dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WojBronx

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    14

    Domyślnie WM a przerwy w dostawie prądu

    Witajcie,

    Będziemy budować domek parterowy 90m2 w szkielecie, ściana dyfuzyjnie otwarta, ogrzewanie kable lub folie. Dom trochę na uboczu, pod górami, większego smogu nie przewiduję.
    Głowię się teraz nad wentylacją. Oczywiście WM+reku dopada mnie zewsząd i wciska się w mózg. Z drugiej strony jeden z dostępnych wykonawców (człowiek młody, polecony od znajomych, którzy byli bardzo z niego zadowoleni) mówi że on by w takim domu zrobił sobie WG... w swoim zresztą podobnie. Zresztą ci znajomi też mają WG w nowym szkieleciaku, tyle że u nich ani grama smogu nie ma. Głównym jego argumentem przeciw WM są pleśnie/grzyby, które jak mówi mogą rozwijać się przy choćby godzinnej przerwie w dostawie prądu. Btw, wykonawca poleca mi poczytać stronkę Jerzego Zambrowskiego (Baza Doradztwa Budowlanego) i jego spojrzenie na ten temat.... tak, czytałem również że kontrowersyjna postać. Niestety większość artykułów jest tam niedostępna, a nawigacja zrypana, toteż nie poczytałem.

    No i pytanie, jak to u was jest z tymi przerwami w dostawie prądu? Macie jakieś UPSy czy generalnie jest to mit?
    Zastanawiam się co gdy wyjedzie się na 2 tyg na urlop, w tym czasie WM nie będzie działać przez jakiś czas, np awaria. Po przyjeździe czyszczenie?

    Generalnie nie jestem fanem upychania zbyt wielu urządzeń czy elektroniki gdziekolwiek z prostego powodu, kiedyś to się psuje, trzeba wokół tego chodzić, konfigurować, wymieniać, koszty ponosić, głowę zawracać. Stąd moje myśli kierują się w stronę wentylacji hybrydowej lub wywiewnej, które załatwią temat wentylowania. Pomijam koszty użytkowania, bo ponoć reku wychodzi niewiele na plus w całościowym rozrachunku.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    WG też latem staje i co w kominach rozwijają się bakterie?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WojBronx

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    WG też latem staje i co w kominach rozwijają się bakterie?
    Tylko że z kanału WG raczej nie wieje do wnętrza. Oczywiście czasem wieje, ale nie jest to nawiew 24h. Zresztą jak napisałem nie robiłbym WG, a hybrydową lub wywiewną, wtedy do środka wieje tylko przez okna.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojBronx Zobacz post
    Tylko że z kanału WG raczej nie wieje do wnętrza. Oczywiście czasem wieje, ale nie jest to nawiew 24h. Zresztą jak napisałem nie robiłbym WG, a hybrydową lub wywiewną, wtedy do środka wieje tylko przez okna.
    No ale co ma się stać z kanałami jak nie będzie kilka godzin prądu? Jak będziesz na wakacjach, a była by jakaś awaria prądu, po włączeniu zasilania centrala będzie dalej działała jak przed awarią. Jak jedziesz na wakacje ustawiasz tryb wakacyjny, wtedy centrala chodzi na minimalnych parametrach.
    Ja mieszkałem rok bez centralki bo się nie zmieściłem z pieniędzmi, po roku zamontowałem i nigdy bym nie wrócił do poprzedniego stanu. Trochę to kosztuje, ale komfort jest naprawdę duży.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojBronx Zobacz post
    Tylko że z kanału WG raczej nie wieje do wnętrza. Oczywiście czasem wieje, ale nie jest to nawiew 24h. Zresztą jak napisałem nie robiłbym WG, a hybrydową lub wywiewną, wtedy do środka wieje tylko przez okna.
    Skoro kominem nie wywiewa, to i stoi tam, którędy nawiewa.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WojBronx

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Skoro kominem nie wywiewa, to i stoi tam, którędy nawiewa.
    Nie rozumiem... co i gdzie ma stać? Napisałem że wentylacja hybrydowa lub wywiewna rozwiązują problem braku wywiewu przy grawitacyjnej. Czyli wentylacja by działała, jedynie traciłbym odzysk ciepła.

  7. #7

    Domyślnie

    To zrób sobie taką.

    Przy rekuperacji nawiewane powietrze jest z reguły suche, więc nie wiem co w ciągu godziny miałoby się tam rozwinąć.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojBronx Zobacz post
    Witajcie,

    ...Głównym jego argumentem przeciw WM są pleśnie/grzyby, które jak mówi mogą rozwijać się przy choćby godzinnej przerwie w dostawie prądu. ..
    .
    Przerwy w dostawie prądu się zdarzają, jeżeli mieszkasz w okolicy szczególnie nękanej przez awarie to UPS się przyda, ale:
    - kanały są pokryte tlenkiem srebra, aby zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów
    - może twój instalator myślał GWC - wymiennik w glebie - tutaj niebezpieczeństwo jest większa, oczywiście są też zalety posiadania GWC
    - zanik prądu na 2-3 g nie robi problemu,
    - podczas nieobecności WM działa/powinna działać na MIN,
    - jedynym kosztem jaki masz to filtry, co można skutecznie zredukować do 100zł na rok, zyskując czystość i dobre powietrze w domu.
    Najpierw byłem sceptykiem WM, po 2 latach nie wyobrażam sobie domu bez. To trochę jak z klimatyzacją czy skrzynią automatyczną w aucie, jak pojeździsz to chcesz to mieć.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojBronx Zobacz post
    Witajcie,

    .. ściana dyfuzyjnie otwarta....
    Uwielbiam ten marketingowy bełkot dla jeleni

    Cytat Napisał WojBronx Zobacz post
    ... argumentem przeciw WM są pleśnie/grzyby, które jak mówi mogą rozwijać się przy choćby godzinnej przerwie w dostawie prądu...
    Wow, to prawie jak z budową kolei w ameryce północnej - niektórzy twierdzili, że od tego krowy przestaną dawać mleko.

    A tak na poważnie to zmień pseudo doradców, bo niedługo zaczniesz chodzić w foliowej czapce na głowie.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova
    Wow, to prawie jak z budową kolei w ameryce północnej - niektórzy twierdzili, że od tego krowy przestaną dawać mleko.

    A tak na poważnie to zmień pseudo doradców, bo niedługo zaczniesz chodzić w foliowej czapce na głowie.
    Kiedyś widziałem pacjenta, który stwierdził, że nie będzie robił żadnej WM bo jak braknie prądu to by się podusili w domu
    I jeszcze najcześciej powtarzany argument, że nie można otwierać okien jak się ma WM
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie


    i te kanały z pleśniami, co to wszyscy przeciwnicy WM o nich piszą ale nikt nie widział.
    A jak wklejają zdjęcia to okazuje się, że klimatyzacji w wielkich biurowcach a nie WM w domu jednorodzinnym.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    ...
    I jeszcze najcześciej powtarzany argument, że nie można otwierać okien jak się ma WM
    Nie otwieram okien z powodu owadów i zapachów

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    No właśnie. A co z WM w domach rekreacyjnych? Można ją wyłączyć np na miesiąc czasu gdy nikogo tam nie będzie? Chciałbym usłyszeć jednoznaczna odpowiedź tak lub nie. O opcjach minimalnej wymiany już słyszałem ale to mnie interesuje. Dodam że jeśli takowa będzie to na kanałach stalowych.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    No właśnie. A co z WM w domach rekreacyjnych? Można ją wyłączyć np na miesiąc czasu gdy nikogo tam nie będzie? Chciałbym usłyszeć jednoznaczna odpowiedź tak lub nie. O opcjach minimalnej wymiany już słyszałem ale to mnie interesuje. Dodam że jeśli takowa będzie to na kanałach stalowych.
    Jak wentylacja nie działa (jaka by nie była tego przyczyna i jaki nie byłby rodzaj wentylacji) to masz stęchliznę, grzyba i pleśń. Nawet w piwnicy w której przez promil czasu przebywa ktokolwiek.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak wentylacja nie działa (jaka by nie była tego przyczyna i jaki nie byłby rodzaj wentylacji) to masz stęchliznę, grzyba i pleśń. Nawet w piwnicy w której przez promil czasu przebywa ktokolwiek.
    Czyli większe prawdopodobieństwo wystąpienia stęchlizny, grzyba i pleśni jest przy WM bo przy WG zawsze coś tam uleci. Ok

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Czyli większe prawdopodobieństwo wystąpienia stęchlizny, grzyba i pleśni jest przy WM bo przy WG zawsze coś tam uleci. Ok
    Tylko jaki jest sens ładować XX tyś w WM jak nie jest używana?
    Jeżeli to jest dom rekreacyjny, to albo grawitacja, bo coś tam przepuszcza. Albo jak ktoś decyduje się na WM, robi domek szczelny (bo jak dom "tradycyjny" to WM też nie ma sensu...), to po prostu nie wyłączać. Ustawić przepływ na 20m3 i niech sobie leci. Koszty tego będą znikome.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Czyli większe prawdopodobieństwo wystąpienia stęchlizny, grzyba i pleśni jest przy WM bo przy WG zawsze coś tam uleci. Ok
    Częściej nie leci przy WG niż WM.

  18. #18

    Domyślnie

    Zwłaszcza latem WG to iluzja.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Tylko jaki jest sens ładować XX tyś w WM jak nie jest używana?
    Jeżeli to jest dom rekreacyjny, to albo grawitacja, bo coś tam przepuszcza. Albo jak ktoś decyduje się na WM, robi domek szczelny (bo jak dom "tradycyjny" to WM też nie ma sensu...), to po prostu nie wyłączać. Ustawić przepływ na 20m3 i niech sobie leci. Koszty tego będą znikome.
    Własnie chodzi o to że nie myślał bym o niej gdyby nie kosztowała mnie tyle co komin i wszystkie potrzebne do tego pierdolety. Za komin i jego postawienie muszę zapłacić cenę rynkową a za centralkę i kształtki cenę zakupu hurtowni wentylacyjnej. Więc uważam że temat wart przemyślenia.

  20. #20

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony