dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Parter/Piętro do 100m2

    Witam. Jest to mój pierwszy post na forum i chciałbym się ze wszystkimi przywitać

    Posiadam działkę szeroką na 22m i 35m długości. Front działki jest od wschodu. Tematem budowy interesujemy się już jakiś czas, ale nie ukrywam że jesteśmy laikami w tym temacie. Wiedzę którą posiadamy, nie jest ona za duża ale jest zdobyliśmy na forach takich jak to. Chcemy wybudować mały dom, max do 100m2. Na ten moment jest nas 2+1 i 2 koty , w przyszłości możliwe 2+2, koty i pies . Chcemy aby bryła domu była prosta, bez udziwnień aby zminimalizować wydatki. Po rozmowie z architektem zaczeliśmy rozglądać się za prostymi parterówkami. Zaciekawiły nas te 2 prokejty:

    https://www.archon.pl/projekty-domow...mad62419ad0eaa
    https://www.archon.pl/projekty-domow...md5321626540fb

    Ale nie przekonują nas do końca. Druga sprawa to szerokość działki oraz ogólnie wielkość, jako że ma ona 788m2 zastanawiam się czy dom parterowy to będzie dobry wybór. Żona upiera się na parterowy, argumentuje to tym że na starość nie trzeba będzie wchodzić po schodach (teraz mieszkamy w piętrowym i dla teścia który ma problem z biodrami, wdrapanie się na góre jest sporym wysiłkiem) Brak latania z praniem góra dół, odpada również sprzątanie schodów .

    Chcemy aby nasz dom posiadał:
    - 3 sypialnie
    - spiżarnie w kuchni
    - łazienke + oddzielne WC
    - kotłownie/pralnia gdzie chemy aby był cały osprzęt do grzania wody oraz domu, najprawdopodobniej piec gazowy o oraz pralka, suszarka. To wszystko w 1 pomieszczeniu.
    - prosta bryła domu
    - zależy nam aby dom był dobrze ustawiony pod względem usłonecznienia pomieszczeń tj salon oraz kuchnia.


    Jako że widzimy ile osób ma tutaj naprawdę potężną wiedzę i która by chętnie podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat, byli byśmy naprawdę wdzięczni.

    PS. Jeśli potrzeba jeszcze dodatkowych informacji których nie podałem, proszę napisać

    Pozdrawiam
    Robert

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jedna łazienka to dla pary.
    Jak myślicie o drugim dziecku, to dodajcie jeden pokój.
    Projekty mają bezsensownie połamane bryły.
    Rozrzut punktów poboru CWU to albo długie czekanie na ciepłą wodę, albo straty na cyrkulacji.

    Zobacz Arosa II.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skrócona Arosa od Lipińskich:

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jedna łazienka to dla pary.
    Jak myślicie o drugim dziecku, to dodajcie jeden pokój.
    Projekty mają bezsensownie połamane bryły.
    Rozrzut punktów poboru CWU to albo długie czekanie na ciepłą wodę, albo straty na cyrkulacji.

    Zobacz Arosa II.
    Hej. Dzięki za szybki odzew. Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś o co mi chodzi, ale chodziło mi że łazienka i oddzielne wc. Projekt fajny ale zdecydowanie za duży, chcemy max 3 sypialnie. Jak będzie 2 dziecko to każdy będzie mieć swój pokój, a jeśli nie to będzie jako goscinny Co masz na myśli pisząć że projekty mają bezsensownie połamane bryły? Bo nie bardzo rozumiem.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    skrócona Arosa od Lipińskich:
    Ciekawy projekt. Musielibyśmy wcisnąć jeszcze gdzieś spiżarnie w kuchni, bo zależy nam na tym. Co do kotłowni to nie lepiej ustawić ją od strony ogrodu ? Tzn mamy w zamyśle aby pralka była w kotłowni i fajnie by było zrobić tam drzwi na zewnątrz i było by szybkie wyjście na ogród, bez latania po całym domu, tylko z tego co widzę to praktycznie każdy projekt kotłownie ma zaraz przy wejściu. Co o tym sądzisz?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W takim razie zobacz to:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...xoCcWIQAvD_BwE

    albo zerknij co mam w stopce
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 26-05-2020 o 21:00
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert.Js Zobacz post
    Witam.(..)
    Witam.

    Fajne są te projekty z Arch...ale poszukałbym czegoś innego. Pierwszy ma łazienkę główną pomiędzy pokojami dzieci. Czego byś nie zrobił, będzie u nich głośno podczas nocnego mycia. W drugim projekcie ma przy jednej ścianie. Postaraj sie w tym przypadku prysznic przenies na ścianę od wiatrołapu. Spokojnie jedna łazienka plus dodatkowy kibelek wystarczą na 4 osoby.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert.Js Zobacz post
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś o co mi chodzi, ale chodziło mi że łazienka i oddzielne wc.
    WC nie załatwi sprawy przygotowania się do wyjścia w trzy czy cztery osoby. Jak wśród nich będzie oprócz pani domu nastolatka to i z dwoma łazienkami może nie być lekko.


    Cytat Napisał Robert.Js Zobacz post
    Co masz na myśli pisząć że projekty mają bezsensownie połamane bryły? Bo nie bardzo rozumiem.
    Żaden nie ma prostokątnego obrysu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tez uważam, że dla 4 osób powinno być wc z prysznicem i łazienka z wanną (+prysznic, jak się zmieści).

    Wyjście na ogród z pralni - fajne, ale wymaga pralni między pokojami, a rekuperacja, piec, pralka nie są tak bardzo super ciche. Da się zrobić, ale w tak kompaktowej przestrzeni kosztem komfortu. Poza tym w tak małym domu będzie to wielki problem, by wyjść z praniem przez drzwi tarasowe lub wejściowe na ogród? Tam nie ma kilometrów do biegania.


  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Witam.

    Fajne są te projekty z Arch...ale poszukałbym czegoś innego. Pierwszy ma łazienkę główną pomiędzy pokojami dzieci. Czego byś nie zrobił, będzie u nich głośno podczas nocnego mycia. W drugim projekcie ma przy jednej ścianie. Postaraj sie w tym przypadku prysznic przenies na ścianę od wiatrołapu. Spokojnie jedna łazienka plus dodatkowy kibelek wystarczą na 4 osoby.
    Dzięki za opinie. Co do 1 łazienki + dodatkowy kibelek też nam się wydaję ze wystarczy.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    WC nie załatwi sprawy przygotowania się do wyjścia w trzy czy cztery osoby. Jak wśród nich będzie oprócz pani domu nastolatka to i z dwoma łazienkami może nie być lekko.


    Żaden nie ma prostokątnego obrysu.
    Tak jak napisałem wyżej, naszym zdaniem 1 łazienka wystarczy i tego się trzymamy, ale dzięki za opinie.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    tez uważam, że dla 4 osób powinno być wc z prysznicem i łazienka z wanną (+prysznic, jak się zmieści).

    Wyjście na ogród z pralni - fajne, ale wymaga pralni między pokojami, a rekuperacja, piec, pralka nie są tak bardzo super ciche. Da się zrobić, ale w tak kompaktowej przestrzeni kosztem komfortu. Poza tym w tak małym domu będzie to wielki problem, by wyjść z praniem przez drzwi tarasowe lub wejściowe na ogród? Tam nie ma kilometrów do biegania.

    Dobra, przesadziłem z tym praniem, przyznaje się

    Spodobał nam się projekt który zaproponował Nurek. Tylko teraz zagwozdka, czy lepiej zrobić kotłownie tak jak w tym projekcie od lipińskich czy tak jak poniżej? Nie braliśmy pod uwagę tego że np piec gazowy będzie hałasował, myślałem że taki sprzęt jest cichutki


  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to nie jest tak, że głośno buczy, ale nie jest też zupelnie cichy. Dlatego preferuję łazienki i kotłownie z dala od sypialni dzieci.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    U mnie przez ścianę słychać szum wody, jak się nawadnianie odpala, rekuperator jak chodzi >50% mocy, pralkę jak wiruje to głośno i wyraźnie, suszarkę podobnie.
    A jeszcze co do łazienki - to gdzie będziecie trzymać szczoteczki do zębów, golarki itd.? Po dwa zestawy? Czy jak mamusia zalegnie w wannie to latorośl nie będzie mogła umyć zębów przed spaniem? Czy może jesteście tak otwarci, że na raz tatuś będzie się golił, mama też a nastoletnia latorośl wtedy pod prysznicem, bo za poł godziny wychodzicie na imprezę rodzinną? A jak to będzie wyglądało przy drugiej latorośli?
    Jeszcze jeden przykład - moje dzieciaki uwielbiają taplać się w błocie. Coraz go mniej, ale były akcje, że byli dokładnie wysmarowani w błocie jak w spa (a nawet bardziej, bo razem z włosami). Prysznic z odpływem liniowym to zbawienie w takiej sytuacji. Dobrze, jak jest blisko wejścia.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    to nie jest tak, że głośno buczy, ale nie jest też zupelnie cichy. Dlatego preferuję łazienki i kotłownie z dala od sypialni dzieci.
    Dzięki za cenną rade, wezmę to pod uwagę.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    U mnie przez ścianę słychać szum wody, jak się nawadnianie odpala, rekuperator jak chodzi >50% mocy, pralkę jak wiruje to głośno i wyraźnie, suszarkę podobnie.
    A jeszcze co do łazienki - to gdzie będziecie trzymać szczoteczki do zębów, golarki itd.? Po dwa zestawy? Czy jak mamusia zalegnie w wannie to latorośl nie będzie mogła umyć zębów przed spaniem? Czy może jesteście tak otwarci, że na raz tatuś będzie się golił, mama też a nastoletnia latorośl wtedy pod prysznicem, bo za poł godziny wychodzicie na imprezę rodzinną? A jak to będzie wyglądało przy drugiej latorośli?
    Jeszcze jeden przykład - moje dzieciaki uwielbiają taplać się w błocie. Coraz go mniej, ale były akcje, że byli dokładnie wysmarowani w błocie jak w spa (a nawet bardziej, bo razem z włosami). Prysznic z odpływem liniowym to zbawienie w takiej sytuacji. Dobrze, jak jest blisko wejścia.
    Dlaczego mamy trzymać po 2 zestawy? W tym co piszesz na pewno jest sens, ale my jesteśmy do takiego systemu przyzwyczajeni. Żona mieszkała w 60m2 mieszakniu 6 osób (w tym żona i 3 siostry) i dawali radę z 1 łazienką. W moim przypadku to duży dom jednorodzinny, ale tak się składało że mieliśmy tylko 1 łazienkę i mieszkało tam również 6 osób. Przy wyjściu na imprezę każdy szedł po kolei do łazienki, nie było takich sytuacji żeby ktoś korzystał z łazienki, gdy inna osoba brała kąpiel Myślę że to kwestia przyzwyczajenia. Ale dzięki za spostrzeżenie, jeśli starczy miejsca to pomyślimy o tym

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert.Js Zobacz post
    Dlaczego mamy trzymać po 2 zestawy?
    Sam cytujesz uzasadnienie - Czy jak mamusia zalegnie w wannie to latorośl nie będzie mogła umyć zębów przed spaniem?

    Cytat Napisał Robert.Js Zobacz post
    Żona mieszkała w 60m2 mieszakniu 6 osób (w tym żona i 3 siostry) i dawali radę z 1 łazienką.
    Moja mama dawała radę bez bieżącej wody. Tylko tego chcecie, dla swoich dzieci? Ja słabo wspominam jedną łazienkę na cztery osoby, chociaż rodzice chodzili na inne godziny do pracy, niż dzieci do szkoły.
    Po kolei oznacza wstawanie pierwszego o godzinę wcześniej, niż mógłby?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    chyba nie po to człowiek buduje dom, żeby mieszkać w standardzie, jak w ciasnym bloku?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sam cytujesz uzasadnienie - Czy jak mamusia zalegnie w wannie to latorośl nie będzie mogła umyć zębów przed spaniem?



    Moja mama dawała radę bez bieżącej wody. Tylko tego chcecie, dla swoich dzieci? Ja słabo wspominam jedną łazienkę na cztery osoby, chociaż rodzice chodzili na inne godziny do pracy, niż dzieci do szkoły.
    Po kolei oznacza wstawanie pierwszego o godzinę wcześniej, niż mógłby?
    No właśnie, bo kiedyś łazienek nie było i ludzie żyli. Teraz są tacy wygodni że najlepiej żeby każdy posiadał swoją Dałeś dobrą rade, którą na pewno wezmę pod uwagę przy projektowaniu, ale każdy robi jak uważa i rozumiem ludzi którzy mają 1 łazienkę, a obserwując inne fora to chyba 90% ludzi budując dom parterowy posiada 1 łazienkę


    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    chyba nie po to człowiek buduje dom, żeby mieszkać w standardzie, jak w ciasnym bloku?
    Dom 100m2 to za mały ? Bo nie rozumiem twojej odpowiedzi.

  17. #17

    Domyślnie

    Mam wrażenie, że autor tego wątku szuka bardzo podobnego projektu co ja dla rodziny 2+2,

    Po długich poszukiwaniach gotowców na placu boju zostały tracja, mokka, lipienniki, HG 08 energo+. Niestety projekty bez garażu, bo budżet nie pozwala.

    Stąd bardzo prosta bryła bez zbędnych wnęk i wykuszy, dach dwuspadowy, metraż w okolicach 100m, bez kominów.

    Brak gazu, więc u mnie raczej pompa ciepła, rekuperacja + fotowoltaika.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kyob Zobacz post
    Mam wrażenie, że autor tego wątku szuka bardzo podobnego projektu co ja dla rodziny 2+2,

    Po długich poszukiwaniach gotowców na placu boju zostały tracja, mokka, lipienniki, HG 08 energo+. Niestety projekty bez garażu, bo budżet nie pozwala.

    Stąd bardzo prosta bryła bez zbędnych wnęk i wykuszy, dach dwuspadowy, metraż w okolicach 100m, bez kominów.

    Brak gazu, więc u mnie raczej pompa ciepła, rekuperacja + fotowoltaika.
    Dokładnie tak, u mnie początkowo był pomysł garażu w bryle, ale ze względu na wąską działkę zdecydowaliśmy że garaż będzie na tyłach wraz z pomieszczeniem gospodarczym na rzeczy do ogrodu, kosiarka itd. Czy macie już swojego faworyta? My generalnie będzie pewnie wzorować się na którymś z projektów, ale robimy projekt indywidualny.

  19. #19

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert.Js Zobacz post
    Dom 100m2 to za mały ? Bo nie rozumiem twojej odpowiedzi.
    Chodziło mi o to, ze odwoływanie sie do doświadczeń z bloku nie ma sensu w przypadku budowy domu.
    Jesli budujesz dom, to chyba po to by był wygodniejszy od mieszkania?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony