dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie A zanim kupię... 100pytań

    Cześć,
    Razem z Żoną znaleźliśmy miejsce w którym wyobrażamy sobie nasz pierwszy dom a w zasadzie domek letniskowy (całoroczny). Ze względu na czasy jakie nastały chcielibyśmy kupić ziemię i na początek postawić tam jakiś mały drewniany domek, kontener budowlany lub coś podobnego co można postawić tymczasowo za kilka tysięcy a później jeszcze wykorzystać lub odsprzedać. Podłączyć do tego wodę (która jest praktycznie w działce), prąd i powoli szykować się do budowy domu. Już, już prawie ją kupiliśmy ale co chwilę pojawia się jakieś "ale".

    ale.1
    Działka znajduje się 250m od innych zabudowań. Jest to 250m utwardzonej drogi gimnnej (pod górę), niestety ze względu na to że jeżdżą po niej ciągniki i auta terenowe to dla osobówki ta droga jest już niebezpieczna. Pewnie można by ją wyrównać na swój koszt ale obawiamy się czy to nie będzie syzyfowa praca, którą trzeba będzie powtarzać co miesiąc bo akurat spadnie deszcz i wszystko spłuka lub coś w tym stylu. Nawet nie wiemy jakie to mogą być koszty.

    ale.2
    Najbliższy prąd jest właśnie te 250m dalej (w linii prostej dzieli nas od niego kilkanaście działek na których nic nie ma ale jednak). Zastanawiamy się jak długo można czekać na podłączenie prądu i czy w ogóle jest opcja podłączyć prąd jeszcze zanim powstanie tam dom (do tego czegoś tymczasowego co chcielibyśmy postawić na początek)

    ale.3
    Działka jest na zboczu i do tego jeszcze od drogi głównej unosi się w górę a po ok 20m opada w dół. Jej kształt powoduje, że dom można by stawiać dopiero w odległości ok 70m od drogi. Dla nas to nie problem bo marzy nam się dom w zaciszu. Tylko pojawia się problem z szambem. Gdybyśmy je chcieli wstawić tak aby szambiarka nie musiała jechać przez całą działkę to musiało by być daleko od domu i to jeszcze nie wykluczone, że było by wyżej lub na tym samym poziomie co dom. Czy da się to jakoś rozwiązać?

    ale.4
    Jest jeszcze kanalizacja, ale ona też kończy się na ostatnim domu czyli 250m (kilkanaście działek) od działki.Zgaduje że koszt takiego podłączenia trzeba by liczyć w dziesiątkach tysięcy. Po cichu liczymy, że za rok/dwa więcej osób będzie się tam budowało bo od niedawna wszystkie działki dookoła stały się budowlane i wtedy uda się dużo taniej podłączyć do kanalizacji

    Podsumowując, dużo osób dookoła próbuje podciąć nam skrzydła mówiąc, że ta działka to będzie cholernie duża inwestycja. My się nie dajemy i szukamy rozwiązań/kompromisów. Stąd właśnie ten post pod którym liczę na jakieś solidne argumenty za ale również i przeciw pakowaniu się w taką działkę.

    Z góry dzięki

  2. #2

    Domyślnie

    13greenladen:

    Ad. 1 Porządne utwardzenie takiej drogi jest drogie, trzeba liczyć kilkadziesiąt tyś. Także jeśli już to auto należałoby zmienić na terenowe/suv. Nie wiem też jak z zimami w Waszej okolicy? Jak napada śniegu to i tak może się okazać, że nawet przy utwardzonej drodze, której nikt nie odśnieża może się okazać, że tylko auto z wysokim prześwitem i napędem 4x4 sobie poradzi. Chyba, że użytkowanie tego domku nie jest w ogóle przewidziane zimą to problem z głowy.

    Ad. 2 Z tego co wiem prąd właśnie do 250m sieć doprowadza bez dodatkowych kosztów. Płaci się tylko za moc przyłączeniową nieważne czy oni muszą 1 metr podciągnąć czy właśnie 250 metrów. A kiedy to zrobią i czy na pewno? Trzebaby się pytać u źródła. Natomiast myślę, że prąd to najmniejsze zmartwienie.

    Ad. 3 Tutaj jest chyba największy problem z tych, które wymieniliście. Domek raczej powinien być jak najbliżej "mediów". Koszt doprowadzenia wody/prądu/kanalizy lub szamba "od drogi" do domu 70m dalej może być bardzo wysoki. Ponadto te 70m drogi trzeba utwardzić aby w ogóle móc tam dojechać autem. A takie utwardzenie aby wjechał szambowóz to kolejne spore koszta. Kluczowe pytanie czy przez tą drogę dojazdową w ogóle przejedzie szambowóz? Skoro osobówka może mieć problem to nie koniecznie facet z szambem będzie chciał niszczyć sobie zawieszenie i ryzykować zakopanie dla 2 stówek.

    Ad. 4 Tak podłączenie się do kanalizy byłoby bardzo drogie.

    Piszesz, że te działki zostały przekształcone na budowlane? Jeśli tak to pewnie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trzeba będzie wystąpić o warunki zabudowy. Z tych warunków dowiesz się w ogóle co na tej działce można wybudować.
    Jeśli chcesz zrobić dom typowo letniskowy (bez formalności związanych z pozwoleniem na budowę) możesz zrobić dom na zgłoszenie. Ogranicza Cię jednak powierzchnia zabudowy takiego domu - 35m2 parter + piętro, razem w środku jest 55-60m2 powierzchni po podłogach.
    Taki dom w waszym wypadku najrozsądniej byłoby zrobić jak najbliżej utwardzonej drogi, w której są media. Tak jak pisałem - pociągnięcie wody, prądu, kanalizy i drogi dojazdowej, może sporo kosztować. U mnie utwardzenie 200m2 terenu pod kostkę z obrzeżami kosztowało 15tyś, tej drogi dojazdowej będzie 70x3m = 210m2. Czyli myślę około 15tyś aby to zrobić dobrze i więcej do tego nie wracać (utwardzenie gruzem, więc słabo i tak to będzie wyglądać). Za wodę mogą spokojnie zawołać 50zł za mb, więc to już daje 3,5tyś. Prąd może udałoby się zrobić w cenie prac za wodę. Problem z szambem, ciągnąć szambo tyle metrów i jeszcze jak jest spadek raczej nie opłacalne, więc pewnie lepiej byłoby je zrobić przy domu, tylko znowu wtedy może wyjść więcej za utwardzenie drogi dojazdowej.

    Także podsumowując, jeśli można ten domek wybudować w pobliżu drogi dojazdowej i przez tą drogę dojazdową przejedzie szambowóz + macie możliwość zmiany auta na takie z wysokim prześwitem + 4x4 = może warto nad tą działką się zastanowić o ile jest w okazyjnej cenie i dogodnej dla was lokalizacji.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 20-05-2020 o 19:11

  3. #3

    Domyślnie

    @Frofo007 dzięki za sporo wyjaśnień.
    Generalnie działka bardzo nam pasuje. Jest na zboczu południowo-wschodnim z pięknymi widokami ponad 500mnpm. Cena też jest atrakcyjna (choć pewnie po części wynika właśnie z kształtu i położenia tej działki). Chcielibyśmy tam postawić domek całoroczny do 100m2 tak żeby raz na jakiś czas można tam było zrobić jakąś imprezę rodzinną oraz w przyszłości (perspektywa może kilkunastu lat) nawet się tam przeprowadzić. Ale to już bardziej odległe plany - 2-3 lata. Na początek chcielibyśmy się tam tak urządzić żeby móc tam po prostu jeździć na weekend, mieć gdzie się przespać, umyć, coś ugotować i korzystać z uroków okolicy (taka odskocznia).

    Rozważamy opcję taką, żeby zamiast utwardzać drogę to właśnie zainwestować w jakiś samochód 4x4, który będzie stał tam na miejscu (już wstępnie wiemy że było by go gdzie postawić - rozmawialiśmy na ten temat z sąsiadami) i po prostu w razie potrzeby będziemy się do niego przesiadać.

    Woda jest praktycznie w działce i to nie od strony drogi tylko właśnie od drugiej tam gdzie chcielibyśmy postawić domek. Więc z tym nie ma problemu.
    Nie wiem jak Tauron ciągnie prąd czy w linii prostej czy jednak będą to chcieli robić np. wzdłuż tej utwardzanej drogi. Najkrótsza droga prowadzi przez działki innych. Czy będą kopali, czy stawiali słup. Ale tego może dowiem się po wizycie u nich. Obawiam się że dopóki nie postawimy tam tego właściwego domu (tylko będzie to jakiś kontener) to nie będą chcieli nam zrobić przyłącza bo będzie to za duża inwestycja.

    Największą zagwozdkę (na tą chwilę) mamy z tym szambem. Chciałbym uniknąć utwardzania drogi przez całą działkę, czyli zamontować szambo jak najbliżej drogi dojazdowej.

    Powoli zagłębiam się w temat i zaczynają mi się pojawiać w głowie jakieś pomysły. Zamontować mniejsze szambo blisko domu, od niego poprowadzić odpływ (70m) do drugiego szamba które będzie przy drodze dojazdowej plus jakaś pompa która będzie to przepomopowywała bo może to być odpływ pod górę (czy tak się da?)

    Drugie rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy jest analogiczne jak to pierwsze tylko, przy domu zamiast zwykłego zbiornika była by jakaś mała oczyszczalnia, co jeśli dobrze rozumiem powodowało by, że do drugiego szamba docierało by mniej nieczystości i co za tym idzie trzeba by go rzadziej opróżniać.

    Teraz pisząc o tej oczyszczalni przyszło mi do głowy jeszcze trzecie rozwiązanie. Sama oczyszczalnia. Biorąc pod uwagę, że będzie to domek letniskowy zamieszkiwany tylko w niektóre weekendy i okazjonalnie to może to by wystarczyło. Jeśli to prawda że takie rozwiązanie pozwala na opróżnianie go raz na 2 lata to wydaje się to chyba najrozsądniejsze. Tym bardziej, że być może a najbliższych latach zacznie tam powstawać więcej domów i moglibyśmy wtedy taniej podłączyć się do kanalizacji.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    oczyszczalnia - mogą paść bakterie, jeśli nie będzie regularnego dopływu ścieków.

  5. #5

    Domyślnie

    greenladen: jeśli ma to być domek około 100m2 a działka jest budowlana (nie rekreacyjna) to z tego co się orientuje musisz na niej wybudować normalny dom mieszkalny. Czyli kupić projekt gotowy (lub zamówić indywidualny), zlecić jego adaptacje do warunków lokalnych, zatrudnić geodetę, zrobić badania geotechniczne gruntu, zatrudnić kierownika budowy itd. itp.
    Musisz też mieć możliwość (tzw. warunki przyłączenia do sieci) od wodociągów i elektryki. Nawet jak "woda jest" przy działce to nie znaczy, że to jest legalne i wykonane zgodnie z projektem. Z tego co się orientuje woda, prąd i inne media muszą iść w drodze dojazdowej lub przez działkę "wspólną" tzw. drogę wewnętrzną. Nie mogą iść przez czyjeś działki (choć pewnie są wyjątki od tej reguły). Co najważniejsze to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy - tam będziesz miał czarno na białym co możesz na tej działce wybudować. Możesz mieć np. warunki: domek z poddaszem użytkowym, szerokość elewacji min 10m max 15m, dach dwuspadowy o kącie 45 stopni, nieprzekraczalna linia zabudowy 7m (czyli musisz dom wybudować 7m od drogi), wysokość okapu dachu 3-4m i tym podobne pierdoły.

    Także zacznij od mpzp lub wz, potem udaj się do wodociągów i energetyki.

    Ps. nie wiem czy wiesz ale taki domek "100m2" na gotowo to jest inwestycja 400-500tyś systemem zleconym.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    greenladen: Czyli myślę około 15tyś aby to zrobić dobrze i więcej do tego nie wracać (utwardzenie gruzem, więc słabo i tak to będzie wyglądać)..
    Przecież może wybrać na 30-20 cm ziemi, zasypać to gruzem, a na gruz jakiś tani kamień.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Przecież może wybrać na 30-20 cm ziemi, zasypać to gruzem, a na gruz jakiś tani kamień.
    A myślisz, że ile to wówczas będzie kosztować?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    A myślisz, że ile to wówczas będzie kosztować?
    No nie sądzę żeby wyszło 15tyś zł. Teraz zrobił mi koleś drogę szeroka na 6 metrów długa na 20 metrów, zapłaciłem 400 zł za koparkę (w tym jeszcze zostało wyciągnięte 10 korzeni z ziemi), gruz miałem swój, pozostało mi jeszcze kupić kamień.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    No nie sądzę żeby wyszło 15tyś zł. Teraz zrobił mi koleś drogę szeroka na 6 metrów długa na 20 metrów, zapłaciłem 400 zł za koparkę (w tym jeszcze zostało wyciągnięte 10 korzeni z ziemi), gruz miałem swój, pozostało mi jeszcze kupić kamień.
    Wszystko zależy od jakości roboty. U mnie jeździł po tym 2 tony walec, pod spód była geowłóknina i mam pewność, że do tego nie trzeba będzie wracać (do tego tak jak pisałem są obrzeża wstawione). Albo się robi od razu dobrze i potem tylko kostka, albo robi się na odpierdol a potem się w rezultacie płaci 2 razy.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    No nie sądzę żeby wyszło 15tyś zł. Teraz zrobił mi koleś drogę szeroka na 6 metrów długa na 20 metrów, zapłaciłem 400 zł za koparkę (w tym jeszcze zostało wyciągnięte 10 korzeni z ziemi), gruz miałem swój, pozostało mi jeszcze kupić kamień.
    Niestety te utwardzenia dróg tyle kosztują. Koszt rzędu kilkunastu tyś zł jest na porządku dziennym. Oczywiście jak to w internecie: "Mi szwagry zrobili za flaszkę, wszystko miałem swoje, a brakujące materiały załatwią za koszt trnasportu"....


    Pytanie jest czy po tym utwardzeniu będziesz jeździł tylko Ty, czy np okoliczni rolnicy. Ja przez okno widzę takie nieszczęście. Ludzie sobie utwardzili, a miejscowi farmerzy rozwalili im tę drogę przez jeden sezon.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 21-05-2020 o 15:55

  11. #11

    Domyślnie

    @Elfir dzięki za cenną informację, tego jeszcze nie doczytałem. W takim wypadku pozostaje pytanie czy da się zrobić jedno szambo koło domu i jakąś przepompownie jego zawartości do drugiego które będzie przy drodze.

    @Frofo działka jest budowlana z możliwością zabudowy mieszkalnej lub przemysłowej (sprawdzałem to w urzędzie gminy). Mam miejscowy plan zagospodarowania więc wszystko sobie sprawdzę. Wodociągi odpadają bo przy działce jest instalacje wodna która ciągnie wodę z jakiegoś ujęcia w górze. To jest robione przez lokalnych mieszkańców i to oni wydają zgodę na podłączenie się - oczywiście po wniesieniu odpowiedniej opłaty. Zostaje energetyka i tutaj niestety dowiedziałem się póki co że po pierwsze gdybym chciał przyłącze do jakiegoś tymczasowego kontenera to muszę pokryć całkowite koszty. Tauron pokryje koszty tylko w momencie gdy będzie to już przyłącze do domu czyli potrzebujemy mieć pozwolenie na budowę i wszystko co z tym związane a i tak czas oczekiwania na chwilę obecną może być ok 2 lat. No i na koniec mnie zastrzeliłeś kosztami rzędu 400-500tyś bo szczerze to dzieliłem to przez 2.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Niestety te utwardzenia dróg tyle kosztują. Koszt rzędu kilkunastu tyś zł jest na porządku dziennym. Oczywiście jak to w internecie: "Mi szwagry zrobili za flaszkę, wszystko miałem swoje, a brakujące materiały załatwią za koszt trnasportu"....


    Pytanie jest czy po tym utwardzeniu będziesz jeździł tylko Ty, czy np okoliczni rolnicy. Ja przez okno widzę takie nieszczęście. Ludzie sobie utwardzili, a miejscowi farmerzy rozwalili im tę drogę przez jeden sezon.
    działkę mam na uboczu centrum miasta, jest tam raptem 10 domów, ruch zerowy, a na mnie na działkę będę wjeżdżać autem oraz samochody do budowy domu. Rolników - brak

  13. #13

    Domyślnie

    greenladen: problem jest taki, że musisz wybudować dom, który prawdopodobnie będzie musiał spełniać warunki zabudowy WT2021 (czy jak im tam ). Do tego okoliczności o których piszesz.. to jest naprawdę gruba kasa. Kupisz działkę i za domek 100m2 licz 400-500tyś - takie są realia. Zanim zacząłem się budować to też słuchałem rady takich co mieli swój gruz, wujka kaparkowego, teścia co miał tartak a ogólnie wszystko od a do z robili sami. Realia są takie jak piszę i szczerze to szkoda takiego domu aby był odwiedzany jak letniskowy. Może kup jakiś gotowy domek na działce ROD za 50tyś?

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Patrząc na koszty związane z drogą i ewentualna kanaliza to już bym się zastanawiał.

    Wariant optymistyczny - ZE stwierdzi że w tej odległości robią prąd po cenie za KW przyłącza a nie z metra, wodę mówisz że praktycznie masz, rezygnujesz z kanalizy na rzecz szamba lub POŚ (jest taka możliwość? u nas tam gdzie jest w drodze kanaliza tam jest obowiązek podłączenia choćbyś miał do niej kilometr ale w tej samej ulicy.) A sama drogę utwardzasz jakimś tłuczniem tak żeby był dojazd dla ciebie i sprzętu.
    To jest wariant baaaardzo optymistyczny i baaardzo mało realny moim zdaniem.
    Obawiam się że koszt zrobienia drogi oraz przyłączy będzie tak duzy że odechce się tam czegokolwiek, chyba że masz luźną kasę 6 cyfrowa najlepiej.
    Żeby nie było tak ze kupicie, wydacie kupe kasy na podstawę przyłącza oraz drogę, a satysfakcji nie będzie żadnej i odechce się wam budowania.

    Nie ma w okolicy jakiś sensowniejszych działek? np droższych o te 10-20 tys ale już uzbrojonych itp?

    Przykład z sąsiedniej ulicy - sąsiadka kupiła 10 lat temu działkę, spodobała jej się lokalizacja itp, napaliła się i kupiła, bez wody itp, dwa miesiące później zgadała się z nowa sąsiadka która kupiła działkę dwie posesje dalej i okazało się że zapłaciła 20 tys mniej i miała już wodę...

  15. #15

    Domyślnie

    Tą drogę pewnie trzeba będzie zrobić - bo musi przecież tam wjechać szambowóz czy hds z materiałami budowlanymi.
    Także kwestia dogadania się z osobami, które mają działki przy tej drodze czy będą chcieli się na tą drogę zrzucić. Bo jeśli każdy by chciał to na osobę może być to po kilka tyś, natomiast za całość pewnie wyjdzie kilkadziesiąt.

    Tak jak bajprzeznet napisał - jeśli w okolicy są działki z mediami i zrobioną drogą dojazdową droższe to raczej warto taką działkę kupić.
    A najlepiej jeśli autor tematu chce mieszkać w domu i wybudować dom 100m2 i zostało mu jeszcze kilkanaście lat pracy do emerytury to kupić działkę z której dojazd do pracy potrwa max 30 min. Sprzedać mieszkanie, zrobić normalny dom i cieszyć się ogrodem, ciszą i spokojem.

    Taki dom "letniskowy" budowany na pozwolenie na budowę i zgodny z WT2021 to jest kupa kasy, planowania, problemów, nerwów, załatwiania wszystkiego... jak napiszę, że 2 lata wyrwane z życiorysu to myślę, że nie skłamię. Głupie podłączenie wody z przyłącza, które jest już na działce do budynku wymaga wystąpienia o warunki przyłącza do zwiku, projektu, geodety, podpisania się firmy pod próbą szczelności, geodeta prócz mapki na płycie dvd musi tam jakieś współrzędne wypalić. Sama głupia woda jeśli chodzi o dokumenty to jest spora sterta papierów i dużo, dużo załatwiania. Jak masz np. przyłącze wody to musi być taka zasuwa, w której jest zawór od wody. I przy tej zasuwie musi być taka tabliczka, np. na płocie z położeniem tej zasuwy. Oj jak o tym myślę ile z samą wodą było roboty... nigdy bym żadnego "domu do zastosowań rekreacyjnych" na pozwolenie na budowę nie robił chyba, że miałbym sporo kasy i mógłbym zlecić wszystko od a do z firmie. Kto bogatemu zabroni
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 22-05-2020 o 10:11

  16. #16

    Domyślnie

    Jak wyżej.
    Koszty pociągnięcia mediów i drogi na odcinku 250m nie będą duże lecz bardzo duże jeśli nie gigantyczne. Ja mam do utwardzenia okolo 75m drogi i licząc po taniosci (będę miał tania robociznę, drogę zrobię tylko 3m szeroką, ale miasto nie zgodziło się na utwardzenie gruzem, tylko mieszanka 0-31,5), to nie wiem, czy w 20 tyś się zmieszczą.

    Podobnie media. Na długości 250m to nie bedzie budowa przyłącza, tylko rozbudowa sieci. A to trochę inne koszty.

    Dobra rada: szukaj innej działki i tyle.


    Teraz doczytałem. Chcesz stawiać dom 70m od drogi. Wiesz ile kosztuje potem już po budowie podjazd od bramy pod dom?
    Dodatkowo sam będziesz musiał potem dbać, naprawiać i odśnieżać 70m podjazdu i 250m drogi. Powodzenia życzę.

    Musisz być niezmiernie bogatym człowiekiem, że interesujesz się ta działka. Zazdroszczę
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 22-05-2020 o 13:10

  17. #17

    Domyślnie

    Dodam, że myślę podobnie jak użytkownik Lukasz11.
    Natomiast czasami jest coś takiego, że człowiek widzi daną działkę i chce w tym a nie innym miejscu mieć dom. Kto bogatemu zabroni

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Co do bakterii - należałoby zadać pytanie producentom czy można po prostu po przyjeździe zaszczepić oczyszczalnię na nowo, bo dłuższej przerwie. I od kiedy po zaszczepieniu zaczynają bakterie działać w pełnej sprawności.

  19. #19

    Domyślnie

    Utwardzenie drogi powinieneś uzgodnić z zarządcą drogi, który raczej nie zgodzi się na gruz.

  20. #20

    Domyślnie

    Własnie po to zrobiłem ten wpis, żeby dowiedzieć się co i jak można zrobić oraz ile to może kosztować. W temacie budowania domów i wszystkiego co z tym związane jestem totalnie zielony bo całe życie mieszkam w bloku. Dopiero od niedawna zacząłem się tym interesować.
    Dzięki wszystkim za opinie i porady, teraz przynajmniej wiem dlaczego ta działka jest w dobrej cenie. Miejsce nam się naprawdę podoba no ale niestety bogaty nie jestem, więc to nie takie proste.
    Nie poddaje się, nie odrzucam jeszcze całkowicie tej oferty chociażby ze względu na to, że tak jak wspominałem, od niedawna działki dookoła zostały przekształcone na budowlane więc może coś ruszy w temacie mediów. Natomiast poszukiwania trwają dalej. Może jakieś inne miejsce też nas tak zauroczy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony