dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Problem z brzozami

    Witam serdecznie,
    Mam pytanie odnośnie brzózek. Zasadziliśmy kilka sztuk w tamtym roku, jednak do dziś nie puściły liści. Czy to normalne? Dodam tylko, że są zalążki, jak się je zerwie to w środku są niby zielone. Sam już nie wiem czy one uschły czy też nie...

    Za to jedna brzoza dość duża zasadzona w tym roku puściła liście, jednak z dnia na dzień one jakby uschły i zrobiły się brązowe. Gdzie leży problem? Dziękuję za sugestie oraz pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie, nie jest normalne.
    Przesadzane z naturalnego środowiska czy ze szkółki?

  3. #3

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to reklamuj.
    z donicy czy kopane?
    bo to typowe dla uszkodzenia korzeni.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Brzózki są ładne do wysokości rynny, potem same kłopoty. A przy budynku? Szkoda gadać. Oprócz "zachwycającej estetyki" są "śmieci" = nasiona, kiedyś konary i terra incognita dla większości inwestorów czyli korzenie. Jeśli koniecznie musicie posmakować, oooops! Pokosztować! To wasz wybór.

  6. #6

    Domyślnie

    One były kopane. Czyli mam rozumieć że nic z nich już nie będzie?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kiedy sadzone? Listopad?

  8. #8

    Domyślnie

    Pierwsza partia co nie wypuściła jeszcze liści to na jesień, koło września, a ta duża brzoza teraz w marcu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wrzesień to trochę wcześnie, ale raczej obstawiam, że źle przygotowali do przesadzenia w szkółce.
    Raczej nic z tego nie bedzie - już czerwiec.

  10. #10

    Domyślnie

    A te zielone zalążki? One nie powinny być suche jakby drzewka uschły?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bo pewnie próbują walczyć.
    nawet jak puszcza np. dwie gałązki listki w lipcu - to będzie zdobić taki wpół uschnięty kikut?
    Roślina powinna już mieć własne przyrosty a nie walczyć o kroplę wody, by wypuścić chociaż jeden liść.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Max Tomaszewski

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-226
    Posty
    6

    Domyślnie

    Wg mnie raczej nic z nich już nie będzie, chociaż życzę jak najlepiej. Jesienią też sadziłem małe brzózki do metra i kilka większych i 99% z nich ma już liście, niektóre po kilka małych, inne dużo więcej, ale jednak wszystkie odbiły.
    Jeżeli ta większa brzoza z dnia na dzień puściła liście, które potem szybko uschły, to mogła mieć za słabe korzenie i za mało wody żeby zasilić całą masę liściową i dlatego padła. Jeżeli są np. upały i mało wody to warto jest czasami wyciąć niektóre gałązki, żeby drzewku było łatwiej. Takie tam porady ogrodnika amatora...

  13. #13

    Domyślnie

    Tylko ja te brzozy podlewam i dosyć obficie. Byłem w tej szkółce to polecili podsypać wapnem i podlewać.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak mają zniszczone korzenie, to podlewanie nic nie pomoże.
    brzozy przesadza się bardzo trudno, bo mają bardzo rozległy system korzeniowy, znacznie przekraczający zasięg korony..
    Jak w szkółce nie były szkółkowane prawidłowo (przesadzanie co roku), to mogli po prostu uciąc tym brzozom korzenie, którymi pobierała wodę. Do tego jeśli korona nie została przycięta, to roślina transpirowała więcej wody niż mogła pobrać. I uschła.

    jeden z moich klientów dostał źle wykopane brzozy himalajskie i je reklamował.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony