dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Kiedy wykonać przyłącza, by miało to sens?

    Witam . Jestem nowy na forum, jak i w temacie budowlanym, także z góry przepraszam, jeżeli będę pytał o rzeczy trywialne.
    Wreszcie po roku papierkowego odbijania się od wielu rożnych miejsc udało mi się kupić działkę. W trakcie załatwiania wszystkich dokumentów i czekania na decyzje cena działki rosła, po kieszeni uderzył mnie też trochę koronakryzys, wiec perspektywa budowy na niej domu odsunęła się na pewno trochę w czasie. Myślę, że jeżeli sytuacja się unormuje to chciałbym dom budować za rok, dwa, najpóźniej trzy lata.

    Przyłącze wody i kanalizacji znajduje się w odległości stu kilkudziesięciu metrów, podobnie jak przyłącze prądu. Gaz mam w działce, więc tutaj nie będzie problemu. Po drodze (wzdłuż drogi gminnej) od przyłącza do mojej działki znajdują się dwie działki osoby od której działkę kupiłem i jedna działka, którą już sprzedali, a na której znajduje się dom (tam są przyłącza). Chciałbym, dopóki ludzie od których kupiłem działkę nie rozmyślą się, by mi na to nie pozwolić (różne ludzie mają pomysły) oraz póki budujący dom jeszcze nie mają ogarniętego otoczenia domu, w postaci położonej kostki, czy jakichś asfaltów, uzbroić działkę w media.

    Czy według Was ma uzasadnienie podłączanie mediów (i czy w ogóle jest to możliwe, bo się na tym nie znam) rok, lub dwa lata przed budowaniem domu? Jakie opłaty (poza przyłączami) będę musiał ponosić, zanim nie wybuduję domu? Jeżeli nie ma sensu robić tego teraz, to kiedy według Was jest na to racjonalny czas, albo czy jest coś, co można już zrobić, by w odpowiednim momencie np. nie musieć przekopywać działki, na której buduje się obecnie dom?

    Pytań mam więcej, ale na razie zacznijmy od tego.
    Witam więc jeszcze raz na forum i z góry dziękuję za odpowiedź .

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wg mnie rób jak tylko zbierzesz kasę. Ten prąd i kanaliza daleko.... może Cię dużo kosztować, mam nadzieję, że masz zapewnienia instytucji o możliwości doprowadzenia.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Prąd im szybciej tym lepiej. Skrzynka będzie sobie stała i tyle. Ja na prąd czekam już 14miesięcy i lecę na przedłużaczu od sąsiada. Gdybym wiedział ile to potrwa to bym złożył o skrzynkę rok wcześniej.
    Kanaliza i woda wg mnie na etapie budowy dopiero. Jeśli właściciele działek wyrażą Ci zgodę na kopanie przez ich działki to oprócz kosztów nie będzie większych problemów.
    Na pewno poskładałbym teraz o warunki przyłączenia tych mediów przynajmniej.
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 27-05-2020 o 22:26
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Jak masz możliwości i pieniądze i na bank chcesz na tej działce kiedyś mieszkać, lub po prostu z niej korzystać to załatwiaj od razu.

    Prąd możesz zawsze załatwić przyłącze, postawią skrzynkę i tyle - możesz jej nie używać, nie mieć licznika itp - ale potem to już tylko formalność, a czas oczekiwania na samą skrzynkę będzie od 5 do 15 miesięcy.

    Woda i kanaliza tak samo - ja muszę przedłużyć wodociąg o 12 metrów - walczę z tym rok czasu, musiałem wywalczyć wycinkę drzewa na drodze tego wodociągu, a koszt całej imprezy pewnie będzie adekwatny do jego długości tylko w tysiącach złotych...

    Potem przy jakiejś budowie czy czymkolwiek dużo łatwiej jest ze świadomością ze te rzeczy są już ogarnięte i zrobione i nie generują już kosztów. Naprawdę im mniej zmartwień przy samej budowie tym lepiej .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Prąd im szybciej tym lepiej. Skrzynka będzie sobie stała i tyle.
    Będzie stała i generowała koszty, gdyż ZE wystawi fakturę za niedotrzymanie warunków umowy polegającej na podpisaniu umowy na odbiór energi w okresie do 30 dni od momentu wybudowania przyłącza.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Wg mnie rób jak tylko zbierzesz kasę. Ten prąd i kanaliza daleko.... może Cię dużo kosztować, mam nadzieję, że masz zapewnienia instytucji o możliwości doprowadzenia.
    Kupując działkę liczyłem się z tym, że będzie to kosztowało . Tak, zapewnienia były mi potrzebne do uzyskania warunków zabudowy.
    A właśnie jak to jest z prądem? Co jest zawarte w ryczałcie za podłączenie go do granicy działki? Tylko ułożenie kabla, czy zakład energetyczny również na swój koszt robi wykop itd.?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Będzie stała i generowała koszty, gdyż ZE wystawi fakturę za niedotrzymanie warunków umowy polegającej na podpisaniu umowy na odbiór energi w okresie do 30 dni od momentu wybudowania przyłącza.
    No właśnie - jak to z tym jest? Jedni mówią, ze spokojnie można zacząć odbierać prąd 2, czy 3 lata po doprowadzeniu go do działki, ewentualnie pisząc w międzyczasie jakieś wyjaśnienie powodu opóźnienia, a inni piszą, ze zakład od razu nalicza kary.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał karpenter Zobacz post
    Kupując działkę liczyłem się z tym, że będzie to kosztowało . Tak, zapewnienia były mi potrzebne do uzyskania warunków zabudowy.
    A właśnie jak to jest z prądem? Co jest zawarte w ryczałcie za podłączenie go do granicy działki? Tylko ułożenie kabla, czy zakład energetyczny również na swój koszt robi wykop itd.?
    Płacisz za skrzynkę w linii ogrodzenia wraz z doprowadzeniem do niej zasilania. Ciebie interesuje tylko część od skrzynki do domu. Ryczałt za kW mocy jest, o ile się nie mylę, do 200m.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał karpenter Zobacz post
    No właśnie - jak to z tym jest? Jedni mówią, ze spokojnie można zacząć odbierać prąd 2, czy 3 lata po doprowadzeniu go do działki, ewentualnie pisząc w międzyczasie jakieś wyjaśnienie powodu opóźnienia, a inni piszą, ze zakład od razu nalicza kary.
    Nie nalicza kar od razu tylko po 30 dniach. Ale ta kara jest tylko niewiele mniejsza niz rachunek za pra który wynosi około 250 zł z taryfie budowlanej.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Nie nalicza kar od razu tylko po 30 dniach. Ale ta kara jest tylko niewiele mniejsza niz rachunek za pra który wynosi około 250 zł z taryfie budowlanej.
    Pytam, bo na przykład w tym temacie piszą co innego https://forum.muratordom.pl/showthre...a-Mo%C5%BCliwe

  11. #11

    Domyślnie

    @karpenter, na ile szacujesz koszt wykonania tego przyłącza wodno kanalizacyjnego?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony