dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    axl2

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    42
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Wzmocnienie konstrukcji z kantówek pod plac zabaw

    Witam,

    Wykonuję dzieciakom tzw.małpi gaj na którym będą wisieć m.in. dwie huśtawki, jakiś kokon, drabinka, hamak, ścianka wspinaczkowa, itp. Całość wykonana z kantówek świerkowych 90x90mm połączonych łącznikami ciesielskimi na wbijanych kotwach 75cm. Konstrukcja dość mocna jednak jak można się domyśleć ma odchyły na boki po kilka centymetrów. Z braku doświadczenia chciałem dopytać czy wykonanie zastrzałów rozwiąże ten problem i ewentualnie jakiej grubości, długi kantówki do tego użyć i w ilu miejscach należało by je umieścić. Zastrzały na wkrętach z licowane z obecną konstrukcją (nie na zamek)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200525_062439www.jpg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	101,5 KB
ID:	444487

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Można też wiertłem piórowym wywiercić otwory na kołki, kołek np. z kija od miotły, to na klej i poprawi się sztywność i wytrzymałość kontrukcji, tym bardziej że odległości nie są duże.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    p_n_usunięte
    Guest
    p_n_usunięte

    Domyślnie

    Witaj
    Spójrz na rysynki
    .Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	37,1 KB
ID:	444501

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	144
Rozmiar:	41,3 KB
ID:	444502

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	36,0 KB
ID:	444503

    Jeśli zrobisz takie podwójne miecze w środkowych słupach patrząc od szerszej strony oraz pojedynczy w narożnych słupach patrząc od węższej strony o spokojnie Ci to usztywni konstrukcję.

    Wykorzystaj do wrębów tego te same wymiary kantówek 90x90

    Pamiętaj że musisz jednak zrobić te wręby to jest w miarę proste do wykonania.

    Trudniej jest wykonać czopy i wręby kryte.

    Myślę że sobie z tym poradzisz skoro patrząc na zdjęcie to zrobiłeś już kawał dobrej roboty.

    Obrazek nr.3 to łatwa opcja lecz nie daje gwarancji (to tylko moje przemyślenie)

    Jak dla mnie to połączenie miecza na gwoździe lub wkręty konstrukcyjne na dole słupa jest tylko po 4,5 cm. To stanowczo za mało. Jeśli się zdecydujesz na opcję nr.3 pamiętaj nawierć najpierw deski małym wiertłem zanim wbijesz gwoździa lub wkręcisz wkręta.(unikniesz pęknięcia deski)


    Jeśli pójdziesz na łatwiznę i przykręcisz tylko a,la miecze w narożach na wkręty ciesielskie to niestety po jakimś niedługim czasie od huśtawki konstrukcja będzie znów chodzić na boki.

    A o bezpieczeństwie dzieci już nie muszę pisać.

    Pozdrawiam
    plasticfun
    Ostatnio edytowane przez p_n_usunięte ; 25-05-2020 o 18:48 Powód: Poprawka

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    axl2

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    42
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Plasticfun z góry dzięki za pomoc, myślę że podejmę się próby wykonania opcji drugiej - wrąb na 1/6 + po jednym wkręcie na zastrzał. Pytanie ma tylko jakiej długości zastrzały zrobić? czy 50cm na ścianie zewnętrznej zastrzału wystarczy bo kąt rozumie 45 stopni? na rysunku zwymiarowałem to dla zastrzału 50cm (czy to nie za mało)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200525_062439www.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	444530





    Cytat Napisał plasticfun Zobacz post
    Witaj
    Spójrz na rysynki
    .Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	37,1 KB
ID:	444501

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	144
Rozmiar:	41,3 KB
ID:	444502

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	36,0 KB
ID:	444503

    Jeśli zrobisz takie podwójne miecze w środkowych słupach patrząc od szerszej strony oraz pojedynczy w narożnych słupach patrząc od węższej strony o spokojnie Ci to usztywni konstrukcję.

    Wykorzystaj do wrębów tego te same wymiary kantówek 90x90

    Pamiętaj że musisz jednak zrobić te wręby to jest w miarę proste do wykonania.

    Trudniej jest wykonać czopy i wręby kryte.

    Myślę że sobie z tym poradzisz skoro patrząc na zdjęcie to zrobiłeś już kawał dobrej roboty.

    Obrazek nr.3 to łatwa opcja lecz nie daje gwarancji (to tylko moje przemyślenie)

    Jak dla mnie to połączenie miecza na gwoździe lub wkręty konstrukcyjne na dole słupa jest tylko po 4,5 cm. To stanowczo za mało. Jeśli się zdecydujesz na opcję nr.3 pamiętaj nawierć najpierw deski małym wiertłem zanim wbijesz gwoździa lub wkręcisz wkręta.(unikniesz pęknięcia deski)


    Jeśli pójdziesz na łatwiznę i przykręcisz tylko a,la miecze w narożach na wkręty ciesielskie to niestety po jakimś niedługim czasie od huśtawki konstrukcja będzie znów chodzić na boki.

    A o bezpieczeństwie dzieci już nie muszę pisać.

    Pozdrawiam
    plasticfun

  5. #5
    p_n_usunięte
    Guest
    p_n_usunięte

    Domyślnie

    Witam

    Ja bym dał 60 cm im dłuższe tym większa sztywność.
    Masz niewysokie słupy tylko 2 metry ,więc 60 cm może źle wyglądać wizualnie.
    Sam wtedy podejmiesz decyzję 60 cm czy 50 cm.
    Poproś kogoś żeby ci przytrzymał i sam spójrz i oceń.

    lub

    Moja rada jeśli masz jakieś odpadki deski,to z tego zrób 2 prowizoryczne miecze załap na jednego gwoździa u góry i na dole i nie będziesz musiał nikogo prosić żeby ci przytrzymywał.

    Coś a,la na rysunku nr.3 który Ci wysłałem

    Kąt tak jak napisałeś kąt 45 stopni.

    I to co tak ładnie poznaczyłeś na rysunkach to o to mi chodziło.Widzę żeś kumaty chłop.

    Jeżeli podejmiesz decyzję i będziesz chciał zacinać lub dłutować wręby to jest bardzo ważne,żeby najpierw tymczasowo porządnie usztywnić słupy z każdej strony po przekątnej od góry do dołu jakimiś starymi deskami. Nie będziesz miał chybotania konstrukcji w trakcie wycinania lub dłutowania.

    Jak elementy leżą na koziołkach lub na jakimś stole to inna robota przy zacinaniu. Domyślam się że sam wiesz

    Pozdrawiam
    plasticfun

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    axl2

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    42
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jeszcze raz dzięki za naprowadzenie i pomoc. Po dłuższych rozmyślaniach i z racji że posiadam miga zrobię zastrzały z profilu stalowego 30x30x3mm na podkładce 80x80x3mm. Szybciej pospawam niż zrobię zamki w kantówce szczególnie że konstrukcja już stoi a do tego profil zajmie mniej miejsca i cenowo powinno wyjść taniej, nie mówiąc już o sztywności. Jak wykonam wrzucę jakieś foto

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    A nie myślałeś o tym aby tak rozplanować wyplenienia aby je wykorzystać do usztywnienia konstrukcji ? Wspominasz o ściance wspinaczkowej to pewnie jakaś sklejka i na tym uchwyty to już masz fajna tarczę w jednym kierunku. Coś w druga stronę np. tablica do malowania albo kilka stalowych rurek coś w stylu drabinki też usztywni. Na końcu jak zrobisz wypełnienia jak zajdzie potrzeba dokręcisz zastrzały. Zastrzały wprowadziłbym w płaszczyźnie "dachu", może się okazać że to w ścianach są zbędne.

  8. #8
    p_n_usunięte
    Guest
    p_n_usunięte

    Domyślnie

    Cieszę się że mogłem pomóc.

    Twój pomysł ze stalowymi zastrzałami jest jak jak najbardziej OK.

    Warto wziąć pod uwagę to co napisał kolega jajmar , podsunął Ci bardzo dobre pomysły.

    A fotki bardzo chętnie obejrzę.
    Dzieci to mam już dorosłe,ale kto wie czy w przyszłości czegoś podobnego nie zrobię dla wnuków

    Pozdrawiam
    plasticfun

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    axl2

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    42
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Zastrzały z profilu 30x30mm + z jeden strony ścianka wspinaczkowa a z drugiej drążek do bujania i konstrukcja znacznie się usztywniła. Wiadomo jest to drewno i to na kotwach wbijanych więc trochę bujać będzie ale powyższe rozwiązanie na tyle pomogło że spokojnie może tak zostać. Zawsze w przyszłości jak dzieci dorosną można wrzucić zastrzały z zewnątrz Jeszcze raz dzięki za pomoc

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200613_183426.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	445202Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200613_183440.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	99,7 KB
ID:	445203Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200613_183504.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	445204

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Ładnie wyszło.

  11. #11
    p_n_usunięte
    Guest
    p_n_usunięte

    Domyślnie

    Dobra robota i super wygląda.


    Pozdrawiam
    plasticfun

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    spock1984

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Ogrodzieniec
    Kod pocztowy
    42-440
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał axl2 Zobacz post
    Zastrzały z profilu 30x30mm + z jeden strony ścianka wspinaczkowa a z drugiej drążek do bujania i konstrukcja znacznie się usztywniła. Wiadomo jest to drewno i to na kotwach wbijanych więc trochę bujać będzie ale powyższe rozwiązanie na tyle pomogło że spokojnie może tak zostać. Zawsze w przyszłości jak dzieci dorosną można wrzucić zastrzały z zewnątrz Jeszcze raz dzięki za pomoc

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200613_183426.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	445202Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200613_183440.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	99,7 KB
ID:	445203Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200613_183504.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	445204
    Wygląda solidnie, można wiedzieć gdzie kupiłeś takie stalowe zastrzały? Nie mogę znaleźć czegoś takiego, a też bym tego chciał użyć u mnie...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony