dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tadeuszmalicki

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    00-123
    Posty
    9

    Domyślnie Podłączenie klimatyzacji do istniejących kanałów

    Dom jednorodzinny. Parter i poddasze. Mam sytuację taką, że na poddaszu mam wyprowadzone kanały wentylacyjne (z thermoflexów) na strych, który jest nad poddaszem. W sumie są tam 3 pomieszczenia i w każdym są dwa kanały (w zamierzeniu miał być jeden do nawiewu a drugi do wywiewu).

    W takim stanie zastanym zastanawiam się, czy dałoby się łatwo podłączyć do tych kanałów klimatyzatora? Bez problemu mogę wyrzucić zarówno czerpnię jak i wyrzutnię na zewnątrz. Montaż splita byłby dla mnie bardzo problematyczny. W zasadzie wydaje mi się, że dowolny klimatyzator przenośny byłby ok, bo działa w obiegu zamkniętym (bo czerpie powietrze do chłodzenia z chłodzonego pomieszczenia a nie z zewnątrz) i tylko nadmiar ciepła wyrzuca przez okno (ja mogę wyrzutnię zrobić bez problemu), tyle tylko, że takiego klimatyzatora nie podłączę do kanałów.

    Czy zatem istnieje jakieś proste urządzenie, które u mnie miałoby sens? Najchętniej prosiłbym o jakiś konkretny wybór.

    Nie nastawiam się na jakiś spektakularny efekt. Jeśli zamiast 26 na poddaszu będzie 24 - będę zadowolony.

    Bardzo bym prosił o abstrahowanie od kwestii opłacalności. 1000-2000 w tą czy w tamtą naprawdę nie ma dla mnie znaczenia.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadeuszmalicki Zobacz post
    Bardzo bym prosił o abstrahowanie od kwestii opłacalności. 1000-2000 w tą czy w tamtą naprawdę nie ma dla mnie znaczenia.
    To nie jest kwestia tysiąca czy dwóch - ale 2-3x drożej bo rozwiązaniem jest klimatyzator kanałowy. Tylko i tak trzeba podłączyć jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną i odprowadzić skropliny.

    Jak kombinujesz, żeby do tego zaprząc klimę przenośną, to zobacz, jak wygląda w środku:



    Przy sporej dozie kreatywności pewnie da się zrobić obudowę pozwalającą podpiąć cztery rury. Pozostaje jeszcze kwestia sterowania i skroplin.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tadeuszmalicki

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    00-123
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie jest kwestia tysiąca czy dwóch - ale 2-3x drożej
    Nigdzie nie sugerowałem, że to ma kosztować tysiąc czy dwa. Napisałem, że nie interesuje mnie argumentowanie, że powiedzmy split jest lepszy, bo będzie kosztować 2000 taniej.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    rozwiązaniem jest klimatyzator kanałowy.
    Super. Mógłbyś wskazać jakiś konkretnie? W sumie trzy pokoje 100m2

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko i tak trzeba podłączyć jednostkę zewnętrzną
    Skoro i tak muszę mieć jednostkę zewnętrzną (np. na fasadzie), to klimatyzator kanałowy nie rozwiązuje żadnego problemu, bo ma taką samą wadę jak split.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak kombinujesz, żeby do tego zaprząc klimę przenośną, to zobacz, jak wygląda w środku:



    Przy sporej dozie kreatywności pewnie da się zrobić obudowę pozwalającą podpiąć cztery rury. Pozostaje jeszcze kwestia sterowania i skroplin.
    Tu też słowo wyjaśnienia. Moim celem nie było rozbebeszanie klimatyzatora przenośnego, tylko zwrócenie uwagę, że z dokładnością do braku możliwości połączenia rur taki klimatyzator dokładnie spełnia moje wymagania.

  4. #4

    Domyślnie

    Tak jak pisał Kaizen, najlepsza była by kanałówka, zamontowana na strychu i dalej kanałami do konkretnych pomieszczeń, jednostkę zewnętrzną możesz nawet zainstalować na komienie, ewentualnie są klimatyzatory monobloki, możesz sobie o tym poczytać, ale jak chcesz chłodzić 3 pomieszczenia musiałbyś mieć wtedy 3 urządzenia. Pewnie z 12 tyś trzeba by było wydać za taką instalację.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadeuszmalicki Zobacz post
    Nigdzie nie sugerowałem, że to ma kosztować tysiąc czy dwa. Napisałem, że nie interesuje mnie argumentowanie, że powiedzmy split jest lepszy, bo będzie kosztować 2000 taniej.
    To nie jest kwestia różnicy w cenie 1-2K zł, co byłeś skłonny (jak zrozumiałem) dopłacić, tylko 2-3x drożej.

    Cytat Napisał tadeuszmalicki Zobacz post
    Super. Mógłbyś wskazać jakiś konkretnie? W sumie trzy pokoje 100m2.
    Przy chłodzeniu ważniejsze zyski słoneczne i bytowe, niż powierzchnia czy izolacja. Trzeba policzyć.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tadeuszmalicki

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    00-123
    Posty
    9

    Domyślnie

    Panowie, podsumowując, potrzebuję klimatyzator kanałowy, aby dało się podłączyć do istniejących kanałów i dodatkowo bez jednostki zewnętrznej. Czy moglibyście wskazać jakiś jeden konkretny model o mocy powiedzmy 5kW, który spełnia te wymagania?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadeuszmalicki Zobacz post
    Panowie, podsumowując, potrzebuję klimatyzator kanałowy, aby dało się podłączyć do istniejących kanałów i dodatkowo bez jednostki zewnętrznej. Czy moglibyście wskazać jakiś jeden konkretny model o mocy powiedzmy 5kW, który spełnia te wymagania?
    bez jednostki zewnętrznej nie ma takiego klimatyzatora

    najtańszy klimatyzator kanałowy kaisai KTI-18HWB32X 5,3 kw cena netto 2100 + do tego agregat K2OC-18HFN32 3300zł to jest najtaniej no do tego jeszcze robocizna i 8% vatu strona 55 /56 katalogu kisai https://kaisai.com/wp-content/upload...OPR_2small.pdf
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 08-06-2020 o 16:55

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tadeuszmalicki

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    00-123
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    bez jednostki zewnętrznej nie ma takiego klimatyzatora
    Bardzo fajnie. Czyli każdy coś napisał i wróciliśmy do punktu wyjścia.

    Może zatem powtórzę założenia.

    Mam strych, na którym mam wyprowadzone rury z thermoflexu do trzech pomieszczeń. Łącznie 6 rur. Na tymże strychu chciałbym zamontować jakieś urządzenie, które poprawi komfort cieplny na poddaszu obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Mogę bez żadnego problemu wyprowadzić ze strychu wyrzutnie i czerpnię. Nie mogę umieszczać na zewnątrz żadnej jednostki zewnętrznej.

    Tak, wiem, że mogę wziąć ekipę od klimatyzacji, która mi to wszystko zrobi. Tak wiem, że najlepiej założyć 3 splity po jednym w każdym pomieszczeniu.

    A np. coś takiego => http://eberg.eu/klimatyzatory_przenosne/qubo-q40hd/. Podobno do tego można podłączyć rury zarówno do wlotu powietrza z pomieszczenia jak i wylotu zimnego powietrza, a także wylot ciepłego powietrza na zewnątrz.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadeuszmalicki Zobacz post
    Bardzo fajnie. Czyli każdy coś napisał i wróciliśmy do punktu wyjścia.

    Może zatem powtórzę założenia.

    Mam strych, na którym mam wyprowadzone rury z thermoflexu do trzech pomieszczeń. Łącznie 6 rur. Na tymże strychu chciałbym zamontować jakieś urządzenie, które poprawi komfort cieplny na poddaszu obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Mogę bez żadnego problemu wyprowadzić ze strychu wyrzutnie i czerpnię. Nie mogę umieszczać na zewnątrz żadnej jednostki zewnętrznej.

    Tak, wiem, że mogę wziąć ekipę od klimatyzacji, która mi to wszystko zrobi. Tak wiem, że najlepiej założyć 3 splity po jednym w każdym pomieszczeniu.

    A np. coś takiego => http://eberg.eu/klimatyzatory_przenosne/qubo-q40hd/. Podobno do tego można podłączyć rury zarówno do wlotu powietrza z pomieszczenia jak i wylotu zimnego powietrza, a także wylot ciepłego powietrza na zewnątrz.
    Jak nie możesz zamontować jednostki zewnętrznej to jeszcze jest taka opcja. https://borysowski.com/klimatyzacja/ Tylko trochę tak mnie ciekawi odpływ skroplin.Przecież przy tak schowanej rurce w ścianie będzie się lało po elewacji.Ten Eberg ma 24kw na grzaniu DDDDD
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 08-06-2020 o 18:49
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tadeuszmalicki

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    00-123
    Posty
    9

    Domyślnie

    Pytanko.

    Czy mi się wydaje, czy to o czym piszę, nazywa się Spot Cooler i znalazłem co najmniej kilka urządzeń, które wyglądają jakby spełniały moje założenia?

    Np.

    WELLTEC ACH0909 i inne tego producenta
    Fral FSC 14.1 i inne tego producenta
    Wspomniany EBERG QUBO

    Czy dobrze myślę?

    Czy to ma szanse sensownie działać?

    Pytanie dodatkowe - jeśliby przyjąć, że to działa. Ile realnie z tego może lecieć wody? Ja rozumiem, że to zależy od miliona czynników, ale orientacyjnie powiedzmy na 24h, 100ml, 1l, 5l, 10l, 50l?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Licz od 10 do 30l na dobę. U mnie chłodnica, która schładza do 15 stopni potrafi naprodukowac 20l na dobę. Jak zejdziesz z temperatura niżej, to 4-5g z m3 powietrza bez problemu wyciągniesz.

  12. #12

    Domyślnie

    Przecież podobne klimatyzatory jak zaprezentowany Eberg od lat były i są popularne w USA i Ameryce Środkowej jako tzw klimatyzatory okienne:
    www.shorturl.at/blyzG
    I zdają tam egzamin, choć są tam wyższe temperatury i większa wilgotność. Są to raczej klimatyzatory pokojowe i nie licz, że jeden schłodzi kilka pomieszczeń.
    Sam używałem takiego w tropiku na pomieszczenie około 10 x 4 m i może nie było odczucia zimna, ale samo pozbycie się wilgotności z pomieszczenia dawało ulgę.
    Fakt faktem urządzenie dość głosne (mówię o takim sprzed 10 lat) a i wody w tropiku leje się pełno.

    My tu w Polsce mamy wątpliwości o chłodzenie w naszym klimacie, a w krajach tropikalnych te same klimatyzatory dają radę.
    Więc nie przesadzajmy
    Ostatnio edytowane przez rhein ; 13-06-2020 o 08:38

  13. #13

    Domyślnie

    Mam fsc 14.1 4kW przerobionego na kanałówkę. Chłodzę (lub/i utrzymuję temperaturę) na ok. 160m2. Klimatyzator spięty z kanałami wentylacji mechanicznej.
    Cud to nie jest, sprawność nie jest idealna, ale działa, co ważne przy przymkniętych roletach.

    Powietrze chłodzone "lata" w obiegu zamkniętym, natomiast powietrze do chłodzenia sprężarki zasysane jest z zewnątrz i wydmuchiwane na zewnątrz.

    Poniżej aktualny rozkład temperatur:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	16,1 KB
ID:	445165
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 13-06-2020 o 09:47

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tadeuszmalicki

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    00-123
    Posty
    9

    Domyślnie

    gregos11 - wygląda na to, że ja próbuję zrobić dokładnie coś takiego jak Ty masz. Jakbyś się odezwał na priv, byłoby idealnie.

    Może jeszcze raz nakreślę sytuację z nieco innej perspektywy. Otóż podczas ostatniego remontu poddasza rzuciłem pod zabudowę kanały wentylacyjne. Konkretnie coś takiego: KANAŁ TERMOLFEX. Do tych kanałów podłączyłem sobie wentylatory kanałowe i steruję sobie nimi centralnie. Pełnią funkcję wentylacji. Np. łazienki mam spięte z DHT22.

    Całość instalacji jest wyprowadzona na strych, nad poddasze. Tam jest sucho i przewiewnie. Bez problemu mogę stamtąd wyprowadzić na zewnątrz zarówno czerpnię jak i wyrzutnię.

    Pomyślałem sobie, że skoro już mam taką infrastrukturę, to mogę sobie podłączyć te kanały do klimatyzacji. Być może nie będzie idealnie, ale ma szansę działać.

    Powiedzmy, że przypadek gregos11 pokazuje, że ma szansę działać.

    Kilka kolejnych kwestii.

    1. Czy tym klimatyzatorem FRAL da się sensownie sterować? Mnie osobiście interesuje jakiś interfejs automatyczny. Z tego co widziałem tam jest opcja wifi. W związku z tym pytanie, czy ten interfejs wifi jest jakkolwiek sensowny i w szczególności przez HTTP da się włączyć/wyłączyć, odpytać o status, zmieniać obroty, tryby, itp.?

    2. Pytanie, jak spiąć ten klimatyzator (ewentualnie klimatyzatory) z wentylatorami w kanałach? Obecnie w kanałach ma wentylatory kanałowe. Każdy z nich ma dwa biegi. Znane są wydajności każdego z nich na każdym z biegów. Czy po podłączeniu klimatyzatora zrobić obejście dla istniejących wentylatorów, czy wręcz przeciwnie, mogą zostać, bo poprawią wydajność całości?

    3. Ostatnia i chyba ZASADNICZA obecnie kwestia dotyczy skraplania wody na kanałach. Otóż kanały do i z pomieszczeń mam zabudowane pod sufitami. W momencie tłoczenia zimnego powierza tymi kanałami, przy bieżących temperaturach, nie sądzę, aby była jakikolwiek problem z parą wodną wewnątrz kanałów. Natomiast mocno obawiam się jak będzie wyglądała sytuacja na zewnątrz kanałów. Jakkolwiek by nie spojrzeć na sprawę temperatura w przestrzeni, w której biegną kanały obecnie pewnie przekracza 40 stopni (dach z blachy). Pytanie więc, co będzie się działo jak tym kanałem, w środku, zacznie płynąć powietrze o temperaturze powiedzmy 20 stopni? Czy taki sposób eksploatacji nie spowoduje wytrącania wody na zewnątrz kanału a w konsekwencji gnicia kanału oraz otaczającej wełny?

  15. #15

    Domyślnie

    Ja "wpycham" powietrze samym klimatyzatorem w istniejące kanały wm. Jeżeli możesz pociągnij dodatkowe kanały i steruj nimi sekwencyjnie. Chłodzenie pom. 1, przełącznik pom 2, przełącznik pom 3. Będzie szybciej i skuteczniej.

    Tanie sterowanie zdalne to: Broadlink IR, u mnie podłączony do domoticza, ale możesz korzystać z oryginalnej aplikacji.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Licz od 10 do 30l na dobę. U mnie chłodnica, która schładza do 15 stopni potrafi naprodukowac 20l na dobę. Jak zejdziesz z temperatura niżej, to 4-5g z m3 powietrza bez problemu wyciągniesz.
    Jak rozwiązałeś chłodzenie do tych 15 st.?

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tadeuszmalicki

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    00-123
    Posty
    9

    Domyślnie

    Broadlink IR - większego chłamu jeszcze chyba w życiu w ręku nie miałem...

    1. Do pierwszej konfiguracji koniecznie trzeba mieć zainstalowaną appke na telefon oraz dostęp do internetu. Appka musi mieć prawa do przeszukiwania WLAN, lokalizacji oraz wykonywania połączeń (no bardzo ciekawe). Żeby nie było, urządzenie potrafi rozgłaszać otwarte wifi, więc dlaczego nie zrobić prostego panelu konfiguracji po HTTP?

    2. Appka do "zarządzania" - dno. Ma do wyboru milion różnych urządzeń, a nie ma (ja nie znalazłem) prostej opcji, pt. odbierz i nagraj konkretny sygnał z konkretnego pilota.

    3. Nie ma żadnej opcji integracji przez jakiekolwiek API. Ja nie wiem jak Alexa czy Domoticz z tym się dogaduje, ale nigdzie w sieci nie ma żadnej dokumentacji API do komunikacji z tym cudem.

    Jak dla mnie bezużyteczny kawałek plastiku.

  18. #18

    Domyślnie

    Może i dno, ale TANIE.

    Po pierwsze, chodzi przez wifi i chińską chmurę (niestety)!
    Po drugie, można bez problemu zaprogramować dowolnego pilota!
    Po trzecie, dobrze integruje się z domoticzem!
    Po czwarte mamy gotowy produkt w śmiesznej cenie bez zabawy!.

    Także, albo nie potrafisz tego używać, albo jesteś malkontentem (może jedno i drugie). Jak Ci się nie podoba to zawsze o ile umiesz możesz sobie zrobić coś na arduino, nawet taniej i z własnym softem (przypuszczam jednak, że tego nie potrafisz, bo gdyby tak było nie sięgałbyś po gotowe rozwiązania)!
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 18-06-2020 o 10:00

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sojek1 Zobacz post
    Jak rozwiązałeś chłodzenie do tych 15 st.?
    Chłodnica zasilania z DZ pompy ciepła.

    Broadlink integruje się także z HA, a wtedy mamy już ogrom możliwości, Więc wbrew pozorom, to małe chińskie badziewie może więcej niż nam się wydaje.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tadeuszmalicki

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    00-123
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    przypuszczam jednak, że tego nie potrafisz, bo gdyby tak było nie sięgałbyś po gotowe rozwiązania
    Wydaje mi się, że z tego stwierdzenia wprost wynika, że Ty nie potrafisz.

    Być może oceniasz to urządzenie inaczej, bo po prostu je lepiej znasz. To może podziel się ze wszystkimi? Jak z niego korzystać bez tej ichniej appki? Jak mają IP wywołać jakąkolwiek funkcje? Jak się z tym komunikuje domoticz? Przecież jakoś musi? Nasz jakiś namiar na specyfikację protokołu?

    Być może ja jestem jakiś uprzędzony, ale wydaje mi się, że korzystanie z chińskiej chmury do sterowania jakimkolwiek kluczowym element z swoim własnym domu, jest nieco niebezpieczne?

    A szczerze powiedziawszy mnie do zakupu tego cuda bardziej skusiło radio w paśmie 433, bo za pomocą Lirc można bez większego bólu obsłużyć IR z Rpi.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony