dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar danielon
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

Domyślnie Tuje - kilka pytań

Witam, chciałbym kupić kilka sztuk tuji i posadzić wzdłuż ogrodzenia lecz będę nawoził ziemi ok 30 cm i tu moje pytanie czy mogę już teraz posadzić krzaki 70cm wysokości a jak mi będą humus zbierać z pod domu to obsypać krzaki ? wtedy z 70cm zrobi się 40cm . czy ten nawieziony humus zaszkodzi krzakom ? może poczekać aż koparkowy rozrówna humus na całej powierzchni działki i dopiero wtedy posadzić tuje?

ELITA FORUM (min. 1000)
    kryzys

Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś

Domyślnie

Może coś innego niż te cmentarne zielsko ? podobno to zdrowie niszczy .

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

54

Domyślnie

Aż dziw, że Amerykanie nie wyginęli, bo u nich są całe żywotnikowe lasy.

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

54

Domyślnie

Cytat Napisał danielon Zobacz post
    Witam, chciałbym kupić kilka sztuk tuji i posadzić wzdłuż ogrodzenia lecz będę nawoził ziemi ok 30 cm i tu moje pytanie czy mogę już teraz posadzić krzaki 70cm wysokości a jak mi będą humus zbierać z pod domu to obsypać krzaki ? wtedy z 70cm zrobi się 40cm . czy ten nawieziony humus zaszkodzi krzakom ? może poczekać aż koparkowy rozrówna humus na całej powierzchni działki i dopiero wtedy posadzić tuje?
    Nie wolno zasypywać rośliny wyżej niż rosła w donicy.

2

Domyślnie

Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Może coś innego niż te cmentarne zielsko ? podobno to zdrowie niszczy .
    dlaczego uważasz że to cmentarne zielsko? i kto Ci powiedział że zdrowie niszczą? obecnie jestem w Szwecji i tutaj praktycznie w każdym ogrodzie są tuje dookoła działki tworzą piękne zielone ogrodzenie. Ludzie nadal żyją

2

Domyślnie

Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie wolno zasypywać rośliny wyżej niż rosła w donicy.
    a dlaczego nie można jej zasypać wyżej? uschnie? będzie chorowało?

ELITA FORUM (min. 1000)
    Pytajnick

Domyślnie

dlaczego uważasz że to cmentarne zielsko? i kto Ci powiedział że zdrowie niszczą? obecnie jestem w Szwecji i tutaj praktycznie w każdym ogrodzie są tuje dookoła działki tworzą piękne zielone ogrodzenie. Ludzie nadal żyją
    https://www.odkrywamyzakryte.com/tuj...zne-zywoploty/ wystarczy poszperać.

Elfir

54

Domyślnie

a dlaczego nie można jej zasypać wyżej? uschnie? będzie chorowało?
    uschnie z czasem - nie wolno zasypywać korzeni powyżej ich naturalnego poziomu w gruncie, bo odcina im się dostęp powietrza. Mogą wdać się zgorzele na pniu.

Przy stopniowym nadsypywaniu po kilka cm rocznie, to jest szansa, ze się przystosuje.

jeden z klientów podsypał sobie dorosłe, duże topole i olchy na podmokłej działce o 30 cm. W ciągu roku mu kilka padło, reszta chorowała i kiedy przyjechałam ratować je, natychmiast nakazałam zdjęcie ziemi do oryginalnego poziomu. Odżyły.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; Wczoraj o 14:30

Elfir

54

Domyślnie

Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czy poza bełkotem na pseudonaukowej stronce masz jakieś podstawy naukowe, że szkodzi po prostu rosnąc w ogrodzie? Bo jeść tego nikt nie będzie.
    Autor nawet się nie podpisał pod tą sensacją. Pewnie ze wstydu.

Ponawiam pytanie - skoro są tak trujące, to jak przetrwali ludzie w lasach żywotnikowych (żywotniki to normalne, wielkie drzewa lasotwórcze, jak świerki) w Ameryce?

Nasz rodzimy cis jest wielokrotnie bardziej trujący od żywotnika a jakoś nikt go z ogrodów nie wyrzuca.
    Olejek eteryczny jałowca (sabinol) też jest bardziej alergizujący przy bezpośrednim kontakcie ze skórą od tujonu z żywotnika - i jest oczywiście silnie trujący.
    W ogrodzie uprawiasz sporo roślin o trujących właściwościach, zaczynając od pospolitego tulipana.

Jak podajecie jakąś informację, warto ją zweryfikować, bo potem bzdury się rozpowszechniają.

Tutaj głos rozsądku od osoby zawodowo pracującej z roślinami, mającej tytuły naukowe oraz podpisującej się z nazwiska:
    https://www.facebook.com/piotr.banas...70171776400710
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; Wczoraj o 14:46

2

Domyślnie

Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    uschnie z czasem - nie wolno zasypywać korzeni powyżej ich naturalnego poziomu w gruncie, bo odcina im się dostęp powietrza. Mogą wdać się zgorzele na pniu.

Przy stopniowym nadsypywaniu po kilka cm rocznie, to jest szansa, ze się przystosuje.

jeden z klientów podsypał sobie dorosłe, duże topole i olchy na podmokłej działce o 30 cm. W ciągu roku mu kilka padło, reszta chorowała i kiedy przyjechałam ratować je, natychmiast nakazałam zdjęcie ziemi do oryginalnego poziomu. Odżyły.
    dzięki Elfir za informacje. W takim razie poczekamy z żoną jak usuną humus i rozplantują go na placu i dopiero wtedy zasadzimy krzaki. Nawiązując jeszcze do tematu złego działania tuji na zdrowie jestem zdania również,że dużo innych roślin w ogrodzie ma w sobie jakieś toksyny.

2

Domyślnie

a jeśli chodzi o to jakie krzaki kupić czy wykopane w siatce jutowej czy hodowane w doniczkach lepiej? słyszałem że te w doniczkach np z marketów są słabszej jakości i większe szanse by się nie pzyjeły?

Elfir

54

Domyślnie

doniczkowe mają większe szansę na przyjęcie się (nie uszkadzasz korzeni) i można sadzić bez względu na porę roku. Kopane z gruntu tylko jesień lub wczesna wiosna.

marketowe, niezależnie czy w jucie czy w donicy zwykle są przesuszone (nikt ich nie podlewa w transporcie, magazynowaniu i rozładunku) i dlatego mają niski wskaźnik przyjęć (korzenie przesuszone stają się martwe)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia