dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Program "Moja Woda" - oczko wodne.

    Program "Moja Woda". Kto będzie mógł ubiegać się o wsparcie?
    W ramach programu "Moja Woda" właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą zbudować na swojej posesji mały zbiornik retencyjny, mogą liczyć na dotację w wysokości do 5 tys. zł (maksymalnie 80 proc. kosztów poniesionych po 1 czerwca 2020 roku). Wsparcie można otrzymać na zakup oraz montaż instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i rozpadowych po to, aby nie trafiała ona do kanalizacji. Chodzi m.in. o przewody odprowadzające wodę, zbiorniki retencyjne, oczka wodne czy instalacje służące do wykorzystania zatrzymanej wody.
    Wnioski będzie można składać wraz z początkiem lipca 2020 roku. Za program odpowiedzialne będą wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma obowiązywać od 2020 do 2024 roku. Wnioski będzie można składać do lipca 2024 roku. Łącznie do rozdysponowania jest 100 mln zł.

    https://next.gazeta.pl/next/7,172392...gram-moja.html

    Hmm... ciekawe jak to będzie wyglądać, na jakiej podstawie odliczenia, czy potrzebny będzie projekt, kto to będzie sprawdzał i mnóstwo innych pytań, bo nie ukrywam, że jestem zainteresowana zrobieniem oczka wodnego za pół darmo.
    Rozumiem to tak, że kupuję materiały na oczko, wynajmuję firmę, która mi to wykona i od tego odliczam 80% kosztów, maksymalnie do 5 tys. zł.
    Pewnie będzie jeszcze wiele innych uwarunkowań do spełnienia, ale ciekawe... ciekawe...
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 03-06-2020 o 17:54

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    takie porządne oczko (nie mówię o stawie, ale o prawidłowo wykonanym oczu wodnym) wykonane z pomocą firmy to raczej duzo powyżej 5 tysięcy będzie kosztowało

  3. #3

    Domyślnie

    Zdaję sobie z tego sprawę, chociaż ja mam tylko miejsce na takie max. 5x3 m.
    Oczywiście za rośliny i pompy oraz kamienie zwrotów raczej nie będzie, ale nawet gdyby kosztowało z robocizną 8-10 tys. zł. bez flory, to zwrot 80% z takiej faktury w wyskokości 5 tys. jest kuszący na tyle, aby takie oczko po prostu zrobić.
    Takiej okazji raczej już nie będzie po następnych wyborach.
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 03-06-2020 o 18:58

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak najbardziej. Raczej chodziło mi, że 5 tyś to nie pokryje 80% kosztów nasi rządzący są bardzo oderwani od rzeczywistości.

    W każdym razie woda z dachu może nie nadawać się do oczka z żywymi zwierzętami bez wcześniejszej filtracji, bowiem na dachu osadza się sadza z kominów.
    Mam u siebie wodę z dachu poprowadzoną suchym strumieniem na rabaty i po zimie koryto jest czarne od sadzy.

  5. #5

    Domyślnie

    Tutaj chyba, przynajmniej w przypadku oczek wodnych, bynajmniej nie chodzi o to, żeby zasilać je wodą z dachu, a bardziej o to, żeby przypodobać się wyborcom.
    Bo też sama tego nie pojmuję, w jaki sposób przydomowe oczko wodne miałoby spełniać takie same warunki, jak zbiornik na deszczówkę? Przecież nikt z tego podlewał ogrodu nie będzie...
    No ale póki (roz)dają wszystkim, to dlaczego nie skorzystać? Zawsze to trochę fauny i flory więcej w naszym przydomowym ogródku. Ja tam ryb nie zamierzam wpuszczać, ale jakieś traszki, żaby, ważki itp - gdyby się osiedliły, a do tego pomnożyć to razy sto tysięcy oczek finansowanych z tego programu, to być może będą z tego jakieś (bardzo)długoterminowe korzyści dla rozwoju fauny, flory i naszej planety.
    Chociaż nie podejrzewam Andrzeja, że myśli o tak szerokiej perspektywie, jaką przedstawiłam
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 03-06-2020 o 19:23

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jakbym miała w zeszłym roku oczko, musiałabym wody do niego dolewać, bo parowało zdecydowanie więcej niż napadało.
    Ten program w sumie powinien być skierowany do wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i ewentualnie mieszkańców zwartej zabudowy szeregowej na działkach gliniastych (bo tylko tam jest problem z zagospodarowaniem wody opadowej).

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Fajna mina.
    Prawo Wodne:

    Art. 23. 1. Śródlądowymi wodami stojącymi są wody śródlądowe w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi śródlądowymi wodami płynącymi.
    2. Przepisy o śródlądowych wodach stojących stosuje się odpowiednio do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka, niebędących stawami.

    [...]
    Art. 217.
    [...]
    13. Skarbowi Państwa przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży nieruchomości obejmującej grunt pod śródlądowymi wodami stojącymi. Prawo pierwokupu wykonuje starosta w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej.

  8. #8

    Domyślnie

    Pisali już w kilku miejscach o tym. Takie oczko podpada pod wody stojące śródlądowe. prawo pierwokupu ma skarb państwa.

    Tej kraj to jakaś chora wydmuszka.

  9. #9

    Domyślnie

    haha

    rok temu była akcja by likwidować wszelkie "oczka" i stojącą wode, np. tę w oponach,
    bo jest wylęgarnią komarów

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie


  11. #11

    Domyślnie

    Moją działkę mogą kupić wraz z oczkiem wodnym, ale za półtora miliona złotych. Jeżeli się nie zgodzą na zaproponowaną przeze mnie kwotę, sprzedam komu innemu
    Tego chyba zabronić nie mogą (jeszcze). Także ten przepis w praktyce nic nie zmienia.
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 07-06-2020 o 17:32

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Moją działkę mogą kupić wraz z oczkiem wodnym, ale za półtora miliona złotych. Jeżeli się nie zgodzą na zaproponowaną przeze mnie kwotę, sprzedam komu innemu
    Tego chyba zabronić nie mogą (jeszcze). Także ten przepis w praktyce nic nie zmienia.
    Kupią za cenę za którą chcesz sprzedać komuś innemu (jak zechcą). Zawierasz z kupującym umowę warunkową u notariusza. On zawiadamia starostę. Jak ten nie zechce skorzystać z pierwokupu to po miesiącu możecie przenieść własność.
    Więc to nie tylko kwestia że państwo może kupić, ale też wydłuża czas sprzedaży.

  13. #13

    Domyślnie

    No tylko tyle, że wydłuża to czas sprzedaży, bo w praktyce chyba starosta nie będzie zainteresowany zakupem mojego "zbiornika wodnego" 5mx3m.z żabą i karasiami.
    A ten czas to i tak z reguły przewidziany jest na wyprowadzkę z domu.Także dla mnie nic to nie zmienia, tym bardziej, że sprzedawać domu nie zamierzam

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Program to nie tylko oczko wodne, ale również (albo nawet głownie) zbiorniki na zbieranie deszczówki
    https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-fi...owe/moja-woda/

    jako że chodzi mi po głowie taki zbiornik, moje pytanie czy ktoś korzystał/ma zamiar korzystać z programu? Jak to w praktyce wygląda?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #15

    Domyślnie

    Zbiorniki do gromadzenia deszczówki muszą mieć łącznie pojemność min. 2 m3.
    Najpierw ponosisz koszty zakupu, a potem składasz wniosek o dofinansowanie
    PORADNIK BASENOWY - piękna, czysta, krystaliczna woda przez cały sezon
    https://www.youtube.com/playlist?lis...Pkf6ZLkKLr-NL2

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jockey Zobacz post
    Zbiorniki do gromadzenia deszczówki muszą mieć łącznie pojemność min. 2 m3.
    Najpierw ponosisz koszty zakupu, a potem składasz wniosek o dofinansowanie
    a wcześniej

    we wniosku oświadczam, iż posiadam właściwe decyzje administracyjne, jeżeli przepisy prawa nakładają konieczność uzyskania takich decyzji. Potwierdzenie ww. oświadczenia jest weryfikowane na etapie kontroli, której będzie poddana część wniosków z programu "moja woda"

    )))), dziwny jest ten Nasz kraj

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jockey Zobacz post
    Zbiorniki do gromadzenia deszczówki muszą mieć łącznie pojemność min. 2 m3.
    Najpierw ponosisz koszty zakupu, a potem składasz wniosek o dofinansowanie
    Dodam jeszcze - wypełniasz wniosek, wypisujesz jaką masz powierzchnię dachu z którego wodę będziesz zbierał...i jak będzie za mała, to dotacji nie dostaniesz.

  18. #18

    Domyślnie

    Czy ktoś składał już wniosek o płatność? Jak to jest z dokumentacją fotograficzną?
    Mam zakupiony zbiornik, ale teraz zimą nie będę go przecież wkopywał i podłączał. Na spokojnie wolałbym to zrobić wiosną przyszłego roku.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Łudzisz się że w przyszłym roku będą pieniądze na takie bzdety? O ile będą na cokolwiek oprócz wypłat dla sektora "R".

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał arti17cf Zobacz post
    Czy ktoś składał już wniosek o płatność? Jak to jest z dokumentacją fotograficzną?
    Mam zakupiony zbiornik, ale teraz zimą nie będę go przecież wkopywał i podłączał. Na spokojnie wolałbym to zrobić wiosną przyszłego roku.
    Żeby się rozliczyć, inwestycja musi być skończona. Ja w tym tygodniu wysyłałem dokumenty rozliczeniowe, faktury zakupów, oświadczenie o zamontowaniu zbiornika oraz zdjęcia (ok 6 szt, stan przed, w trakcie montaż i po montażu).
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony