dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kiczewski

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-001
    Posty
    2

    Domyślnie POŚ i studnia - mała działka.

    Pomóżcie podjąć decyzję.
    Nie chcę od razu budować studni, ale mieć możliwość jej zbudowania w przypadku wielkich susz i możliwych problemów z wodą w przyszłości.
    Niestety budując POŚ nie będę miał takiej możliwości zgodnie z przepisami - zbyt mała działka i niespełnienie minimalnych odległości.
    Co mi grozi gdybym wybudował taką studnię na własną rękę i uzdatnił wodę? Mówimy tu o sytuacji kryzysowej.

    Mogę jeszcze spróbować przesunąć docelową oczyszczalnię, ale wejdę wtedy w konserwatora zabytków (stanowisko archeologiczne). Jeżeli zrobię wtedy na działce przydomową oczyszczalnię ścieków to na montaż studni głębinowej do celów spożywczych zgodnie z przepisami zostanie mi około 12m2 - ale nie spełniając warunku 5 metrów od granicy działki. Zyskam trochę więcej jeżeli przesunął bym butle z propanem - tylko pytanie jaka gwarancja, że w tym miejscu będzie woda i jakiej jakości. Dodatkowo ktoś na sąsiedniej działce również może zrobić POŚ za jakiś czas i wtedy mimo moich starań po latach i tak mogę nie mieć możliwości jej wybudowania zgodnie z prawem w założonym miejscu.Montując natomiast szambo będę miał większą możliwość umieszczenia studni głębinowej na działce spełniając wszystkie wymiary włącznie z tym od granicy działki, ponieważ wtedy wystarczy odsunąć się ze studnią 15 metrów, a nie jak w przypadku POŚ 30 metrów. Widziałem zapis, że jeżeli wszystkie wymagane odległości są spełnione to można przysunąć się do granicy działki bliżej niż 5 metrów - prawda?


    Który wariant byście wybrali:

    1. Przydomowa oczyszczalnia ścieków i odpuszczenie studni na zawsze.

    2. Przydomowa oczyszczalnia ścieków + ewentualnie za x lat jej likwidacja i przejście na szambo w celu możliwości wykopania studni?

    3. Wkopanie szamba, a za różnicę z oczyszczalnią zrobienie od razu studni głębinowej. (tu od razu próbować wtedy uzdatnić wodę i zrobić całą instalację czy można kiedyś w razie potrzeby - czy w nieużytkowanej studni może zaniknąć pokład wody?)

    4. Może zaproponujecie coś sensowniejszego niż powyższe 3 punkty


    Oczyszczalnia zwróci się po około 5-6 latach względem wywozów z szamba.
    Kanalizacji w tym rejonie raczej się nie spodziewam - daleka przyszłość o ile wgl.


    Na prawdę sam już nie wiem.

  2. #2

    Domyślnie

    Problem w tym, że w sumie nie wiesz jaką wodę będziesz miał ze studni i ile trzeba będzie dodać, aby ją uzdatnić. W wielkiej teorii to wybrałbym wersję z szambem i studnią. Jednak jeśli będzie jakiś problem z wodą to kwota, która na nią wydałeś już nie zawrócisz na rzecz oczyszczalni. Ryzyko jest i to woda w studni zdecyduje, czy trafisz i nie przepłacisz, czy może będziesz musiał dołożyć.

    Jestem zwolennikiem oczyszczalni biologicznych, ale własna woda to też duży plus. Nie kojarzę też od razu jakiegoś rozwiązania, które pozwoliłoby przerobić dobrze szambo na oczyszczalnię, gdy będzie wpadka ze studnią

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kiczewski

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-001
    Posty
    2

    Domyślnie

    Też właśnie - a jakiego rzędu patrząc sceptycznie mogą być koszty uzdatnienia wody? Do jakich kwot mogą sięgać?
    Ciężki wybór

  4. #4

    Domyślnie

    Lepiej się znam na oczyszczalniach niż na studniach. Takich kosztów Ci nie powiem, ale pewno są tu też fachowcy w tej dziedzinie

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kiczewski Zobacz post
    Też właśnie - a jakiego rzędu patrząc sceptycznie mogą być koszty uzdatnienia wody? Do jakich kwot mogą sięgać?
    Ciężki wybór
    Bez wiedzy, jakie wskaźniki masz przekroczone w wodzie, można określić widełki na poziomie od 0 do kilkunastu tysięcy.

    Od badań wody trzeba zacząć, bo ma to wpyw na technologię jej uzdatniania a to ma wpływ zarówno na instalację wody (np. rodzaj zbiornika hydroforowego) jaki i np. na wymaganą wydajność pompy głębinowej,

    Ponadto nie każda oczyszczalnia dźwignie popłuczyny po uzdatnianiu wody - wiec dobrze te urządzenia dobrać przed zakupem.

  6. #6

    Domyślnie

    Przecież nie musisz się odsuwać że studnią 5m od granicy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony