dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Question Uziemienie fundamentowe

    Witam,

    Zapytanie odnoście uziemienie fundamentowego i odgromienie.
    Fundament - chudziak 10cm B15, ława 40cm B25 W8, zazbrojony stalą żebrowaną Fi12.

    Mam pytanie na temat uziemienia fundamentowego.
    Rozumiem, że najlepiej było by połączyć bednarki do zbrojenia fundamentowego za pomocą klipsów lub spawać (jeśli konstruktor wyraża zgodę).
    Czy to wszystko? Czy bednarki lub zbrojenie należy połączyć bezpośrednio z gruntem np. za pomocą szpica?
    Pytam, bo sam beton ma rezystancje ok 200OHM przy 20*C, a przy uziemieniu / odgromieniu zależy nam na jak najniższej rezystancji.
    Jeśli zbrojnie ma być uziemione bezpośrednio z ziemią to wydaje mi się, że najlepiej wbić szpic jeszcze przed chudziakiem. Czy dobrze myślę?

    Proszę o wasze opinie i dziękuję.
    ~~> Dziennik budowy <~~
    https://forum.muratordom.pl/showthre...560-start-2020

    "Samemu dodajesz swoje wyniki. W zespole je mnożysz."

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Mam pytanie, jeśli jest w planie uziom fundamentowy i jeśli nie wykona go wykonawca to po czyjej stronie jest racja przy odbiorze ??? Nie miałem na umowie wyszczególnionego wykonania ale czy jeśli jest to w planie to wykonawca musi to zrobić ??? Jestem na etapie odbioru i mogę mu potrącić za to ?

  4. #4

    Domyślnie

    Napisze w tym wątku aby nie zakładać nowego tematu. Będę niedługo zalewał ławy fundamentowe i zostało mi do zrobienia uziemienie. Chodzi o uziemienie instalacji, żadnej odgromowki robił nie będę. Jak to najlepiej zrobić? Rozciągnąć bednarke po obrysie domu i wyprowadzić do skrzynki, ale czy konieczne jest spawanie do zbrojenia? Może można ją złapać tylko np drutem wiazalkowym tylko po to żeby ustawić ja w powietrzu? Jak ja układać, wewnątrz czy na zewnątrz strzemion?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    2 posty wyżej masz link tam jest wszystko opisane.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Manfred_86 Zobacz post
    Jak to najlepiej zrobić?
    Fajnie, że nie zakładałeś nowego wątku. Jakbyś jeszcze przeczytał ten wątek, to byłoby jeszcze fajniej - w drugim poście masz odpowiedzi na Twoje pytania (również te, których jeszcze nie zadałeś)..

  7. #7

    Domyślnie

    Publikacje przeczytałem, z tym że odnoszę wrażenie, że wszelkie instrukcje odnośnie montażu, które tam są zawarte, odnoszą się do odgromowki. Np. Łączenie zaciskami co 2 metry. Ja rozumiem że przy odgromie, jak piorun uderzy to kiepskie połączenie bednarka ze zbrojeniem, może spowodować wysadzenie fundamentu, ale co się może stać kiedy nie mam odgromowki? Jakie są realne zagrożenia kiedy połączę np. bednarke jednym zaciskiem z każdą belką zbrojeniową lub jednym spawem?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    A może zacznij od tego jaki masz grunt? Wilgotny czy suchy? - w poziomie ław oczywiście. Uziom 'nic' nie daje jak masz sucho jak na pustyni.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Manfred_86 Zobacz post
    Publikacje przeczytałem, z tym że odnoszę wrażenie, że wszelkie instrukcje odnośnie montażu, które tam są zawarte, odnoszą się do odgromowki. Np. Łączenie zaciskami co 2 metry. Ja rozumiem że przy odgromie, jak piorun uderzy to kiepskie połączenie bednarka ze zbrojeniem, może spowodować wysadzenie fundamentu, ale co się może stać kiedy nie mam odgromowki? Jakie są realne zagrożenia kiedy połączę np. bednarke jednym zaciskiem z każdą belką zbrojeniową lub jednym spawem?
    A co za różnica dla uziomu, czy przepięcie od pioruna "przyszło" z odgromówki, napędu bramy, anteny TV, WLZ, czy po ścianach domu?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Manfred_86 Zobacz post
    P jak piorun uderzy to kiepskie połączenie bednarka ze zbrojeniem, może spowodować wysadzenie fundamentu, ale co się może stać kiedy nie mam odgromowki? Jakie są realne zagrożenia kiedy połączę np. bednarke jednym zaciskiem z każdą belką zbrojeniową lub jednym spawem?
    Czy ktoś kiedyś czytał o przypadku wysadzenia fundamentu od wyładowania atmosferycznego ? Nic się nie stanie, połącz w kilku miejscach do zbrojenia i tyle.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony