dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1

    Domyślnie Betn komórkowy czy Silikat

    Witam forumowiczów. Przejdę do rzeczy, czekam napozwolenie, będize lada moment. Bedziemy z teściem budowali systemem gospodarczym. Teściu budowlaniec. Ogrzewanie w planach ma być gazowe, podłogowe. Zamierzałem budować dom z silikatu ze względu na wytrzymałość oraz trzymanie ciepła.Wiem, że ciężko się robi z tego materiału. Teściu mówi, żeby robić z betonu komórkowego i dołożyć troche więcej styropianiu. Będzie szybciej, łatwiej i taniej. Przemawia za mną silikat między innymi dlatego, że jak będę chciał powiesić telewizor cięzki, to kołki mi nie wypadną. Czy beton komórkowy również jest wytrzymały wystarczajo, żeby utrzymać powieszone na nim rzeczy, czy będę musiał bawić się w kotwy chemiczne itp? JAk wy to widzicie po wybudowaniu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jakoś nie przeszkadza mi to, że mam dom z betonu komórkowego i wisi i telewizor i szafki i wiele innych rzeczy i nic się nie "zrywa".
    Ciężki telewizor to chyba "Rubin" obecnie nie ważą więcej niż 20 kg, a i tak powieszony TV działa raczej na kołki na "ścinanie" niż "wyciąganie".
    Każdy materiał ma swoje wady i zalety, sylikat jest materiałem o z dużą akumulacyjnścią ciepła, i faktycznie są trwałe i twarde. Z gazobetonu się lepiej buduje, łatwiej , łatwiej też podlegają obórce.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    bez znaczenia z czego wybudujesz. Silikat, yotng jeden pies. Mam dom z ytonga, do ściany przymocownay drążek do podciągania się do tej pory nie urwał się , ściana cała a lekko nie ma bo treningi idą codziennie. Buduj z tego co wyjdzie Cie taniej. Z tego co mówią kalkulatory ytong jest troszeczkę cieplejszy. Do ytongu są specjalne kołeczki które nie mają prawa "wypaść". Z jednego i drugiego materiału buduje się podobnie. Natomiast jest jedna kwestia. Silikaty lepiej tłumią hałas więc jak budujesz obok ruchliwej ulicy to w domu z silikatu będzie ciszej

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Nie wiem jak to jest w domach postawionych z silki ale w moim z BK, ciężko mi się było przez dłuższy czas przyzwyczaić do pogłosu roznaszącego się po pomieszczeniach.
    Ciekaw jestem jak to wygląda w przypadku silki? Kumulacja cieplna ścian z silki to niewątpliwy atut tego materiału.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał vordex Zobacz post
    Witam forumowiczów. Przejdę do rzeczy, czekam napozwolenie, będize lada moment. Bedziemy z teściem budowali systemem gospodarczym. Teściu budowlaniec. Ogrzewanie w planach ma być gazowe, podłogowe. Zamierzałem budować dom z silikatu ze względu na wytrzymałość oraz trzymanie ciepła.Wiem, że ciężko się robi z tego materiału. Teściu mówi, żeby robić z betonu komórkowego i dołożyć troche więcej styropianiu. Będzie szybciej, łatwiej i taniej. Przemawia za mną silikat między innymi dlatego, że jak będę chciał powiesić telewizor cięzki, to kołki mi nie wypadną. Czy beton komórkowy również jest wytrzymały wystarczajo, żeby utrzymać powieszone na nim rzeczy, czy będę musiał bawić się w kotwy chemiczne itp? JAk wy to widzicie po wybudowaniu?
    Przy silikacie ojebiecie sie strasznie ale warto. Wiem to z autopsji. BK dla mnie odpada całkowicie. To juz ceramika lapsza.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  6. #6

    Domyślnie

    Mam dom z silikatu, 18ki pełnej i 12ki jako działówki. Wydaje się, że te ściany są potężne. na zewnętrzne nie patrzę bo są co 2.5 metra spięte żelbetem, ale wewnętrzne 12ki robią niesamowite wrazenie. Koło prysznica i w kuchni mam ścianki działowe z 8ki, metrowe, związane z jednej strony - naparłem na nie - nie ruszyły sie na milimetr. Acz materiał bywa kruchy. Z innego materiału domu nie miałem, ale widziałem jakies czarne bloczki z bk u sąsiada. Firma pod klucz robiła. Straszny materiał. Rozpadał sie w palcach. Jeśli już sie zdecydujesz, bierz od markowego producenta.

  7. #7

    Domyślnie

    Jak masz cicho w okolicy, to bk.
    Szybko i lekko.
    Silikat drążony, to jest problem.
    Gdzie nie wywiercisz, to dziura.
    Lepszy pełny.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli chcesz szybko, to bk na pw.
    Ściany rosną w oczach.
    Jeśli tanio, to u mnie najtańszy jest obecnie pustak żużlowy na pw.
    Tylko z zaprawą trzeba się męczyć..
    BK lecisz na kleju mieszanym w wiaderku.
    Bloczek do wanienki z wodą na dosłownie 2-3 sekundy (jęsli jest suchy, lub wysoka temperatura) i na mur.
    Murowanie, to bajka. Koniecznie na pw (pióro-wpust). Pionowe spoiny przy zwykłym bloczku, trochę spowalniają.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał vordex Zobacz post
    Teściu mówi, żeby robić z betonu komórkowego i dołożyć troche więcej styropianiu.
    przecież BK jest cieplejszy od silikatów, to dlaczego chce dawać grubszy styropian?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jak masz cicho w okolicy, to bk.
    Szybko i lekko.
    Silikat drążony, to jest problem.
    Gdzie nie wywiercisz, to dziura.
    Lepszy pełny.
    Kołki i tak się bez problemu trzymają. Natomiast spróbuj coś w pełnym wykuć. Pomijam dostępność pełnego.

  11. #11

    Domyślnie

    Silka lepsza, ale myślę, że nie ma to jakiegoś dużego znaczenia. Gdybym miał budować sam to zdecydowanie gazobeton. Odradzam silkę każdemu kto chce się budować sam. Raz, że jest ciężka a dwa, że nie tak łatwo się ją tnie jak gazobeton (gazobeton to można nawet piłą ręczną uciąć). Potem ewentualne bruzdy, przejścia itd. też dużo łatwiej będzie wykonać w gazobetonie.
    No chyba, że macie dobre zdrowie i go wam nie szkoda wówczas jeśli dom będzie ogrzewany prądem w II taryfie to można ewentualnie się przemęczyć i zrobić z silki.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Silka lepsza, ale myślę, że nie ma to jakiegoś dużego znaczenia. Gdybym miał budować sam to zdecydowanie gazobeton. Odradzam silkę każdemu kto chce się budować sam. Raz, że jest ciężka a dwa, że nie tak łatwo się ją tnie jak gazobeton (gazobeton to można nawet piłą ręczną uciąć). Potem ewentualne bruzdy, przejścia itd. też dużo łatwiej będzie wykonać w gazobetonie.
    No chyba, że macie dobre zdrowie i go wam nie szkoda wówczas jeśli dom będzie ogrzewany prądem w II taryfie to można ewentualnie się przemęczyć i zrobić z silki.
    Dokładnie. Samemu z BK dla wroga.
    Z BK to można stajnie lub kurnik postawić.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  13. #13

    Domyślnie

    Między BK a silikatem nie decyduj się z powodu wytrzymałości czy utrzyma tv czy szafkę, bo oba materiały wytrzymają. Silikat z racji gęstości ma potężną akumulację ciepła i super wygłusza dźwięki z okolicy. BK w ogóle nie wygłusza i w ogóle nie akumuluje. A z teścia raczej kiepski budowlaniec skoro chce dawać więcej styropianu do BK niż do Silki.

  14. #14

    Domyślnie

    Dla samoroba to tylko BK bo lżejszy. Silikat to dużo lepszy materiał konstrukcyjny (duża lepsza akumulacja ciepła , dużo lepsze tłumienie hałasu , wytrzymałość , całkowicie naturalny i zdrowy materiał , ale sporo cięższy. Silikat jest gorszy w obróbce (twardszy) , bloczek jest cięższy i mniejszy od gazobetonu.

    Dlatego większosć deweloperów wybiera BK , bo szybko się buduje i łatwo.

    Hurtownie też zawalone betonem komorkowym , bo lekki i można go dużo jednym transportem przywieźć i więcej zrobić ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Temat oklepany jak blacha trzydziestoletniego golfa. Pewnie tylko najbardziej zagorzałym fanatykom zechce się znowu przytaczać deklaracje wiary a nikomu argumentów merytorycznych

    Użyj szukajki.

  16. #16

    Domyślnie

    BK się ładnie docina piłą tarczową kątową.
    Jeśli ktoś mówi, że ręcznie można, tak.
    Ale i tak szybciej kątówką.
    Pod tym katem argument o obróbce, trochę chybiony.
    Jedynym istotnym problemem dla silikatu, to występujące różnice w wysokości poszczególnych bloczków.
    Mam z grupy silikaty. Różnice sięgały do 3 mm na wysokości.
    To dużo.
    Klej tego nie zakryje.
    Ale ja murowałem 9 lat temu.
    Teraz pewnie nie ma takich różnić.
    Co do bruzdowania.
    Także mit.
    Podwójna kątówka na kable i lecisz. Można dostać takie.
    Zresztą, ile tego bruzdowania jest?
    Tylko pod CWU i zimną wodę.
    Kable klei się na wierzchu i zakrywa tynkiem.
    Nikt nie bruzduje pod kable.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Nikt nie bruzduje pod kable.
    nigdy nie pisz jak nie wiesz albo nie jesteś pewien - bo u mnie są bruzdy i pod kable i pod instalacje wodne i OC.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6304.jpg
Wyświetleń:	295
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	444778Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6316.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	444779Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6308.jpg
Wyświetleń:	218
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	444780Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6315.jpg
Wyświetleń:	190
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	444781
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Kable klei się na wierzchu i zakrywa tynkiem.
    Nikt nie bruzduje pod kable.
    W poprzednim domu deweloper bruzdował i tam były kable. W nowym domu elektryk powiedział że obecnie się nie bruzduje i nie niszczy bloczków a potem tynk przykryje i będzie ok.
    Zaufałem.

    Efekt taki że po kilku latach widzę na ścianach gdzie idą kable . Kable "przebijają" się przez tynk

    Nie wygląda to zbyt cudownie ...

    Ja żałuję że zaufałem elektrykowi. Po prostu nie chciało mu się bruzdować a za efekt jego lenistwa ja płacę ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W poprzednim domu deweloper bruzdował i tam były kable. W nowym domu elektryk powiedział że obecnie się nie bruzduje i nie niszczy bloczków a potem tynk przykryje i będzie ok.
    Zaufałem.

    Efekt taki że po kilku latach widzę na ścianach gdzie idą kable . Kable "przebijają" się przez tynk

    Nie wygląda to zbyt cudownie ...

    Ja żałuję że zaufałem elektrykowi. Po prostu nie chciało mu się bruzdować a za efekt jego lenistwa ja płacę ...
    Dokładnie tak jak piszesz. Ja już na tynkach(firma po ich wykonaniu, obniżyła mi cenę o 2tyś bo nie poszło im tyle materiału). Mnie bruzdowanie zajęło dwa dni, w jednym rowku mogłem układać 2x3x2,5 lub 3x1,5 kabelki same się podtrzymywały bez żadnych spinek czy uchwytów.
    Do puszek estetyczne wejście, nic dodać nic ująć. Bruzdownicę kupiłem, a po pracy odsprzedałem za cenę zakupu.
    To samo zrobiłem z instalacją centralnego odkurzacza, i wodnej, ładne bruzdy dla ocieplonych rur, spod posadzki po ścianach. Wszystko na gładko nic nie przeszkadza, nie wystaje, całość pomierzona i sfotografowana w celu uniknięcia problemów.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Dokładnie tak jak piszesz. Ja już na tynkach(firma po ich wykonaniu, obniżyła mi cenę o 2tyś bo nie poszło im tyle materiału). Mnie bruzdowanie zajęło dwa dni, w jednym rowku mogłem układać 2x3x2,5 lub 3x1,5 kabelki same się podtrzymywały bez żadnych spinek czy uchwytów.
    Do puszek estetyczne wejście, nic dodać nic ująć. Bruzdownicę kupiłem, a po pracy odsprzedałem za cenę zakupu.
    To samo zrobiłem z instalacją centralnego odkurzacza, i wodnej, ładne bruzdy dla ocieplonych rur, spod posadzki po ścianach. Wszystko na gładko nic nie przeszkadza, nie wystaje, całość pomierzona i sfotografowana w celu uniknięcia problemów.
    To miałeś bardzo uczciwego tynkarza. Myślę że większość tynkarzy daje tyle samo tynku jak są kable na bloczkach i tyle samo jak są kable schowane w bruzdach. Później to po pewnym czasie wychodzi. U nas tynkarz widział jak są położone kable. Raczej jak jest jakiś zysk na meteriale to ląduje w kieszeni tynkarza a nie inwestora.

    Ja żałuję że nie robiłem bruzd , ale tak to jest jak słucha się ... fachowca co wie lepiej ...

    Patrząc na zdjęcie to raczej faktycznie obecnie mało kto bruzduje. Zapewne elektrycy nie chcą się męczyć i brudzić i taka jest brutalna prawda.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 02-06-2020 o 10:25
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony