dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23

Temat: podłogówka ze sterowaniem pogodowym - czy wyłączać na lato ?

  1. #1

    Domyślnie podłogówka ze sterowaniem pogodowym - czy wyłączać na lato ?

    Witam

    Pytanie może banalne, ale jakoś nie jestem pewny odpowiedzi

    Mam dom ogrzewany kotłem Viessmann 222-f ze sterowaniem pogodowym. Robi się coraz cieplej i widzę, w aplikacji ViCare, że zużycie gazu na ogrzewanie podłogowe jest coraz mniejsze, ale z drugiej strony pompa obiegu grzewczego pracuje właściwie cały czas. Pewnie na minimalnych obrotach, bo i zużycie prądu spada (chyba tylko raz czy dwa udało mi się ją przyłapać gdy była w stanie wyłączonym ale tylko przez krótki czas).

    Pytanie jest więc takie, czy ostatecznie wyłączyć ogrzewanie podłogowe całkowicie ? Tzn. przestawić kocioł z trybu CO(podłogówka) + CWU na tylko CWU? Czy może zostawić jak jest bo sterowanie pogodowe sprawi, że kocioł sam ostatecznie nie będzie włączał podgrzewu podłogówki ? Ale w takim razie co z pompą obiegu grzewczego w kotle ? Też będzie częściej wyłączana ?

    Dodatkowo na ścianie jest zamontowany zestaw mieszający z pompką Wilo, która pracuje cały czas i wspomaga pompę z kotła. Jeżeli przestawię kocioł w tryb tylko CWU, to wiadomo, że ją też wyłączę, a jeżeli ma tak zostać jak jest, to czy ma cały czas pracować ? Dużo prądu nie ciągnie, ale przy ciągłej pracy pewnie za 2-3 lata będzie do wymiany.

    Dodatkowo podłogówka przechodzi mi przez grzejnik drabinkowy w łazience, bo wcześniej myślałem, ze poprostu przestawię kocioł w tryb tylko CWU i grzejnik drabinkowy będę podgrzewał wbudowaną grzałką (na wejściu i wyjściu drabinki są zawory, tak ze mogę je zamknąć i nie pozwolić na mieszanie się wody podgrzanej przez grzałkę w drabince z wodą w podłogówce). Ale czytam rózne opinie i sam już nie wiem czy przestawić w tylko CWU i wyłączyć pompke wspomagającą, czy zostawić jak jest w trybie CO +CWU, a latem i tak ma drabince wszystko wyschnie (co najwyżej stracę tylko koszty grzałek).
    Ostatnio edytowane przez Guidgen ; 05-06-2020 o 23:40

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w kotłach można ustawić automatyczne przechodzenie miedzy trybem pracy zima a lato i odwrotnie. W trybie lato wyłączane są pompy obiegowe. Aktwacja automatycznego przełączania adbywa się różnie w zalezności od typu kotła dla tego proszę o kontak z firmą serwisową.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 08-06-2020 o 13:25
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, ale czy taka automatyka ma sens, skoro jest dodatkowa pompa na układzie mieszającym ? Kocioł może i wyłączy swoją pompę obiegowa, ale nie wyłączy pompy zewnętrznej. Więc ostatecznie i tak będę musiał zrobić to ręcznie.
    Przejście w tryb letni jest równoznaczne z przejściem na tylko CWU ?

    Jaki są warunki przejścia na tryb letni dla Kotla 222f?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    automatyka kotłów Viessmann pozwala idealnie dopaować kocioł do instalacji. Funkcji dbających o ekonomikę jest kilka. Aby opisać dokładnie jak będzie się zachowywał kocioł potrzebuję dokładnie typ kotła, proszę odczytać z tabliczki znamionowej, karty gwarancyjnej lub instrukcji urządzenia. Powinno byc oznaczenie B2xx (zamiast xx będą 2 litery) lub ew poproszę o zdjęcie automatyki sterującej kotłem.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Nie bardzo wiem o jaką automatykę chodzi, ale numerek znalazłem w ViCare - Vitodens 222-F B2TB 19kW.
    Załączam zdjęcia jak to wygląda. Na chwilę obecną wyłączyłem pompę wspomagającą Wilo i przestawiłem kocioł w tryb Tylko CWU.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200610_230615043_HDR.jpg
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	445075

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200610_230632154_HDR.jpg
Wyświetleń:	285
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	445076

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    - typ kotła to B2TB
    przejcie automatyczne w tryb lato można ustawić stałe, czyli pojawia się konkretna temperatura zewnętrzna wyższa niż ustawiona to kocioł wyłącza ogrzewanie. Za tą funkcje odpowiedzialny jest kod A5
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A5.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	445222

    domyślnie jest ustawione 36*C co oznacz, że "zima" jest zawsze. Ustawiając tu np 18 spowodujemy, że gdy na zewnątrz będzie powyżej 18*C kocioł wyłaczy ogrzewanie


    druga mozłilwość to wyłączanie ogrzewania w funkcji temepratury pomieszczenia(musi być Vitotrol 200 lub 300) i temperatury zewnętrznej. Kod A6
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A6.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	113,6 KB
ID:	445223

    i tu kocioł będzie praxcował wegług nierówności
    AT>RTwym. + 1 K
    gdzie AT to temperatura zewnętrzna, RT temperatura pomieszczenia.

    ustawiamy tempraturę wymaganą pomieszczenia (np 19*C) do tej wartości kocioł doda 1, czyli mamy 20, zatem kocioł wyłączy centralne gdy temepratura na zewnątrz będzie wyższa od 20*C


    Mam pytanie o układ z drugiego zdjęcia, po co to jest zamontowane na instalacji???? Co ten układ ma robić??? Pompa podmieszania i zawór RTL dla kotła kondensacyjnego to jakaś pomyłka. Czy jak już instalator zamontował układ który może odciąć przepływ to czy chociaż zabezpieczył kocioł sprzęgłem hydraulicznym????
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Witam
    Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie pewnie by się sprawdziło, gdyby nie ten układ mieszający na ścianie, który wymusza ręczne wyłączanie i pilnowanie.

    Odnośnie pytań w sprawie tego układu na ścianie, to są chyba pytania do waszego autoryzowanego serwisu/przedstawiciela z Bielska Białej. Ja zgłosiłem się do tego tegoż autoryzowanego serwisu z prośbą by w nowo budowanym domu o powierzchni podłogówki 100mkw parter i 100 mkw użytkowe poddasze zaprojektowali mi ogrzewanie i CWU. Zaproponowali własnie takie rozwiązanie - kocioł Vitodens 222-F B2TB + układ mieszający + 2 rozdzielacze (jak na załączonym zdjęciu: jeden na parterze a drugi na poddaszu).
    Według informacji jakie dostałem, zadaniem tego układu jest wspomaganie pompy obiegowej kotła, która sama nie dałaby rady na takim metrażu.
    Sprzęgła hydraulicznego nie widziałem, ale nic więcej w układzie nie ma (chyba, że chodzi o te rozdzielacze).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielacz.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	445245


    Co do tego układu mieszającego z pompką Wilo to po zgłoszeniu moich uwag, że to bez sensu żeby ta pompa cały czas pracowała dostałem informację, ze nie ma możliwości podłączenia tej pompy Wilo do tego samego układu co steruje pompą w kotle (by pracowaly synchronicznie).

    I zamontowano termostat (na jednej z rurek z tylu kotła) który włącza jej pracę gdy z kotła wypływa podgrzana woda do podłogówki. Z tym, że to rozwiązanie jest też raczej bez sensu, skoro pompa obiegowa w kotle pracuje cały czas. Ale chyba o tym to autoryzowany serwis Viessmanna powinien wiedzieć, a nie że ja po czasie zauważam w aplikacji ViCare, że praca pompy obiegowej kotła jest właściwie ciągła. Ostatecznie tak skręciłem ten termostat, że pompa Wilo pracuje cały czas, by nie było sytuacji, że cały układ podłogówki jest napędzany tylko przez pompę kotła.



    Zawór RTL - czy chodzi Panu o ten termostat (białe pokrętło) na dopływie wody podgrzanej z kotła do podłogówki ? Ten z kapilarą ? To wg. serwisu, zabezpieczenie na wypadek zbyt gorącej wody puszczonej do podłogówki. Nastawiony na 45 stopi, czyli gdy kapilara wykryje ze do podłogówki wpuszczana jest woda o temp. 45st. to zacznie przymykać termostat ograniczając ilość podgrzanej przez kocioł wody wpływającej do układu mieszającego (tam jest taka czerwona karteczka z kierunkiem przepływu).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200616_221448680_HDR.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	445247

    Osobiście mam wątpliwości czy taki układ mieszający dla systemów niskotemperaturowych spełnia swoje zadanie (w instrukcji producenta tego układu, znalazłem wzmiankę, że stosuje się je do wysoko temperaturowych a nie niskotemperaturowych podłogówek), no ale przecież ja jestem laikiem i dlatego zgłaszam się do autoryzowanego serwisu by układ zaprojektowali ludzie doświadczeni.

    Co w takim razie jako wasz klient, mogę teraz zrobić? Skoro wasz autoryzowany przedstawiciel najwyraźniej wadliwie zaprojektował i wykonał instalację.

    W chwili obecnej, nie mogę wykorzystać zaproponowanej automatyki, gdyż gdy kocioł przełączy się w tryb letni, pompa wilo dalej będzie pracować.
    Nie wiem co może być tego efektem. Być może tylko szybsze zużycie tejże pompy i większe rachunki za prąd bo pompa będzie pracować bez żadnego powodu, a być może wymuszony przez tę pompę obieg spowoduje jakieś uszkodzenia w kotle (który będąc w trybie letnim może mieć zamknięte jakieś zawory nieprzewidując żadnego ruchu wody w podłogówce).

    To kolejna rzecz na której się zawiodłem ufając produktom i serwisowi Viessmanna. Pierwszą był brak wbudowanego w kocioł tej klasy naczynia wzbiorczego na CWU. Ostatecznie jak widać zamontowano mi ten niebieski baniak, bo ciśnienie wody w instalacji skakało z 3 barów do 6 (teraz maxymalnie skacze do 3.6 - 3.. Ale mowa o tym, że jest to produkt kompaktowy all-in-one i może stać w kuchni czy gdziekolwiek jest mocnym nadużyciem. Wątpię czy ktokolwiek chciałby mieć naczynie wzbiorcze na widoku w kuchni czy salonie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rtl.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	16,5 KB
ID:	445246  
    Ostatnio edytowane przez Guidgen ; 16-06-2020 o 23:04

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Niestety największym będem jest brak projektu wykonanego przez uprawnonego inżyniera. Instalatorzy walcząc o klienta bardzo często niekonsultuję elementów jakie planują zastosować na instalacji wybierając te najtańsze rozwiązania.
    Układ mieszajacy można stosować do kazdego kotła niezależnie od jego typu pracy tylko trzeba wiedzieć jaki to pociągnie za sobą konsekwencje.
    Po pierwsze, trochę teorii. Im chłodniej na zewnątrz tym większe straty ma budynek. Skoro budynek ma większe straty to musimy więcej ciepła dostarczać do pomieszczeń. Przy stałych parametrach fizycznych grzejnika (wymiary) aby zmieniać ilość energii musimy zmieniać średnią jego średnią temperaturę. Zestaw mieszajcy tego zrobić niepotrafi.... on podaje zawsze jedną stała temperaturę, ew jeśli jest wyposażomy w zawór termostatyczny z głowicą w pomieszczeniu to w miarę przegrzewania pomieszczeania odcina dopływ czynnika... i mamy taktowanie kotła. Zestaw z podmieszaniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem jeżeli chcemy mieć tzw ciepłą podłogę. Czyli pod ciagami pieszymi układamy rurki o stosunkowo wyokiej temperaturze by podłoga w tym miejscu była odczuwalnie ciepła. Układamy tylko i wyłacznie pod ciagami pieszymi, żeby nie doprowadzić do przegrzania pomieszczeń. Projektant powinien się starać by te ogrzeanie podłogowe dawało max 50-60% zapotrzebowania na energię a brakującą ilość ciepła dostarcza sie w trybie pogodowym przez np. grzejniki płytowe.

    Zastosowanie RTL-a jako zabezpieczenia będzie działało choć przyznam, że najczesciej robi się to na zwykłym termostacie który po przekroczeniu dopuszczlnej temperatury zdejmuje napięcie z pompy obiegowej (pewniejsze rozwiązanie)

    Główną przyczyną stosowana zestawów z podmieszaniem jest chęć minimalizacji ceny.
    1. rozwiązanie zastowane w przedstawionej kotłowni (wypisuję tylko elementy różniące)
    - grupa z podmieszaniem i pompą kosztuje 1023 zł/netto
    co w sumie dla 2 obiegów 2 * 1023 = 2046 zł/neto


    2. rozwiązanie z zaworem mieszającym sterowanym przez kocioł (pełne sterowanie pogodowe 2uch załkowicie niezależnych od siebie obiegów grzewczych, wszystko sterowane z kotła, temperatury, czasy pracy...)
    - grupa pompowa z mieszaczem i pompą - 1532 zł/netto
    - elektronika sterująca 1015 zł/netto
    - belka rozdzielaczowa ze sprzęgłem pod 2 grupy pompowe 1900 zł/netto

    co w sumie dla 2 obiegów daje (1532+1015)*2 + 1900 = 6994 zł/netto

    Widać, że przy 2 obiegach róznica w cenie wynosi prawie 5000 zł netto (ceny katalogowe z aktualnego cennika Viessmann dla nowszego kotła ale proporcje dla poprzednich kotłów były podobne).....
    Znam wielu instalatorów z całej Polski ale takich co siadają z klientem i omawiają wszystkie szczegóły instalacji i jej funkcjonowania oraz jaki są alternatywy i jakie przyniosą zmiany przed podpisaniem umowy znam może 5...

    Co do braku naczynia wzbiorczego na ciepłej wodzie pod obudowa kotła, niema go bo zgodnie przepisami (zarówno polskimi jak i europejskimi) jedynym wymahanym zabezpieczeniem zasobnika jest zawór bezpieczeństwa.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    Wydawalo mi sie, ze zglaszajac sie do autoryzowanego serwisu Viessmanna, kwestia projektu i wykonania instalacji bedzie opracowana przez fachowcow (tak jak to mialo miejsce np. w wypadku rekuperacji). Dlaczego nie zostal wykonany projekt przez uprawnionego inzyniera (jezeli takie macie procedury), to jest to pytanie do waszego autoryzowanego serwisu.
    Cena nigdy nie była kwestia przeze mnie podnoszona, wiec nie sadze by kierowano sie tutaj ceną (podejrzewam raczej niewiedze, ale to juz odpowiedzialność wasza, by odpowiednio szkolić ludzi w autoryzowanych serwisach).
    Gdy zgłosiłem sie do waszego przedstawiciela, mialem tylko dwa wymagania: chcę miec wszedzie podlogowke (bez grzejnikow plytowych za wyjatkiem drabinek w lazienkach) i wszystko ma dzialac w pelni automatycznie tak bym mogl to wlaczyc i zapomniec. Nie bylo zadnych uwag, ze sa to oczekiwania nieralne.

    co w sumie dla 2 obiegów 2 * 1023 = 2046 zł/neto
    Nie wiem czy tam są dwa obiegi czy jeden, na pewno taki uklad mieszający jest tylko jeden, a rozdzielacze sa dwa.


    Zestaw mieszajcy tego zrobić niepotrafi.... on podaje zawsze jedną stała temperaturę, ew jeśli jest wyposażomy w zawór termostatyczny z głowicą w pomieszczeniu to w miarę przegrzewania pomieszczeania odcina dopływ czynnika... i mamy taktowanie kotła
    Szczegolnych mrozow w tym rozu nie bylo, wiec trudno mi powiedziec czy kociol wpadal w taktowanie czy nie. Jak to poznac ? Po ilosci uruchomien palnika ?
    Niemniej na tym czerwonym okraglym termometrze (wplyw wody do podlogowki) temp. nie byla stala przez cala zime, czasem byla wieksza czasem mniejsza, wiec nie bylo tak ze uklad mieszajacy wpuszczal zawsze te sama temperature wody do podlogowki.

    Co w takim razie jako wasz klient, mogę teraz zrobić? Skoro wasz autoryzowany przedstawiciel najwyraźniej wadliwie zaprojektował i wykonał instalację. Przeciez ponowne zglaszanie sie do tego samego waszego autoryzowanego przedstawiciela ktory wykonal mi instalacje jest bez sensu. Sami to zaprojektowali, wiec stwierdza, ze wszystko jest OK. Czy macie jakichś wewnetrznych audytorow, kto moglby sie tym przypadkiem zając ?

    Ps.
    Poniewaz nie moge uzywac zaproponowanej automatyki (lato/zima), to czy przelaczenie kotla w tryb tylko CWU i wylaczenie pompy ukladu mieszajacego, moze miec jakies negatywne konsekwencje ? To jedyne rozwiazanie na teraz jakie widze.


    Ps2. naczynie wzbiorcze przebolalem, na szczescie zaprojektowalem odrebne pomieszczenie na kotlownie, wiec estetyka rozwiazania nie jest tu az tak istotna, aczkolwiek brak naczynia CWU byl zaskoczeniem nie tylko dla mnie ale dla waszego autoryzowanego serwisu rowniez.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Guidgen Zobacz post
    Mam dom ogrzewany kotłem Viessmann 222-f ze sterowaniem pogodowym. Robi się coraz cieplej i widzę, w aplikacji ViCare, że zużycie gazu na ogrzewanie podłogowe jest coraz mniejsze, (..)
    Jedno pytanie. 5 czerwca dalej grzejesz? Co to 200m wigwam postawiłeś? Inna sprawa to pompka wbudowana w tym potworze, sprawdź czy sama nie poradzi sobie przy takim metrażu.

  11. #11

    Domyślnie

    Poki kociol sie włączał by podgrzac podlogowke to grzalem. W momencie jak przez 24h kociol nie pobral gazu na CO, przestawilem w tryb tylko CWU- chyba jakos dzien po tym jak zalozylem ten temat. Sterowanie pogodowe sprawilo, ze mnijewiecej od drugiego tygodnia kwietnia kociął pogdrzewal podlogowke sporadycznie (glownie chyba w nocy gdy temp. mocno spadaly). generalnie jakos od polowy kwietnia (z kilkoma wyjatkami) wieksze zuzycie gazu mialem juz na CWU niz na CO.

    Na samej pompce z kotla nie probowalem, bo skoro experty z autoryzowanego serwisu mowia ze nie da rady i montuja wspomaganie, to zalozylem,ze nie da rady. Ostatecznie, moge tak ustawic termostat sterujacy tą pompka Wilo, ze bedzie wlaczal ja tylko gdy pojdzie ciepla woda z kotla a po kilku minutach ja wyłączy. Wiec przez wiekszosc czasu bedzie tylko na pompce z kotla.
    Niemniej opory w ukladzie sa napewn o spore, bo podlogowka przechodzi przez 3 drabinki w ktorych sa pomontowane grzalki. No i jak Wilo by nie pracowala, to tez zrobi jakis opor (choc na tym ukladzie mieszajacym jest bypass).

    Generalnie to jakis dziwne, ze pompa w kotle pracuje właściwie cały czas. Nawet jak juz zrobilo sie cieplo i palnik podgrzewał podłogówkę może raz czy 2 razy na dobę to ta pompa i tak właściwie pracowala cały czas.


    Co to 200m wigwam postawiłeś?
    Tak dokladnie to tipi.

  12. #12

    Domyślnie

    To jednak dziwne aby nowy dom wymagał grzania w maju czy czerwcu. Sąsiedzi jednak też tak mają, wiec coraz mniej mnie to dziwi, że po chłodnej nocy w maju dogrzewali się. ja nie grzeję od końca lutego a i przedtem też to trudno nazwać grzaniem w tegorocznych temperaturach.
    Za bardzo sie na tym nie znam, tyle co poznałem budowę mojej szafy z pompy mono. Mam tam wilo i ona ma kilka trybów pracy. M.in. ciągły, o różnej mocy oraz sterowany przez system. Na pierwszych pracuje ciągle a na ostatnim wtedy kiedy trzeba. Może "też tak masz".
    Z tego co widziałem u kuzyna na podobnym piecu, to tam pompa wewnętrzna ma sporo fajnych ustawień, trybów pracy itp. i aż szkoda rozwalać to zewnętrznym systemem. On ma dom 150m2 i bez drabinek.
    Na moich 165m2 podłogówki wykonanej przeze mnie, opory mam minimalne. Cała podłogówka wstaje na kilkuwatowym UPSie od pompy. Tak powiedział znany tu montażysta pomp ze śląska to mu wierzę. Dwa rozdzielacze po 8 i 10 krótkich petli (max 70-80m) z rurki 18ki.

    Ja bym sprawdził jak pracuje piec bez zewnętrznej pompy. Często odchudzenie systemu to najlepszy krok ...

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Wszystkie firmy współpracujące z firmą Viessmann są oddzielnymi podmiotami prawnymi i my niemożemy brać odpowiedzialności za ich działania. Oczywiście aby zapewnić jak najwyższą jakość zarówno serwisanci, instalatorzy jak i fimy handlowe mają do swojej dyspozycji zarówno szkolenia jak i wsparcie naszego działu technicznego.
    Wykonanie projektu składającego się z obiczeń cieplnych i hydraulicznych to są tylko zalecenia, niestety rządy chcąc "uprościć" procedurę uzyskiwania pozwoleń zezwalają by instalcja grzewcza mogła byc wykonywana bez projektu, niestety skutkuje to problemami. Śmiem twierdzić, że jak byłby obowiązek robienia projektów a potem weryfikacja zgodności wykanania z projektem to fora takie jak to były by praktycznie martwe. Branża HVAC juz od wielu lat postuluje by projekt instalcji wod-kan i co był obowiazkowy, niestety apele pozostają bez odzewu ze strony kolejnych ministrów.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14

    Domyślnie

    Rozumiem, że nie chcą brać Państwo odpowiedzialności, ale chyba certyfikat autoryzowanego serwisu/przedstawiciela Viessmanna nie dostaje się w paczce z chipsami. Swoją marką i certyfikatem gwarantują Państwo jako producent, że ten czy inny serwis ma odpowiednią wiedzę i umiejętności by odpowiednio wykonać instalacje używając Państwa produktów. .

    Niemniej, abstrahując już od serwisu - w jaki sposób powinna być wykonana ta instalacja by była bezpieczna i efektywna a także pozwalała na wykorzystanie automatyki (lato/zima) kotła ?

    Z poniższych Pana wypowiedzi:
    Mam pytanie o układ z drugiego zdjęcia, po co to jest zamontowane na instalacji???? Co ten układ ma robić??? Pompa podmieszania i zawór RTL dla kotła kondensacyjnego to jakaś pomyłka. Czy jak już instalator zamontował układ który może odciąć przepływ to czy chociaż zabezpieczył kocioł sprzęgłem hydraulicznym????
    - grupa pompowa z mieszaczem i pompą
    - elektronika sterująca
    - belka rozdzielaczowa ze sprzęgłem pod 2 grupy pompowe
    Zastosowanie RTL-a jako zabezpieczenia będzie działało choć przyznam, że najczesciej robi się to na zwykłym termostacie który po przekroczeniu dopuszczlnej temperatury zdejmuje napięcie z pompy obiegowej
    Rozumiem, że zastosowanie podmieszacza z pompą jest bez sensu (pomieszczenia mogą być nie dogrzane lub przegrzane) i dodatkowo może to doprowadzić do uszkodzenia kotła. Zamiast tego powinny być dwie grupy pompowe na dwa obiegi + elektronika sterująca + belka rozdzielaczowa ze sprzęgłem pod 2 grupy pompowe + termostat który steruje pompą obiegową kotła.

    Apropo kotła (którego notabene nie tak dawno włączyłem w przedłużoną gwarancję), czy gdy taki ulegnie uszkodzeniu przy tym układzie który jest teraz, to czy obejmie go gwarancja ? W końcu ogrzewanie zostało wykonane przez autoryzowany serwis.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Firma serwisowa a firma instalatorska to całkiem dwie firmy. To, że ktoś jest serwisantem urządzenia grzewczego nie oznacza równocześnie, że jest też specjalistą od całej instalacji grzewczej. To tak jakby zmuszać montera okien by odpowiadał za cieknący dach, w końcu to budynek. Ponieważ większość inwestorów nie specjalizuje się w budowie domu, po to ustawodawca narzucił obowiązek wykonywania projektu oraz konieczność posiadania na budowie inżyniera z uprawnieniami by była osoba która ma szeroką wiedzę z całego zakresu budowy i będzie w stanie sprawdzić poprawność montażu zarówno okien jak i dachu.

    Firma Viessmann nie udziela autoryzacji żadnej firmie serwisowej, instalatorskiej czy handlowej. Firmy które mają podpisaną z nami umowę o świadczenie usług serwisowych dostają od nas zlecenie na konkretną pracę którą mają wykonać w naszym imieniu i tylko za takie prace możemy odpowiadać.

    Gwarancja obejmuje poprawny montaż urządzenia grzewczego, nie obejmuje błędów na instalacji. Dla przykładu, jeżeli mimo tego, że w kotle jest zamontowana pompa obiegowa instalator zamontował szeregowo kolejną pompę bez sprzęgła hydraulicznego. Takie rozwiązanie jest hydraulicznie niepoprawne. Jeżeli teraz w kotle ulegnie uszkodzeniu np płyta główna to naprawa będzie naprawą gwarancyjną, bo układ hydrauliczny nie miał wpływu na pracę płyty głównej. Jeżeli jednak uszkodzeniu ulegnie pompa w kotle tu już naprawa może nie być uznana za gwarancyjną bo szeregowe połączenie pomp bez ich odsprzęglenia może doprowadzić do ich uszkodzenia.

    Co to pytania o instalację. Pisząc o 2 obiegach sugerowałem się zapisem o 2 belkach rozdzielaczowych. NIe znam oczekiwań jaki instalacja ma spełniać, jeżeli te rozdzielacze mają mieć możliwość oddzielnego sterowania (różne tempratury w strefach), różne czasy pracy to powinny być 2 obiegi. Jeżeli jednak całość powierzchni traktujemy jako jedność, czyli we wszystkich pomieszczeniach temperatury mają się zmieniać podobnie i w tym samym czasie to jest możliwość zrobienia układu nawet bez zaworów mieszających (jako obieg bezpośredni). Kocioł kondensacyjny i praca bezpośrednio na ogrzewanie podłogowe to najlepszy rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Stosowanie podmieszania powoduje, że aby osiągnąć właściwą temperaturą za zaworem, przed nim musi być temperatura dużo wyższa. Im wyższa temperatura w kotle kondensacyjnym tym mniejsza jego sprawność.
    W przypadku automatyki pogodowej pompa obiegowa pracuje non stop przez cały sezon grzewczy, zdalny sterownik umieszczony w pomieszczeniu wpływa na temperaturę czynnika grzewczego a nie na wł/wył pompy.

    Odcinanie przepływu powoduje, że instalacja nie obiera całego wytworzonego ciepła przez kocioł. Takie zjawisko to taktowanie, wpływ na żywotność kotła pomijalnie mały ale już zauważalny jeżeli chodzi o ekonomikę pracy instalacji.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16

    Domyślnie

    Dom można potraktować jako jedną całość. Nie ma wyłączonych pomieszczeń, całość jest użytkowana w podobny sposób. Być może, wiec jeden obieg wystarczy aczkolwiek dwa rozdzielacze wydaja mi się potrzebne, choćby po to by odpowiednio rekompensować przeszklenia. Od południowej strony gdzie mam dużo przeszkleń na rozdzielaczach mogę skręcić ilość litrów wody/min (w południowych pomieszczeniach), a w łazienkach mogę zwiększyć przepływ. Inna sprawa, że już są, wiec wolałbym uniknąć ich demontażu.

    To co mam na ścianie to chyba jest grupa pompowa KAN-therm z pompą elektroniczną K-803002, więc rozumiem, że czegoś takiego nie powinno być. Co zatem powinno ?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    bez projektu można tylko zgadywać, należy policzyć wymagany przepływ przez instalację oraz opory hydrauliczne instalacji i na tej podstawie zeryfikować parametry pompy w kotle. Może się okazać, że ona da sobie radę i na instalacji nic więcej nietreba będzie montować. Jeżeli jednak wyjdzie, że pompa ma za małą wydajność to należy zastosować mocniejszą pompę oddzieloną od pompy kotłowej sprzęgłem hydraulicznym.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18

    Domyślnie

    Jeżeli potrzebna będzie nowa pompa, to jak rozumiem, powinna być zamontowana tak by nie robić podmieszania, w wodą powracająca z układu, czy tak ?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    jeżeli pompa kotła da radę to można wykonać wg poniższego schematu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bez sprzęgła.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	58,3 KB
ID:	445485

    w przypadku gdy będzie wymagana "mocniejsza" pompa to wg poniższego schematu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ze sprzęgłem.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	64,7 KB
ID:	445486
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20

    Domyślnie

    Czy mógłby Pan usunąć ze schematów cyrkulację CWU? Nie jest zrobiona i nie potrzebuję.

    Pokażę te schematy wykonawcy i może w ramach gwarancji/rękojmi uda mu się na nich wymusić poprawki.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony