dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie domu drewnianego

    Cześć,

    buduję dom drewniany (z tzw. paczki) i stoję przed wyborem sposobu ogrzewania. Dom posiada użytkowe poddasze.
    Mój zamysł jest taki żeby zrobić ogrzewanie podłogowe we wszystkich pomieszczeniach oprócz pokoi, a w pokojach niskotemperaturowe kaloryfery. Do grzania CO i CWU chcę użyć powietrznej pompy ciepła i zamontować fotowoltaikę.

    Dom ~140m2

    Co myślicie o takim rozwiązaniu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Dlaczego w pokojach kaloryfery?
    Lubisz je oglądać i omijać przy wyborze mebli?
    System mieszany jest bez sensu.
    Ja zrobiłem tylko OP i tylko na dole.
    Nie dałem żadnej izolacji pomiędzy kondygnacjami i na górze jest cieplej niż na dole.
    Mój dom to szkielet z poddaszem użytkowym 135m2.
    Ogrzewanie PC gruntowa 5.9kW plus PV 8.8kWp
    Prąd na wszystko praktycznie za darmo.
    Rewelacja a ile trzeba było wydać na to "za darmo" jednorazowo ? Gotówka, czy kredyt, jak kredyt to dodaj jeszcze odsetki za X lat spłaty.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał LikeBelow Zobacz post
    Mój zamysł jest taki żeby zrobić ogrzewanie podłogowe we wszystkich pomieszczeniach oprócz pokoi, a w pokojach niskotemperaturowe kaloryfery. Do grzania CO i CWU chcę użyć powietrznej pompy ciepła i zamontować fotowoltaikę.
    Zrób wszędzie podłogówkę . Nie mieszaj dwóch systemów . Reszta ok .

  4. #4

    Domyślnie

    Stos- ciekawe ile ta Twoja inwestycja będzie się zwracać...

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dabrowska.ewelina

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    A firma budowlana nie doradzi najlepiej? Ja właśnie jestem w połowie budowy, szukam tutaj porad - bo jednak dobrze samej mieć jakąś wiedzę, ale przyznam, że w kwestiach właśnie ogrzewania polegam na firmie, i tylko sprawdzam podane przez nich informacje. Buduję dom szkieletowy, prefabrykowany 92m2 z firmą , a dokładniej tutaj jest mój projekt - . Budowa jest już przy końcowi. Jeśli chodzi o ogrzewanie to wybraliśmy właśnie pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe - ale tylko w kuchni, łazienkach i korytarzu, wentylację mechaniczną oraz ekologiczne izolacje domu - w prefabrykatach mamy fibrę, jako ekologiczny izolator.

    Ktoś z Państwa w ogóle stosował takie izolacje? Mieliśmy jeszcze zaproponowany beton konopny, słomę i celulozę. Jakieś opinie?
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 01-06-2020 o 10:30

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dabrowska.ewelina Zobacz post
    A firma budowlana nie doradzi najlepiej? ...... Jeśli chodzi o ogrzewanie to wybraliśmy właśnie pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe - ale tylko w kuchni, łazienkach i korytarzu, ......
    Firma budowlana nie doradzi najlepiej, w ogole nie doradzi w zakresie instalacji grzewczej, bo sie na tym nie zna. Firma niech sie zajmie tym czym powinna, a dobór zródła grzewczego, moc, projekt ogrzewania podłogowego i wm zostawi innym.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Nayri

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Chmielnik pod Rzeszowem
    Kod pocztowy
    36-016
    Posty
    493

    Domyślnie

    Cytat Napisał dabrowska.ewelina Zobacz post
    A firma budowlana nie doradzi najlepiej? Ja właśnie jestem w połowie budowy, szukam tutaj porad - bo jednak dobrze samej mieć jakąś wiedzę, ale przyznam, że w kwestiach właśnie ogrzewania polegam na firmie, i tylko sprawdzam podane przez nich informacje. Buduję dom szkieletowy, prefabrykowany 92m2 z firmą . Budowa jest już przy końcowi. Jeśli chodzi o ogrzewanie to wybraliśmy właśnie pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe - ale tylko w kuchni, łazienkach i korytarzu, wentylację mechaniczną oraz ekologiczne izolacje domu - w prefabrykatach mamy fibrę, jako ekologiczny izolator.

    Ktoś z Państwa w ogóle stosował takie izolacje? Mieliśmy jeszcze zaproponowany beton konopny, słomę i celulozę. Jakieś opinie?
    To ty czy twój brat?

    Od moderatora: Nayri, brawo za czujność, firma której nazwę wyrzuciłem (im chodzi głównie o te linki) powinna podziękować za to że nie jest ośmieszana słabym spamem..
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 01-06-2020 o 10:43 Powód: uwaga

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi, wiem w jakim kierunku iść. Ja nie zdecyduję się raczej na brak izolacji między kondygnacjami, bo początkowo nie planujemy gospodarować góry i docieplać dachu, chcemy tam tylko przygotować podłogi i ściany i niech sobie czeka.
    Teraz jeszcze mocno myślę o rekuperacji.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeśli myślisz o rekuperacji to pomyśl o umieszczeniu centrali w przestrzeni ogrzewanej.
    Ja ma ocieplone skosy do samej góry a centralka WM na małym stryszku nad poddaszem.
    Reszta jest otwarta do samej kalenicy.
    Moim zdaniem ocieplanie podłogi między parterem a poddaszem jest bez sensu jeśli w przyszłości chcecie poddasze wykorzystać.
    Teraz wydaj trochę więcej na ocieplenie skosów a w przyszłości koszt adaptacji strychu będzie niewielki.
    Niby tak. W tym projekcie jest ocieplenie podłogi, bo użytkowe poddasze to opcja i w standardzie docieplają tylko ten sufit. Pogadam z wykonawcą na ten temat, bo może faktycznie to lepsza opcja.
    Nie zastanawiałem się szczerze mówiąc nad umiejscowieniem centralki, chciałem to zostawić firmie wykonującej. Czemu to ma tak duże znaczenie?

  10. #10

    Domyślnie

    stos: moim zdaniem nie robienie ogrzewania podłogowego na poddaszu (i nie ocieplenie przegrody parter/poddasze) to słaby pomysł jeśli komuś zależy na komforcie, chyba, że wszyscy domownicy lubią tą samą temperaturę i nie zależy wam na możliwości sterowania.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony