raz przy sadzeniu 8 mogłem o nich zapomnieć. Jest piękny żywopłot a w momencie przesadzania tuje miały już ponad 10 lat.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w szkółce żywotnikom przycina się korzenie, by można je było łatwo przesadzić.
    Tutaj po prostu przycięliście korzenie za bardzo i się nie przyjęły.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, trzymać je jeszcze do listopada czy w stanie w jakim się znalazły lepiej od razu je wykopać i jechać do szkółki po nowe?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wg mnie wykopać i utylizować te które są już suche. dokupić w celu uzupełnienia. Te które uschły są tylko nosicielem grzyba który po prostu powoli je "zjada", nic już z nich nie będzie.
    Tak jak poprzednik napisał zbyt radykalne podcięcie korzeni i może niewłaściwe posadzenie - nie do "błotka" spowodowało, że rośliny nie mogły zgromadzić - pobrać wody by przetrwać suchą zimę.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Czasem potrzebują też siarczanu magnezu.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kryzys - uschniętego żywotnika do zycia nie przywrócisz nawożeniem

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A może ?
    Pożar w szpitalu
    Przyjechali strażacy zagasili
    Dowódca zdaje relację ordynatorowi szpitala
    Pożar ugaszony ale są poszkodowani. W sumie osiem osób, 5 odratowaliśmy, 3 niestety zginęły
    Słysząc to ordynator zemdlał. Ocucili go , pomału dochodzi do siebie i mówi:
    Jak to 5 odratowaliście?!
    Przecież gasiliście kostnicę....
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony