dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33

Temat: Jaka centrala wentylacyjna (odzysk wilgoci / ciepła)

  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    heteranthera

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    sd
    Kod pocztowy
    93-232
    Posty
    207

    Domyślnie Jaka centrala wentylacyjna (odzysk wilgoci / ciepła)

    Hej,

    Mam zaproponowaną centralkę wentylacyjną z odzyskiem ciepła do 85%, bez odzysku wilgoci, pytanie czy warto dopłacać do odzysku wilgoci i czemu ? Co prawda czytałem, że wentylacja mechaniczna potrafi wysuszać powietrze i to byłoby źle, bo mam skłonności alergiczne a jak wiadomo "Nie ma nic gorszego dla alergika, niż suche powietrze, które niestety sprzyja alergii. "

    Deweloper powiedział, że przy tej centralce powietrze będzie tak wilgotne jak na zewnątrz, a takie zdanie w ogóle stoi wg mnie w sprzeczności, że wentylacja wysusza powietrze, więc kogo tu słuchać..

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał heteranthera Zobacz post
    Deweloper powiedział, że przy tej centralce powietrze będzie tak wilgotne jak na zewnątrz, a takie zdanie w ogóle stoi wg mnie w sprzeczności, że wentylacja wysusza powietrze, więc kogo tu słuchać..
    Deweloper w pewnym sensie powiedział prawdę - reku bez odzysku wilgoci nawiewa powietrze o tej samej wilgotności bezwzględnej (w g/m3). Po ogrzaniu jednak drastycznie spada wilgotność względna (w %) którą się powszechnie posługujemy. Poszukaj kalkulatorka wilgotności bezwzględnej i pobaw się.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...kuperacj%C4%85

    https://forum.muratordom.pl/showthre...yskiem-wilgoci

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    heteranthera

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    sd
    Kod pocztowy
    93-232
    Posty
    207

    Domyślnie

    Super, dzięki, ja z tego rozumiem, że warto mieć z centralkę z odzyskiem wilgoci, szczególnie jeśli jest ktoś alergikiem. Natomiast pomożecie mi jeszcze ogarnąć różnice między entalpicznym wymiennikiem a obrotowym ? Oba one odzyskują wilgoć tak ? O obrotowym czytam tutaj: https://www.pro-vent.pl/wymiennik-obrotowy-i-plytowy/ i go hejtują z powodu jakiegoś materiału higroskopijnego który nie wiadomo jak długo będzie działał. Nie wiem czy to opis sponsorowany czy macie z tym jakieś doświadczenia ? Czy wymiennik entalpiczny jest tutaj lepszym rozwiązaniem ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Tzw. entalpiczny (formalnie to nazwa nie ma podstaw - poczytaj definicję entalpii) to każdy odzyskujący wilgoć. Obrotowy to jeden z rodzajów. IMO jego największą wadą jest to, że w wymienniku tymi samymi kanałami przepływa powietrze nawiewane i wywiewane. I jeszcze mała część wywiewanego wraca. Czyli taki Covid może być roznoszony od jednego domownika przez wszystkie nawiewy nawet jak zadbamy, żeby kwarantannowany/chory miał wydzieloną łazienkę i pokój szczelnie oddzielone od reszty domu.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    heteranthera

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    sd
    Kod pocztowy
    93-232
    Posty
    207

    Domyślnie

    Deweloper mi proponuje obrotowy Vents jeśli chcę mieć odzysk wilgoci, szukam jakiejś firmy która produkuje centrale z wymiennikiem entalpicznym, żeby nie było problemów z serwisem w Polsce i była to dobra znana firma, Vents chyba ma dobrą pozycję na rynku ale nie ma entalpicznych, przynajmniej nie mogę znaleźć w ofercie. Może doradzicie jakichś dwóch dobrych producentów ?
    Ostatnio edytowane przez heteranthera ; 28-05-2020 o 09:52

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Obrotowy z racji samej swojej konstrukcji odzyskuje wilgoć, więc to konstrukcja prosta i tania, bo nie trzeba nic więcej wymyślać. Ale na tym kończą się zalety tego wymiennika. W entalpicznych wymyślono specjalną membranę do przekazywania wilgoci i nie wiem czy czasem nie jest to jakiś patent, podejrzewam, więc, że może nie być polskich producentów.
    Tak jak pisał Kaizen, obrotowy nie zapewnia bezwzględnej separacji powietrza nawiewanego i wywiewanego - zanieczyszczenia, które powinny być usunięte z domu przez wentylację, w wymienniku obrotowym mogą przenikać na powrót w powietrzu nawiewanym. To już raczej nie jest fajne dla alergika. Można ratować sytuację przez stosowanie lepszej klasy filtrów i częstszą ich wymianę jak i czyszczenie samego wymiennika. Moim zdaniem jednak to i tak dyskwalifikuje taki wymiennik do stosowania w rekuperataroach w obiektach ze stałym pobytem ludzi.
    Nota bene również w entalpicznych istnieje ryzyko, że przez membranę wraz z wilgocią przenikną drobnoustroje, choć skala tego jest o wiele wiele mniejsza niż w obrotowych. Do czyszczenia/odkażania tej membrany w entalipicznych powinno się stosować specjalistyczne środki, bo może ulec uszkodzeniu.
    Entalpiczny tylko odzyskuje wilgoć, więc jeśli w pomieszczeniach jest za sucho to i tak może być konieczne ich dowilżanie.
    Ja bym wybrał reku z prostym wymiennikiem krzyżowym. Stosunkowo tani, łatwy do czyszczenia w domowych warunkach. W razie potrzeby dowilżać powietrze osobnym urządzeniem za centralą wentylacyjną. Albo dołożyć puszkę z filtrem elektro-jonizacyjnym.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Obrotowy z racji samej swojej konstrukcji odzyskuje wilgoć, więc to konstrukcja prosta i tania, bo nie trzeba nic więcej wymyślać.
    Dasz linka do tego taniego rekuperatora obrotowego?

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Nota bene również w entalpicznych istnieje ryzyko, że przez membranę wraz z wilgocią przenikną drobnoustroje,
    Dasz linka do podstawy takiego twierdzenia?
    Core twierdzi, że:

    To confirm this, we completed viral penetration tests to the ASTM F-1671 standard for our membrane materials. This is a standard test for medical garments, gloves, and gowns. This test uses a viral substitute (bacteriophage ΦX174) to measure transfer of particles in a liquid under pressure though a material [4]. The ΦX174 particle is ~25 nm in diameter, which is much smaller than an individual corona virus particle. For both our Mx4 ‘T4’ and HP ‘Gryphon’ membranes, no transfer of viral surrogates were observed in the ASTM F-1671 test, confirming that our membrane materials act as a viral barrier.

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Entalpiczny tylko odzyskuje wilgoć, więc jeśli w pomieszczeniach jest za sucho to i tak może być konieczne ich dowilżanie.
    Jakoś przy tradycyjnym suszeniu ubrania szybciej potrzebowałem osuszania powietrza ostatniej zimy, niż nawilżania. Dopiero w czasie wiosennej suszy i przy używaniu suszarki kondensacyjnej zdarzały się spadki wilgotności poniżej 40%.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dasz linka do tego taniego rekuperatora obrotowego?
    Na szybko znalazłem tylko taki odpowiednio zbliżone reku różniące się przede wszystkim typem wymiennika:
    Entalpiczny - 15800
    https://www.ventia.pl/centrale-wenty...omekt-cf-700-v

    Obrotowy - 14500
    https://www.ventia.pl/centrale-wenty...domekt-r-700-v

    Obrotowy tańszy niż entalpiczny.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Dasz linka do podstawy takiego twierdzenia?
    Core twierdzi, że:
    Zwracam honor. Nowsze rodzaje materiałów w wymiennikach entalpicznych zlikwidowały to niebezpieczeństwo.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Jakoś przy tradycyjnym suszeniu ubrania szybciej potrzebowałem osuszania powietrza ostatniej zimy, niż nawilżania. Dopiero w czasie wiosennej suszy i przy używaniu suszarki kondensacyjnej zdarzały się spadki wilgotności poniżej 40%.
    Ty suszysz tradycyjnie, ktoś inny niekoniecznie.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Obrotowy - 14500
    Nie znalazłeś tańszego? No to skąd stwierdzenie, że Obrotowy z racji samej swojej konstrukcji odzyskuje wilgoć, więc to konstrukcja prosta i tania, bo nie trzeba nic więcej wymyślać.

    Za połowę tej ceny w odzyskujących wilgoć a nieobrotowych możesz wybierać. Więc Twoje stwierdzenie mija się z prawdą.

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Ty suszysz tradycyjnie, ktoś inny niekoniecznie.
    Jeżeli suszarka kondensacyjna jest tradycyjna, to jaka jest niekonieczna? I czemu miałaby ona jeszcze zmniejszyć wilgotność w domu, żeby był potrzebny nawilżacz?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie znalazłeś tańszego? No to skąd stwierdzenie, że Obrotowy z racji samej swojej konstrukcji odzyskuje wilgoć, więc to konstrukcja prosta i tania, bo nie trzeba nic więcej wymyślać.

    Za połowę tej ceny w odzyskujących wilgoć a nieobrotowych możesz wybierać. Więc Twoje stwierdzenie mija się z prawdą.
    Znalazłem ten sam typoszereg, ten sam producent. Jak inaczej chcesz porównać?
    Pisałem zresztą o konstrukcji wymiennika per se, więc należałoby wydobyć od producentów wymienników jakie ponoszą koszty produkcji i porównać te wartości.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli suszarka kondensacyjna jest tradycyjna, to jaka jest niekonieczna? I czemu miałaby ona jeszcze zmniejszyć wilgotność w domu, żeby był potrzebny nawilżacz?
    Odnosiłeś się do konieczności używania osuszacza. Przy kondensacyjknej schodzisz na te 40-50% i to są komfortowe warunki. Skąd wiesz jakie warunki są u kogoś innego? Może ma konieczność dowilżania a może wręcz przeciwnie.
    Zwróciłem tylko uwagę, że BYĆ MOŻE, szczególnie u alergika, przydatne będą dodatkowe mechanizmy uzdatniania powietrza a skupianie się wyłącznie na odzysku wilgoci w samym reku nie jest aż tak istotne.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Znalazłem ten sam typoszereg, ten sam producent. Jak inaczej chcesz porównać?
    Ceną. Znajdź mi jakikolwiek tani rotor, skoro to ma być ich zaletą. Taki do domu jednorodzinnego, bo o tym to forum.


    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Odnosiłeś się do konieczności używania osuszacza. Przy kondensacyjknej schodzisz na te 40-50% i to są komfortowe warunki. Skąd wiesz jakie warunki są u kogoś innego? Może ma konieczność dowilżania a może wręcz przeciwnie.
    To gdybasz, czy masz takie doświadczenia czy pomiary? I skąd wiesz, że mam 40-50%?


    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-05-2020 o 10:59

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Tak jak pisał Kaizen, obrotowy nie zapewnia bezwzględnej separacji powietrza nawiewanego i wywiewanego - zanieczyszczenia, które powinny być usunięte z domu przez wentylację, w wymienniku obrotowym mogą przenikać na powrót w powietrzu nawiewanym. To już raczej nie jest fajne dla alergika. Można ratować sytuację przez stosowanie lepszej klasy filtrów i częstszą ich wymianę jak i czyszczenie samego wymiennika.
    Zadaniem wentylacji, nie jest usuwanie zanieczyszczeń.
    Dlaczego "coś" co zostało wyciągnięte z łazienki i kuchni wraz z powietrzem, następnie po przejściu przez filtr klasy ePM1 50% wróciło z powietrzem nawiewanym w stężeniu 5% (reszta to powietrze świeże) miało by nagle stać się SZKODLIWE dla człowieka?

    Wymienniki obrotowe są nieszczelne, owszem.
    Ale sprowadzanie tej nieszczelności do jakiegoś zagrożenia dla człowieka jest takim samym argumentem, które używali kiedyś przeciwnicy wentylacji mechanicznych - "grzyby, pleśnie w kanałach..." itp. bajki

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Moim zdaniem jednak to i tak dyskwalifikuje taki wymiennik do stosowania w rekuperataroach w obiektach ze stałym pobytem ludzi.
    Tego typu rotory nie są stosowane wyłącznie w szpitalach.
    Poza tymi obiektami są stosowane niemalże wszędzie.
    Im instalacja ma większą wydajność, tym bardziej wymiennik obrotowy ma rację bytu.
    W małych domach i instalacjach lepiej wybrać wymiennik membranowy/celulozowy.

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Albo dołożyć puszkę z filtrem elektro-jonizacyjnym.
    Wszelkie konstrukcje filtracyjne wykorzystujące zjawiska towarzyszące przepływie prądu lub fotokatalizę generują do powietrza nawiewanego ozon.
    To rozumiem, jest już zdrowe?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dasz linka do tego taniego rekuperatora obrotowego?.
    Systemair VTR 300 SAVE
    Ostatnio mnie ktoś pytał, czy warto go kupić za 6500 PLN netto.
    Całkiem tanio jak za centralę z wymiennikiem obrotowym z taką mnogością funkcji.

    Cytat Napisał heteranthera Zobacz post
    Deweloper mi proponuje obrotowy Vents jeśli chcę mieć odzysk wilgoci, szukam jakiejś firmy która produkuje centrale z wymiennikiem entalpicznym, żeby nie było problemów z serwisem w Polsce i była to dobra znana firma
    Znane i dobre firmy produkujące centrale z wymiennikami obrotowymi to producenci ze Skandynawi FLEXIT, SWEGON, SYSTEMAIR itp.
    Niestety ceny, są również skalkulowane na rynek Skandynawski.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Zadaniem wentylacji, nie jest usuwanie zanieczyszczeń.
    Dwutlenek węgla to nie zanieczyszczenie? To jakie Twoim zdaniem ma zadanie wentylacja?

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Dlaczego "coś" co zostało wyciągnięte z łazienki i kuchni wraz z powietrzem, następnie po przejściu przez filtr klasy ePM1 50% wróciło z powietrzem nawiewanym w stężeniu 5% (reszta to powietrze świeże) miało by nagle stać się SZKODLIWE dla człowieka?
    Znowu pytasz? Kiedyś jako przykład podawałem Ci grypę. Teraz lepszy to Covid.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Z tego też powodu nie stosuje się tych wymienników w szpitalach.

    W domach jednorodzinnych nie ma przeciwwskazań - nie ma na ten temat, żadnej literatury w internecie.
    Jak leżę w sypialni złożony grypą, to wolałbym, żeby wirusy nie były roznoszone wentylacją do salonu i sypialni dzieci. Skoro nie nadają się do szpitala, to do domu, w którym czasami ktoś choruje (a są inne?) też się nie nadaje.


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Systemair VTR 300 SAVE
    Ostatnio mnie ktoś pytał, czy warto go kupić za 6500 PLN netto.
    Miał być link, nie bajki o tym co Goździkowa powiedziała o Yeti.
    To ten? To cena chyba za używkę - tu cena 13 836,27 brutto.
    Gdzie go można kupić choćby za cenę, którą podajesz? Czyli ze dwa razy drożej od najtańszego celulozowego i dwa tysiące drożej, od Izzifast?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-05-2020 o 23:56

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Zadaniem wentylacji, nie jest usuwanie zanieczyszczeń.
    Dlaczego "coś" co zostało wyciągnięte z łazienki i kuchni wraz z powietrzem, następnie po przejściu przez filtr klasy ePM1 50% wróciło z powietrzem nawiewanym w stężeniu 5% (reszta to powietrze świeże) miało by nagle stać się SZKODLIWE dla człowieka?
    Kto na wyciągu z pomieszczeń daje takie filtry? ePM1 >50% to coś około F7

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cerber

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dwutlenek węgla to nie zanieczyszczenie? To jakie Twoim zdaniem ma zadanie wentylacja?



    Znowu pytasz? Kiedyś jako przykład podawałem Ci grypę. Teraz lepszy to Covid.







    Miał być link, nie bajki o tym co Goździkowa powiedziała o Yeti.
    To ten? To cena chyba za używkę - tu cena 13 836,27 brutto.
    Gdzie go można kupić choćby za cenę, którą podajesz? Czyli ze dwa razy drożej od najtańszego celulozowego i dwa tysiące drożej, od Izzifast?
    można tyko trzeba chcieć kupić Systemair lub Komfovent w cenie do 8000 brutto

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cerber Zobacz post
    można tyko trzeba chcieć kupić Systemair lub Komfovent w cenie do 8000 brutto
    Gdzie link?
    Ale ta cena to dalej zaprzeczenie tezy, że "Obrotowy z racji samej swojej konstrukcji odzyskuje wilgoć, więc to konstrukcja prosta i tania, bo nie trzeba nic więcej wymyślać."

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cerber

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdzie link?
    Ale ta cena to dalej zaprzeczenie tezy, że "Obrotowy z racji samej swojej konstrukcji odzyskuje wilgoć, więc to konstrukcja prosta i tania, bo nie trzeba nic więcej wymyślać."
    nie wszystko jest a allegro ,niekiedy wystarczy rzeczowa rozmowa z kompetentną osobą

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cerber Zobacz post
    nie wszystko jest a allegro ,niekiedy wystarczy rzeczowa rozmowa z kompetentną osobą
    Czemu akurat allegro przywołujesz?
    Kto konkretnie jest kompetentną osobą, żeby sprzedawać rotory taniej od ERV Alnora, Mitsubishi czy Izzifast, żeby udowodnić tezę, którą kwestionuję?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Kto na wyciągu z pomieszczeń daje takie filtry? ePM1 >50% to coś około F7
    Zazwyczaj markowe centrale oparte o rotory, posiadają filtry takiej klasy również na wywiewie.
    Zwróć uwagę, jaką konstrukcję filtra ma choćby wspomniany wcześniej Systemair.
    Duży filtr kieszeniowy o wysokiej sprawności.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znowu pytasz? Kiedyś jako przykład podawałem Ci grypę. Teraz lepszy to Covid.
    Nie podejmuje tematów, opartych o jakieś absurdalne założenia.
    Nie znam nikogo, kto w domu ma izolatkę.
    Nie interesuje mnie również, co Ty robisz kiedy jeden z Twoich domowników jest chory.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Zazwyczaj markowe centrale oparte o rotory, posiadają filtry takiej klasy również na wywiewie.
    Zwróć uwagę, jaką konstrukcję filtra ma choćby wspomniany wcześniej Systemair.
    Duży filtr kieszeniowy o wysokiej sprawności.

    Nie podejmuje tematów, opartych o jakieś absurdalne założenia.
    Nie znam nikogo, kto w domu ma izolatkę.
    Nie interesuje mnie również, co Ty robisz kiedy jeden z Twoich domowników jest chory.
    Faktycznie, centrale z rotorem powinny mieć filtr dokładny na wyciagu ze względu na zanieczyszczenia gromadzone w wymienniku, info ze strony Systemair:
    "Centrala jest dostarczona z filtrami F7 na nawiewie i G3 na wywiewie. Dostarczone filtry charakteryzują się niskimi oporami przepływu powietrza. Opcjonalny filtr G3 dla powietrza nawiewanego jest dostępny jako wyposażenie dodatkowe. Dostępny jest dodatkowy zestaw filtrów zatwierdzony przez Passive House Institute (PHI) (F7 + F7), który spełnia wymagania domu pasywnego."

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony