dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Bufor ciepla, tak czy nie?

    Witam wszystkich uzytkownikow pomp ciepla. W naszym domu mamy same grzejniki plytowe. Jest ich 9 sztuk, pojemnosc wody w instalacji to okolo 180-200 litrow. Dom jest z roku 1973 ale kilka lat temu byl ocieplony. Powierzchnia grzewcza okolo 130m2. Zuzycie energi okolo 65 W/m2.
    Wiem ze bufor to straty okolo 5%, ale czy waszym zdaniem nalezy zamontowac bufor ciepla w takiej instalacji i jakiej pojemnosci (moim zdaniem 200litrow) Pompa bedzie miec 9KW i wspolpracowac z instalacja PV okolo 8kwp. Dziekuje za kazda odpowiedz. Pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał buchcik4 Zobacz post
    Witam wszystkich uzytkownikow pomp ciepla. W naszym domu mamy same grzejniki plytowe. Jest ich 9 sztuk, pojemnosc wody w instalacji to okolo 180-200 litrow. Dom jest z roku 1973 ale kilka lat temu byl ocieplony. Powierzchnia grzewcza okolo 130m2. Zuzycie energi okolo 65 W/m2.
    Wiem ze bufor to straty okolo 5%, ale czy waszym zdaniem nalezy zamontowac bufor ciepla w takiej instalacji i jakiej pojemnosci (moim zdaniem 200litrow) Pompa bedzie miec 9KW i wspolpracowac z instalacja PV okolo 8kwp. Dziekuje za kazda odpowiedz. Pozdrawiam.
    Totalnie bez sensu buforem jest u ciebie sama instalacja tyle wody to jest 8 razy więcej niż w nowoczesnym układzie, Mam ptanie co ma celu wydawanie pieniędzy na pompę ciepła która oszczędza prąd który będziesz miał za darmo bo wykosztujesz się na PV. Czu kupując nowy samochód od razu płacisz z góry za ubezpieczenie, paliwo i serwis za 10 lat z góry? No chyba raczej nie bo to jest bez sensu.

    Wracając do bufora stosowało się go generalnie do gromadzenia energii albo elektrycznej w tańszej strefie, albo w układach o barzo małej ilości wody żeby urządzenie grzewcze mogło pracować optymalnie.

    Czym ogrzewasz aktualnie?

  3. #3

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz. Poprawka, liczylem jeszcze raz i wyszlo okolo 140 litrow

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał buchcik4 Zobacz post
    Dziekuje za odpowiedz. Poprawka, liczylem jeszcze raz i wyszlo okolo 140 litrow
    . Teraz mam olej, zuzywam okolo 1300l na rok, co i cwu. Gazu u nas nie ma. A na pellet nie ma miejsca.
    Pompa nie bedzie taktowac przy tej ilosci wody, a co z rozmrazaniem, da rade?
    Ile litrow wody potrzeba minimalnie na 1KW
    Pv jest po to zeby sie jak najbardziej uniezaleznic. Inwestycja po 10latach bedzie zarabiac. Dziekuje

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Powiem co wiem o mojej pompie Daikin Altherma. Nie jest wymagany minimalny zład wody w instalacji, potrzebny jest tylko minimalny przepływ, tym samym nie ma wymogu bufora. Jeśli przy defroście zacznie napływać zbyt chłodna woda z instalacji (w praktyce poniżej 25 stopni) pompa załączy grzałki. Potrwa to jakieś 5-8 sekund. Równie dobrze może się okazać że defrost będzie potrzebny co godzinę, dwie, trzy.... U mnie (przy podłogówce) jeśli pompa pracuje non stop z minimalną mocą, to odmraża się co 5 godzin przy temp. zew. minus kilka stopni.
    Ostatnio edytowane przez plamiak ; 21-05-2020 o 19:48
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @buchcik4

    Dałem bufor 100 l. na powrocie, gdy wymieniałem grzejniki z żeliwnych na aluminiowe. Tak jak pisze Kolega @plamiak, przy naszych pompach bufor nie jest wymagany.

    Dałem, gdyż miałem Galmeta kupionego kiedyś oraz montowałem go samodzielnie.
    W hydroboksie w Daikinie jest zbiornik 20 litrów z grzałką 3 kW (lub 6 kW), więc niestraszne są defrosty nawet przy braku bufora.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Buforek (np.50) w instalacjach grzejnikowych montuje się na wypadek zamkniecia sie zaworów termostatycznych grzejników.dodatkowo montuje się zawór upustowy .

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @buchcik4


    W hydroboksie w Daikinie jest zbiornik 20 litrów z grzałką 3 kW (lub 6 kW), więc niestraszne są defrosty nawet przy braku bufora.

    Gdzie jest informacja o tych 20 l w Daikinie?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Powiem co wiem o mojej pompie Daikin Altherma. Nie jest wymagany minimalny zład wody w instalacji, potrzebny jest tylko minimalny przepływ, tym samym nie ma wymogu bufora.i.
    To nie jest do końca prawda. Są różne pompu firmy daikin i różne moce . A co za tym idzie różne wymagania formalne ( instrukcje) i nieformalne sprwdzone rozwiązania na które serwis przymyka oko ( ale lepiej jak jest zrobione z istrukcją )

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    To nie jest do końca prawda. Są różne pompu firmy daikin i różne moce . A co za tym idzie różne wymagania formalne ( instrukcje) i nieformalne sprwdzone rozwiązania na które serwis przymyka oko ( ale lepiej jak jest zrobione z istrukcją )
    Oczywiście, dlatego zaznaczyłem że chodzi o moją Althermę - jest w mojej sygnaturze. Informacja o wymaganiach pochodzi z instrukcji instalatora.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Gdzie jest informacja o tych 20 l w Daikinie?
    Czyściłem filtr wodny - spuściłem ponad 20 litrów (hydroboks EKHBH). A i ze wzoru na pojemność cylindra też da się obliczyć.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Czyściłem filtr wodny - spuściłem ponad 20 litrów (hydroboks EKHBH). A i ze wzoru na pojemność cylindra też da się obliczyć.
    A czy taka wersja jest do kupienia ? Bo piszesz chyba o starszym modelu. I akurat w tym modelu zalecano 20 l na kW. .A to ilośś spuszczonej wody to w dużej mierze woda z naczynia wyrównawczego. Ja policzysz obietość cylindra grzałekto nie wyjdzie tak optymistycznie. Ale w nowych modelach DAIKINA ominieto potrzebe montażu buforów

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Tak na prawdę szczerze mówiąc nie wiem o co Ci chodzi. Może i jest trochę mniej, a może jest równe 20 litrów, może trochę mniej lub więcej. Gdzieś przeczytałem, że 20 litrów. Zgadzam się, że naczynie przeponowe też ma pewną objętość. A co do mojej wypowiedzi napisałem, że nie straszne są defrosty bo jest zbiornik (20 l.) z grzałką o sporej mocy i ta grzałka może być załączona jeśli zabraknie "ciepła" z wody w zładzie.
    Owszem to jest starsza jednostka wewnętrzna. Jest może i nawet przestarzała w stosunku do obecnie sprzedawanych, ale była dużo tańsza.
    Ma też inne zalety - może obsłużyć jednostki zewnętrzne aktualnie produkowane takie A ++.

    W prawdzie wątek dotyczy bufora, ale dobrze, że można zastąpić leciwą jednostkę zewnętrzną np z serii AD nowszą.
    Tak się składa, że mam kupioną CA i czekam kiedy mi ją przepnie znajomy f-gazowiec.

    Nie jestem specjalistą od pomp ciepła, czy od ogrzewania ani nawet hydraulikiem po zawodówce, więc część moich wypowiedzi w temacie ogrzewanie wynika z własnych spostrzeżeń.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Ale ja nic do ciebie nie mam napisałem co wiem o tym typie pompy . Bo też taką mam i znam zalecenia z tamtego okresu.Wtedy wymagano 20 l na kW. . A obiętośc cylindra umiem liczyć.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @fachman19

    To się cieszę!
    O tych 20 litrach to też słyszałem. Pompę mam dość krótko. Poznałem ją co-nieco, bo prawie wszystko montowałem sam i obserwuję jak pracuje.
    Seria AD była produkowana dawno, moja w 2008 roku, co nie przeszkadza, że działa - i to prawidłowo. Mam tylko grzejniki, zero podłogówki, więc w sezonie grzewczym nie była wyłączana.

    Ale w wątku Kolega @buchcik4 poruszył problem bufora - i jak widzisz wywiązała się dyskusja.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony