dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Wykonanie podjazdu i utwardzenia terenu z kostki brukowej

    Witam,
    zamierzam wykonać utwardzenie terenu z kostki brukowej łącznie z wykonaniem podbudowy. Proszę Was o pomoc i radę bo temat jest szeroki a chcę to zrobić sam - niestety względy finansowe.
    Korytowanie na ok 60 cm, na spodzie glina i iły więc warstwy następujące:
    piasek - 8cm (zagęszczony), geowłóknina, 3x10 cm niesort porfirowy 0-63 (zagęszczane po 10cm), 10 cm niesort porfirowy 0-31,5 (zagęszczony), podsypka grys porfirowy 0-4 niezagęszczony, na tym kostka 6 lub 8 cm zagęszczona po ułożeniu i zasypana piaskiem.

    Obciążenie głównie samochody osobowe i do 3,5 tony, incydentalnie może być coś troszkę cięższego max 10t.

    czy takie warstwy sa odpowiednie czy coś zmodyfikować?
    czy do zagęszczania dobra będzie zagęszczarka o wadze ok.110 kg?

    Proszę o Wasze opinie i pomoc, bo nie chciałbym tego za jakiś czas rozbierać i poprawiać.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki_110 Zobacz post
    Witam,

    Proszę o Wasze opinie i pomoc
    Ja bym to widział tak:
    1. Piasek stabilizowany cementem - tzw, stabilizacja 2,5 Mpa - 10-15 cm - zagęszczany
    2. Piasek zwykły - zagęszczanie warstwami + polewanie wodą- 30 cm
    3. Jak ma wjeżdzać ciężarówka to musisz dać porządną podbudowę z betonu - 15 cm
    4. Podsypka CP - 5 cm
    5. Kostka

    Zagęszczarka 110 kg za mała - do takich prac min. 200 kg - no chyba że będziesz sypał warstwami po 5 cm
    Kosztorysy budowlane TANIO

  3. #3

    Domyślnie

    Ile masz m2 do zrobienia?
    Koparką czy masz zamiar machać szpadlem?
    Zageszczarki poniżej ćwierć tony to zabawki, jedynie na chodnik. Mozna zageszczac co kilka cm ale grubego kamienia nie wbijesz porządnie zageszczarką 100kg.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    mam do zrobienia jakieś 85 m2 koło domu. teraz porządkuję teren i zobaczę ile mi finalnie zostanie do wybrania i wtedy zobaczę czy łopata i taczki czy koparka.
    Co do zagęszczarki to myślałem że taka 130 kg przy zagęszczaniu co 10 cm to wystarczy?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał oil Zobacz post
    Ja bym to widział tak:
    1. Piasek stabilizowany cementem - tzw, stabilizacja 2,5 Mpa - 10-15 cm - zagęszczany
    2. Piasek zwykły - zagęszczanie warstwami + polewanie wodą- 30 cm
    3. Jak ma wjeżdzać ciężarówka to musisz dać porządną podbudowę z betonu - 15 cm
    4. Podsypka CP - 5 cm
    5. Kostka

    Zagęszczarka 110 kg za mała - do takich prac min. 200 kg - no chyba że będziesz sypał warstwami po 5 cm
    o robieniu podbudowy z betonu nie myślałem w ogóle, bo tam głównie auto osobowe czasami dostawcze do 3,5t. Jakaś cięzarówka to tylko od "wielkiego dzwonu". Dlatego myślałem o kamieniu 0-63 zagęszczanym co 10 cm no i myślałem że mi to zagęszczarka około 130kg da radę zrobić.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki_110 Zobacz post
    o robieniu podbudowy z betonu nie myślałem w ogóle, bo tam głównie auto osobowe czasami dostawcze do 3,5t. Jakaś cięzarówka to tylko od "wielkiego dzwonu". Dlatego myślałem o kamieniu 0-63 zagęszczanym co 10 cm no i myślałem że mi to zagęszczarka około 130kg da radę zrobić.
    Wszystko zależy ile masz kasy, ale dobre kruszywo też kosztuję - nieraz więcej niż beton. Stabilizację na glinie daje się jako warstwa która nie podciąga wody i wzmacnia podłoże
    Glinę możesz posypać jeszcze wapnem - to ją wysuszy na jakiś czas
    Jak masz dostęp do gruzu takiego z kruszarki to może idź w tą stronę - gruz,beton,podsypka,kostka

    Zagęszczarkę zawsze możesz wypożyczyć na parę dni przecież - są firmy które dowożą
    Kosztorysy budowlane TANIO

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał oil Zobacz post
    Glinę możesz posypać jeszcze wapnem - to ją wysuszy na jakiś czas
    Zdaje się, że można też cementem.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Zdaje się, że można też cementem.
    Też można,
    podczas budowy dróg wzmacnia się grunt mieszając podłoże gliniaste z cementem takim specjalnym kombajnem
    Kosztorysy budowlane TANIO

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Pytanie podstawowowe w jakim stanie jest glina , a jeżeli pisze o ilach to to jest twarde i tam raczej wapnem ani cementem posypywac nie potrzeba.

    Stabilizacje robi sie tam gdzie potrzeba jak glina jest plastyczna np .

    Do autora wątku : trzeba zobaczyć co jest najtansze w Twojej okolicy jeżeli te kruszywo porfirowe jest tanie to zrób mniej wiecej tak jak to piszesz, ale geówłoknina od razu na gline bez tej warstwy piasku. Co do zageszcarki to jeżeli masz mało tego do zrobienia to możesz się pomeczyć skoczkiem , przy zageszczaniu nie jest aż tak istotna masa zageszczarki co bardziej jej "moc" czyli siła uderzenia i na jaką powierzchnie ona przypada , a skoczek ma dosyć mała sile ale na małej powierzchni i w Twoim przypadku bedzie skuteczny ale trzeba sie najezdzić. Moim zdaniem dla samoroba najlepszy sprzęt bo samemu można łatwo taki przywiezx z wypożyczalni samemu, oczywiście tak 500 kg zageszczarka zrobi swoja robote ale jest problem z jej logistyką....

  10. #10

    Domyślnie

    Chciałbym położyć kostkę brukową na stary beton i mam jeszcze podjazd do garażu pod górkę, potrzebuję informacji nt
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200609_183541.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	445093   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200609_183549.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	445094   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200609_183557.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	445095   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200609_183638.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	445096   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200609_183641.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	445097  


  11. #11

    Domyślnie

    Więcej zdjęć
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200609_183644.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	445098   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200609_183701.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	99,7 KB
ID:	445099   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200609_183733.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	445100   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200609_183752.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	445101   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200609_183827.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	445102  


  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Pytanie podstawowowe w jakim stanie jest glina , a jeżeli pisze o ilach to to jest twarde i tam raczej wapnem ani cementem posypywac nie potrzeba.

    Stabilizacje robi sie tam gdzie potrzeba jak glina jest plastyczna np .

    Do autora wątku : trzeba zobaczyć co jest najtansze w Twojej okolicy jeżeli te kruszywo porfirowe jest tanie to zrób mniej wiecej tak jak to piszesz, ale geówłoknina od razu na gline bez tej warstwy piasku. Co do zageszcarki to jeżeli masz mało tego do zrobienia to możesz się pomeczyć skoczkiem , przy zageszczaniu nie jest aż tak istotna masa zageszczarki co bardziej jej "moc" czyli siła uderzenia i na jaką powierzchnie ona przypada , a skoczek ma dosyć mała sile ale na małej powierzchni i w Twoim przypadku bedzie skuteczny ale trzeba sie najezdzić. Moim zdaniem dla samoroba najlepszy sprzęt bo samemu można łatwo taki przywiezx z wypożyczalni samemu, oczywiście tak 500 kg zageszczarka zrobi swoja robote ale jest problem z jej logistyką....
    Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. Rzeczywiście iły które u mnie występują są dość twarde, glina również więc raczej nie spodziewam sie niespodzianek, chyba że po wykorytowaniu będzie jakaś deszczowa masakra bo wtedy będzie błoto.

    Czy zamiast skoczka o którym piszesz zagęszcrka 120 kg może być? jakimi warstwami - jakiej grubości - zagęszczać?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Jak nie masz nic innego to musi być , ale taka 120 to jest zageszczarka do kostki raczej , musialbys robić warstwami maks 15 cm ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony