dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie SolarEdge - pytania o instalację

    W ostatnim czasie SE robił webinary i urodziły się takie pytania:
    1. czy powinno się włączyć zabezpieczenie przeciw prądom łukowym w falowniku? jeśli instalacja będzie je wykrywać co jest wtedy prawdopodobnie w niej źle zrobione?
    2. w szkoleniu było mówione o kablach o średnicy 4mm (jako standardowych do instalacji) jako tych co można używać ale na forach sugerują 6mm - jaki cel jest stosowania grubszego kabla - co on polepszy?
    3. czy w jednej skrzynce PV można mieć obie części zabezpieczeń instalacji? np. górna szyna część DC , dolna AC?
    4. czy stosowanie zabezpieczenia T2 jest wystarczające? niektórzy piszą że lepiej dać T1. Jaka jest wyższość T1?
    5. czy jest jakaś opcja zmuszenia instalacji do pracy gdy energetyka wyłącza prąd a świeci słońce - nie chodzi by magazynować prąd tylko by odłączyć się od sieci na czas awarii i mieć możliwą autokonsumpcję (jak można to bez jakichkolwiek akumulatorów) - ugotowac sobie choćby wodę ma herbatę.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    4. czy stosowanie zabezpieczenia T2 jest wystarczające? niektórzy piszą że lepiej dać T1. Jaka jest wyższość T1?
    w uproszczeniu zależy od tego czy masz instalację odgromową na domu (piorunochron) i zachowane lub nie zachowane odstępy instalacji odgromowej od fotowoltaicznej. Różnica jest taka, że T2 ma zapewnić ochronę, gdy gdzieś w pobliżu w coś uderzy piorun. Natomiast T1 teoretycznie ma zapewnić ochronę także przy bezpośrednim uderzeniu pioruna w Twój dom/instalację.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ad. 1 Co to jest "prąd łukowy"
    Ad. 2 To zależy od długości przewodu. Dobiera się go tak aby strata mocy na przewodzie była mniejsza niż 1%.
    Ad. 3 Ktoś gdzieś napisał że można, tylko AC od DC mają być oddzielone jedną szyną. Ja tego nigdzie nie znalazłem.
    Ad. 4 To zależy od konfiguracji. W mojej zastosowano w torze DC T1 iskiernikowe i T2 warystorowe. W AC miałem swoje T1 i T2 ale instalator chciał założyć tylko T2 warystorowe.
    Ad. 5 Inwerter ON-grid musi się wyłączyć przy zaniku sieci.
    Jeśli chcesz mieć produkcję przy braku sieci to zastosuj inwerter hybrydowy.
    Bez akumulatora taki inwerter będzie też bezużyteczny bo drobne zachmurzenie będzie go wyłączało.
    Najlepszym rozwiązaniem jest UPS bo mając go nawet nie zauważysz że sieć się wyłączyła.
    Z tego co słyszałem hybrydowy (np. Fronius) potrzebuje trochę czasu aby przełączyć z ON na OFF.
    ad.1 moja pomyłka - chodzi o zwarcia łukowe - ponoć inwertery solar edge mogą je automatycznie wykrywać i się rozłączać i po chwili włączać - ale ponoć standardowo ta opcja jest najczęściej wyłączona - dlatego moje pytanie - czy warto ją włączyć?

    ad.5 - no założenie jest że mam już zainstalowany inwerter SE7K i chciałbym go jakoś wesprzeć by osiągnąc tą funkcjonalność a nie wymieniać - ponoć do końca roku SE ma wprowadzić jakieś rozwiązania StorEdge - na poczatek współpracujące z inwerterami 1 fazowymi - zakładam że dla 3 fazowych nic nie bedzie - wiec może jest inne rozwiązanie.
    Jak rozumiem jedynym rozwiązaniem wydaje się zamontować UPS który by "oszukał" inwerter w kwestii zaniku napięcia - i przyjmował całą energię od istalacji PV (łądował się) a najlepiej by miał jakiś moduł zużywający nadmiar energii?

    ad.4 czyli na samo PV masz zarówno T1 i T2 w obu torach? maja skrzynka wygląda tak - czy dużo jej brakuje?
    ja tam widzę tylko T2 i to tylko w jednej części (AC? DC?)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skrzynka2b.JPG
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	444486   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skrzynka elektryczna.JPG
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	76,2 KB
ID:	444476  
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 25-05-2020 o 12:00

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    w uproszczeniu zależy od tego czy masz instalację odgromową na domu (piorunochron) i zachowane lub nie zachowane odstępy instalacji odgromowej od fotowoltaicznej. Różnica jest taka, że T2 ma zapewnić ochronę, gdy gdzieś w pobliżu w coś uderzy piorun. Natomiast T1 teoretycznie ma zapewnić ochronę także przy bezpośrednim uderzeniu pioruna w Twój dom/instalację.
    a jak nie mam piorunochrona ? to T1 zbędny czy raczej konieczny?
    wydawał mi się zbędny bo 10m od domu stoi słup średniego napięcia z wielką skrzynią (transformator?) wyższy niż dom - założyłem że on ściągnie piorun
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 25-05-2020 o 11:58

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    a jak nie mam piorunochrona ? to T1 zbędny czy raczej konieczny?
    wydawał mi się zbędny bo 10m od domu stoi słup średniego napięcia z wielką skrzynią (transformator?) wyższy niż dom - założyłem że on ściągnie piorun
    Przy braku instalacji odgromowej jak w Twoim przypadku wystarczyłby T2, pod warunkiem że poszycie dachu jest z materiału nieprzewodzącego.

    co do wcześniejszej wypowiedzi n/t p. 5, to nie da rady oszukać żadnego falownika żadnym UPS, to tylko teoria.

    w/g fotki masz T2 na AC(górna część) jak i DC
    Ostatnio edytowane przez miecio 301 ; 25-05-2020 o 12:26

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ad. 1 Jeżeli inwerter ma zdolności wykrywania tego iskrzenia na złączach to dlaczego nie jest ono włączone z automatu?
    jedyny powód jaki ja widzę to taki że SE tego nie wymaga więc instalator bez tego wykrywania ma teoretycznie mniej problemów - po co jeździć na poprawki ja by się te przepięcia pojawiały i trzeba by poprawiać instalację

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Przy braku instalacji odgromowej jak w Twoim przypadku wystarczyłby T2, pod warunkiem że poszycie dachu jest z materiału nieprzewodzącego.

    co do wcześniejszej wypowiedzi n/t p. 5, to nie da rady oszukać żadnego falownika żadnym UPS, to tylko teoria.

    w/g fotki masz T2 na AC(górna część) jak i DC
    mam dachówkę betonową więc jak rozumiem T2 jest ok
    w dotychczasowej domowej instalacji też mam na wejściu tylko T2


    a te firmy Phoenix Contact i NOARK to sa jakies sensowne czy jakiś najtańszy badziew?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    ad.1 moja pomyłka - chodzi o zwarcia łukowe - ponoć inwertery solar edge mogą je automatycznie wykrywać i się rozłączać i po chwili włączać - ale ponoć standardowo ta opcja jest najczęściej wyłączona - dlatego moje pytanie - czy warto ją włączyć?
    wg SolarEdge zwarcia łukowe są wykrywane bo takie wymaganie jest w USA - chyba mają silniejsze wymagania antypożarowe

    w Europie nie jest to wymagane prawem - więc nie jest to załączane bo ten system ponoć odłącza inwerter na amen i wymagana jest wizyta instalatora - a to wiadomo jest problem - trzeba przynajmniej dojechać i potencjalnie sprawdzić instalację

    system nazywa się AFCI - tu prezentacja zjawiska - powiem szczerze że chyba chciałbym to mieć włączone
    https://solcity.pl/afci-solaredge-safedc/
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 26-05-2020 o 23:30

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    wg SolarEdge zwarcia łukowe są wykrywane bo takie wymaganie jest w USA - chyba mają silniejsze wymagania antypożarowe

    w Europie nie jest to wymagane prawem - więc nie jest to załączane bo ten system ponoć odłącza inwerter na amen i wymagana jest wizyta instalatora - a to wiadomo jest problem - trzeba przynajmniej dojechać i potencjalnie sprawdzić instalację

    system nazywa się AFCI - tu prezentacja zjawiska - powiem szczerze że chyba chciałbym to mieć włączone
    https://solcity.pl/afci-solaredge-safedc/
    Jeśli masz w miarę nowy falownik, to masz to włączone. Różnica jest taka, że w USA falownik nie może się po wykryciu łuku nie może się sam włączyć, musi to zrobić instalator ręcznie. W Europie falownik po jakimś czasie podejmuje próby ponownego załączenia. To jedyna różnica.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Jeśli masz w miarę nowy falownik, to masz to włączone. Różnica jest taka, że w USA falownik nie może się po wykryciu łuku nie może się sam włączyć, musi to zrobić instalator ręcznie. W Europie falownik po jakimś czasie podejmuje próby ponownego załączenia. To jedyna różnica.
    mam se7k z datą produkcji 25 tydzień 2019 - to wystarczająco nowy?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    mam se7k z datą produkcji 25 tydzień 2019 - to wystarczająco nowy?
    Na pierwszy rzut oka tak, ale żeby mieć pewność, musisz sprawdzić jaki masz DSP1 (szczegóły falownika). Jak powyżej 1.13.702, to jest ok.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Na pierwszy rzut oka tak, ale żeby mieć pewność, musisz sprawdzić jaki masz DSP1 (szczegóły falownika). Jak powyżej 1.13.702, to jest ok.
    Model SE7K-RW0TEBNN4
    Wersja panelu komunikacyjnego (CPU) 4.7.26
    Wersja DSP1 1.13.1541
    Wersja DSP2 2.19.1314

    czyli wychodzi że chyba mam?

    a jakoś z poziomu apki lub www można sprawdzić/potwierdzić czy wykrywanie zwarć łukowych jest aktywne?
    bo potencjalnie instalator mógł to wyłączyć by sobie kłopoty zminimalizować.
    w ogóle w logu błędów inwertera nie mam nawet jednego komunikatu - to normalne? może mi jakoś wyłączono raportowanie błędów?
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 28-05-2020 o 13:35

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    czyli wychodzi że chyba mam?

    a jakoś z poziomu apki lub www można sprawdzić/potwierdzić czy zwarcia łukowe są aktywne?
    bo potencjalnie instalator mógł to wyłączyć by sobie kłopoty zminimalizować.
    w ogóle w logu błędów inwertera nie mam nawet jednego komunikatu - to normalne? może mi jakoś wyłączono raportowanie?
    Przepraszam, chyba wprowadziłem Cię w błąd. Prawdopodobnie masz możliwość włączenia, ale jeśli masz falownik z zeszłego roku, to prawdopodobnie nie masz tej opcji włączonej. Możesz to sprawdzić z poziomu apki do monitoringu SE. Włączyć sobie też możesz (ale nie z tej apki), ale nie biorę odpowiedzialności, jeśli Ci instalacja wyleci w powietrze
    Może po prostu nie masz błędów? Ja widziałem ze 3 razy problem z pracą wyspową i tyle.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Możesz to sprawdzić z poziomu apki do monitoringu SE.
    kurcze - nigdzie nie mogę tego znaleźć - może to jakoś inaczej sie nazywa? ale nic z AFCI w nazwie ne ma

    co do wersji DSP1 to chyba mialeś rację - przynajmniej wg tej dokumentacji:
    https://www.solaredge.com/sites/defa...on_note_na.pdf
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 28-05-2020 o 23:36

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    kurcze - nigdzie nie mogę tego znaleźć - może to jakoś inaczej sie nazywa? ale nic z AFCI w nazwie ne ma
    Wybierasz "hamburger menu" > Inverter Status
    Skanujesz QR Code albo wpisujesz dane falownika ręcznie
    Przełączasz na falowniku włącznik raz w lewo i puszczasz, powinien odbić z powrotem.
    Czekasz na połączenie, jeśli przez minutę się sam nie połączy, włącz WiFi i ręcznie połącz się z siecią falownika.
    Wyświetla się status, obok "Isolation" masz "AFCI". Będziesz miał status albo "Disabled" albo "Enabled Auto. Reconnect".
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Wyświetla się status, obok "Isolation" masz "AFCI". Będziesz miał status albo "Disabled" albo "Enabled Auto. Reconnect".
    no i mam wyłączone - czyli moi instalatorzy to specjalnie wyłączyli - by nie robić sobie problemu
    nie ważne że chata może pójśc z dymem

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    no i mam wyłączone - czyli moi instalatorzy to specjalnie wyłączyli - by nie robić sobie problemu
    nie ważne że chata może pójśc z dymem
    Mylisz się. Z tego co wyczytałem, było to defaultowe ustawienie. Dopiero od tego roku jest to włączane. A z tym dymem, to trochę dramatyzujesz. Możesz to sobie sam włączyć.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Mylisz się. Z tego co wyczytałem, było to defaultowe ustawienie. Dopiero od tego roku jest to włączane.
    no moja instalacja ma 2 miesiące - w marcu instalowali
    tylko inwerter starszy - kupują z jakiejś niemieckiej firmy - pewnie dostali zniżkę bo ma datę produkcji z połowy roku 2019 a ponoć te 12 lat gwarancji nie biegnie od momentu instalacji ale od momentu produkcji - 3 lub 4 miesiące

    co do samodzielnej zmiany - czy użycie SetApp przez klienta nie łamie jakich warunków gwarancji? w sumie boję się użyć że mi inwerter nie "wstanie".

    orientujesz się też może ile czasu zajmuje ten autostart po wykryciu zwarcia łukowego?
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 30-05-2020 o 14:51

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    no moja instalacja ma 2 miesiące - w marcu instalowali
    tylko inwerter starszy - kupują z jakiejś niemieckiej firmy - pewnie dostali zniżkę bo ma datę produkcji z połowy roku 2019 a ponoć te 12 lat gwarancji nie biegnie od momentu instalacji ale od momentu produkcji - 3 lub 4 miesiące
    To kiepsko.
    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    co do samodzielnej zmiany - czy użycie SetApp przez klienta nie łamie jakich warunków gwarancji? w sumie boję się użyć że mi inwerter nie "wstanie".
    Nie łamie. I słusznie, lepiej, żebyś nie grzebał, bo możesz coś zepsuć przy okazji. Poproś instalatora.
    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    orientujesz się też może ile czasu zajmuje ten autostart po wykryciu zwarcia łukowego?
    Nie. Trzeba by poszukać/zapytać u źródła.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Nie. Trzeba by poszukać/zapytać u źródła.
    źródło do końca też nie wie
    chyba zrobię zgłoszenie do supportu SE by się dowiedzieć jak to restartowwanie działa

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony