dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Exclamation Ocieplenie nakrokwiowe - mostek termiczny

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MOSTEK TERMICZNY.jpg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	21,9 KB
ID:	444730

    Sytuacja wygląda w ten sposób.
    Mam ocieplenie nakrokwiowe połączone z ociepleniem ściany.
    Krokiew jest poza ścianą, więc - moim zdaniem - jest mostkiem termicznym.
    Pomyślałem, że z racji jej długości, prawie 2,5m, wystarczyłoby ją opiankować (drewno suszone komorowo) we fragmencie zaznaczonym na zielono
    Drzewo powinno mieć lambdę ok. 0,30 W/(m•K)]
    W porównaniu do styropianu 0,031 W/(m•K)] to jest wynik 10x gorszy. Natomiast izolacja z EPS ma mieć 20cm, a tu na krokwiach jest ponad 2m drewna zanim to trafi do pomieszczenia, więc 10x więcej.
    Czy po ociepleniu tej krokwi styropianem pod podbitką i pianką wewnątrz budynku (kolorem zielonym na rysunku) ten mostek zostanie zniwelowany?
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 01-06-2020 o 07:12
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    to poddasze użytkowe?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    to poddasze użytkowe?
    W późniejszym czasie będą tam sypialnie, więc można uznać, że tak.
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Z tego mikro szkicu ja nic nie widzę. Nie wiem skąd Ci powstał mostek, ocieplenie nakrokwiowe powinno się łączyć z ociepleniem ściany. A takie punktowe mostki jak przekrój krokwi ...ja przynajmniej odpuściłem.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie wiem jaka sytuację ma Blitzkrieg czy deskowanie czy tylko membrana. Jeśli membrana to da radę połączyć ocieplenie elewacji z PIRem na dachu, jeśli ma deskowanie to musiałby je wycinać w miejscu styku obu materiałów. Wtedy rzeczywiście sama krokiew już nie byłaby wielkim problemem.
    Ostatnio edytowane przez Jolka Bobek ; 31-05-2020 o 22:39
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Z tego mikro szkicu ja nic nie widzę. Nie wiem skąd Ci powstał mostek, ocieplenie nakrokwiowe powinno się łączyć z ociepleniem ściany. A takie punktowe mostki jak przekrój krokwi ...ja przynajmniej odpuściłem.
    Oczywiście, ocieplenie nakrokwiowe łączy się z ociepleniem ściany. Chodzi mi właśnie o przekrój krokwi.
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Nie wiem jaka sytuację ma Blitzkrieg czy deskowanie czy tylko membrana. Jeśli membrana to da radę połączyć ocieplenie elewacji z PIRem na dachu, jeśli ma deskowanie to musiałby je wycinać w miejscu styku obu materiałów. Wtedy rzeczywiście sama krokiew już nie byłaby wielkim problemem.
    Membrana. Chodzi o samą krokiew.
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiezba7.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	31,7 KB
ID:	444750
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	42,3 KB
ID:	444751
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	36,4 KB
ID:	444752

    Zdjęcie z netu, ale chodzi mi o to miejsce (kolorem czerwonym). Pomimo połączenia ocieplenia nakrokwiowego z fasadowym, krokiew nie jest niczym izolowana. Wystaje na zewnątrz i prowadzi do wewnątrz pomieszczenia. Sęk w tym, czy jej izolacja na długości 2m załatwi sprawę przy lambdzie drewna 0,3? Wydaję mi się, że warto położyć izolację wokół krokwi, bo może przyjmować mróz przy ścianie zewnętrznej przy EPS fasadowym i oddawać wewnątrz.
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 01-06-2020 o 07:34
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  9. #9

    Domyślnie

    To jest tylko teoretycznie mistek. Opor cieplny w kierunku przenikania jest tak duzy ze to jest pomijalne

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał gambit565 Zobacz post
    To jest tylko teoretycznie mistek. Opor cieplny w kierunku przenikania jest tak duzy ze to jest pomijalne
    Pocieszające

    Czy jeśli pod okapem ocieplę krokwie styropianem (odcinek 100cm) oraz symbolicznie zapiankuję 140cm nad ścianą kolankową, to Twoim zdaniem nie będzie szans, aby w praktyce krokwie wychładzały pomieszczenie? Tak mi wychodzi metodą na chłopski rozum, że wówczas zgodnie z lambdą drewna nie powinno się to zdarzyć. Chłód zimą musiałby pokonać prawie 2,5m drewna.
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Po pierwsze o jakim mostku tu mowa? Jaki mostek na krokwi?!
    Po drugie masz nadbitkę i rzeźbione krokwie. Jak nie usunąłeś nadbitki w okolicy ściany to izolacja ściany i izolacja nakrokwiowa nie połączyły się i to jest mostek! Na szczytach też warstwy izolacyjne powinny się spotkać czyli przedostanie krokwie powinny być oddalone od murowanej ściany o grubość izolacji cieplnej.
    Po trzecie w przypadku gdy płyty PIR są obłożone folia aluminiową to ta folia w okolicy ściany też powinna być usunięta! Jej pozostawienie to dopiero jest mostek.
    Po czwarte jakiej grubości masz kontrłaty? Wydaje mi się, że są typowe czyli grubość 2,5 cm. Powinna być kontrlata konstrukcyjna czyli minimalna grubość 4 cm. Łaty powinny być mocowane wkrętami o długości równej sumie grubości kontrłaty i łaty. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 03-06-2020 o 23:22
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Po pierwsze o jakim mostku tu mowa? Jaki mostek na krokwi?!
    Po drugie masz nadbitkę i rzeźbione krokwie. Jak nie usunąłeś nadbitki w okolicy ściany to izolacja ściany i izolacja nakrokwiowa nie połączyły się i to jest mostek! Na szczytach też warstwy izolacyjne powinny się spotkać czyli przedostanie krokwie powinny być oddalone od murowanej ściany o grubość izolacji cieplnej.
    Po trzecie w przypadku gdy płyty PIR są obłożone folia aluminiową to ta folia w okolicy ściany też powinna być usunięta! Jej pozostawienie to dopiero jest mostek.
    Po czwarte jakiej grubości masz kontrłaty? Wydaje mi się, że są typowe czyli grubość 2,5 cm. Powinna być kontrlata konstrukcyjna czyli minimalna grubość 4 cm. Łaty powinny być mocowane wkrętami o długości równej sumie grubości kontrłaty i łaty. Pozdrawiam.
    Zdjęcie było to podglądowe (jak zaznaczyłem "z netu"), żeby wyjaśnić o co chodzi. Łaty i kontrłaty mam 6x4.

    Usunięcie folii to słuszna uwaga, dziękuję.
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Panie Andrzeju, jeszcze raz wrócę do ściany szczytowej? U mnie jest tam okap. Pisał Pan o cofniętej krokwi, ja mam. Ale tam i tak nie uda sie połączyć izolacji bo trzeba by wycinać deski w poprzek czyli te oba odcinki pomiędzy ociepleniem będą wisiały w powietrzu. Czy może ja coś nie do końca rozumiem...W załaczeniu zdjęcia tego detalu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200803_151143_resized_20200804_060034412.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	54,3 KB
ID:	446849Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200803_151158_resized_20200804_060034137.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	53,6 KB
ID:	446850
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    W okolicach ścian szczytowych powinny być dwie pary krokwi. Jedna od wewnątrz a druga zewnętrzna odsunięta od ściany o grubość izolacji cieplnej na ścianie. W tym przypadku izolację ściany należy szczelnie połączyć z deskami. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo, tak zrobię - ściany szczytowe ocieplenie do deskowania, ściany "okapowe" - wycinanie szalówki. A czym uszczelnić połaczenie ocieplenia na elewacji z deskowaniem, zeby z jednej strony było szczelnie a z drugiej eklastycznie? Jakaś taśma rozprężna? Czytałam gdzieś o zwiniętej siatce elewacyjnej..
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Piana PU niskoprężna. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony