dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romnos

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-313
    Posty
    20

    Domyślnie Czyszczenie instalacji CO

    Czy przed montażem pompy ciepła do starszej instalacji CO z grzejnikami przeprowadzaliście jej "profesjonalne" czyszczenie? Planuję opróżnić cały układ i zamontować separator magnetyczny - czy to wystarczy, czy kolejnego tysiaka (?) wydawać na to czyszczenie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał romnos Zobacz post
    Czy przed montażem pompy ciepła do starszej instalacji CO z grzejnikami przeprowadzaliście jej "profesjonalne" czyszczenie? Planuję opróżnić cały układ i zamontować separator magnetyczny - czy to wystarczy, czy kolejnego tysiaka (?) wydawać na to czyszczenie?
    W moim przypadku wystarczyło dobrze przepłukać instalację (po 5 latach od uruchomienia).Jeśli instalacja ma więcej niż 10 lat , to bym zlecił profesjonalne płukanie.
    Filtr magnetyczny ok -ale zwykłe siatkowe oczywiście też muszą być.Jeśli instalacja nie potrzebuje bufora w funkcji sprzęgła-to proponuję dać ok 50L zbiornik w szereg na powrocie z przyłączami wejście z powrotu instalacji od dołu, a wyjście z bufora do PC od góry.Na dole tego zbiornika powinien być jeszcze zaworek spustowy.
    Jak byś nie czyścił ,zawsze będą zanieczyszczenia wypłukiwać się z systemu (ale także wytwarzać)-więc w/w układ zapewni :
    -naturalne osadzanie się cząstek (które przeszły przez filtry) na dnie tego zbiorniczka, pełni rolę odstojnika
    -możliwość cyklicznego spuszczania tego osadu ( w tym roku po 3 trzech latach nie spuszczania poszło mi trochę szlamu..)
    -jeśli by się zamknęły wszystkie głowice termostatyczne , to masz zapewniony min zład wody (sprawdzić wg DTR PC)
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    w szereg na powrocie z przyłączami wejście z powrotu instalacji od dołu, a wyjście z bufora do PC od góry.Na dole tego zbiornika powinien być jeszcze zaworek spustowy.
    Dałem 100 litrów, ale odwrotnie, czyli wejście od góry, a wyjście od dołu.
    @bobrow - czy to źle, czy może bardzo źle?
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Dałem 100 litrów, ale odwrotnie, czyli wejście od góry, a wyjście od dołu.
    @bobrow - czy to źle, czy może bardzo źle?
    Nie jestem ekspertem-ale na logikę lepiej jest zrobić tak jak pisałem.
    Wg mnie masz w takim układzie tylko jedną funkcjonalność tj min zład-jeśli masz filtr na powrocie PC , to co trochę bardziej się zabrudzi...
    Tak sobie po amatorsku myślę...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Nie jestem ekspertem-ale na logikę lepiej jest zrobić tak jak pisałem.
    Wg mnie masz w takim układzie tylko jedną funkcjonalność tj min zład-jeśli masz filtr na powrocie PC , to co trochę bardziej się zabrudzi...
    Tak sobie po amatorsku myślę...
    W PC na powrocie mam filtr. Jednak przed nim, czyli za buforem dałem też filtr siatkowy. Przy czyszczeniu tego w PC trzeba spuścić ze 20 litrów wody - no i dostęp jest trudniejszy. Ten za buforem jest zawsze dostępny. Do czyszczenia wystarczy zamknąć zawór przed i za filtrem i po kłopocie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony