dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie popękane działówki na piętrze - jak naprawić i czy to bezpieczne jeszcze ?

    Witam

    Przed tynkami "wyszły" kwiatki u mnie.
    Na piętrze stoją scianki z silki 8 cm nad salonem - jest tam z 50m2 przestrzeni.
    Wyliczone przez konstruktora ugięcie 8 mm - czy dużo to nie wiem, i czy mogło to spowodować szpary ze zdjęć też (w rzeczywistosci wyglądają gorzej).
    Wnioski: O ile widzę, że nie przewiązali działówek z nosnymi i tu widzę bład murarzy, o tyle już na srodku wydaje mi się, że za mało zaprawy dali bo prawie jej nie ma jak się przyjrzeć szparom (+ może ugięcie stropu pogorszyło sprawę ?)
    Nie widziałem też czy moczyli bloczki przed układaniem.

    Pytania:
    1) Błąd murarzy?
    2) Cos spaprane ze stropem ? ( mniej zbrojenia i ugięło się bardziej) ?
    3) Skopany projekt wykonawczy konstrukcji ?
    4) Albo wszystko na raz ?

    Mój kierbud mówi, że spoko i można podciąć bloczki i uzupełnić zaprawą (ale jemu wszytsko pasuje praktycznie, więc pytam tutaj).

    Warto wołać jakiegos inspektora nadzoru czy jakos to naprawić?
    Tynkarz mówi, że nie zrobi tynków lub bez gwaracji, bo tu nawet siatki nie pomogą (sciany niestabilne, bo nie mają już wieńca i szczyty przy nacisku się chwieją).

    Dziękuje za pomoc
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdj nr 1 -lazienka polaczenie z nosna.jpg
Wyświetleń:	197
Rozmiar:	56,6 KB
ID:	444362   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ugiecie stropu.jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	444363   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lazienka wewnatrz.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	56,0 KB
ID:	444364   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pokój wsch.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	68,5 KB
ID:	444365   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pokoj wsch z korytarza.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	444366  

    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zacząłbym od analizy, czy strop został wykonany dokładnie z projektem. Nie było żadnych wzmocnień pod ściany z silki? Czy pomimo nich osiadło? Czy może strop był robiony pod inny materiał?
    Masz zdjęcia zbrojenia?
    Wiązary nigdzie nie opierają się o działówki?
    Jak szalunki były dobrze wypoziomowane, to ugięcie możesz zmierzyć od dołu (od góry przez skurcz naturalnie mogły zrobić się dołki - od dołu powinno być równiutko i opaść mogło dopiero po rozszalowaniu).

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    wez inspektora jakiegoś. Nie wygląda to za dobrze. Wydaje mi się, że tak jak Kaizen mówi oparli wiązary na ściankach działowych i siadło.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie górne zbrojenie

    Wiązary nie opierają się o działówki - bo jest przeswit ze 20cm.
    Projekt był pod silkę więc nie ciężar materiału. Nie zmienialismy też rozkładu scian jako takich więc stoją zgodnie z projektem.
    Zbrojenie było pod scianami - zresztą mimo że w projekcie była tylko górna siatka to wykonawca dał też dolną.
    Po obwodzie są też specjalne stężenia od wieńca w stronę srodka stropu na ponad 150cm (takie wydłużone c)

    Tak przy okazji, jesli będą sie przerzucać odpowiedzialnoscią (kierbud, kontruktor, wykonawca) to wpisywać takie cos w dziennik ? I jak to ma wyglądać ? W sensie żebym sobie nie namieszał bardziej tzn żeby mi budowy jakis nadzór nie wstrzymał, bo nie dam rady finansowo............
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	górne zbrojenie.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	101,3 KB
ID:	444397  
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Zbrojenie było pod scianami - zresztą mimo że w projekcie była tylko górna siatka to wykonawca dał też dolną.
    Wrzuć większą fotkę projektu i szerzej, bo obcięło opisy. Część opisową też. I fotki jak zbrojenie został wykonane.
    Jak dobrze widzę na przekroju, to zbrojenie dołem jest dosyć bogate - a twierdzisz, że go w projekcie nie ma.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Również proszę o rysunki stropu bo z tego co wrzuciłeś niewiele widać. Ugięcie jest wynikiem pracy stropu, to czy jest przewiązanie w działówce na piętrze czy nie nie ma znaczenia dla stropu, to samo z moczeniem bloczków.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    wrzucam projekt stropu - górne i dolne zbrojenie. Musiałem rozbić na opis i rysunek bo za duże i forum nie przyjmuje.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbrojenie górne 1.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	104,2 KB
ID:	444406   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbrojenie górne opis.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	444407   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbrojenie dolne 1.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	444408   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbrojenie dolne opis.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	444409  
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    wrzucam projekt stropu - górne i dolne zbrojenie. Musiałem rozbić na opis i rysunek bo za duże i forum nie przyjmuje.
    Dalej mało czytelne, bo FM nieudolnie pomniejsza duże fotki. Wrzuć na inny serwis. Albo sam najpierw zmniejsz i sprawdź jakość, żeby FM nie pomniejszało już.

    I co z fotkami wykonania zbrojenia? Kierbud sprawdził dokładnie przed zabetonowaniem? Zastanawia mnie to stwierdzenie, że w projekcie nie było siatki dołem - a jest i to gęsta (co 10-15cm).

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Nie wszystko idzie wyczytać z tych rysunków ale siatka dolna jest nie spotkałem nigdy stropu tak dziwnie zaprojektowanego, główne zbrojenie z prętów #6 i #8 to ciekawostka. Tak to zostało wykonane? Dlaczego piszesz że brak było dolnego zbrojenia?

    Zbrojenie górne #6, to dopiero wyczyn projektowy, z reguły zbrojenie górne wychodzi większe niż dolne ........ daje większą rozdzielczość fotek
    Fotki zbrojenia w trakcie realizacji rónież pokaż

  10. #10

    Domyślnie

    Bloczki były na pacę kładzione? bo wyglądają jakby na wałki kładzione.
    Bardzo ciekawe szczelinki.
    Musisz zmierzyć ugięcie stropu.Potem rozbierz ścianki, sprawdź co ze stropem i muruj od nowa.
    Tam już są kable to podczes kładzenia ich wszystko było ok i potem jakiegoś pięknego dnia...bum?

  11. #11

    Domyślnie

    To jak bloczki były kladzione raczej nie ma znaczenia jeśli płyta za dużo się ugięła. Tak samo czy było zwilżane czy nie.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Mam nadziejé, że teraz lepiej.
    https://www.fotosik.pl/u/sdpo/album/2539532

    Zdjęcia bardziej skupiają się na rozkładzie kabli ale zbrojenie widac - wybrałem te z lewej strony domu, gdzie popękały sciany.

    Z tym brakiem dolnej siatki to pomyliłem z płytą parteru - chciałem robić jak annatulipanna zbrojenie rozproszone, ale wykonawca wolał tradycyjnie bo inaczej zapadałby się rozkładając kable i wibrując beton, mając tylko górną siatkę.
    Tak więc na piętrze nic nie zmieniałem.

    Co mnie interesuje to jak to teraz rozwiązać....

    1) Jesli się ugięło (pewnie tak) to czy o te założone max 9mm?

    2) Jesli tak to czy to mogło spowodować takię pęknięcia ? (błąd projektanta, słąby beton czy źle zrobione zbrojenie)?

    3) i co najważniejsze czy możę się pogłębiać ?

    4) Jak/czym zmierzyć ugięcie stropu ? Czy reper wyznaczyć i od niego w górę mierzyć w różnych punktach (mówię o mierzeniu stropu od strony parteru) ?
    Da to taką dokładnosć ?

    W poniedziałek na budowę przychodzi kierbud, wykonawca i projektant, a mnie niestety nie ma w kraju. Za mało czasu bym skołował jakiegos sensownego rzeczoznawcę czy inspektora budowlanego.

    Boję się że żonie wcisną kit że wystarczy jakies siatki i po sprawie, a za 1-2 lata mi się cos zawali.......

    5) Jakiego wpisu dokonać w dzienniku ? Wolałbym tego na "gębę" nie zostawiać, bo niczego później nikomu nie udowodnię. Z drugiej strony nie chcę sobie namieszać a jakas inspekcją budowlaną, żeby mi budowy nie zatrzymali .....

    Jak wyjdzie że się ugięło i mam demontować sciany to już chyba zrobię regipsy na wszelki wypadek.
    Wydaje mi się, że zdjęcie górnego wiersza bloczków i zrobienie wieńca kotwionego po obwodzie niewiele pomoże, a może i pogorszy stabilnosc nosnych scian, sciągając je do srodka.
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    na tym zdjęciu w okolicach tej miarki (między dwoma odpływami) jest sciana, ktora jest niekotwiona (u góry na planie rozkładu ugięc stropu)
    Ja tam wzmocnienia pod całą jej długoscią nie widzę......
    Powinno być?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1828.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	101,6 KB
ID:	444424  
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Ja bym proponował zlecić innemu konstruktorowi weryfikację projektu stropu. Patrze na te rysunki i nie rozumiem na czym opiera się zbrojenie czy w osi 2 pomiędzy osiamie E-F coś jest pod stropem? Z wcześniejszych skanów myślałem że to coś osi 2 to ściana, teraz nie ma tam ściany a zbrojenie dolne nr3-l=535 i 9-566 na czym się opiera? to samo w pobliżu osie C i D. Masz ogromną płytę stropową grubą, co za tym idzie ciężką i delikatne zbrojenie tej płyty w dodatku tylko dolne. Górne zbrojenie praktycznie nie istnieje, dozbrojenie wzdłuż ścian przy takiej powierzchni trudna nazwać "zbrojeniem górny" tak duże płyty zbroi się po całości.

    jeżeli strop ugiął się 8mm to jest dobrze. a nawet bardzo dobrze.
    Czy była robiona strzałka odwrotna na szalunku? -wyniesienie środka szalunku do góry ?
    Obstawiam ugięcie stropu powyżej 3cm. Pożycz jakiś niwelator i pomierz strop od spodu to dasz radę sam wykonać jak nie wynajmij geodetę.

    Zleć badanie betonu, zleć analizę projektu bez tego nie wbijałbym gwoździa na budowie
    Jeżeli to strop się ugina to zamiana ścian z silki na g-k nic nie da, dojdzie wylewka dojdą meble obc użytkowe i co wtedy zrobisz? Jeżeli strop za mocno pracuje musisz go teraz naprawić.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    jajmar

    w osi 2 nie ma nic na przestrzeni 5m
    w osi E tez nic na około 5m
    (zaznaczone pomarańczowo)

    Pod osią C są sciany - prawa strona domu jest "pusta" pod stropem (patrz załącznik).

    U mnie już nie będzie wylewek i styro (tylko natrysk piany od spodu stropu 7-10cm) no i tynki, drewno na podłodze i meble (kanaliza pod stropem już jest i reku)

    Nie wiem jak taka odwrotna strzałka ma wyglądać - jesli nie widać na projekcie to pewnie nie ma.
    Cos pamiętam jak mówili, że te pręty po obwodzie mają za zadanie nie dopuszczać do ugięć, ale głowy nie dam na 100%.

    Jak zleca się badanie betonu ?
    Odkuwają i badają czy co ?
    I kto to robi ?

    Wielkie dzięki za pomoc
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop wycinek.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	444432   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wycinek parter.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	106,6 KB
ID:	444433  
    Ostatnio edytowane przez dpo ; 24-05-2020 o 11:49
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    jajmar

    w osi 2 nie ma nic na przestrzeni 5m
    w osi E tez nic na około 5m
    (zaznaczone pomarańczowo)
    A masz może zdjęcie dolnego zbrojenie w tych rejonach? Lub poprostu zbrojnienia , jestem ciekawy na czym ono lezy skoro tam nie ma ściany czy belki jak to wykonawca zrobił?



    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Nie wiem jak taka odwrotna strzałka ma wyglądać - jesli nie widać na projekcie to pewnie nie ma.
    Cos pamiętam jak mówili, że te pręty po obwodzie mają za zadanie nie dopuszczać do ugięć, ale głowy nie dam na 100%.
    Starsi wiekiem majstrowie podnoszą szalunki środkiem do góry aby jak się rozszaluje strop i opadnie (opada każdy) będzie w miarę prosto, jak nie podniesiesz początkowo to z automatu jest środek opadnięty.
    Pręty te maja za zadanie nie dopuszczać do powstania rys od ujemnego momentu podporowego, można powiedzieć że tak jak piszesz nie ograniczają ugięcie ale z reguły to zbrojenie górne jest większe od dolnego. Przy tej wielkości płyty mnie osobiście to zastanawia. U ciebie to zbrojenie stanowi ~60% dolnego.


    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Jak zleca się badanie betonu ?
    Odkuwają i badają czy co ?
    I kto to robi ?
    szukaj w okolicy Badanie młotkiem Schmidta, to nieniszczące badanie -pokaże jakość jaką masz klasę betonu w stropie, ale nawet jak spadła przez złą pielęgnacje to nie powinna mieć aż takiego wpływu na ugięcie. Tu decyduje wysokość przekroju i ilość zbrojenia, beton ma wpływ ale mniejszy.

    Zacznij od mierzenia ugięć od spodu płyty. Jak nie masz niwelatora możesz użyć "wagi wodnej"

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Nie wnikając w poprawność zaprojektowania i wykonania stropu, jaka była kolejność wykonania prac?
    Kiedy wykonano strop i szalunki, kiedy wymurowano ścianki i kiedy zdjęto szalunki stropu?
    Na jakim podłożu stały stemple stropu?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18

    Domyślnie

    Zbrojenie dolne 3 jest co 10 i pomiędzy nim jest jeszcze pręt nr.4 co 15 cm.

    Weź niwelator zmierz od dołu strop w środku i na brzegach, zobaczysz różnicę, wtedy będzie można coś mysleć o przyczynie.
    Czasami murarze układają bloczki na wałki co skutkuje tym że zamiast 2 mm kleju robi się 6 mm, potem jak klej się kurczy to odrywa się w róznych miejscach.
    Najpierw sprawdź ugiecie stropu

  19. #19

    Domyślnie

    No i ważne to co pisze kolega, czas murowania ścianek

  20. #20

    Domyślnie

    U mnie działówki murowali sporo po wylaniu płyty i rozszalowaniu więc może tu jest przyczyna?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony