dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie idealny trawnik na glinie

    Cześć, nadszedł czas w budowie mojego domu, aby zacząć ogarniać ogród. Od zawsze marzył mi się idealny trawnik z automatycznym nawadnianiem. Niestety teren jaki mam – glina oraz krzywa działka (po przekątniej różnca 80cm) nie napawa optymizmem. Z krzywizną sobie poradzę bez żadnych skarp, tam gdzie trzeba wybieram tam gdzie trzeba nawiozę ziemi. Generalnie już jest prawie równo i zostało przygotowane pod ostatnie szlify. W związku z tym, że robie wszystko sam dzielę pracę na etapy, co do których mam wiele wątpliwości i chciałbym, aby ktoś mi pomógł.
    Etap 1.
    Równam stan obecny na poziomie minus 20cm od docelowego trawnika. Po tym etapie na większości terenu mam glinę, w niektórych fragmentach humus – z racji nierównej działki.
    Czy te 20cm jest wystarczająca na nawiezienie towaru z punktu 2? Czy po etapie 1 powinienem przejechać wszystko zagęszczarka aby wyrównać zapadanie się terenu (tam gdzie glina nie siądzie, ale świeżo przewieziony humus pewnie tak) Czy pryskac jakimś roundapem lub nawozić na obecny stan?
    Etap 2.
    Nawożę 20cm warstwy pod trawnik. W Planach chciałem nawieźć 10cm sortowanej czarnej ziemi, oraz 10 cm piasku (pytanie jakiego?). Takie proporcje będą dobre? Jaka kolejność? Może najpierw przywieźć sam piasek, rozgarnąć wszędzie te 10cm - przemieszać glebogryzarką z obecną gliną, czy na piasek od razu dać czarnoziem bez mieszania? A może mieszać razem z czarnoziemem? A może jeszcze inaczej i sam sortowany czarnoziem wystarczy- bez piasku? Dodam, że chcę uniknąć nawożenia obornika.
    Etap 3.
    Po rozgarnięciu towaru razem lub etapami (zgodnie z odpowiedzią na punkt 2) następnie co robić? Ubijać czy mieszać glebogryzarką? A może nic?
    Etap 4.
    Mam już wyrównany teren z warstwą 20cm pod trawnik. Co teraz? Siać trawę od razu, nawozić, odczekać, zagęszczać, podlewać?
    W którym etapie montować systemu automatycznego podlewania?
    Z góry dziękuje za wszelkie rady i sugestie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jeśli ten czaronoziem to torf to nic warunków nie polepszy.

    nawieziony piach z próchnicą (obojętnie jaką) mieszasz z gliną a nie nawozisz na wierzch. na wierzch to możesz dać już warstwę wykończeniową z lekkiej ziemi.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jeśli ten czaronoziem to torf to nic warunków nie polepszy.

    nawieziony piach z próchnicą (obojętnie jaką) mieszasz z gliną a nie nawozisz na wierzch. na wierzch to możesz dać już warstwę wykończeniową z lekkiej ziemi.
    Tak czytam jaką próchnicę zastosować i wszędzie podana jest informacja, że próchnice należy nawozić na grunty piaszczyste, a nie na gline. To jak to w końcu jest?

  4. #4
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A nie lepiej kupić kompost z kompostowni ? tona tego towaru to tylko ok 30 zł , kilka ton załatwi sprawę .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    próchnicę musisz dodać do piasku przy mieszaniu z gliną. Sam piasek z gliną stworzy ci naturalny "beton".
    Tą próchnicą może być: ścięta trawa, zrębki, drobne trociny, kompost, obornik, suche liście, nawóz zielony.

    Na dodatek próchnica przyciąga i ułatwia rozmnażanie dżdżownic, które dalej rozluźniają zbitą glebę.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A nie lepiej kupić kompost z kompostowni ? tona tego towaru to tylko ok 30 zł , kilka ton załatwi sprawę .
    To jest zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szwajcar_pm

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-309
    Posty
    7

    Domyślnie

    A ja mam jeszcze pytanie. Jaka głębokość?
    Do jakiej głębokości "upruchniczać" glinę? Wiem, że im głębiej tym lepiej, ale jest jakaś opłacalna granica.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    To jest zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.
    Ok, podzwoniłem i mogę załatwić kompost przesiany w cenie 50 zł netto. Ile tego nawieźć mają do dyspozycji 20cm na piasek, kompost i czarnoziem? Chyba, że czarnoziem już w tej sytuacji odpuścić?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czarnoziem odpuszczasz. daj 10 cm piachu grubego i 5 cm kompostu. Zaorz i na wierzch 5 cm kompostu.

  10. #10
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Słyszałem opinię że kompost dajemy na wierzch nie mieszając go bo on w czasie sam wnika w glebę ,prawda czy nie nie wiem ale ci od ekologicznych upraw tak twierdzą i nigdy niczego nie ryją ani przekopują .

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bo nie muszą rozluźniać gleby pod trawnik.
    kompost jest próchnicą, zapobiegającą sklejaniu się piachu z gliną.

  12. #12

    Domyślnie

    Dziekuke Elfir za pomoc. Rozwin jeszcze haslo piasku grubego. Tzn? Jaka gradacja?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    organoleptyczne to załatwiam
    Nie ma to być piasek do piaskownicy, jak z plaży. Raczej drobny żwirek do akwarium. Chyba 2-8. to nie ma też być pospółka z iłem, musi być płukany.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 20-05-2020 o 22:51

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    najlepszy to w ogóle byłby kruszony keramzyt, ale to raczej cenowo zabije

  15. #15
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Czyli jednym słowem piasek płukany a nie kopany, piaski płukane sa z reguły blisko rzek .

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    organoleptyczne to załatwiam
    Nie ma to być piasek do piaskownicy, jak z plaży. Raczej drobny żwirek do akwarium. Chyba 2-8. to nie ma też być pospółka z iłem, musi być płukany.
    Mam prośbę o podpowiedź:
    Mamy działkę na glinie, obecny poziom działki jest dla nas wystarczający i nie chcemy podnosić więcej niż kilka cm (maks 5cm), wcześniej było tam pole i rosła trawa pod siano (ostatnie 2 lata).
    Chcemy teraz w marcu nadać jej ostateczny kształt. Jak najsensowniej to zrobić? Nasypać 5 cm grubego piasku i przemieszać? Jak głęboko i jakie narzędzia będą najlepsze? Mamy otwarty teren więc znajomy rolnik może nam tam trochę pomóc (pług, talerze, brony - wszystko dostępne).

    W badaniu okolice części ogrodowej to:
    0,0-0,3 - gleba
    0,3-0,5 piasek średni, brązowy
    0,5-1,4 - piasek średni, brązowy
    Poniżej glina, pozostałe otwory bardziej z przodu działki już raczej sama glina.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to gdzie masz glinę? Masz piasek.

    Glina po prostu trzyma wodę a trawa nie znosi stać we wodzie i zaczyna gnić.
    Więc kluczowym jest stworzenie warstwy drenażowej.
    Ale jak na twojej glinie jest piach, to przecież woda wsiąka.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    to gdzie masz glinę? Masz piasek.

    Glina po prostu trzyma wodę a trawa nie znosi stać we wodzie i zaczyna gnić.
    Więc kluczowym jest stworzenie warstwy drenażowej.
    Ale jak na twojej glinie jest piach, to przecież woda wsiąka.
    Kurcze źle się wyraziłem, w tamtym miejscu akurat trafiliśmy na piach, w innych jest 5cm hummusu i of razu glina. Nie chcę się bawić w dzielenie działki na części piaszczyste i gliniaste.
    Czy jak zrobię coś takiego:
    1. Nasypać warstwę ok 5 cm grubego piachu
    2. Przeoram pługiem
    3. Zbronuję
    4. Nasypię warstwę 3-4 cm czarnej ziemi

    To będzie ok czy jeszcze coś pokombinować?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie wiem czy będzie ok.
    Kluczowe jest odprowadzanie wody. Trzeba zdrenować tak, by po dużych opadach nie stała.
    Jak rozluźnisz wierzchnie 10 cm i napada nawalny deszcz to ci całą tę warstwę podniesie i będzie pływać na wodzie, którą zatrzyma glina. Dlatego żwir najlepiej zaorać jak najgłębiej.
    Poza tym trzeba pamiętać, że nigdy nie daje się samego żwiru. Zawsze trzeba domieszać próchnicy.

    Na ciężkich ilastych glinach czasem korytuje się całą przestrzeń na trawnik i glinę wywozi. Sypie 10 cm żwiru i na to ziemia lekka, piaszczysto-próchniczna też 10 cm. Nie ma jakiegoś uniwersalnego przepisu - trzeba samemu ocenić kiedy się widzi.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie wiem czy będzie ok.
    Kluczowe jest odprowadzanie wody. Trzeba zdrenować tak, by po dużych opadach nie stała.
    Jak rozluźnisz wierzchnie 10 cm i napada nawalny deszcz to ci całą tę warstwę podniesie i będzie pływać na wodzie, którą zatrzyma glina. Dlatego żwir najlepiej zaorać jak najgłębiej.
    Poza tym trzeba pamiętać, że nigdy nie daje się samego żwiru. Zawsze trzeba domieszać próchnicy.

    Na ciężkich ilastych glinach czasem korytuje się całą przestrzeń na trawnik i glinę wywozi. Sypie 10 cm żwiru i na to ziemia lekka, piaszczysto-próchniczna też 10 cm. Nie ma jakiegoś uniwersalnego przepisu - trzeba samemu ocenić kiedy się widzi.
    To chyba odpuszczę do czasu wprowadzki na jesień, teraz niech sobie rośnie co chce a na jesień poproszę rolnika o rekultywację przed zimą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony