dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Bordowy podkład przebija

    Dzień dobry.

    To mój pierwszy post na forum.

    Robię remont pokoju w 100-letniej kamienicy. Po zdarciu tapet i gdzieniegdzie farb ukazało się bordowe coś - może farba, może jakiś impregnat? Po nałożeniu tynku maszynowego to bordowe coś zaczęło przebijać przez tynk jako różowe plamy. Przeniknęło również przez drugą warstwę tynku maszynowego. Malarz, który kładzie tynk i będzie malował nie ma pojęcia, co to jest. Mam dwa pytania:

    1. Co to jest i czemu służy?

    2. Co zrobić, aby kolor różowy z obu warstw tynku nie pojawił się również na białej lateksowej farbie?
    Ostatnio edytowane przez jamrok ; 18-05-2020 o 11:28

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ktoś zapewne wyciągnie swoją szklaną kule i będzie wiedział.
    Są dwie rzeczy jeśli coś takiego, niespodziewanego się pojawi - próbka fizykochemiczna - ostateczność - analiza co to jest wtedy łatwo zdiagnozować i przeciwdziałać.
    Zapytać sąsiadów czy coś takiego może mieli i u siebie? wyklucza pochodzenie z epoki budowy kamienicy i sposobu zabezpieczenia ścian w sposób niekonwencjonalny.
    Próba miejscowa - przed wykonaniem czegokolwiek na większej powierzchni jest testowanie co jest w stanie pokryć kolor aby nie przenikało kolejno przez warstwy - niekiedy jest to grunt kwarcowy, niekiedy szkło potasowe, niekiedy trzeba skuć tynk.

    Teraz zapewne pozostanie Ci usunięcie tego co położone lub tapetowanie ewentualnie pomalowanie na czerwono farbą lateksową. - oczywiście to ostatnie zdanie pasuje do pierwszego - żartuję.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Miałem takie coś gdy malowałem w kamienicy z końca XIXw, chyba z ~~1894. Na suficie (umyty) po pomalowaniu białą emulsją przebijał ciemniejszy pas szer .10cm w odległosci 15-20- cm od ścian. Po trzeciej warstwie emulsji praawie nie było widać; ja widziałem, zlecający twierdził nic nie widać. To było któreś malowanie po wojnie, jak było wymalowane wcześniej nikt nie wiedział, poprzedni właściciele nie pokazali się nigdy. Starzy fachowcy których pytałem, mówili że to farba lanolinowa. Nie miałem czasu na zabawy w ewentualne skrobanie powtórne, rodzina tam mieszkała, obiecałem że w dwa dni będzie porządek i dlatego wolałem machnąć choćby dwa razy extra. To było ponad 30 lat temu.
    W necie farba lanolinowa pokazuje tylko kosmetyki.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    co mozesz zrobic:
    1 - zastosowac jakas podkladowa farbe - potocznie farbe gruntujaca w kolorze SZARYM i tylko szarym, cos w okolicach RAL 7032 /RAL 7035
    na to 2 x pomalowac farba w docelowym kolorze . zrob test . powinno sie udac
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  5. #5

    Domyślnie

    Grunt kwarcowy nie zadziałał - wciąż przebija róż. Szkła sodowego w markecie budowlanym nie można kupić. Wygląda na to, że im więcej wody, tym więcej barwnika się wydostaje. Malarz wątpi, że farba gruntująca będzie skuteczna. Sąsiadów jeszcze podpytam o historię.

    Możliwe, że jest to farba anilinowa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Anilina). Albo farba kredowa. Malarz, który wykonuje remont po zasięgnięciu języka radzi jedną z dwu rzeczy: albo Caparol AquaSperrgrund, która "służy izolacji od substancji przebarwiających z podłoży oraz substancji zawierających anilinę", ale będę musiał czekać na samo zamówienie tydzień. Albo kucie do cegły (razem z już położonym tynkiem maszynowym z siatką) oraz położenie tynku cementowo-wapiennego.

  6. #6

    Domyślnie

    W takim razie jeszcze jedno pytanie: czy istnieje coś konkurencyjnego do AquaSperrgrund, co by izolowało od barwników i aniliny?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    farby alkidowe maja własnosci blokujące . Są też specjalne farby izolujace na plamy. Poszukaj. Cos takiego na przykład: https://www.dekoral.pl/produkt/farba...ujaca-na-plamy
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    i kabe milamat chyba ? swoja droga dobre opinie slyszalem o niej, ze w miare to tanie i dostepne
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  9. #9

    Domyślnie

    OK, farby alkidowe albo na plamy.

    Dostałem jeszcze jedną poradę. Otóż położenie gruntu uniwersalnego pod tynk maszynowy było błędem. Można w związku z tym położyć grunt szczepny kwarcowy np. Betokontakt, po czym drugą warstwę tynku maszynowego i grunt pod farbę Tikkurila Suprabilit. Czy to jest sensowne?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał jamrok Zobacz post
    OK, farby alkidowe albo na plamy.

    Dostałem jeszcze jedną poradę. Otóż położenie gruntu uniwersalnego pod tynk maszynowy było błędem. Można w związku z tym położyć grunt szczepny kwarcowy np. Betokontakt, po czym drugą warstwę tynku maszynowego i grunt pod farbę Tikkurila Suprabilit. Czy to jest sensowne?
    Tak, o tym pisałem wcześniej, to jest najbardziej ze znanych sposobów pokrycia "czegoś" co wychodzi przez pokrycie wykańczające. Tylko jak coś jest niezidentyfikowane trudno jest radzić.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za porady. "Grunt szczepny kwarcowy" (w tym wypadku Betokontakt) zadziałał i dawna farba nie przebija na tynk maszynowy.

    Później jednak trzeba było gdzieniegdzie jeszcze pomalować tynk farbą na zacieki.
    Ostatnio edytowane przez jamrok ; 31-05-2020 o 17:51

  12. #12

    Domyślnie

    Zaczynam drugi pokój i widzę, że tym razem problematyczny jest głęboko zielony - kolor modny w czasach secesji. Woda z mydłem prędko na tę zieleń działa.

    Jak sobie z nim poradzić, aby nie walczyć z zabarwionym nowym tynkiem? Czy zdrapać szpachelką dwie wierzchnie warstwy farby, a najgłębszą zieloną, która wgryzła się w tynk, potraktować dużą ilością wody z mydłem?

    Czy może wystarczy użyć najpierw gruntu głęboko penetrującego, na to grunt szczepny i potem tynk gipsowy albo cementowy?

    Czy wszystkie te rzeczy wspólnie?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony